PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଟୋକିଓ ଅଲିମ୍ପିକ୍ସ: ଭାରତୀୟ ମହିଳା ହକି ଟିମ୍‌ ଜର୍ମାନୀ ଠାରୁ ୨-୦ରେ ହାରିଲା
  • ||
  • ଆନନ୍ଦପୁର : ଗାଧୋଇବା ବେଳେ ଅଘଟଣ, କେନାଲରେ ବୁଡ଼ି ଯୁବକ ମୃତ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ରାଜଧାନୀରେ ପୁଣି ଆତଙ୍କରାଜ, ୨ ଯୁବକଙ୍କୁ ବିଚ୍ ରାସ୍ତାରେ ଗୋଡ଼ାଇ ଗୋଡ଼ାଇ ହାଣିଲେ ଦୁର୍ବୃତ୍ତ
  • ||
  • ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ମୀରାବାଈ ଚାନୁଙ୍କୁ ମିଳିପାରେ ସ୍ବର୍ଣ୍ଣ ପଦକ, ଝିହୁଇ ହୋଙ୍କର ହେବ ଆଣ୍ଟି ଡୋପିଂ ଟେଷ୍ଟ
  • ||
  • କୋରାପୁଟ: ଭ୍ୟାନରୁ ୧.୮ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ସହ କୋଟିଏ ଟଙ୍କାର ଗଞ୍ଜେଇ ଜବତ କଲା ଜୟପୁର ସଦର ପୋଲିସ, ଜଣେ ଗିରଫ
  • ||
  • ସମ୍ବଲପୁର: ବଲାଙ୍ଗୀର ଏନ୍‌ଏଚ୍‌ ଲୁଟ ଘଟଣା, ୬ କୁଖ୍ୟାତ୍ ଟ୍ରକ୍ ଲୁଟେରାଙ୍କୁ ଗିରଫ କଲା ପୋଲିସର ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ସ୍କ୍ବାର୍ଡ
  • ||
  • ସମ୍ବଲପୁର: ପୁଣି ଖୋଲିଲା ହୀରାକୁଦ ଡ୍ୟାମ୍‌ର ୨ ଗେଟ୍‌, ମୋଟ ୮ଟି ଗେଟ୍ ଦେଇ ଜଳ ନିଷ୍କାସନ ଜାରି
  • ||
  • ବେଙ୍ଗାଲୁରୁ : କର୍ଣ୍ଣାଟକ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ପଦରୁ ଇସ୍ତଫା ଦେଲେ ୟେଦିୟୁରପ୍ପା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ତୃତୀୟ ଲହରୀ ଆସିବାର ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କୌଣସି ଲକ୍ଷଣ ନାହିଁ, ସ୍ଥିତି ଦେଖି ଅନ୍‌ଲକ୍‌ ନିଷ୍ପତ୍ତି : ଡିଏମ୍‌ଇଟି
  • ||
  • ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ମହାରାଷ୍ଟ୍ର ସଦନରେ ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡ, ନିଆଁଲିଭା କାର୍ଯ୍ୟରେ ୪ଟି ଦମକଳ ଗାଡ଼ ନିୟୋଜିତ
  • ||
  • ସାଲେପୁର: ବାଇକ୍‌କୁ ଧକ୍କା ଦେଲା ଟ୍ରକ୍, ସ୍ଵାମୀ-ସ୍ତ୍ରୀ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ଓଡ଼ିଶାରେ କମୁଛି ସଂକ୍ରମଣ, ୨୪ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ୧୬୩୭ ଜଣ କରୋନା ପଜିଟିଭ ଚିହ୍ନଟ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ଖୋଲିଲା ସ୍କୁଲ, ପାଠପଢ଼ା ଆରମ୍ଭ କଲେ ଦଶମ ଓ ଦ୍ବାଦଶ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ
  • ||
  • ଭୋଗରାଇ : ନଦୀ ଘାଟକୁ ପାଣି ଆଣିବାକୁ ଯାଇ ଭାସିଗଲା ନାବାଳକ, ଉଦ୍ଧାର କାର୍ଯ୍ୟ ଜାରି
  • ||
  • କାର୍ଗିଲ ବିଜୟ ଦିବସ : ପାକିସ୍ତାନକୁ ଧୂଳି ଚଟାଇ କାର୍ଗିଲ ଶିଖରରେ ତ୍ରିରଙ୍ଗା ଉଡ଼ାଇଥିଲେ ଭାରତର ବୀର ଯବାନ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ଆଜି ବାଲେଶ୍ୱରକୁ ଛାଡ଼ି ସବୁଠି ଟିକାକରଣ, ରାଜ୍ୟର ୧୩୦୨ କେନ୍ଦ୍ରରେ ଦିଆଯିବ ଟିକା
