PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ବଦଳିଲେ ବିଏମସି କମିଶନର, ସଞ୍ଜୟ କୁମାର ସିଂହ ହେଲେ ନୂଆ କମିଶନର
  • ||
  • ବିନିକା : ପରିବା ବୋଝେଇ ପିକଅପ ଭ୍ୟାନକୁ ପିଟିଲା ଟ୍ରକ୍, ୩ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ରାଜସୁନାଖଳା : ବନ୍ଧୁକ ମୁନରେ ଦମ୍ପତିଙ୍କୁ ଲୁଟ୍
  • ||
  • କେନ୍ଦୁଝର : କେନ୍ଦୁଝର ଜେଲରେ ପଶିଲା କରୋନା, ୯ କଏଦୀ ପଜିଟିଭ ଚିହ୍ନଟ
  • ||
  • ମାଲକାନଗିରି : ମାଓବାଦୀଙ୍କ ବର୍ବରକାଣ୍ଡ, ଯବାନଙ୍କୁ ଗଳାକାଟି ହତ୍ୟା
  • ||
  • ବୋରିଗୁମ୍ମା : ବୋରିଗୁମ୍ମା ଗୋଷ୍ଠି ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ କେନ୍ଦ୍ରରେ ଟିକା ନେବାକୁ ଛକାପଞ୍ଝା, ସାମାଜିକ ଦୂରତାକୁ ଫୁ, ଯେତିକି ଆସୁଛି ଅଣ୍ଟୁନି, ସ୍ଥାନୀୟ ଲୋକେ ଅସନ୍ତୋଷ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ରାଜ୍ୟରେ ପୁଣି ୧୦ ହଜାର ଟପିଲା ଦୈନିକ ସଂକ୍ରମଣ, ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୧୦ ହଜାର ୯୮୨ ପଜିଟିଭ୍, ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ୫ଲକ୍ଷ ୬୫ ହଜାର ପାର୍
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ଓଡ଼ିଶାରେ ଆଉ ୧୭ ମୁଣ୍ଡ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୨୨୩୨କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||

ମୋଦି କହିଲେ କରାଚିବାସୀ ବି ପାଇବେ ‘ଆୟୁଷ୍ମାନ ଭାରତ ଯୋଜନା’ର ଲାଭ

source:zeenews.india.com

ଜାମନଗର ୪/୩: ପାକିସ୍ତାନର କରାଚିବାସୀ ମଧ୍ଯ ଏଥର ପାଇବେ ଆୟୁଷ୍ମାନ ଯୋଜନାର ଲାଭ । ଆଜ୍ଞା ହଁ । ଠିକ୍ ପଢିଛନ୍ତି । ପାକିସ୍ତାନର କରାଚିବାସୀ ପାଇବେ ଭାରତ ସରକାରଙ୍କ ଆୟୁଷ୍ମାନ ଯୋଜନାର ଲାଭ । ନିଜେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦି ଏହା କହିଛନ୍ତି । କଥାଟା ଟିକିଏ ଖଟା ଲାଗୁଛି ବୋଧେ । ତେବେ ତାହା ପାକିସ୍ତାନର କରାଚି ନୁହେଁ, କେରଳର କୋଚ୍ଚି । ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଭୁଲରେ କୋଚ୍ଚିକୁ କରାଚି ବୋଲି କହିଦେଇଥିଲେ ଏବଂ ପରେ ସଂଶୋଧନ ମଧ୍ୟ କରିଦେଲେ ।

୨ ଦିନିଆ ଗୁଜରାତ ଗସ୍ତରେ ଅଛନ୍ତି ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦି । ଆଜି ଜାମନଗରରେ ଅଭିଭାଷଣ ଦେଉଥିବା ସମୟରେ ସେ ଭୁଲରେ କୋଚ୍ଚିକୁ କରାଚି କହିଦେଲେ ଏବଂ ପରେ ସଂଶୋଧନ କରି କହିଲେ ଯେ ‘କଣ କରିବି, ଏବେ ପାକିସ୍ତାନ ମୁଣ୍ଡରେ ପଶିଛି ।’  ମୋଦି ସଭାରେ କହିଥିଲେ ଯେ ‘ଆୟୁଷ୍ମାନ ଭାରତ ଯୋଜନାରେ ଯଦି ଜାମନଗରର କୌଣସି ବାସିନ୍ଦା ଭୋପାଳ ଯାଇଛି ଏବଂ ରୋଗରେ ପଡି ଯାଉଛି ତେବେ ଚିକିତ୍ସା ପାଇଁ ତାକୁ ଜାମନଗର ଫେରିବା ଆବଶ୍ଯକ ନାହିଁ । ଯଦି ସେ ନିଜ କାର୍ଡ(ଆୟୁଷ୍ମାନ ଭାରତ କାର୍ଡ) ଦେଖାଇବ ତେବେ କୋଲକାତାରୁ ଆରମ୍ବ କରି କରାଚି ମଧ୍ୟରେ କେଉଁଠି ବି ଚିକିତ୍ସା କରାଇ ପାରିବ ।’

ଏହାପରେ ତୁରନ୍ତ ସେ ନିଜକୁ ସମ୍ଭାଳି ନେଇଥିଲେ ଏବଂ କହିଥିଲେ, ‘କରାଚି ନୁହେଁ, କୋଚ୍ଚି । ମୁଣ୍ଡରେ ପଡୋଶୀ ଦେଶ ପଶିଛି, ଖାଲି ତାରି କଥା ମନେ ପଡୁଛି ।’  ଏହା ପରେ ସେ କହିଥିଲେ ଯେ ‘ତାହା(ପାକିସ୍ତାନରେ ଏୟାର ଷ୍ଟ୍ରାଇକ୍) ମଧ୍ଯ ଆବଶ୍ୟକ ଥିଲା । ଆବଶ୍ଯକ ଥିଲା କି ନାହିଁ ?’’ ଭିଡ ଉତ୍ତର ଦେଇଥିଲା ଯେ ‘ହଁ’ । ମୋଦି ଆଜି(ସୋମବାର) ବାନ୍ଦ୍ରା-ଜାମନଗର ହମସଫର ଏକ୍ସପ୍ରେସକୁ ସବୁଜ ପତାକା ଦେଖାଇବା ସହିତ ଅନେକ ବିକାଶ ମୂଳକ ଯୋଜନା ମଧ୍ଯ ଆରମ୍ବ କରିଥିଲେ ।