ଚୀନ୍‌ର ଜିନ୍‌ପିଙ୍ଗ୍‌ଙ୍କୁ ଝଟକା- ସେ କମ୍ୟୁନିଷ୍ଟ ପାର୍ଟି ସହ ଦେଶକୁ ନଷ୍ଟ କରିଥିବା ଅଭିଯୋଗ କଲେ ଦଳୀୟ ନେତୃତ୍ୱ

ବେଜିଂ – ଏବେ ଚୀନ୍‌ର ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଜିନ୍‌ପିଙ୍ଗଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଦଳରେ ବିଦ୍ରୋହ ଜୋରଦାର ହେବାରେ ଲାଗିଛି । ଏବେ ତାଙ୍କ ଦଳ ଭିତରେ ଜୋରଦାର ବିରୋଧ କରାଯାଉଛି । ଜିନ୍‌ପିଙ୍ଗ ଏବେ ସାରା ବିଶ୍ୱର ଶତ୍ରୁପାଲଟିଯାଇଥିବା ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି । ତାଙ୍କୁ ଯୋଗୁଁ ସାରା ବିଶ୍ୱ ଏବେ ଚୀନ୍‌କୁ ଶତ୍ରୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ଦେଖୁଥିବା କଥା ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି । ତାଙ୍କୁ ବିରୋଧ କରିବାର ଅନେକ ନେତଙ୍କୁ ଦଳରୁ ବହିଷ୍କାର କରାଯିବା ସହ ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକାରରରେ ହଇରାଣ କରାଯାଉଥିବା ଅଭିଯୋଗ କରାଯାଉଛି । ଏହି କାରଣରୁ ଚୀନ୍‌ର ଇଲାଇଟ୍‌ ସେଣ୍ଟ୍ରାଲ ପାର୍ଟି ସ୍କୁଲର ପ୍ରଫେସର କାଇ ଜିଆଙ୍କୁ ବହିଷ୍କାର କରାଯାଇଛି । ଏବେ କମ୍ୟୁନିଷ୍ଟ ପାର୍ଟି ନଷ୍ଟ ହେଉଥିବା ଭିତରେ ଭିତରେ ଦୁର୍ବଳ ହେଉଥିବା କଥା ଏହି ପ୍ରଫେସର ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି ।

ସେ ଜିନ୍‌ପିଙ୍ଗ୍‌ଙ୍କୁ ଏକ ଅଡିଓରେ ମାଫିଆ ବସ୍‌ କହୁଥିବା ଭାଇରାଲ୍‌ ହେବା ପରେ ତାଙ୍କୁ ଦଳରୁ ବହିଷ୍କାର କରାଯାଇଛି । ଦିନେ ନା ଦିନେ ଚୀନ୍‌ରେ ଗଣତନ୍ତ୍ର ସ୍ଥାପିତ ହେବ ବୋଲି ସେ ଏଥିରେ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି । ଇଂରାଜୀ ଖବର କାଗଜ ଗାର୍ଡିଆନ୍‌କୁ ଏକ ସାକ୍ଷାତକାର ଦେବା ବେଳେ ଜିନ୍‌ପିଙ୍ଗ୍‌ଙ୍କ କେତକ ପଦକ୍ଷେପକୁ ସେ ନାପସନ୍ଦ କରିଥିଲେ । ତାଙ୍କରି ଯୋଗୁଁ ପାର୍ଟି ନଷ୍ଟ ହେଉଥିବା କଥା କହିଥିଲେ । ସେ ସାକ୍ଷାତକାର ବେଳେ କହିଥିବା କେତକ କଥା ପ୍ରକାଶନ ନକରିବା ପାଇଁ କହିଥିଲେ । ଏଥିପାଇଁ ତାଙ୍କର ଏବଂ ତାଙ୍କ ପରିବାରର ଜୀବନ ପ୍ରତି ବିପଦ ଥିବା କଥା ସେ ପ୍ରକାଶ କରିଥିଲେ । ତାଙ୍କୁ ବହିଷ୍କାର କରାଯିବା ପରେ ସେ ଚୀନ୍‌ ଛାଡି ଦେଇଛନ୍ତି । ଏବେ ସେ ମୁକ୍ତ ଥିବା ଏବଂ ତାଙ୍କ ମନର କଥା କହିପାରିବେ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି ।

