୩ କୋଟିରେ ବିକିଥାନ୍ତେ କିଡ୍‌ନୀ, ଅଭିନେତା ସବ୍ୟସାଚୀଙ୍କ ପାଇଁ ବଞ୍ଚିଗଲେ, ଦିଲ୍ଲୀ ଯିବାକୁ ପ୍ରବର୍ତ୍ତାଉଥିଲା ର‌୍ୟାକେଟ୍‌

ଭୁବନେଶ୍ୱର,୨୬।୮: ପାଖରେ ଟଙ୍କାଟିଏ ନାହିଁ । କରୋନା ଲାଗି ଗତ କିଛି ମାସ ହେବ ସବୁ ବନ୍ଦ ଥିବାରୁ ରୋଜଗାରର ବାଟ ବି ବନ୍ଦ ହୋଇଯାଇଛି । ଆର୍ଥିକ ଅନଟନରୁ ବଞ୍ଚିବା ପାଇଁ ଅନେକ ବିପଦ ମୁହଁକୁ ଠେଲି ହୋଇଯାଉଛନ୍ତି । ସେଥିରୁ ଜଣେ ହେଉଛନ୍ତି ସୋମନାଥ ଗାହାଣ । ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରୁ କିଡ୍‌ନୀ ବିକ୍ରି ପାଇଁ ବିଜ୍ଞାପନ ଦେଖି ୩ କୋଟି ପାଇବା ଆଶାରେ ସେ ନେବାକୁ ଯାଉଥିଲେ ଏକ ଭୟଙ୍କର ପଦକ୍ଷେପ । ଆଉ ଏପରି କାମରୁ ସେ ଅଭିନେତା ସବ୍ୟସାଚୀଙ୍କ ନିବୃତ୍ତ ରହିଛନ୍ତି । ଆଉ ସବ୍ୟଙ୍କୁ ଅଜାଡ଼ି ଦେଇଛନ୍ତି ଅଶେଷ ଆଶୀର୍ବାଦ ଓ ଶୁଭକାମନା ।

ଘଟଣାଟି ଏହିପରି । ସୋମନାଥଙ୍କ ଘର କେନ୍ଦ୍ରାପଡ଼ା ରାଜକନିକାରେ । କାମ ଧନ୍ଦା ହରାଇ ସେ ଏବେ ଘରେ ବସିଛନ୍ତି । ଆଉ ଏମିତି ଦିନେ ଫେସବୁକ୍‌ ଖେଳାଉ ଖେଳାଉ ଦେଖିବାକୁ ପାଇଲେ ଯେ କିଡ୍‌ନୀ ବିକ୍ରି କଲେ ୩କୋଟି ମିଳିବ । ଅଭାବରେ ଘାଣ୍ଟି ହେଉଥିବା ବେଳେ ଏମିତି ଏକ ପୋଷ୍ଟ ଦେଖି ସେ କିଡ୍‌ନୀ ବିକ୍ରି କରିବାକୁ ମନସ୍ଥ କଲେ । ଭାବିଲେ ମୋର ଯାହା କିଛି ବି ହୋଇଯାଉ, କିନ୍ତୁ ମୋ ପରିବାର ତ’ ବଞ୍ଚିଯିବେ । ଘରେ କାହାକୁ କିଛି ନକହି ପୋଷ୍ଟ କରିଥିବା ଗ୍ରୁପ ସହିତ ଯୋଗାଯୋଗ କରିଥିଲେ । ତାଙ୍କ କିଡ୍‌ନୀ ଦେବାକୁ ରାଜି ଅଛନ୍ତିି ବୋଲି ସହମତି ଜଣାଇ ମ୍ୟାସେଜ କରିଥିଲେ । ସେପଟୁ ତାଙ୍କୁ ହ୍ୱାଟସପ୍‌ରେ ଯୋଗଯୋଗ କରି ଏକ ଫର୍ମ ପୂରଣ କରିିବା ପାଇଁ କୁହାଗଲା । ଫର୍ମ ପୂରଣ କରିବା ପରେ ତାଙ୍କର ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଠିକ୍‌ଣା ଦେଲେ ଏବଂ ଦିଲ୍ଲୀ ଯିବାକୁ କୁହାଗଲା । ହେଲେ ଏହି ସମସ୍ତ ଘଟଣା ବିଷୟରେ ସେ ଟୁଇଟ୍‌ ଯୋଗେ ଅଭିନେତା ସବ୍ୟସାଚୀ ମିଶ୍ରଙ୍କୁ ଜଣାଇଥିଲେ । ସବ୍ୟ ଏକଥା ଦେଖି ସେମାନାଥଙ୍କ ସହିତ ଯୋଗାଯୋଗ କରି ସମସ୍ତ ଘଟଣା ଜାଣିବା ପରେ ଏପରି ନକରିବାକୁ ପରାମର୍ଶ ଦେଲେ । ଆଉ ସବ୍ୟଙ୍କ ପରାମର୍ଶ ପାଇ ସୋମନାଥ ଏକ ବଡ଼ ର‌୍ୟାକେଟର ଶିକାର ହେବାରୁ ବଞ୍ଚିଗଲେ ।

