PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଜ୍ଞାନବାପୀ ମସଜିଦ ବିବାଦ ମାମଲାରେ ଶୁଣାଣି ଶେଷ, ମଙ୍ଗଳବାର ପ୍ରକାଶ ପାଇବ ରାୟ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ଆଜି ଉପକୂଳରେ ବଢ଼ିବ ତାତି, କାଲି ପୁଣି ବର୍ଷିବ
  • ||
  • ଗଜପତି : ପାରଳାଖେମୁଣ୍ଡି ଟାଉନ୍‌ ହଲ୍ ପରିସରରେ ଥିବା ପାର୍କିଂରେ ଭୟାବହ ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡ, ଜଳିଗଲା ୫ଟି କାର୍‌
  • ||
  • କରଞ୍ଜିଆ : ଭାରସାମ୍ୟ ହରାଇ କଲଭର୍ଟରେ ପିଟିହେଲା ବରଯାତ୍ରୀ ଗାଡି, ୨ ମୃତ ୫ ଗୁରୁତର
  • ||

ଆଜି ପଦ୍ମଶ୍ରୀ ପାଇବେ କମଳା

ଜୟପୁର,୧୫ା୩(ବ୍ୟୁରୋ): କୋରାପୁଟ ଇତିହାସରେ ଶନିବାର ଯୋଡି଼ହେବ ଆଉ ଏକ ସ୍ୱର୍ଣ୍ଣିମ ଅଧ୍ୟାୟ । ପଦ୍ମଶ୍ରୀ ପୁରସ୍କାର ପାଇବେ ଜୟପୁର ବ୍ଲକ୍‌ ଡଙ୍ଗରଛିଞ୍ଚି ପଞ୍ଚାୟତ ପାତ୍ରପୁଟ ଗାଁର କମଳା ପୂଜାରୀ । ପାରମ୍ପରିକ ଧାନ ସଂରକ୍ଷଣ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଉଲ୍ଲେଖନୀୟ ଅବଦାନ ପାଇଁ ତାଙ୍କୁ ଏହି ଉପାଧି ପ୍ରଦାନ କରାଯିବ । ଏଥିପାଇଁ କମଳା, ତାଙ୍କ ପୁଅ ଟଙ୍କଧର ପୂଜାରୀ ଓ ସ୍ଥାନୀୟ ସ୍ୱାମୀନାଥନ ଫାଉଣ୍ଡେସନ୍‌ର ବୈଜ୍ଞାନିକ ପ୍ରଶାନ୍ତ ପରିଡା ପ୍ରମୁଖ ଦିଲ୍ଲୀ ଯାତ୍ରା କରିଛନ୍ତି । ଶନିବାର ପୂର୍ବାହ୍ନ ସାଢେ ୧୦ଟାରେ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଭବନରେ ଏକ ବର୍ଣ୍ଣାଢ୍ୟ ଉତ୍ସବରେ କମଳାଙ୍କୁ ଏହି ପୁରସ୍କାର ପ୍ରଦାନ କରାଯିବ । ତା’ ପୂର୍ବରୁ ଆଜି ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଭବନରେ ଅଭ୍ୟାସ୍‌ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଶେଷ ହୋଇଛି ।
ପାତ୍ରପୁଟର ଏହି ନିରକ୍ଷର ଆଦିବାସୀ ମହିଳା ଶତାଧିକ କିସମର ପାରମ୍ପରିକ ଧାନ ସଂରକ୍ଷଣ କରି ପାରିଛନ୍ତି । ଏହାକୁ ଆଖିରେ ରଖି ରାଜ୍ୟ ସରକାର ତାଙ୍କୁ ରାଜ୍ୟ ଯୋଜନା ବୋର୍ଡ ସଦସ୍ୟା ଭାବେ ନିଯୁକ୍ତି ଦେଇଛନ୍ତି । ସେହିପରି ଓୟୁଏଟିରେ ତାଙ୍କ ନାଁରେ ଏକ ଛାତ୍ରୀନିବାସକୁ ନାମିତ କରାଯାଇଛି । ପୂର୍ବରୁ କମଳା ଧାନ ସଂରକ୍ଷଣ ପାଇଁ ଜାତୀୟ ଏବଂ ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟସ୍ତରରେ ଅନେକ ପୁରସ୍କାର ହାସଲ କରିଛନ୍ତି । ପଦ୍ମଶ୍ରୀ ପୁରସ୍କାର ଘୋଷଣା ହେବା ପରେ କୋରାପୁଟ ଜିଲ୍ଲାରେ ଆନନ୍ଦର ଲହରି ଖେଳିଯାଇଥିଲା ।
ପଦ୍ମଶ୍ରୀ ପାଇବା ଲାଗି ଗତ ୧୩ ତାରିଖରେ କମଳା ତାଙ୍କ ପୁଅ ଓ ପ୍ରଶାନ୍ତଙ୍କ ସହ ପ୍ରଥମେ ରାୟଗଡ଼ା ଜିଲ୍ଲାର ଟିକିରି ଗସ୍ତ କରିଥିଲେ । ସେଠାରେ ଉତ୍କଳ ଆଲୁମିନା ତରଫରୁ ତାଙ୍କୁ ସମ୍ମାନିତ କରାଯାଇଥିଲା । ସେଠାରୁ ଟ୍ୟାକ୍ସି ଯୋଗେ କମଳାଙ୍କୁ ନିଆଯାଇଥିଲା ବିଶାଖାପାଟଣା ବିମାନବନ୍ଦରକୁ । ୧୪ ତାରିଖ ସନ୍ଧ୍ୟା ସାଢ଼େ ୬ଟାରେ ବିମାନରେ ପୁଅ ଟଙ୍କଧର ଓ ପ୍ରଶାନ୍ତଙ୍କ ସହ ସେ ଦିଲ୍ଲୀ ଯାତ୍ରା କରିଥିଲେ । ଦିଲ୍ଲୀର ଏକ ପଞ୍ଚତାରକା ହୋଟେଲରେ କମଳାଙ୍କୁ ରଖାଯାଇଛି । ପୁରସ୍କାର ପ୍ରଦାନ ପୂର୍ବରୁ ଆଜି ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଭବନରେ ହୋଇଥିଲା ଅଭ୍ୟାସ ଉତ୍ସବ । ଶନିବାର ପୂର୍ବାହ୍ନ ସାଢେ ୧୦ଟା ବେଳେ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଭବନରେ ଆୟୋଜିତ ଉତ୍ସବରେ କମଳାଙ୍କୁ ପଦ୍ମଶ୍ରୀ ଉପାଧି ପ୍ରଦାନ କରାଯିବ ।