PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଆଇପିଏଲ-୧୪: ଆଜି ଖେଳାଯିବ ଦୁଇଟି ମ୍ୟାଚ୍, କୋହଲି-ମୋର୍ଗାନ ଓ ରାହୁଲ-ପନ୍ଥ ମଧ୍ୟରେ ଲଢେ଼ଇ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ବଦଳିଲା ମୋ ବସ୍‌ ଚଳାଚଳ ସମୟ। ଏଣିକି ସକାଳ ୭ଟାରୁ ସନ୍ଧ୍ୟା ୭ଟା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଚଳାଚଳ କରିବ ମୋ ବସ୍
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ରମାଦେବୀ ଛାତ୍ରୀନିବାସରୁ ୪ ଛାତ୍ରୀ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍, ୧୯ ତାରଖ ପୂର୍ବରୁ ହଷ୍ଟେଲ ଛାଡ଼ିବାକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ‌
  • ||
  • ରାଜ୍ୟକୁ ପୁଣି ଫେରିବ ତାତି, ସପ୍ତାହେ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଛଟପଟ କରିବ ଗ୍ରୀଷ୍ମ ପ୍ରକୋପ
  • ||

ଭାରତର ଏହି ଗାଁରେ ରୁହନ୍ତି ପାଣ୍ଡବ ଓ କୌରବଙ୍କ ବଂଶଧର, ଜୀବନରେ ଗୋଟିଏ ଥର ନିଶ୍ଚୟ କରନ୍ତୁ ଏହି ଗାଁକୁ ଯାତ୍ରା…

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ପାହାଡ ଘେରା  ରାଜ୍ୟ ଉତ୍ତରାଖଣ୍ଡ ‘ଦେବଭୂମି’ ଭାବରେ ମଧ୍ୟ ଜଣାଶୁଣା । ଏଠାରେ ପ୍ରତ୍ୟେକ ଋତୁରେ ପର୍ଯ୍ୟଟକଙ୍କ ଏକ ଭିଡ ଲାଗିଥାଏ । ପାଗ ଯାହା ହେଉ, ଉତ୍ତରାଖଣ୍ଡର ସୌନ୍ଦର୍ଯ୍ୟ କିନ୍ତୁ ଭିନ୍ନ ଅଟେ  । ତେବେ ପ୍ରତ୍ୟେକ ଦେଶ, ରାଜ୍ୟ ଏବଂ ସହର ପରି ଏଠାରେ ମଧ୍ୟ କିଛି ସ୍ଥାନ ଅଛି, ଯାହା ଅଧିକ ଲୋକଙ୍କୁ ଏହି ବିଷୟରେ ସୂଚନା ନାହିଁ । ଉତ୍ତରାଖଣ୍ଡର ଏକ ବିଶେଷ ଗାଁ ବିଷୟରେ ଜାଣିବା ଆବଶ୍ୟକ, ଯେଉଁଠାକୁ ଆପଣ ଜୀବନରେ ଥରେ ଯିବା ଜରୁରୀ ।

ଉତ୍ତରାଖଣ୍ଡର ଉପରୀ ଗଢବାଲ ଅଂଚଳରେ ଅବସ୍ଥିତ କାଲାପ ଗ୍ରାମ । କିଛି ଅଂଚଳରୁ ଏହି ଗ୍ରାମକୁ ସଂଯୋଗ ନାହିଁ । ଏଥିପାଇଁ କାଲାପ ଗ୍ରାମ ବିଷୟରେ ଅଧିକାଂଶ ଲୋକଙ୍କୁ  ମଧ୍ୟ ଅଧିକ ସୂଚନା ନାହିଁ । ଜନସଂଖ୍ୟା ଏଠାରେ ସାଧାରଣଠାରୁ କମ୍ ଅଟେ  । ଅଧିକ ପ୍ରସିଦ୍ଧ ଏବଂ ଜନସଂଖ୍ୟା ନହେବା ସତ୍ତ୍ବେ ମଧ୍ୟ କାଲପ ଗ୍ରାମ ବହୁତ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଏବଂ ନିଜ ଭିତରେ ଲୁଚି ରହିଥିବା ପୌରାଣିକ କଥାବସ୍ତୁ ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ଏହି ଗାଁ ନିଜକୁ ବହୁତ ଗର୍ବ ଅନୁଭବ କରେ ।  କାଲାପ ଗ୍ରାମ ଉତ୍ତରରାଖଣ୍ଡ ଟନ୍‌ସ ଉପତ୍ୟକାରେ ଅବସ୍ଥିତ ଏବଂ ଏହି ପୁରା ଉପତ୍ୟକାକୁ ମହାଭାରତର ଜନ୍ମସ୍ଥାନ ଭାବରେ ବିବେଚନା କରାଯାଏ । ଏହି ଗାଁ ସହ ରାମାୟଣ ଏବଂ ମହାଭାରତର ଇତିହାସ ଯୋଡି ହୋଇ ରହିଛି ବୋଲି ବିଶ୍ବାସ କରାଯାଏ ।  ଏହି କାରଣରୁ ଏଠାକାର ଲୋକମାନେ ନିଜକୁ ଆଜି ବି ମଧ୍ୟ କୌରବ ଏବଂ ପାଣ୍ଡବଙ୍କ ବଂଶଧର ବୋଲି କହିଥାନ୍ତି ।

ଏହି ଗାଁ ଅଞ୍ଚଳର ଅନ୍ୟ ଅଞ୍ଚଳରୁ ବିଛିନ୍ନ ହୋଇଛି ଏବଂ ଏଠାରେ ଥିବା ଲୋକଙ୍କ ଲୋକମାନେ ମଧ୍ୟ ବହୁତ କଷ୍ଟସାଧ୍ୟରେ ଜୀବନ ବିତାଉଛନ୍ତି । ସର୍ବନିମ୍ନ ଜନସଂଖ୍ୟା ଯୋଗୁଁ ଏବଂ ଅନ୍ୟ ଅଞ୍ଚଳଠାରୁ ବିଛିନ୍ନ ହୋଇ ରହିଥିବା କାରଣରୁ ଏଠାକାର ଲୋକଙ୍କ ମୁଖ୍ୟ ବୃତ୍ତି ହେଉଛି ଚାଷ କାମ । ଏହା ବ୍ୟତୀତ ସେମାନେ ମେଣ୍ଢା, ଛେଳି ମଧ୍ୟ ରଖନ୍ତି । ଏହି ଗାଁର ଅଦ୍ଭୁତ ସୌନ୍ଦର୍ଯ୍ୟ ଏବଂ ରାମାୟାଣ ଏବଂ ମହାଭାରତରୁ ଏକ ବିଶେଷ ସଂଯୋଗ ହେତୁ ଏହାକୁ ଏକ ଭ୍ରମଣ କ୍ଷେତ୍ର ଭାବରେ ବିକଶିତ କରାଯାଉଛି ।

କାଲାପ ଦିଲ୍ଲୀରୁ ୫୪୦ କିଲୋମିଟର ଦୂରରେ, ଯେଉଁଠିକି ଦେହରାଡୁନ୍ କେବଳ ୨୧୦ କିଲୋମିଟର ଦୂରରେ । ବର୍ଷର ଯେକୌଣସି ସମୟରେ ଏଠାରେ ପର୍ଯ୍ୟଟକ ପହଞ୍ଚିପାରିବେ । ଏଠାରେ ତୁଷାରପାତ ମଧ୍ୟ ବହୁତ ସୁନ୍ଦର ଭାବରେ ଦୃଶ୍ୟମାନ ହୋଇଥାଏ ।