PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ରଙ୍ଗେଇଲୁଣ୍ଡା: ହଳଦିଆପଦର ନିକଟରେ ଟ୍ରାକ୍ଟର ସହ ଅଟୋ ଦୁର୍ଘଟଣା, ୩ ମହିଳା ମତ୍ସ୍ୟଜୀବୀ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ସୋର: ହାଇଦର୍ ଏନ୍‌କାଉଣ୍ଟର ସ୍ଥଳରୁ ୨ଟି ଗୁଳି ଜବତ କଲା ପୋଲିସ ଓ ସାଇଣ୍ଟିଫିକ୍‌ ଟିମ୍‌
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ଓଡ଼ିଶାରେ ଆଉ ୬୭ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ସାଢ଼େ ୫ ହଜାର ଟପିଲା ମୃତ୍ୟୁସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ରାଜ୍ୟରେ ୨୪ ଘଣ୍ଟା ଭିତରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ଆଉ ୧୮୩୩ ଜଣ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ରାଜଧାନୀରେ କାୟା ମେଲାଉଛି ଡେଙ୍ଗୁ, ୧୨ ଦିନରେ ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ୨୫୦ ପାର୍
  • ||
  • ପାରଳାଖେମୁଣ୍ଡି : ଏସିଏଫ୍‌ ସୌମ୍ୟରଞ୍ଜନ ଡେଥ୍ ମିଷ୍ଟ୍ରି, ବଲାଙ୍ଗୀରରେ ପାରଳା ପୁଲିସର ୫ଜଣିଆ ଟିମ୍‌, ବିଦ୍ୟାଙ୍କ ପାର୍ଟି ସହ ସୌମ୍ୟ ମୃତ୍ୟୁର ଲିଙ୍କ୍‌ ଖୋଜିବ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ରାଜ୍ୟରେ ୨୪ ଘଣ୍ଟା ଭିତରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ଆଉ ୧୮୩୩ ଜଣ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • ଜଳେଶ୍ଵର : ମନ୍ଦାର ଫୁଲ ଗଛ କଟାକୁ ନେଇ ଶଳାକୁ ଭିଣୋଇର ସଙ୍ଘବଦ୍ଧ ଆକ୍ରମଣ, ସଜ୍ଞାହୀନ ଅବସ୍ଥାରେ ନଦୀ କୂଳରୁ ଉଦ୍ଧାର
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ୨୮ରେ ପୁଣି ଏକ ଲଘୁଚାପ, ୨୭ରୁ ବଢ଼ିବ ବର୍ଷା
  • ||

ଚୀନ୍‌, ପାକ୍‌କୁ ପୁଣି ଜାତିସଂଘ ଝଟ୍‌କା : କାଶ୍ମୀର ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ଭାରତକୁ ସମର୍ଥନ କଲା ଆମେରିକା

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୭/୦୮: ଜାତିସଂଘ ସୁରକ୍ଷା ପରିଷଦରେ ପୁଣିଥରେ କାଶ୍ମୀର ପ୍ରସଙ୍ଗ ଉଠାଇବାକୁ ପାକ୍‌ ଓ ଚୀନ୍‌ ଯୋଜନା କରିଥିଲେ । ମାତ୍ର ତାହା ବିଫଳ ହୋଇଛି । ଚୀନ୍‌ର ଉଦ୍ୟମ କ୍ରମେ ସୁରକ୍ଷା ପରିଷଦର ଏକ ଅଣଆନୁଷ୍ଠାନିକ ବୈଠକ ବି ଡକାଯାଇଥିଲା । ହେଲେ କେବଳ ଗୋଟିଏ ଅସ୍ଥାୟୀ ସଦସ୍ୟକୁ ଛାଡି ବାକି ସମସ୍ତ ଦେଶ ଉକ୍ତ ପ୍ରସ୍ତାବର ବିରୋଧ କରିଥିଲେ । ଆମେରିକା ପ୍ରଥମେ ଏହାକୁ ବିରୋଧ କରିଥିଲା । ଏହା ଭାରତ ଓ ପାକିସ୍ତାନ ଭିତରେ ଏକ ଦ୍ୱିପାକ୍ଷିକ ପ୍ରସଙ୍ଗ ଏବଂ ସିମଲା ରାଜିନାମା ଅନୁଯାୟୀ ଏହାର ସମାଧାନ କରାଯିବା ଦରକାର ବୋଲି ଆମେରିକା କହିଥିଲା ।

ଅନ୍ୟ ଦେଶମାନେ ଏହାକୁ ସମର୍ଥନ କରିଥିଲେ । ଏହି ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ସୁରକ୍ଷା ପରିଷଦର ସମୟ ନଷ୍ଟ କରାଯିବା ଦରକାର ନାହିଁ ବୋଲି ସେମାନେ ପ୍ରକାଶ କରିଥିଲେ । ଜମ୍ମୁ-କାଶ୍ମୀରରୁ ଧାରା ୩୭୦ ପ୍ରତ୍ୟାହାର କରାଯିବା ସମ୍ପର୍କରେ ଚୀନ୍‌ ଦେଇଥିବା ବୟାନକୁ ଭାରତ ଭର୍ତ୍ସନା କରିଛି । ଚୀନ୍‌ କହିଥିଲା ଯେ ଭାରତ ଧାରା ୩୭୦ ପ୍ରତ୍ୟାହାର କରିବା ପାଇଁ ଏକତରଫା ଭାବେ ନେଇଥିବା ପଦକ୍ଷେପ ବେଆଇନ ଅଟେ । ଏହାର ଜବାବରେ ଭାରତର ବିଦେଶ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ କହିଛି କି ଏହି ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ମତ ଦେବା ପାଇଁ ଚୀନ୍‌ର କୌଣସି ଅଧିକାର ନାହିଁ । ତା’ଛଡା ପାକିସ୍ତାନ ଅନ୍ୟ ଦେଶଙ୍କ ଆଭ୍ୟନ୍ତରୀଣ ବ୍ୟାପାରରେ ହସ୍ତକ୍ଷେପ କରିବା ବନ୍ଦ କରୁ ।

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର