ବ୍ୟାଙ୍କଗୁଡ଼ିକୁ ସରକାରଙ୍କ ଆହ୍ୱାନ: ଜେଟ୍‌କୁ ଉଦ୍ଧାର କର

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୧୯ା୩(ଏଜେନ୍ସି):ଆଗକୁ ନିର୍ବାଚନ । ଏଭଳି କ୍ଷେତ୍ରରେ ସରକାର ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକାର ରଣକୌଶଳ ଆପଣାଉଛନ୍ତି । ଏହି କ୍ରମରେ ଆର୍ଥିକ ସଙ୍କଟ ମଧ୍ୟରେ ଗତି କରୁଥିବା ଜେଟ୍‌ ଏୟାର୍‌ୱେଜ୍‌କୁ ଉଦ୍ଧାର କରିବାକୁ ବ୍ୟାଙ୍କଗୁଡିକୁ ଆହ୍ୱାନ ଦେଇଛନ୍ତି ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦି ସରକାର । ବର୍ତ୍ତମାନ ସମୟରେ ଜେଟ୍‌କୁ ଦେବାଳିଆ ହେବାରୁ ଅଟକାଇ ହଜାର ହଜାର ନିଯୁକ୍ତି ବଞ୍ଚାଇବାକୁ ଚାହାନ୍ତି ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦି । ଏକ ବିଶେଷ ସୂତ୍ରରୁ ଏହା ଜଣାଯାଇଛି । ଜେଟ୍‌ର ଆର୍ଥିକ ସ୍ଥିତିକୁ ନେଇ ଅର୍ଥ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ବିଗତ ଦିନରେ ବ୍ୟାଙ୍କଗୁଡିକଠାରୁ ତଥ୍ୟ ହାସଲ କରିଛି । ଜେଟ୍‌ର ପୁନରୁଦ୍ଧାର ଯୋଜନାକୁ ନେଇ ଏବେ ବ୍ୟାଙ୍କଗୁଡିକ ସରକାରଙ୍କୁ ସାପ୍ତାହିକ ବିବରଣୀ ଦେଉଛନ୍ତି । ଅର୍ଥ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟର ବରିଷ୍ଠ ଅଧିକାରୀମାନେ କମ୍ପାନିର ସମସ୍ୟା ଉପରେ ନିୟମିତ ଭାବେ ତଥ୍ୟ ଲୋଡୁଛନ୍ତି । ଜେଟ୍‌କୁ ଋଣ ପ୍ରଦାନ କରିଥିବା ଏକ ବ୍ୟାଙ୍କର ବରିଷ୍ଠ ଅଧିକାରୀ ଏହି ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି ।

ଜେଟ୍‌ର ଋଣକୁ ଇକ୍ୱିଟିରେ ରୂପାନ୍ତର କରିବା ପାଇଁ ସରକାର ରାଷ୍ଟ୍ରାୟତ୍ତ ବ୍ୟାଙ୍କଗୁଡିକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି । କମ୍ପାନିର ଅଂଶଧନ ନେଇ ଏହାକୁ ଉଦ୍ଧାର କରିବା ପାଇଁ ଯୋଜନା ପ୍ରସ୍ତୁତ ହୋଇଛି । ଟିକସଦାତାଙ୍କ ଟଙ୍କାକୁ ବ୍ୟବହାର କରି ଆର୍ଥିକ ସଙ୍କଟ ମଧ୍ୟରେ ସଂଘର୍ଷ କରୁଥିବା ଜେଟ୍‌କୁ ଦେବାଳିଆ ହେବାରୁ ବଞ୍ଚାଇବା ପାଇଁ ସରକାର ବ୍ୟାଙ୍କଗୁଡିକୁ ଅନୁରୋଧ କରିଛନ୍ତି । ଭାରତ ଇତିହାସରେ ଏହା ପ୍ରଥମ ଏପରି ଘଟଣା ହେବ । ତେବେ ଜେଟ୍‌ ମୁକୁଳିବା ପରେ ବ୍ୟାଙ୍କଗୁଡିକ ଏହି ଅଂଶଧନକୁ ବିକ୍ରି କରିପାରିବେ । ଏହି ଯୋଜନାରେ ସାମିଲ ହେବା ପାଇଁ ସରକାର ଜାତୀୟ ନିବେଶ ଏବଂ ଭିତ୍ତିଭୂମି ପାଣ୍ଠି(ଏନ୍‌ଆଇଆଇଏଫ୍‌)କୁ ମଧ୍ୟ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି । ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ, ଏନ୍‌ଆଇଆଇଏଫ୍‌ରେ ସରକାରଙ୍କ ୪୯% ଅଂଶଧନ ରହିଛି । ଯୋଜନା ଯଦି ସଫଳ ହୁଏ ତା’ହେଲେ ଭାରତୀୟ ଷ୍ଟେଟ୍‌ ବ୍ୟାଙ୍କ(ଏସ୍‌ବିଆଇ), ପିଏନ୍‌ବି ଏବଂ ଏନ୍‌ଆଇଆଇଏଫ୍‌ ଜେଟ୍‌ର ଏକ ତୃତୀୟାଂଶ ଅଂଶଧନ ହାସଲ କରିବେ । ନୂଆ ମାଲିକ ଆସିବା ଯାଏ ସେମାନେ ଉକ୍ତ ଅଂଶଧନ ଧରିବେ ।

