PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର: ରାଜ୍ୟରେ ଉପର ତଳ ହେଉଛି କରୋନା ଗ୍ରାଫ୍: ୨୪ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ୧୨ ଜଣ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ ଚିହ୍ନଟ
  • ||
  • ସମ୍ବଲପୁର: ଶୀତଳ ଷଷ୍ଠୀ ପାଇଁ ପୂର୍ବ ପ୍ରସ୍ତୁତି: ୩ ତାରିଖରୁ ୭୨ ଘଣ୍ଟା ପାଇଁ ସମସ୍ତ ମଦ ଦୋକାନ ସିଲ୍
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ଆଜିଠୁ ଅଲ୍‌ ଓଡ଼ିଶା ସନ୍ତରଣ ପ୍ରତିଯୋଗିତା, ୨୦ଟି ଜିଲ୍ଲାରୁ ୨୫୮ ଜଣ ପ୍ରତିଯୋଗୀ ହେବେ ସାମିଲ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ଆହୁରି କଲବଲ କରିବ ଅସହ୍ୟ ତାତି ସାଙ୍ଗକୁ ଗୁଳୁଗୁଳି , ଜୁନ୍‌ ୨ ତାରିଖ ଯାଏଁ ଜାରି ରହିବ ଗ୍ରୀଷ୍ମ ପ୍ରକୋପ
  • ||
  • ବାରଙ୍ଗ: ନନ୍ଦନକାନନରେ ଆଖିବୁଜିଲା ଆଫ୍ରିକୀୟ ସିଂହ, ୧୬କୁ ହ୍ରାସ ପାଇଲା ସିଂହଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||

ରାହୁଲଙ୍କ ପ୍ରତିଶ୍ରୁତି: ଗରିବଙ୍କୁ ସର୍ବନିମ୍ନ ରୋଜଗାର ଗ୍ୟାରେଣ୍ଟି

ରାୟପୁର,୨୮ ।୧(ଏଜେନ୍ସି): ଆଗାମୀ ଲୋକସଭା ନିର୍ବାଚନରେ କଂଗ୍ରେସ କ୍ଷମତାକୁ ଆସିଲେ ଦେଶର ଗରିବ ଲୋକଙ୍କୁ ସର୍ବନିମ୍ନ ରୋଜଗାର ଗ୍ୟାରେଣ୍ଟି ପ୍ରଦାନ କରିବ । କଂଗ୍ରେସ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀ ଆଜି ପ୍ରତିଶ୍ରୁତି ଦେଇଛନ୍ତି ।
ଛତିଶଗଡ଼ର ରାୟପୁରେ ଆୟୋଜିତ କିଷାନ ଆଭାର ର‌୍ୟାଲିରେ ଯୋଗଦେବା ଅବସରରେ ରାହୁଲ କହିଛନ୍ତି ସବୁ ରାଜ୍ୟରେ ଗରିବ ଲୋକମାନଙ୍କୁ ସର୍ବନିମ୍ନ ରୋଜଗାର ପ୍ରଦାନ କରିବାକୁ କଂଗ୍ରେସ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛି । ଗରିବଙ୍କ ବ୍ୟାଙ୍କ ଜମାଖାତାକୁ ସିଧାସଳଖ ଏହି ରୋଜଗାର ଟଙ୍କା ଯିବ । ବିଶ୍ୱରେ କୌଣସି ଦେଶରେ ଏଭଳି ଯୋଜନା କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ହୋଇନାହିଁ । ଭାରତରେ ପ୍ରଥମକରି ଏହି ଯୋଜନା ଲାଗୁ କରାଯିବ । ଦେଶରେ କେହି ଗରିବ କିମ୍ବା କେହି ଭୋକିଲା ରହିବେ ନାହିଁ । ଆମର କୋଟି କୋଟି ଭାଇ ଓ ଭଉଣୀ ଦରିଦ୍ର କିମ୍ବା ଭୋକିଲା ରହିଲେ ନୂଆଭାରତ ଗଠନ ସମ୍ଭବ ହୋଇପାରିବ ନାହିଁ । ତେଣୁ ଦାରିଦ୍ର‌୍ୟ ଓ ଭୋକିଲା ଦୂର କରିବା ଲାଗି କଂଗ୍ରେସ କ୍ଷମତାକୁ ଆସିଲେ ପ୍ରତ୍ୟେକ ଭାରତୀୟଙ୍କୁ ସର୍ବନିମ୍ନ ରୋଜଗାର ଗ୍ୟାରେଣ୍ଟି ଯୋଗାଇଦେବ । ଏହା ଆମର ଲକ୍ଷ୍ୟ ଓ ପ୍ରତିଶ୍ରୁତି । ପ୍ରଥମେ ଛତିଶଗଡ଼, ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶ ଓ ରାଜସ୍ଥାନରେ ଏହି ଯୋଜନା ଲାଗୁ କରାଯିବ । ପରବର୍ତ୍ତୀ ସମୟରେ ଅନ୍ୟ ରାଜ୍ୟରେ ଲାଗୁ ହେବ । ଏହା ଏକ ଐତିହାସିକ ଯୋଜନା । ତେଣୁ ଏହି ଯୋଜନାକୁ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କରିବା ଲାଗି କଂଗ୍ରେସ ସୁଯୋଗ ଦେବାକୁ ସେ ଉପସ୍ଥିତ ଚାଷୀମାନଙ୍କୁ ନିବେଦନ କରିଛନ୍ତି । କିନ୍ତୁ ଏହି ଯୋଜନା ବିଷୟରେ ସେ ଅଧିକ କିଛି କହିନାହାନ୍ତି । ରାହୁଲ ଆହୁରି ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ କଂଗ୍ରେସ କ୍ଷମତାକୁ ଆସିଲେ ଛତିଶଗଡ଼ରେ ୧୦ ଦିନ ଭିତରେ କୃଷିଋଣ ଛାଡ଼ କରିବ ବୋଲି ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନ ପୂର୍ବରୁ ପ୍ରତିଶ୍ରୁତି ଦେଇଥିଲା । କିନ୍ତୁ ସରକାର ଗଠନ କରିବାର ଗୋଟିଏ ଦିନ ପରେ ଏହି ପ୍ରତିଶ୍ରୁତି ପାଳନ କରିଛି । ୧୫ ବର୍ଷ ଧରି କ୍ଷମତାରେ ଥିବା ରାଜ୍ୟର ବିଜେପି ସରକାର କାହିଁକି କୃଷିଋଣ ଛାଡ କରୁନଥିଲା ବୋଲି ସେ ପଚାରିଛନ୍ତି । ରାହୁଲ ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି ଯେ ଅର୍ଥର ଅଭାବ ଦର୍ଶାଇ କେନ୍ଦ୍ରର ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦି ସରକାର ଚାଷୀଙ୍କ ଋଣଛାଡ଼ କରୁନଥିଲେ । କିନ୍ତୁ ୧୫ଜଣ ଶିଳ୍ପପତି ଓ ବ୍ୟବସାୟୀଙ୍କ ଋଣଛାଡ କଲେ । ଅନୀଲ ଅମ୍ବାନୀଙ୍କ କମ୍ପାନିକୁ ୩୦ ହଜାର କୋଟି ଟଙ୍କା ଦେଲେ । ଏସବୁ କରିବାକୁ ଅର୍ଥ ଅଛି । କିନ୍ତୁ ଗରିବ ଚାଷୀଙ୍କ ଋଣଛାଡ କରିବାକୁ ଅର୍ଥ ନାହିଁ । ଦେଶରେ ସମ୍ବଳର ଆଦୌ ଅଭାବ ନାହିଁ । କିନ୍ତୁ ବିଜେପି ନେତୃତ୍ୱାଧୀନ ଏନ୍‌ଡିଏ ସରକାର ଯାହାକୁ ଅଗ୍ରାଧିକାର ଦେବା କଥା ତାକୁ ଦେଉଛନ୍ତି ବୋଲି ରାହୁଲ କହିଛନ୍ତି ।