‘କିସାନ’ଠୁ ‘କାଳିଆ’ ଢେର୍‌ ଭଲ

ଭୁବନେଶ୍ୱର,୩ା୨(ବ୍ୟୁରୋ): ଆମ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ‘କାଳିଆ’ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ‘କିସାନ’ଠାରୁ ଢେର୍‌ ଭଲ । ଚାଷୀଙ୍କ ପାଇଁ ‘କିସାନ’ ଯେତିକି ସହାୟତା ଦେବ, କାଳିଆ ତା’ଠାରୁ ଅନେକ ଗୁଣରେ ଅଧିକ ସହାୟତା ଦେବ । ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରୀ ପ୍ରତାପ ଜେନା ଆଜି ‘କାଳିଆ’ ସପକ୍ଷରେ ଏମିତି ଯୁକ୍ତି ବାଢ଼ିଛନ୍ତି । ଏକ ତୁଳନାତ୍ମକ ଚିତ୍ର ବି ରଖିଛନ୍ତି ।
ଶ୍ରୀ ଜେନା କହିଛନ୍ତି, କାଳିଆ ଯୋଜନାରେ ୫ ଏକର ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଜମି ଥିବା କ୍ଷୁଦ୍ର ଓ ନାମମାତ୍ର ଚାଷୀଙ୍କୁ ବାର୍ଷିକ ୧୦,୦୦୦ ଟଙ୍କାର ସହାୟତା ଯୋଗାଇ ଦିଆଯାଉଛି । ଅଢ଼େଇ ବର୍ଷରେ ରାଜ୍ୟର ହିତାଧିକାରୀ ଚାଷୀ ମୋଟ୍‌ ୨୫,୦୦୦ ଟଙ୍କା ପାଇବେ । କିନ୍ତୁ କିସାନ ଯୋଜନାରେ ୨ ହେକ୍ଟର ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଜମି ଥିବା କ୍ଷୁଦ୍ର ଓ ନାମମାତ୍ର ଚାଷୀ ବର୍ଷକୁ ମାତ୍ର ୬,୦୦୦ ଟଙ୍କାର ସହାୟତା ପାଇବେ ।
‘କାଳିଆ’ ଯୋଜନାରେ ଚାଷୀ ଓ ନାମମାତ୍ର ଚାଷୀଙ୍କ ବ୍ୟତୀତ ଭୂମିହୀନ, ଭାଗ ଚାଷୀ ଓ କୃଷି ଶ୍ରମିକଙ୍କୁ ସାମିଲ କରାଯାଇଛି । ଏଣୁ ରାଜ୍ୟର ମୋଟ୍‌ ୯୨% ଚାଷୀ ଏହାର ଫାଇଦା ପାଇବେ । ଏମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ୩୦.୧୬ ଲକ୍ଷ କ୍ଷୁଦ୍ର ଓ ନାମମାତ୍ର ଚାଷୀ, ୧୦ ଲକ୍ଷ ଭୂମିହୀନ ଓ ୧୦ ଲକ୍ଷ କୃଷି ଶ୍ରମିକ ଅଛନ୍ତି । ଅପରପକ୍ଷରେ ‘କିସାନ’ରେ ସାରା ଦେଶର ୧୨ କୋଟି ଚାଷୀ ଉପକୃତ ହେବେ । ତେବେ ଭୂମିହୀନ, ଭାଗ ଚାଷୀ ଓ କୃଷି ଶ୍ରମିକଙ୍କ ପାଇଁ ଏଥିରେ କୌଣସି ଆର୍ଥିକ ସହାୟତା ବ୍ୟବସ୍ଥା ନାହିଁ ବୋଲି ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି ।
ସେ କହିଛନ୍ତି, ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକଙ୍କ ‘କାଳିଆ’ରେ କ୍ଷୁଦ୍ର ଓ ନାମମାତ୍ର ଚାଷୀଙ୍କୁ ରବି ଓ ଖରିଫ୍‌ ଋତୁ ପାଇଁ ୨ଟି କିସ୍ତିରେ ୧୦,୦୦୦ ଟଙ୍କା ସହାୟତା ଦିଆଯିବ । ସେହିପରି ଭୂମିହୀନ, କୃଷି ଶ୍ରମିକ ଓ ଭାଗ ଚାଷୀଙ୍କୁ ବର୍ଷକୁ ୧୦,୦୦୦ ଟଙ୍କା ଯୋଗାଇ ଦିଆଯିବ । ଏପରିକି ଭୂମିହୀନ ଚାଷୀଙ୍କୁ ଜୀବନ ଜୀବିକା ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ ୧୨,୫୦୦ ଟଙ୍କା ସହାୟତା ପ୍ରଦାନ କରାଯିବ । କିନ୍ତୁ କିସାନରେ କେବଳ କ୍ଷୁଦ୍ର ଚାଷୀଙ୍କ ବ୍ୟାଙ୍କ ଖାତାକୁ ୩ଟି କିସ୍ତିରେ ୨,୦୦୦ ଟଙ୍କା ଲେଖାଏଁ ମୋଟ୍‌ ୬,୦୦୦ ଟଙ୍କା ମିଳିବ ।
ଚାଷୀଙ୍କୁ ଋଣ ବୋଝରୁ ଆଶ୍ୱସ୍ତ କରିବାକୁ କାଳିଆ ଅଧୀନରେ ବିନା ସୁଧରେ ୫୦,୦୦୦ ଟଙ୍କା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଋଣ ଯୋଗାଇ ଦେବାର ବ୍ୟବସ୍ଥା ହୋଇଛି । କିନ୍ତୁ କିସାନରେ ଏ ସୁବିଧା ଉପଲବ୍ଧ ନାହିଁ । କେବଳ ପଶୁଧନ, ମତ୍ସ୍ୟଚାଷୀଙ୍କୁ ୨% ସୁଧ ରିହାତି ବ୍ୟବସ୍ଥା କରାଯାଇଛି । ଯଦି ସେମାନେ ଠିକ୍‌ ସମୟରେ ଋଣ ପରିଶୋଧ କରିବେ, ତାହାହେଲେ ଆଉ ୩% ସୁଧ ରିହାତି ମିଳିବ ।
କାଳିଆ ଯୋଜନାରେ ପ୍ରତ୍ୟେକ ଚାଷୀଙ୍କୁ ୨ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାର ଜୀବନ ବୀମା ଓ ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ଦୁର୍ଘଟଣା ବୀମା ଭଳି ସାମାଜିକ ସୁରକ୍ଷା ଦିଆଯାଉଛି । କିନ୍ତୁ କିସାନରେ ପ୍ରାକୃତିକ ବିପର୍ଯ୍ୟୟ ପ୍ରଭାବିତ ଚାଷୀଙ୍କୁ ହିଁ ୨% ସୁଧରିହାତି ବ୍ୟବସ୍ଥା ଓ ଠିକ୍‌ ସମୟରେ ପରିଶୋଧ ପାଇଁ ଅତିରିକ୍ତ ୩% ସୁଧ ରିହାତି ବ୍ୟବସ୍ଥା ରହିଛି । ତେବେ ସେମାନଙ୍କ ପାଇଁ ପୂର୍ଣ୍ଣକାଳୀନ ସାମାଜିକ ସୁରକ୍ଷା ବ୍ୟବସ୍ଥା ନାହିଁ ବୋଲି ଶ୍ରୀ ଜେନା କହିଛନ୍ତି ।

   ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର


ନାବାଳିକା ଗଣ ଦୁଷ୍କର୍ମ ମାମଲା : ଥାନାରେ ଓଟିଭି ଏଚ୍ଆର୍ ହେଡ୍ ହାଜର

ରାଜଧାନୀରେ ସୀମା ଟପିଲାଣି ଚିକିତ୍ସା ଅବହେଳା: ଦୁଃଖ ବଖାଣିଲେ ବିଏମ୍‌ସି ୱାର୍ଡ ଅଫିସର,ଗୁରୁତର ରୋଗୀଙ୍କୁ ଡିସ୍‌ଚାର୍ଜ କରି ମାରିଦେଲେ…

ବରିଷ୍ଠ ବିଜେଡି ନେତା ଦେବୀ ମିଶ୍ରଙ୍କ ବାସ ଭବନରେ ସିବିଆଇ ରେଡ୍

ଯୁକ୍ତ ଦୁଇ ନାମ ଲେଖା ପାଇଁ ପ୍ରକାଶ ପାଇଲା ପ୍ରଥମ କଟ୍‌ ଅଫ୍‌ ମାର୍କ

ଓଡ଼ିଶାରେ ପୁଣି କରୋନା ନେଲା ୧୩ ଜୀବନ: ମୃତ୍ୟୁସଂଖ୍ୟା ୬୮୨କୁ ବୃଦ୍ଧି

ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୪୧୮୦ ଜଣ କରୋନା ପଜିଟିଭ ଚିହ୍ନଟ: ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ୧ଲକ୍ଷ ୭୧ ହଜାର ପାର୍