ସୋମନାଥଙ୍କ କରୁଣ କାହାଣୀ ବି କିଛି କମ୍‌ ଲୋତକଭରା ନୁହେଁ । ସେ ଭୁବନେଶ୍ୱରର ଏକ ବେସରକାରୀ ଅଫିସରରେ ଚାକିରି କରିଥିଲେ । ସେଠାରୁ ମିଳୁଥିବା ପାରିଶ୍ରମିକ ତାଙ୍କୁ କୁଳେଇଲା ନାହିଁ । ଚାକିରି ଛାଡ଼ି ଲୋନ୍‌ କଲେ ଆଉ ବ୍ୟବସାୟ ଆରମ୍ଭ କଲେ । କଳିଙ୍ଗ ବିହାର ଡିଏନ୍‌ ରେଗାଲିଆ ପାଖରେ ଏକ ଫାଷ୍ଟ ଫୁଡ଼ ଦୋକାନ ଖୋଲିଲେ । ହେଲେ ମାର୍ଚ୍ଚରେ କରୋନା ଲକ୍‌ଡାଉନ୍‌ ପାଇଁ ସବୁ ବନ୍ଦ ହେଲା । ପ୍ରଥମେ ଘର ମାଲିକ କହିଲେ ଦୋକାନ ଭଡ଼ା ଦେବା ଦରକାର ନାହିଁ, ସବୁ ଠିକ୍‌ଠାକ୍‌ ହେଲେ ତୁମେ ଦୋକାନ ଖୋଲି ପାରିବ । ହେଲେ ଏବେ ଦୋକାନ ଖୋଲିବାକୁ ୫୦ ହଜାର ଭଡ଼ା ମାଗୁଛନ୍ତି । ନିଜେ ତ ଚଳିବା ପାଇଁ ଟଙ୍କା ନାହିଁ ୫୦ହଜାର କେଉଁଠୁ ଆଣିବେ । ଏହି ଚିନ୍ତା ଘାରିଲା ଆଉ ଏପଟେ ଋଣର ଚାପ ଅଣ୍ଟା ସଳଖିବାକୁ ଦେଲାନି ।

ଘରେ ଏକୁଟିଆ ରୋଜଗାରିଆ ପୁଅ । ବାପା, ମା ଓ ସ୍ତ୍ରୀ ଛୋଟ ଛୁଆଙ୍କୁ ନେଇ ସଂସାର । ଏତେ ଅସୁବିଧା ଯୋଗୁ ଦୁଇ ଥର ସୋମନାଥ ଆତ୍ମହତ୍ୟା କରିବାକୁ ଉଦ୍ୟମ କରିଥିଲେ । ହେଲେ ପରିବାର ଲୋକଙ୍କ ପାଇଁ ବଞ୍ଚିଗଲେ । ଏତେ ସବୁ ପରେ ବି ପୁଣି ଏକ ଘାତକ ଷଡ଼ଯନ୍ତ୍ରର ଶିକାର ହେବାକୁ ଯାଉଥିବା ଓ ସବ୍ୟଙ୍କ ପରାମର୍ଶ କ୍ରମେ ସେଠାରୁ ବର୍ତ୍ତିବା ପରେ ସେ ଗତକାଲି କମିସନରେଟ ପୁଲିସର ଡିସିପି ଅଫିସରେ ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି । ସବ୍ୟଙ୍କ କହିବାନୁସାରେ ଆମ ଅଜାଣତରେ ଏମିତି ଅନେକ ଲୋକ ଠକାମିର ଶିକାର ହେଉଛନ୍ତି । ନିଜେ ଯଦି ସଚେତନ ନରହିବା ତାହାଲେ ଆମକୁ ଏମିତି ସବୁ ଠକାମିର ଶିକାର ହେବାକୁ ପଡ଼ିବ।

   ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର


କଟକ IIFL ଶାଖାରୁ ଲୁଟ୍ ଘଟଣା : ଜଣେ ମହିଳାଙ୍କ ସମେତ ୪ କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ ଅଟକ ରଖି ପଚରାଉଚରା

୨୦ ହଜାର ଟଙ୍କା ଲାଞ୍ଚ ନେଇ ଭିଜିଲାନ୍ସ ହାତରେ ଧରାପଡିଲେ ବିଏମସି ଅଧିକାରୀ

ଆଜିଠୁ ୨୭ ତାରିଖ ଯାଏଁ ମିଳିବ ମାଟ୍ରିକ୍ ‌ ସପ୍ଲିମେଣ୍ଟାରୀ ସାର୍ଟିଫିକେଟ୍‌

ରାଜ୍ୟରେ କରୋନା ନେଲା ୧୪ ମୁଣ୍ଡ, ମୃତକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ୧୬୭୧କୁ ବୃଦ୍ଧି

ଓଡ଼ିଶାରେ ‌୬ ହଜାରକୁ ଖସିଲା ଆକ୍ଟିଭ୍‌ କେସ୍: ୨୪ଘଣ୍ଟା ଆଉ ୬୪୨ ପଜିଟିଭ ଚିହ୍ନଟ୍, ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ୩ ଲକ୍ଷ ୧୫ ହଜାର ଟପିଲା

ଆଦିବାସୀ ନାବାଳିକା ଦୁଷ୍କର୍ମ ମାମଲା: ୩ ସପ୍ତାହ ପରେ ଜେଲ୍‌ ଗଲେ ଓଏଏସ୍‌ଙ୍କ ଶ୍ୱଶୁର