  • ||
  • ଆଠଗଡ଼ : ଶ୍ରାବଣ ମାସର ପ୍ରଥମ ସୋମବାର, ଭକ୍ତଶୂନ୍ୟ ବାବା ଧବଳେଶ୍ଵରଙ୍କ ପୀଠ
  • ||
  • ଅନଗୁଳ : ବିଳମ୍ବିତ ରାତିରେ ଘର ପୋଡ଼ିଦେଲେ ଦୁର୍ବୃତ୍ତ, ଲକ୍ଷାଧିକ ଟଙ୍କାର ସମ୍ପତ୍ତି ପୋଡ଼ି ପାଉଁଶ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୬୨ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୫୫୭୪କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ଓଡ଼ିଶାରେ କମୁଛି ସଂକ୍ରମଣ, ଗତ ୨୪ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ଆଉ ୧୬୩୭ ଜଣ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍
  • ||

ଓଡ଼ିଶା ଉପରେ ଜାତୀୟ ନେତାଙ୍କ ଆଖି: ଆସିବେ ରାଜନାଥ, ଯୋଗୀ ଆଦିତ୍ୟନାଥ

source:timesofindia.indiatimes.com

ଭୁବନେଶ୍ୱର,୮ ।୨(ବ୍ୟୁରୋ): ଭୋଟ୍‌ ଯେତିକି ପାଖେଇ ଆସୁଛି, ଜାତୀୟ ରାଜନୀତିରେ ଓଡ଼ିଶାର ଦବଦବା ସେତିକି ବଢ଼ି ବଢ଼ି ଚାଲିଛି । ସମସ୍ତଙ୍କ ନଜର ଏବେ ଓଡ଼ିଶା ଉପରେ । ଦୁଇ ପ୍ରମୁଖ ଜାତୀୟ ରାଜନୈତିକ ଦଳ ବିଜେପି ଓ କଂଗ୍ରେସ ଏବେ ଓଡ଼ିଶା ଗଡ଼ ଦଖଲ କରିବାକୁ ପୂରା ଦମରେ ଅଣ୍ଟା ଭିଡ଼ିଛନ୍ତି । ତୁହାକୁ ତୁହା ଓଡ଼ିଶା ଗସ୍ତରେ ବିଜେପି ନେତାମାନେ ଆସୁଥିଲା ବେଳେ କଂଗ୍ରେସ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧି ମଧ୍ୟ ଦୁଇଥର ଗସ୍ତ ସାରିଲେଣି । ମାତ୍ର ଆଗକୁ ଓଡ଼ିଶାକୁ ଦୁଇ ଦଳର କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ନେତା ଯେ ଲମ୍ବା ଲାଇନ୍‌ ଲଗାଇବେ ତାହାର ସୂଚନା ମିଳିଲାଣି । ନବୀନଙ୍କ ହାତରୁ ଓଡ଼ିଶା ଶାସନ ଡୋରି ଛଡ଼ାଇ ନେବାକୁ ଦୁଇ ଦଳ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିଛନ୍ତି ରଣକୌଶଳ ।
ବିଜେପି ଦେଇଥିବା ସୂଚନା ଅନୁସାରେ, ଆସନ୍ତା ୧୭ରେ କେନ୍ଦ୍ରମନ୍ତ୍ରୀ ରାଜନାଥ ସିଂହ ଓଡ଼ିଶା ଗସ୍ତରେ ଆସିବେ । ସେ ମୟୂରଭଞ୍ଜ, କେନ୍ଦୁଝର, ବାଲେଶ୍ୱର ଓ ଭଦ୍ରକ ଲୋକସଭା ଆସନ ମଧ୍ୟରୁ କୌଣସି ସ୍ଥାନରେ ସଭା କରିପାରନ୍ତି । ସେ ଉତ୍ତର ଓଡ଼ିଶା ଗସ୍ତରେ ଆସିବା ଧାର୍ଯ୍ୟ ହୋଇଥିଲା ବେଳେ ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଯୋଗୀ ଆଦିତ୍ୟନାଥ କଳାହାଣ୍ଡି ଗସ୍ତରେ ଆସିବେ । କେନ୍ଦ୍ରମନ୍ତ୍ରୀ ଗିରିରାଜ ସିଂ, ମନୋଜ ସିହ୍ନା ପ୍ରମୁଖ ମଧ୍ୟ ଓଡ଼ିଶା ଗସ୍ତରେ ଆସିବେ ବୋଲି ସ୍ଥିର ହୋଇଛି । ବିଜେପି ଏହି ନେତାମାନଙ୍କୁ ଆଣି ନିଜ ଭୋଟବ୍ୟାଙ୍କ ସୁଦୃଢ଼ କରିବା ଲକ୍ଷ୍ୟରେ ଅଛି ।
