PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଖପ୍ରାଖୋଲ:ଗମ୍ଭାରି ଛକ ନିକଟରେ ଏକ କାରରୁ ୬ ପେଟି କଫସିରଫ ଜବତ, ୨ଜଣ ଯୁବକଙ୍କୁ ଅଟକ ରଖି ପଚରାଉଚରା କରୁଛି ପୁଲିସ
  • ||
  • କୋଭିଡ଼ ପରିଚାଳନା ପାଇଁ ୩ ଜିଲ୍ଲାକୁ ୭.୬୨ କୋଟି ମଂଜୁର କଲେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ, ପୁରୀ ପାଇଁ ୨ କୋଟି, ସୁବର୍ଣ୍ଣପୁର ପାଇଁ ୧ କୋଟି ଟଙ୍କା ଓ ସମ୍ବଲପୁର ଜିଲ୍ଲା ପାଇଁ ୪ କୋଟି ୬୨ ଲକ୍ଷ ମଂଜୁର କଲେ ନବୀନ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ସାଢ଼େ ୪ଟାରେ ଘୋଷଣା କରିବେ ଅତିରିକ୍ତ ମୁଖ୍ୟ ଶାସନ ସଚିବ ଓ ଡିଜିପି
  • ||
  • ଜୁନ ପହିଲାରେ କେରଳ ଛୁଇଁବ ମୌସୁମୀ ବାୟୁ, ଭାରତୀୟ ପାଣିପାଗ କେନ୍ଦ୍ରର ସୂଚନା
  • ||
  • ଲାଞ୍ଜିଗଡ଼ରେ ଅଞ୍ଚଳରେ ହାତୀ ଉପଦ୍ରବ, ଆମ୍ବ ଗଛ ଭାଙ୍ଗିଲେ, ନର୍ସରିକୁ ନଷ୍ଟ କଲେ
  • ||
  • କଳାହାଣ୍ଡି: ବିଲ ମଝିରୁ ନାବାଳକର ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର ,ହତ୍ୟା ଅଭିଯୋଗ ଆଣିଲେ ପରିବାର ଲୋକ
  • ||
  • ପଶ୍ଚିମ ବଙ୍ଗ ଯାଉଥିବା ଟ୍ରେନ୍ ପାସେଞ୍ଜରମାନଙ୍କ ପାଇଁ RTPCR ନେଗେଟିଭ୍ ରିପୋର୍ଟ ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ
  • ||
  • ରାଉରକେଲା: ୩୦ଟି ଗୋଦାମ ଉପରେ ପୋଲିସ ଓ ଯୋଗାଣ ବିଭାଗର ମିଳିତ ଚଡାଉ, ଖସିଲା ଆଳୁ ଓ ପିଆଜ ଦର
  • ||
  • ସୁନ୍ଦରଗଡ: ତଲସରା ଥାନା ଅନ୍ତର୍ଗତ ବଘିଆବେରନା ଗ୍ରାମ ଜଙ୍ଗଲରୁ ମହିଳାଙ୍କ ଅର୍ଦ୍ଧ ଦଗ୍ଧ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର
  • ||
  • କରୋନାରେ ଆଖିବୁଜିଲେ ବିଶିଷ୍ଟ ନାଟ୍ୟ ପ୍ରତିଭା ନାଟ୍ୟଶ୍ରୀ ଡ. ପଞ୍ଚାନନ ମିଶ୍ର
  • ||
  • ଜଳେଶ୍ଵର : ଯୁବକଙ୍କ ଝୁଲନ୍ତା ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର, ହତ୍ୟା ନା ଆତ୍ମହତ୍ୟା ଅସ୍ପଷ୍ଟ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟ: କରୋନାରେ ଆଖିବୁଜିଲେ ୧୭ ଜଣ ସଂକ୍ରମିତ, ମୃତକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ୨୧୨୧କୁ ଛୁଇଁଲା
  • ||
  • ଓଡ଼ିଶାରେ ୫ ଲକ୍ଷ ଟପିଲା କରୋନା ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା, ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୧୦୫୨୧ ଜଣ ଆକ୍ରାନ୍ତ
  • ||
  • ଜାମ୍ମୁ କାଶ୍ମୀର : ସୁରକ୍ଷାବାହିନୀକୁ ବଡ଼ ସଫଳତା, ୩ ଆତଙ୍କୀ ନିପାତ, ଭୟରେ ଜଣେ ଆତଙ୍କବାଦୀ କଲା ଆତ୍ମସମର୍ପଣ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ତାତିରୁ ମିଳିଛି ସାମାନ୍ୟ ଆଶ୍ଵସ୍ତି, ଖସିଛି ପାରଦ, ୯ ଯାଏଁ କାଳବୈଶାଖୀ ସମ୍ଭାବନା
