ଆମେରିକାର ଉପରାଷ୍ଟ୍ରପତି ପ୍ରାର୍ଥୀ ଭାବେ ଭାରତୀୟ ବଂଶୋଦ୍ଭବ କମଳା ହ୍ୟାରିସଙ୍କ ଚୟନ

ନ୍ୟୁୟର୍କ,୧୨।୮: ଭାରତୀୟ ବଂଶୋଦ୍ଭବ କମଳା ହ୍ୟାରିସ୍ ହେଲେ ଆମେରିକାର ଉପରାଷ୍ଟ୍ରପତି ପ୍ରାର୍ଥୀ। ଡେମୋକ୍ରାଟିକ୍ ପାର୍ଟିରୁ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ପ୍ରାର୍ଥୀ ଜୋ ବ୍ରିଡେନ୍ ଐତିହାସିକ ପଦକ୍ଷେପ ଗ୍ରହଣ କରି ଭାରତୀୟ ବଂଶୋଦ୍ଭବ କମଳା ହ୍ୟାରିସଙ୍କୁ ଉପରାଷ୍ଟ୍ରପତି ପ୍ରାର୍ଥୀ ଭାବରେ ଚୟନ କରିଛନ୍ତି। ମଙ୍ଗଳବାର ବ୍ରିଡେନ୍ ଟୁଇଟ୍ କରି ଏହା ଜଣାପଡିଛନ୍ତି। ସେ କହିଛନ୍ତି, ଏହା ଘୋଷଣା କରିବା ମୋ ପାଇଁ ସମ୍ମାନର କଥା ଯେ, ମୁଁ କମଳା ହ୍ୟାରିସଙ୍କୁ ଚୟନ କରିଛି। ସେ ଜଣେ ନିଡର ଯୋଦ୍ଧା, ଦେଶର ଭଲ ଜନସେବକ।

ଯଦି ନିର୍ବାଚନରେ ୭୮ ବର୍ଷୀ ବ୍ରିଡେନ୍ ଜିତିଯାଆନ୍ତି ତେବେ ସେ ସବୁଠାରୁ ବୟସ୍କ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ହେବେ। ସେଭଳି କମଳା ହ୍ୟାରିସଙ୍କ ବୟସ ଏବେ ୫୫ ବର୍ଷ। ହ୍ୟାରିସ ଏବେ ସିନେଟର ସଦସ୍ୟ ଅଛନ୍ତି। ସେ କାର୍ଲିଫର୍ଣ୍ଣିଆର ଆଟର୍ନିଂ ଜେନେରାଲ ରହିସାରିଛନ୍ତି। ଆମେରିକାର ଇତିହାସରେ ଆଜି ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କେବଳ ଦୁଇଥର  ମହିଳା ଉପରାଷ୍ଟ୍ରପତି ପ୍ରାର୍ଥୀ ହୋଇଛନ୍ତି। ୧୯୮୪ରେ ଡେମୋକ୍ରାଟ ଦଳର ଗେରାଲ୍ଡିନ୍ ଫେରାରୋ ଓ ୨୦୦୮ରେ ରିପବ୍ଲିକାନ୍ ସାରା ପଲିନଙ୍କୁ ଉପ-ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ପ୍ରାର୍ଥୀ ଭାବରେ ଚୟନ କରାଯାଇଥିଲା। ତେବେ କେହିବି ନିର୍ବାଚନରେ ଜିତି ପାରିନଥିଲେ।

କମଲ ହ୍ୟାରିସ ଆମେରିକା ଉପରାଷ୍ଟ୍ରପତି ପଦରେ ପ୍ରଥମ ଅଶ୍ବେତ ପ୍ରାର୍ଥୀ। ଏବେ ୭ ଅକ୍ଟୋବରରେ ତାଙ୍କର ଉପରାଷ୍ଟ୍ରପତି ମାଇକ୍ ପେନ୍ସଙ୍କ ସହିତ ଡିବେଟ୍ ହେବ। ପେନ୍ସ ରିପବ୍ଲିକ୍ ପାର୍ଟି ପକ୍ଷରୁ ଉପରାଷ୍ଟ୍ରପତି ପଦର ପ୍ରାର୍ଥୀ ମଧ୍ୟ ଅଛନ୍ତି। ଏହି ଡିବେଟ୍ ଉଟାର ସଲ୍ଟ ଲେକ୍ ସିଟିରେ ହେବ।  ଆମରିକାରେ ୩ ନଭେମ୍ବରରେ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ନିର୍ବାଚନ ହେବ।

କମଳା ହ୍ୟାରିସଙ୍କର ପରିଚୟ ଭାରତୀୟ-ଆମେରିକୀୟ ଭାବରେ ରହିଛି। ତାଙ୍କର ମା’ ଶ୍ୟାମଳା ଗୋପାଳନ ଭାରତର ତାମିଲନାଡୁର ଥିଲେ। ସେ କ୍ୟାନସର ରିସର୍ଚ୍ଚର ଥିଲେ। କମଳା ହ୍ୟାରିସଙ୍କ ଅଜା ପିଭି ଗୋପାଳନ ଜଣେ ଭାରତୀୟ ସ୍ବାଧୀନତା ସଂଗ୍ରାମୀ ଥିଲେ। ସ୍ବାଧୀନତା ପରେ ସେ ଜଣେ ସରକାରୀ ଚାକିରିଆ ଥିଲେ। କମଳାଙ୍କ ବାପା ଡୋନାଲ୍ଡୋ ହ୍ୟାରିସ ଜାମାଇକାର ଅଟନ୍ତି।

   ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର


କୂଳପତି ପଦ ପାଇଁ ଆଶାୟୀ ରାଜବନରେ ଦେଇଥିଲେ ଲିଖିତ ପରୀକ୍ଷା, ଏତିକିଟି ପ୍ରଶ୍ନର ଉତ୍ତର ରଖିଲେ ଆଶାୟୀ…

ଧର୍ମ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରିବାକୁ ସ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ ସ୍ୱାମୀଙ୍କ ନିର୍ଯାତନା – ଥାନାରେ ଏତଲା ଦେଲେ ମହିଳା

ଟିମ୍‌ ଇଣ୍ଡିଆ ଖେଳାଳି ଆଇପିଏଲରେ ହିରୋ, ଇଣ୍ଟରନ୍ୟାସନାଲ ମ୍ୟାଚରେ ଜିରୋ! ବିରାଟ ବାହିନୀକୁ କାହିଁକି ‘ଠୁ ଓଲ୍ଡ ସ୍କୁଲ’ କହିଲେ ମାଇକେଲ ଭନ୍

ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଜାରି କଲେ ଡିସେମ୍ବର ଗାଇଡଲାଇନ୍

Ola-Uber ଉପରେ ସରକାରଙ୍କ କଟକଣା, ଆଉ ନେଇ ପାରିବେନି ଅଧିକ ଭଡ଼ା

ଏବେ ବାହନ ପଞ୍ଜୀକରଣ ବେଳେ ନୋମିନିଙ୍କ ନାଁ ଦେବାକୁ ପଡିବ, କେନ୍ଦ୍ର ସଡ଼କ ପରିବହନ ଓ ରାଜପଥ ମନ୍ତ୍ରାଳୟର ପ୍ରସ୍ତାବ