ଜିନ୍‌ପିଙ୍ଗ୍‌ ଚାପ ପକାଇ ଚୀନ୍‌ର ସମ୍ବିଧାନକୁ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରାଇଛନ୍ତି । ଏପରି କରି ସେ ଜୀବନ ବ୍ୟାପି ଚୀନ୍‌ର ମୁଖ୍ୟ ଶାସନ କର୍ତ୍ତା ହୋଇ ରହିବା ପାଇଁ ଉଦ୍ୟମ ଆରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି ବୋଲି କହିଛନ୍ତି । ସେ ସମସ୍ତଙ୍କୁ ତାଙ୍କ ନିୟମ ଅନୁସାରେ ଚଳିବା ପାଇଁ ବାଧ୍ୟ କରୁଥିବା ବେଳେ ଭୁଲ୍‌ କଥାକୁ ସ୍ୱୀକାର କରିବା ପାଇଁ ବାଧ୍ୟ କରୁଥିବା ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି ।

ଚୀନ୍‌ରେ ଏଥିପାଇଁ ଦୁର୍ନୀତି ବୃଦ୍ଧି ପାଉଥିବା ବେଳେ ମନମୁଖୀ ଶାସନ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି । ଜିନ୍‌ପିଙ୍ଗ୍‌ଙ୍କ ନୀତିଯୋଗୁଁ ସାରା ବିଶ୍ୱ ଏବେ ଚୀନ୍‌କୁ ଶତ୍ରୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ଦେଖୁଥିବା କାଇ ଜିଆ ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି ।

   ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର


ପାଠକ ବାପ-ପୁଅଙ୍କ ନୂଆ ଠିକଣା ଝାରପଡ଼ା ଜେଲ, ଗିରଫ ପରେ ଚାକିରିରୁ ନିଲମ୍ବନ କଲେ ରାଜ୍ୟ ସରକାର

ଡିସେମ୍ବର ୧ରୁ ଖୋଲିବ ରାଜ୍ୟର ସମସ୍ତ ମେଡିକାଲ କଲେଜ

କେନ୍ଦ୍ର ଶିକ୍ଷାମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ ଚିଠି ଲେଖିଲେ କେନ୍ଦ୍ରମନ୍ତ୍ରୀ ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ର, ଉତ୍କଳକୁ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟର ମାନ୍ୟତା ଦେବା ପାଇଁ କଲେ ଅନୁରୋଧ

ଧର୍ମପଦ ପୁରସ୍କାର ଓ ଶିଳ୍ପୀ ସମ୍ବର୍ଦ୍ଧନାର ତାଲିକା ଘୋଷଣା କଲା ଓଡ଼ିଶା ଲଳିତ କଳା ଏକାଡେମୀ

ଗିରଫ ହେଲେ କୁବେର ଆଇଏଫ୍‌ଏସ୍‌ ଅଭୟକାନ୍ତ ଓ ତାଙ୍କ ପୁଅ, ଭିଜିଲାନ୍ସ ଜବତ କରିଥିଲା ପୁଳା ପୁଳା ବେହିସାବ ଟଙ୍କା ଓ ଠକେଇର ଦଲିଲ

ଆକାଶଙ୍କ ପ୍ରେମିକାଙ୍କୁ ନେଇ ବଢ଼ିଲା ଚର୍ଚ୍ଚା, ସେପଟେ କଂଗ୍ରେସ ପଚାରିଲା- ପାଠକଙ୍କ ସହ କେଉଁ ବିଧାୟକଙ୍କ ରହିଛି ସମ୍ପର୍କ ?