PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ବଲାଙ୍ଗୀର: ରେଳ ଲାଇନରୁ ଯୁବକଙ୍କ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର, ହତ୍ୟା ନା ଆତ୍ମହତ୍ୟା ନେଇ ସନ୍ଦେହ
  • ||
  • ବଲାଙ୍ଗୀର: କପଡ଼ା ବ୍ୟବସାୟୀଙ୍କ ଝୁଲନ୍ତା ମୃତ ଦେହ ଉଦ୍ଧାର, ପରିବାର ପକ୍ଷରୁ ହତ୍ୟା ଅଭିଯୋଗ
  • ||
  • ଲମତାପୁଟରେ ଅଟୋ ସହ ୨ କୁଇଣ୍ଟାଲ ଗଞ୍ଜେଇ ଜବତ, ଜଣେ ଗିରଫ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ସାମନ୍ୟ ହ୍ରାସ ପାଇଲା ଦୈନିକ ସଂକ୍ରମଣ, ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୧୦ ହଜାର ୭୫୭ ଜଣ ପଜିଟିଭ, ୨୨ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା
  • ||
  • ଚୌଦ୍ଵାର : ଟ୍ରକକୁ ପଛ ପଟୁ ପିଟିଲା ସ୍କୁଟି, ମହିଳା ଗୁରୁତର
  • ||
  • ରେଙ୍ଗାଲି : ହାଇୱାରେ ପିଟିହେଲା କାର୍‌ : ମା’ ଝିଅ ମୃତ, ପୁଅ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ଆଜି ବସିବ ସର୍ବଦଳୀୟ ବୈଠକ, କୋଭିଡ୍‌ ମୁକାବିଲା ପାଇଁ ସହଯୋଗ ଲୋଡ଼ିବେ ସରକାର
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ଆସନ୍ତା ୪ରୁ ୫ଦିନ ପାଗ ଶୁଖିଲା, ବଢ଼ିବ ତାତି, ଆଜି କାଁ ଭାଁ କିଛି ସ୍ଥାନରେ ସ୍ୱଳ୍ପ ବର୍ଷା ସମ୍ଭାବନା
  • ||
  • ପୁରୀ : ଜୁନ ୧୫ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ମହାପ୍ରଭୁଙ୍କ ଦର୍ଶନ ବନ୍ଦ, ପ୍ରଭାବିତ ହେବ ତିନିପର୍ବ
  • ||

୧୫ରେ ଭୂମିହୀନଙ୍କୁ ‘କାଳିଆ’ ସହାୟତା

source:www.livemint.com

ଭୁବନେଶ୍ୱର,୧୨ା୨(ବ୍ୟୁରୋ): ଭୂମିହୀନ କୃଷି ଶ୍ରମିକଙ୍କୁ ମିଳିବ ‘କାଳିଆ’ ସହାୟତା ରାଶି । ୩ଟି କିସ୍ତିରେ ଭୂମିହୀନ କୃଷି ଶ୍ରମିକଙ୍କୁ ୧୨ ହଜାର ୫ଶହ ଟଙ୍କା ଦିଆଯିବ । ପ୍ରଥମ କିସ୍ତ ସହାୟତା ପ୍ରଦାନ ପାଇଁ ଆସନ୍ତା ୧୫ ତାରିଖରେ କେନ୍ଦ୍ରାପଡ଼ାଠାରେ ଏକ ସମାବେଶ ଆୟୋଜିତ ହେବ । ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ ଏଥିରେ ଯୋଗ ଦେଇ ହିତାଧିକାରୀଙ୍କୁ ପ୍ରଥମ କିସ୍ତି ସହାୟତା ବାଣ୍ଟିବେ । ପ୍ରଥମ କିସ୍ତିରେ ୫ ହଜାର ଟଙ୍କାର ସହାୟତା ରାଶି ‘କାଳିଆ’ ଯୋଜନା ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ ଭୂମିହୀନ କୃଷି ଶ୍ରମିକଙ୍କୁ ଡିବିଟି ମାଧ୍ୟମରେ ସିଧାସଳଖ ବ୍ୟାଙ୍କ ଆକାଉଣ୍ଟକୁ ପଠାଯିବ । ପରବର୍ତ୍ତୀ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ଦ୍ୱିତୀୟ ଓ ତୃତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ସହାୟତା ରାଶି ଯୋଗାଇ ଦିଆଯିବ ।
ଭୂମିହୀନ କୃଷି ଶ୍ରମିକଙ୍କୁ ଜୀବିକା ନିର୍ବାହ ପାଇଁ ସରକାର ତାଲିମ ଯୋଗାଇ ଦେବେ । ଯେଉଁମାନେ ଭୂମିହୀନ କୃଷି ଶ୍ରମିକମାନଙ୍କୁ ତାଲିମ ଦେବେ, ପ୍ରଥମେ ସେମାନଙ୍କୁ ବିଶେଷଜ୍ଞମାନେ ପ୍ରଶିକ୍ଷଣ ଦେବେ । ଏଥିପାଇଁ ଆସନ୍ତା ୧୪ ତାରିଖରେ କୃଷି ଭବନରେ ଦକ୍ଷ ତାଲିମଦାତାଙ୍କ ପାଇଁ ତାଲିମ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଆୟୋଜନ କରାଯାଇଛି । ଓଡ଼ିଶା କୃଷି ଓ ବୈଷୟିକ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ (ଓୟୁଏଟି) ବିଶେଷଜ୍ଞମାନେ ଏଥିରେ ପ୍ରଶିକ୍ଷଣ ଦେବେ । ତାଲିମ ଗ୍ରହଣ କରିବା ପରେ ଦକ୍ଷ ତାଲିମଦାତାମାନେ ନିଜ ନିଜ ଜିଲ୍ଲାକୁ ଯାଇ ମଣ୍ଡଳ ଓ ପଞ୍ଚାୟତସ୍ତରରେ ହିତାଧିକାରୀଙ୍କୁ ତାଲିମ ଯୋଗାଇଦେବେ । ମାର୍ଚ୍ଚ ୩୧ ପୂର୍ବରୁ ପଞ୍ଚାୟତସ୍ତରୀୟ ତାଲିମ ସରିବ । ମେ’ ୧୫ରୁ ଅଗଷ୍ଟ ୩୧ ତାରିଖ ଭିତରେ ମଣ୍ଡଳୀସ୍ତରୀୟ ତାଲିମ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଶେଷ କରାଯିବ । “କାଳିଆ’ ଯୋଜନାରେ ସାମିଲ ଭୂମିହୀନ କୃଷି ଶ୍ରମିକଙ୍କୁ ୩ଟି କିସ୍ତିରେ ଜୀବିକା ନିର୍ବାହ ପାଇଁ ୧୨,୫୦୦ ଟଙ୍କାର ସହାୟତା ରାଶି ଦିଆଯିବ । ଛେଳି ପାଳନ ୟୁନିଟ୍‌, ଛୋଟ କୁକୁଡ଼ା ପାଳନ ୟୁନିଟ୍‌ , ମହୁ ଚାଷ, ଛତୁ ଚାଷ, ବତକ ପାଳନ ତଥା ମାଛ ଧରା ସରଞ୍ଜାମ ଇତ୍ୟାଦି ପ୍ରତିଷ୍ଠା ପାଇଁ ଏହି ସହାୟତା ଯୋଗାଇ ଦିଆଯିବ । ଏହି ସହାୟତା ରାଶି ୩ଟି କିସ୍ତିରେ ପ୍ରଦାନ କରାଯିବ । ପ୍ରଥମ କିସ୍ତିରେ ୫ହଜାର ଟଙ୍କା, ଦ୍ୱିତୀୟ ତଥା ତୃତୀୟ କିସ୍ତିରେ ଯଥାକ୍ରମେ ୩ହଜାର ଟଙ୍କା ଓ ୪୫୦୦ ଟଙ୍କାର ସହାୟତା ପ୍ରଦାନ କରାଯିବ । ପ୍ରଥମ କିସ୍ତି ୧୫ ତାରିଖରେ ଦିଆଯିବ ।
ପଞ୍ଚାୟତ ଓ ମଣ୍ଡଳସ୍ତରୀୟ ତାଲିମ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ସରିବା ପରେ ଦ୍ୱିତୀୟ କିସ୍ତି ସହାୟତା ଦିଆଯିବ । ସହାୟତା ଉପାଦାନକୁ ପଞ୍ଚାୟତସ୍ତରୀୟ ନୋଡାଲ ଅଧିକାରୀ ଆକଳନ କରିବା ପରେ ଶେଷ କିସ୍ତି ସହାୟତା ଦିଆଯିବ । ପଞ୍ଚାୟତସ୍ତରୀୟ ନୋଡାଲ ଅଧିକାରୀ ହିତାଧିକାରୀ ଯୋଜନାଗୁଡିକର ଜିଓ-ଟ୍ୟାଗ ଫଟୋ ଉଦ୍ଦିଷ୍ଟ ସାଇଟ୍‌ରେ ପୋଷ୍ଟ କରିବେ ।