  • ||
  • ତାଳଚେର : ଅନୁଗୁଳ ତଳଗଡ଼ ଗ୍ରାମରେ ହାତୀ ଆକ୍ରମଣରେ ଜଣେ ମହିଳା ମୃତ
  • ||

କାବେରୀ ଜଳ ବିବାଦ ସ୍ଥିତି ଓଡ଼ିଶାରେ ନାହିଁ

ଜଗତସିିଂହପୁର,୧୧ା୨(ଆପ୍ର): କାବେରୀ ଜଳକୁ ନେଇ କର୍ଣ୍ଣାଟକ ଓ ତାମିଲନାଡ଼ୁ ରାଜ୍ୟରେ ଯେଉଁଭଳି ବିବାଦୀୟ ପରିସ୍ଥିତି ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଛି ସେଭଳି ଅବସ୍ଥା ଓଡ଼ିଶାରେ ଦେଖା ଦେଇନାହିଁ । ଶସ୍ତା ରାଜନୀତି କରିବାକୁ ଯାଇ ବିଜେଡି ସରକାର ମହାନଦୀ ଜଳ ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ଓଡ଼ିଶାର ଲୋକଙ୍କୁ କେବଳ ବିଭ୍ରାନ୍ତ କରୁଛନ୍ତି । ଏହାଛଡ଼ା ଛତିଶଗଡ଼ର ତତ୍‌କାଳୀନ ସରକାର ଜବରଦସ୍ତ ମହାନଦୀର ଜଳକୁ ଅବରୋଧ କରି ଯେଉଁ ଡ୍ୟାମ୍‌ ସବୁ ନିର୍ମାଣ କରିଥିବା ଅଭିଯୋଗ ଅଣାଯାଉଛି, ସେ ସଂକ୍ରାନ୍ତରେ ଟିକିନିଖି ଚିଠି ଉଭୟ କେନ୍ଦ୍ର ଓ ଓଡ଼ିଶା ସରକାରଙ୍କୁ ଡ୍ୟାମ୍‌ ନିର୍ମାଣ ସମୟରେ ଅବଗତ କରାଯାଇଥିଲା । ହେଲେ କୌଣସି ଗୋଟିଏ ଚିଠିର ଉତ୍ତର ସେତେବେଳେ ଓଡ଼ିଶା ସରକାରଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ଛତିଶଗଡ଼ ସରକାରଙ୍କୁ ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇନଥିଲା । ଏବେ ତ ଛତିଶଗଡ଼ରେ କଂଗ୍ରେସ ସରକାର ଆସିଛି । ଆମେ ବି ଆହ୍ୱାନ କରୁଛୁ, ଯଦି କିଛି ମତାନ୍ତର ମନାନ୍ତର ରହିଛି ତାହା ଉଭୟ ସରକାର ବସି ଆଲୋଚନା କରିପାରିବେ । କିନ୍ତୁ ନିଦରେ ଶୋଇଥିବା ଓଡ଼ିଶାର ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ ସରକାର ଆଲୋଚନା ମାଧ୍ୟମରେ ସମାଧାନ କରିବାର ରାସ୍ତା ବାହାର କରିବା ବଦଳରେ ଭୋଟ ବ୍ୟାଙ୍କ ହାତେଇବା ଲକ୍ଷ୍ୟ ରଖି କୁହେଳିକା ରଚୁଥିବା ଛତିଶଗଡ଼ ମନ୍ତ୍ରୀ ଟି.ଏସ୍‌ ସିଂହଦେଓ ଯୁକ୍ତି ବାଢ଼ିଛନ୍ତି ।
ସାଧାରଣ ନିର୍ବାଚନ ପୂର୍ବରୁ ଜନବାଦୀ ଇସ୍ତାହାର ପ୍ରସ୍ତୁତି ଉପଲକ୍ଷେ ଜଗତସିଂହପୁର ଗସ୍ତରେ ଆସିଥିବା ଛତିଶଗଡ଼ ମନ୍ତ୍ରୀ ଶ୍ରୀ ସିଂହଦେଓ ନିଜ ଦଳର ଆଭିମୁଖ୍ୟ ସଂପର୍କରେ ସ୍ପଷ୍ଟ କରିବା ସହ ଓଡ଼ିଶା ସରକାରଙ୍କ ବିଫଳତା ସୂଚିତ କରିଥିଲେ । ବିଶେଷକରି ନିଯୁକ୍ତି ଉପରେ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ଦାୟିତ୍ୱହୀନ କାର୍ଯ୍ୟକୁ ସମାଲୋଚନା କରିବାକୁ ପଛେଇ ନ ଥିଲେ । ଓଡ଼ିଶାରେ ଶାସନ କରୁଥିବା ବିଜେଡି ସରକାର ସମୂହ ସ୍ୱାର୍ଥ ସମ୍ବଳିତ କାର୍ଯ୍ୟ କରିବା ବଦଳରେ ନିଜର ସ୍ୱାର୍ଥ ପୂରଣ ହେଉଥିବା କାର୍ଯ୍ୟକୁ ଅଗ୍ରାଧିକାର ଦେଉଛି । ଏଣେ ନିଜର ବିଫଳତାକୁ ଘୋଡ଼ାଇବା ପାଇଁ କଂଗ୍ରେସ ମୁଣ୍ଡରେ ଅଠା ବୋଳୁଛି । ଏତିକି କହିବି, ପୂର୍ବରୁ ଛତିଶଗଡ଼ରେ ମଧ୍ୟ ଓଡ଼ିଶା ଭଳି ସମସ୍ୟା ଭରି ରହିଥିଲା । ମାତ୍ର ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀଙ୍କ ନିର୍ଦ୍ଦେଶରେ ଛତିଶଗଡ଼ରେ ଜନତାଙ୍କ ମତାମତ ସଂଗ୍ରହ କରାଯାଇ ଜନବାଦୀ ଇସ୍ତାହାର ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯାଇ ଲୋକଙ୍କୁ ଭୋଟ ଭିକ୍ଷା କରାଯାଇଥିଲା । ଏହା ମଧ୍ୟ ସଫଳ ହୋଇଥିଲା । କେବଳ ସେତିକି ନୁହେଁ ସରକାର ଗଠନ ପରେ ପରେ ପ୍ରତିଶ୍ରୁତି ମୁତାବକ ଛତିଶଗଡ଼ର ଚାଷୀଙ୍କୁ ଋଣ ଛାଡ଼ କରାଯାଇଥିଲା । ଓଡ଼ିଶାରେ ନିର୍ବାଚନୀ ହାୱା ବହିବା ଆରମ୍ଭ କରିଛି । ସେଦୃଷ୍ଟିରୁ ଟେବୁଲରେ ବସି ଇସ୍ତାହାର ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବା ପରିବର୍ତ୍ତେ ଜନତାଙ୍କ ମତାମତ ସଂଗ୍ରହ କରାଯାଇଛି । ଏହି ମତାମତକୁ ଗୁରୁତ୍ୱ ଦିଆଯାଇ କଂଗ୍ରେସ ତାହାର ଇସ୍ତାହାର ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବ । ଉକ୍ତ ଇସ୍ତାହାରରେ ଆମେ ଯାହା ବି କହିବୁ ତାହା ସରକାର ଆସିଲେ ଶତ ପ୍ରତିଶତ ପୂରଣ କରାଯିବ ବୋଲି ମନ୍ତ୍ରୀ ଶ୍ରୀ ସିଂହଦେଓ ଘୋଷଣା କରିଥିଲେ ।

ପିସିସି ସଭାପତି ନିରଞ୍ଜନ ପଟ୍ଟନାୟକ କହିଥିଲେ, କାମରେ କରି ଦେଖାଇବା ଦଳ ହେଉଛି କଂଗ୍ରେସ । ଏହା ଭିତରେ ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶ, ରାଜସ୍ଥାନ ଓ ଛତିଶଗଡ଼ରେ କଂଗ୍ରେସ ସଫଳତା ହାସଲ କରିଛି । ଏଥିସହ ଯେଉଁ ରାଜ୍ୟରେ କଂଗ୍ରେସ ସରକାର ରହିଛି ସେଠାରେ ନିର୍ବାଚନ ବେଳେ ଦିଆଯାଇଥିବା ପ୍ରତିଶ୍ରୁତିକୁ ତୁରନ୍ତ ପାଳନ କରାଯାଉଛି । କିନ୍ତୁ ଶାସନ ଗାଦି ଦଖଲ କରିଥିବା ବିଜେଡି ସରକାର ସାଧାରଣଙ୍କ ଲୋକଙ୍କ ସ୍ୱାର୍ଥକୁ ଧ୍ୟାନ ନ ଦେଇ ଭୋଟ ଭେଳିକି କରି ମହାନଦୀ ଜଳ ବିବାଦ ଭଳି ଅନେକ ମିଛୁଆ ରାଧୁଆ ଗପ ତିଆରି କରି ଡ୍ରାମା କରୁଥିବା ସଭାପତି ଶ୍ରୀ ପଟ୍ଟନାୟକ କହିଥିଲେ । ବିଧାୟକ ଚିରଞ୍ଜୀବ ବିଶ୍ୱାଳ ଜନବାଦୀ ଇସ୍ତାହାର କେବଳ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯିବନି, ସରକାର ଆସିଲେ ଦିଆଯାଇଥିବା ପ୍ରତିଶ୍ରୁତି ରକ୍ଷା କରାଯିବ ବୋଲି କହିଥିଲେ । ଅନ୍ୟପଟେ ଭୋଟ ପୂର୍ବରୁ ଜନତାଙ୍କ ଦରବାରରେ ରାଜ୍ୟର ହେଭିୱେଟ୍‌ କଂଗ୍ରେସ ନେତାମାନେ ପହଞ୍ଚିବା ଜିଲ୍ଲା ରାଜନୀତିକୁ ସରଗରମ କରିଦେଇଛି । କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ଉପସ୍ଥିତ ଥିଲେ କଂଗ୍ରେସ ଇସ୍ତାହାର କମିଟି ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ଗଣେଶ୍ୱର ବେହେରା, ସଂଯୋଜକ ବିସ୍ମୟ କୁମାର ମହାପାତ୍ର, ଜିଲ୍ଲା କଂଗ୍ରେସ କମିଟି ସଭାପତି ନଟବର ବାରିକ ପ୍ରମୁଖ ।