ସଚୂନାଯୋଗ୍ୟ, ୧୦୦ କୋଟି ଡଲାର ଋଣ ବୋଝରେ ବୁଡିଥିବା ଜେଟ୍ ଏବେ ନିଜକୁ ପରିଚାଳନା କରିବା ପାଇଁ ଅସମର୍ଥ ହେଉଛି । ବିମାନ ଲିଜ୍ ବାବଦ ଅର୍ଥ ଭରଣା କରିପାରୁ ନ ଥିବାରୁ ଏହା ଅନେକ ବିମାନର ଚଳାଚଳକୁ ବନ୍ଦ କରିଦେଇଛି । ବ୍ୟାଙ୍କ, ଯୋଗାଣକାରୀ, କମର୍ଚାରୀ ଏବଂ ବିମାନ ଲିଜ୍ ପ୍ରଦାନକାରୀମାନଙ୍କୁ ଏହା ପାଉଣା ଦେଇପାରୁନାହିଁ । କେତେକ ଲିଜ୍ ପ୍ରଦାନକାରୀ କମ୍ପାନି ସହ ଚୁକ୍ତି ମଧ୍ୟ ବାତିଲ କରିଦେଇଛନ୍ତି । ଆସନ୍ତା ମାସ ବିଶ୍ୱର ସର୍ବବୃହତ୍‌ ଲୋକତନ୍ତ୍ର ‘ଭାରତ’ରେ ନିର୍ବାଚନ ହେବାକୁ ଯାଉଛି । ତେବେ ଦେଶର ଦ୍ରୁତ ଅଭିବୃଦ୍ଧିଶୀଳ ବେସାମରିକ ବିମାନ ଚଳାଚଳ ଶିଳ୍ପ ସଙ୍କଟଜନକ ପରିସ୍ଥିତି ଦେଇ ଗତି କରୁଛି । ଏହା ହେଉଛି ଉକ୍ତ କ୍ଷେତ୍ର ଯାହା ଲକ୍ଷ ଲକ୍ଷ ଲୋକଙ୍କୁ ନିଯୁକ୍ତି ପ୍ରଦାନ କରିଛି । ଏଭଳି ଏକ ନିଯୁକ୍ତି ପ୍ରଦାନକାରୀ କ୍ଷେତ୍ରକୁ ବଞ୍ଚାଇ ସରକାର ନିଜର ନିର୍ବାଚନୀ ପ୍ରତିଶ୍ରୁତିକୁ ପୂରଣ କରିବାକୁ ଚାହାନ୍ତି ।

   ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର


ମୁମ୍ବାଇ ଆକ୍ରମଣ ଘଟଣାକୁ ପୁରିଲା ୧୨ ବର୍ଷ, ଆତଙ୍କବାଦୀଙ୍କ ସ୍ମୃତିରେ ପାକିସ୍ତାନରେ ଲସ୍କର ପକ୍ଷରୁ ପ୍ରାର୍ଥନା ସଭା

ପ୍ରେମିକା ପାଇଁ ଗର୍ଭବତୀ ପତ୍ନୀଙ୍କୁ ହତ୍ୟା କଲେ ପୂର୍ବତନ ବିଧାୟକଙ୍କ ପୁଅ, ହତ୍ୟାକୁ ଦୁର୍ଘଟଣାର ରୂପ ଦେବାକୁ ହୋଇଥିଲା ଏମିତି ଯୋଜନା…

ଠିକ୍ ସମୟରେ ଗାଁ ଗାଁରେ ପହଞ୍ଚିବ କରୋନା ଭ୍ୟାକସିନ, ରାଜ୍ୟକୁ କେନ୍ଦ୍ର ପଠାଇଲା ଏମିତି ଯୋଜନା…

୨୬/୧୧ ମୁମ୍ବାଇ ଆଟାକ୍‌କୁ ପୂରିଲା ୧୨ ବର୍ଷ

ଆଜି ଭାରତ ବନ୍ଦ, ଧର୍ମଘଟ ଯୋଗୁ ପ୍ରଭାବିତ ହେବ ବ୍ୟାଙ୍କ ସେବା

ସ୍ପଷ୍ଟ କଲା ଗୁଗଲ, ‘Google Pay’ରେ ଲାଗିବନି କୌଣସି ଚାର୍ଜ