ପ୍ରତି ନିର୍ବାଚନମଣ୍ଡଳୀରେ ବିଜେପି ଆଜିଠାରୁ ପରିବର୍ତ୍ତନ ସଭା ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲା ବେଳେ ଏହା ମାର୍ଚ୍ଚ ୨ ଯାଏ ଚାଲିବ । ଏହି ପରିବର୍ତ୍ତନ ସଭା ମାଧ୍ୟମରେ ବିଜେପି କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କର ସଫଳତା ଓ ରାଜ୍ୟ ବିଜେଡି ସରକାରଙ୍କ ବିଫଳତାକୁ ଲୋକଙ୍କ ନିକଟରେ ରଖିବାକୁ ଯୋଜନା କରିଛି । ଏପରିକି ଫେବ୍ରୁଆରୀରେ ପୁଣି ମୋଦି ଓ ଶାହ ଓଡ଼ିଶା ଗସ୍ତରେ ଆସିବା ନେଇ ଚର୍ଚ୍ଚା ଦଳୀୟ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟରେ ଘୂରି ବୁଲୁଛି । କଂଗ୍ରେସ ମଧ୍ୟ ଓଡ଼ିଶାରେ ଲୋକଙ୍କ ଉତ୍ସାହକୁ ଦେଖି ବେଶ୍‌ ଖୁସି ଅଛି । ଦଳର ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧି ଦୁଇ ଥର ଓଡ଼ିଶା ଗସ୍ତରେ ଦଳକୁ ବେଶ୍‌ ଫାଇଦା ଦେଇଛନ୍ତି । ତେଣୁ ଦଳ ଆଉ ପଛକୁ ହଟିବାକୁ ଚାହୁଁନି । ଦଳ ଅନୁମାନ ଲଗାଉଛି, କେନ୍ଦ୍ରର ବିଜେପି ଓ ରାଜ୍ୟର ବିଜେଡି ସରକାର ପ୍ରତି ଲୋକଙ୍କର ଅସନ୍ତୋଷ ରହିଛି । ତେଣୁ ଦଳକୁ ଲୋକଙ୍କ ସହ ଯୋଡ଼ିବାକୁ ଟିମ୍‌ ନିରଞ୍ଜନ ପୁଣି ରାହୁଲଙ୍କ ଗସ୍ତ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ହେବ ବୋଲି ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି । ଦିନ ଧାର୍ଯ୍ୟ ହୋଇ ନଥିଲେ ମଧ୍ୟ ଫେବ୍ରୁଆରୀ ଶେଷ ସୁଦ୍ଧା କଂଗ୍ରେସ ରାହୁଲଙ୍କ ସମାବେଶ କରିବ । ଏ ସମାବେଶରେ ପ୍ରିୟଙ୍କାଙ୍କୁ ସାମିଲ କରିବାକୁ ମଧ୍ୟ ଦଳ ପକ୍ଷରୁ ଜୋରଦାର ଉଦ୍ୟମ ଜାରି ରହିଛି ।
ତେବେ ବିଜେଡି କିନ୍ତୁ ଏ ସବୁ ନେଇ ଏତେ ଚିନ୍ତିତ ନାହିଁ ବୋଲି ଦର୍ଶାଇଛି । ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ ଶଶିଭୂଷଣ ବେହେରା କହିଛନ୍ତି, ସାରା ରାଜ୍ୟରେ ଏବେ ବି ନବୀନଙ୍କ ଲୋକପ୍ରିୟତା ବେଶ୍‌ ଉଚ୍ଚାରେ ରହିଛି । ବିଜେଡିର ସଂଗଠନ ମଧ୍ୟ ସଶକ୍ତ ଅଛି । ତେଣୁ ବିଜେପି ଓ କଂଗ୍ରେସର ଯେତେ ନେତା ଓଡ଼ିଶା ଆସିଲେ ମଧ୍ୟ ଏହାର କିଛି ପ୍ରଭାବ ପଡ଼ିବନି ।
ଉଲ୍ଲେଖଯୋଗ୍ୟ, ଇତିମଧ୍ୟରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦି ୩ଥର ଓଡ଼ିଶା ଗସ୍ତରେ ଆସି ଭୋଟଭିକ୍ଷା କରି ଫେରିଛନ୍ତି । ମିଶନ ୧୨୦କୁ ସଫଳ କରିବାକୁ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଡିସେମ୍ବର ଖୋର୍ଦ୍ଧା ଗସ୍ତରେ ଆସି ୧୫ ହଜାର କୋଟି ଟଙ୍କାର ପ୍ରକଳ୍ପ ଲୋକାର୍ପଣ ଓ ଶୁଭାରମ୍ଭ କରିଥିଲା ବେଳେ ପରେ ବାରିପଦା ଓ ବଲାଙ୍ଗୀର ଗସ୍ତରେ ଆସି ଉନ୍ନୟନମୂଳକ ଯୋଜନାର ଶୁଭାରମ୍ଭ କରିଥିଲେ । ବିଜେପି ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ଅମିତ୍‌ ଶାହ ସାଲେପୁର ଓ ପୁରୀ ଆସି ଦଳୀୟ କର୍ମକର୍ତ୍ତାଙ୍କ ସମାବେଶରେ ଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ । ଆସନ୍ତା ୧୫ରେ ସେ ପୁଣି ସମ୍ବଲପୁର ଗସ୍ତରେ ଆସିବେ । ଆଗକୁ ବିଜେପି ଓ କଂଗ୍ରେସ ନେତାଙ୍କ ଗସ୍ତ ତାଲିକା ପ୍ରସ୍ତୁତି ଚାଲିଥିଲା ବେଳେ ଏହା ଦୁଇ କ୍ୟାମ୍ପକୁ ବେଶ୍‌ ଉତ୍ସାହିତ କରିଛି ।

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର