PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ମାଲକାନଗିରି ଜିଲ୍ଲାପାଳଙ୍କ ନାମରେ ଟେଣ୍ଡର ଫିକସିଙ୍ଗ ଓ ଗ୍ରାନାଇଟ ପଥର ଖଣିଲିଜରେ ଦୁର୍ନୀତିର ଅଭିଯୋଗ ଆଣିଲେ ପୁର୍ବତନ ସାଂସଦ ତଥା ପିସିସି କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ସଭାପତି ପ୍ରଦୀପ ମାଝୀ
  • ||
  • କଟକ: ଦୁଷ୍କର୍ମ ମାମଲ, ୧୪ ବର୍ଷ ପରେ ଆଜୀବନ କାରାଦଣ୍ଡ ଆସାମୀ ନିର୍ଦୋଷରେ ଖଲାସ
  • ||
  • ବଲାଙ୍ଗୀର: ମୂଲ୍ୟବାନ ଖଇର ଗଣ୍ଡି ଓ ଗାଡି ଜବତ କଲା ବନ ବିଭାଗ, ଡ୍ରାଇଭର ଫେରାର
  • ||
  • କୋରାପୁଟ: ବାଇକ୍ ଚୋର ଗ୍ୟାଙ୍ଗକୁ ଧରିବା ସଫଳ ହେଲା କୋରାପୁଟ ଟାଉନ ଥାନା ପୋଲିସ, ୧୫ ବାଇକ୍‌ ଉଦ୍ଧାର, ୩ ଚୋର ଗିରଫ
  • ||
  • ଜଗତସିଂହପୁର: ଅଲିପିଙ୍ଗଳ ବାଲିଘାଟରେ ପୁଣି ଚଢ଼ଉ କଲେ ତହସିଲଦାର , ୭ରୁ ଅଧିକ ହାଇଓ୍ବା ଜବତ, ମାଲିକ ମହଲରୁ ତେଜୁଛି ଅସନ୍ତୋଷ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ଓଡ଼ିଶାରେ ଚିନ୍ତା ବଢ଼ାଉଛି ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା, ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଆଉ ୩୮ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ରାଜ୍ୟରେ ଗତ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୨୯୫୭ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • ପୁରୀ : ସ୍ନାନ ପୂର୍ଣ୍ଣିମା ପାଇଁ ପୁରୀରେ ୧୪୪ ଧାରା, ୨୩ ତାରିଖ ରାତି ୧୦ଟାରୁ ୨୫ ତାରିଖ ଭୋର ୨ଟା ଯାଏଁ କଟକଣା
  • ||
  • ପୁରୀ : ଏବର୍ଷ ୩ ଦିନ ନବଯୌବନ ଦର୍ଶନ, ଆଜି ଶ୍ରୀମନ୍ଦିରରେ ଦଇତାପତି ସେବାୟତଙ୍କ ପ୍ରବେଶ, ୨୩ରେ ସେନାପଟା ଲାଗି ନୀତି
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ଓଡ଼ିଶାର ୭ ଜିଲ୍ଲାରେ ନିଅଣ୍ଟିଆ ବର୍ଷା, ଆଜି ୧୨ ଜିଲ୍ଲାରେ ଘଡ଼ଘଡ଼ି ସହ ବର୍ଷା ସମ୍ଭାବନା, ୟେଲୋ ୱାର୍ଣ୍ଣିଂ ଜାରି
  • ||

ଖୋଲିଲା ସବରିମାଳା ମନ୍ଦିର,୧୦ ମହିଳାଙ୍କୁ ଭିତରକୁ ଯିବାକୁ ନଦେଇ ଫେରାଇଦେଲା ପୋଲିସ

FILE- In this Nov. 5, 2018, file photo, the head priest opens the sanctum sanctorum of the Sabarimala temple, one of the world's largest Hindu pilgrimage sites, in Kerala state, India. India's Supreme Court will set law on women’s entry into temples and mosques after being asked to review its decision lifting a ban on some women entering the Sabarimala temple in Kerala state. (AP Photo/Manish Swarup, File)

ସବରିମାଳା,୧୬।୧୧: କେରଳର ପ୍ରସିଦ୍ଧ ସବରିମାଳା ମନ୍ଦିରର ମଣ୍ଡଳପୂଜା ପାଇଁ ଶନିବାର ସନ୍ଧ୍ୟା ୫ଟା ବେଳେ ଏହାକୁ ଖୋଲି ଦିଆଯାଇଛି। ଗତ ଥର ଭଳି ଏଥର ମଧ୍ୟ ସବରିମାଳା  ମନ୍ଦିରରେ ଶାନ୍ତି ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି। ତେବେ ଶନିବାର କେରଳ ପୋଲିସ ୧୦ ଜଣ ମହିଳା ଦର୍ଶନାର୍ଥୀଙ୍କୁ ସବରିମାଳା ମନ୍ଦିର ଭିତରକୁ ଯିବାକୁ ରୋକିଛି।

ପୋଲିସ ସେମାନଙ୍କ ପରିଚୟ ପତ୍ର ଦେଖିବା ପରେ ସବରିମାଳା ମନ୍ଦିର ଭିତରକୁ ଯିବାକୁ ଦେଇନାହିଁ।  ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ ନିଜେ ମନ୍ଦିର ଭିତରକୁ ସମସ୍ତ ବୟସର ମହିଳାଙ୍କ ପ୍ରବେଶ ଉପରେ ଲାଗିଥିବା କଟକଣାକୁ ହଟାଇ ସାରିଥିଲେ ମଧ୍ୟ ପୋଲିସ ତାଙ୍କୁ ଯିବାକୁ ଅନୁମତି ଦେଇନଥିଲା। ମହିଳାମାନେ ଯେତେବେଳେ ମନ୍ଦିର ଭିତରକୁ ଯିବାକୁ ଜିଦ୍ କରିଥିଲେ ସେତେବେଳେ କିଛି ବରିଷ୍ଠ ପୁଲିସ୍‌ ଅଧିକାରୀ ତାଙ୍କୁ  ରୋକିଥିଲେ। ଏହା ସହିତ କହିଥିଲେ ଯେ ୧୦ ରୁ ୫୦ ବର୍ଷ ଭିତରେ ମହିଳାଙ୍କୁ ମନ୍ଦିର ଭିତରକୁ ନ ଛାଡ଼ିବା ପାଇଁ ତାଙ୍କୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦିଆଯାଇଛି।

ଯେଉଁ ମହିଳାମାନେ ସବରିମାଳା ମନ୍ଦିର ଭିତରକୁ ଯିବାକୁ ରୋକା ଯାଇଛି, ତାଙ୍କ ଭିତରେ ୩ ଜଣ ମହିଳା ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶ ବିଜୟଓ୍ବାଡାର ବୋଲି ଜଣାପଡିଛି। କେରଳ ପୋଲିସ ତାଙ୍କର ପରିଚୟ ପତ୍ର ଦେଖିବା ପରେ ମହିଳାଙ୍କୁ ରୋକିଥିଲେ। ପୂର୍ବରୁ କିଛି ମହିଳା କର୍ମକର୍ତ୍ତା ମନ୍ଦିର ଭିତରୁ ପ୍ରବେଶ କରିବେ ବୋଲି କହିଥିଲେ ମଧ୍ୟ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ସେହି ମହିଳାମାନଙ୍କୁ କୌଣସି ପ୍ରକାର ସୁରକ୍ଷା ଦେବେ ନାହିଁ ବୋଲି କହିଥିଲେ।

ଉଲ୍ଲେଖନୀୟ ଯେ, ୨୦୧୮ରେ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ ନିଜ  ରାୟରେ ମନ୍ଦିର ଭିତରକୁ ମହିଳାଙ୍କ  ପ୍ରତି ଥିବା କଟକଣାକୁ ହଟାଇ ଦେଇଥିଲେ। କିନ୍ତୁ ଏହାପରେ   ମାମଲାର ପୁନଃବିଚାର ଆବେଦନ ଦାଖଲ କରାଯାଇଥିଲା, ଯାହକୁ ୭ ଜଣିଆ ବିଚାରପତିଙ୍କ ବଡ ଖଣ୍ଡପୀଠକୁ ପଠାଇ ଦିଆଯାଇଥିଲା।  ତେବେ କୋର୍ଟ ସ୍ପଷ୍ଟ ଭାବରେ କହିଥିଲେ, ଆଗାମୀ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନଆସିବା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସମସ୍ତ ବୟସର ମହିଳାଙ୍କ ପ୍ରବେଶ ଜାରି ରହିବ। ଉଲ୍ଲେଖନୀୟ ଯେ, ସବରିମାଳା ମନ୍ଦିର ପରମ୍ପରା ଅନୁସାରେ ୧୦ରୁ ୫୦ ବର୍ଷ ବୟସର ମହିଳାଙ୍କୁ ମନ୍ଦିର ଭିତରେ ପ୍ରବେଶ କରିବା ନିଷିଧ।

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର