PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଖପ୍ରାଖୋଲ:ଗମ୍ଭାରି ଛକ ନିକଟରେ ଏକ କାରରୁ ୬ ପେଟି କଫସିରଫ ଜବତ, ୨ଜଣ ଯୁବକଙ୍କୁ ଅଟକ ରଖି ପଚରାଉଚରା କରୁଛି ପୁଲିସ
  • ||
  • କୋଭିଡ଼ ପରିଚାଳନା ପାଇଁ ୩ ଜିଲ୍ଲାକୁ ୭.୬୨ କୋଟି ମଂଜୁର କଲେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ, ପୁରୀ ପାଇଁ ୨ କୋଟି, ସୁବର୍ଣ୍ଣପୁର ପାଇଁ ୧ କୋଟି ଟଙ୍କା ଓ ସମ୍ବଲପୁର ଜିଲ୍ଲା ପାଇଁ ୪ କୋଟି ୬୨ ଲକ୍ଷ ମଂଜୁର କଲେ ନବୀନ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ସାଢ଼େ ୪ଟାରେ ଘୋଷଣା କରିବେ ଅତିରିକ୍ତ ମୁଖ୍ୟ ଶାସନ ସଚିବ ଓ ଡିଜିପି
  • ||
  • ଜୁନ ପହିଲାରେ କେରଳ ଛୁଇଁବ ମୌସୁମୀ ବାୟୁ, ଭାରତୀୟ ପାଣିପାଗ କେନ୍ଦ୍ରର ସୂଚନା
  • ||
  • ଲାଞ୍ଜିଗଡ଼ରେ ଅଞ୍ଚଳରେ ହାତୀ ଉପଦ୍ରବ, ଆମ୍ବ ଗଛ ଭାଙ୍ଗିଲେ, ନର୍ସରିକୁ ନଷ୍ଟ କଲେ
  • ||
  • କଳାହାଣ୍ଡି: ବିଲ ମଝିରୁ ନାବାଳକର ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର ,ହତ୍ୟା ଅଭିଯୋଗ ଆଣିଲେ ପରିବାର ଲୋକ
  • ||
  • ପଶ୍ଚିମ ବଙ୍ଗ ଯାଉଥିବା ଟ୍ରେନ୍ ପାସେଞ୍ଜରମାନଙ୍କ ପାଇଁ RTPCR ନେଗେଟିଭ୍ ରିପୋର୍ଟ ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ
  • ||
  • ରାଉରକେଲା: ୩୦ଟି ଗୋଦାମ ଉପରେ ପୋଲିସ ଓ ଯୋଗାଣ ବିଭାଗର ମିଳିତ ଚଡାଉ, ଖସିଲା ଆଳୁ ଓ ପିଆଜ ଦର
  • ||
  • ସୁନ୍ଦରଗଡ: ତଲସରା ଥାନା ଅନ୍ତର୍ଗତ ବଘିଆବେରନା ଗ୍ରାମ ଜଙ୍ଗଲରୁ ମହିଳାଙ୍କ ଅର୍ଦ୍ଧ ଦଗ୍ଧ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର
  • ||
  • କରୋନାରେ ଆଖିବୁଜିଲେ ବିଶିଷ୍ଟ ନାଟ୍ୟ ପ୍ରତିଭା ନାଟ୍ୟଶ୍ରୀ ଡ. ପଞ୍ଚାନନ ମିଶ୍ର
  • ||
  • ଜଳେଶ୍ଵର : ଯୁବକଙ୍କ ଝୁଲନ୍ତା ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର, ହତ୍ୟା ନା ଆତ୍ମହତ୍ୟା ଅସ୍ପଷ୍ଟ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟ: କରୋନାରେ ଆଖିବୁଜିଲେ ୧୭ ଜଣ ସଂକ୍ରମିତ, ମୃତକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ୨୧୨୧କୁ ଛୁଇଁଲା
  • ||
  • ଓଡ଼ିଶାରେ ୫ ଲକ୍ଷ ଟପିଲା କରୋନା ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା, ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୧୦୫୨୧ ଜଣ ଆକ୍ରାନ୍ତ
  • ||
  • ଜାମ୍ମୁ କାଶ୍ମୀର : ସୁରକ୍ଷାବାହିନୀକୁ ବଡ଼ ସଫଳତା, ୩ ଆତଙ୍କୀ ନିପାତ, ଭୟରେ ଜଣେ ଆତଙ୍କବାଦୀ କଲା ଆତ୍ମସମର୍ପଣ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ତାତିରୁ ମିଳିଛି ସାମାନ୍ୟ ଆଶ୍ଵସ୍ତି, ଖସିଛି ପାରଦ, ୯ ଯାଏଁ କାଳବୈଶାଖୀ ସମ୍ଭାବନା
  • ||
  • ତାଳଚେର : ଅନୁଗୁଳ ତଳଗଡ଼ ଗ୍ରାମରେ ହାତୀ ଆକ୍ରମଣରେ ଜଣେ ମହିଳା ମୃତ
  • ||

ରାଶି ଅନୁସାରେ କିପରି କରିବେ ମହାଦେବଙ୍କ ପୂଜାର୍ଚ୍ଚନା, ଜାଣନ୍ତୁ…

source:www.amarujala.com

ଭୁବନେଶ୍ୱର ୩/୩: ଶିବ ହିଁ ଗୁରୁ, ଶିବ ହିଁ ମହାଦେବ, ଶିବ ହିଁ ଆତ୍ମା ଓ ଶିବ ହିଁ ଜୀବ । ଶିବ ଲିଙ୍ଗ ଓଁ କାରର ପ୍ରତୀକ ମାତ୍ର । ତାଙ୍କ ଉପରେ ଅବିଚ୍ଛନ୍ନ ଜଳଧାରା ପ୍ରବାହ କରି ତହିଁରେ ନିଜର ସ୍ଥିର ଦୃଷ୍ଟି ନିକ୍ଷେପ ପୂର୍ବକ, ଅଖଣ୍ଡ ବିଶ୍ୱାସର ସହିତ ମହାମୃତ୍ୟୁଞ୍ଜୟ ମନ୍ତ୍ର ଜପ କଲେ ଏକ ଆଲୈାକିକ ଆନନ୍ଦ ଅନୁଭୂତ ହୋଇଥାଏ । ଭଗବାନ ଶଙ୍କର ନିର୍ଗୁଣ, ନିର୍ବିକାର, ଗୁଣାତୀତ, ପରଂବ୍ରହ୍ମ ସ୍ୱରୂପ କଲ୍ୟାଣମୟ ଶାନ୍ତ ମୂର୍ତ୍ତି ଓ ସର୍ବଫଳପ୍ରଦାତା ଅଟନ୍ତି । ଚନ୍ଦ୍ରବିନ୍ଦୁ ଶୋଭା ପାଇବା ପରି ମହେଶ୍ୱରଙ୍କର ଶିର ପ୍ରଦେଶରେ ସାକ୍ଷାତ ଚନ୍ଦ୍ର ଶୋଭା ପାଇଥାନ୍ତି ।

source:www.bhaskar.com

ଫାଲ୍‌ଗୁନ କୃଷ୍ଣ ଚତୁର୍ଦ୍ଦଶୀ ମହାଶିବରାତ୍ରି ନାମରେ ଖ୍ୟାତ । ସମଗ୍ର ଭାରତ ବର୍ଷରେ ଅନନ୍ଦ, ଉତ୍ସବ, ରାତ୍ରି ଉଜାଗର, ଊପାସନ, ମହାଦୀପ ଦାନ, ବ୍ରତ ଓ ଉପବାସରେ ଏହା ପାଳିତ ହୋଇଥାଏ । ଏହି ବର୍ଷ ମାର୍ଚ୍ଚ ମାସ ୪ ତାରିଖ ସୋମବାର ଦିନ ମହାନ ଶିବରାତ୍ରିର ମହାଯୋଗ ପଡିଅଛି । ସୋମବାର ଦିନ ମହାଶିବରାତ୍ରିର ସଂଯୋଗକୁ ମହାଯୋଗ ବୋଲି କୁହାଯାଏ । ଏହି ଦିନ ପୂଜାର୍ଚ୍ଚନା କଲେ ସବୁ ପାପନାଶ ହୁଏ । ଏହିଦିନ ଭକ୍ତମାନେ ଉଜାଗର ରହିଥିବାରୁ ଏହାକୁ ଜାଗର ଯାତ୍ରା ମଧ୍ୟ କୁହାଯାଏ ।

source:www.newsnation.in

ତେବେ ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ରାଶି ଅନୁସାରେ କିପରି କରିବେ ମହାଦେବଙ୍କର ଓ ପୂଜାର୍ଚ୍ଚନା ଓ କେଉଁ ମନ୍ତ୍ର ପାଠ କଲେ ପାଇବେ ସଫଳତା…

ମେଷ ରାଶି
ଶିବଲିଙ୍ଗରେ କଞ୍ଚା କ୍ଷୀର ଓ ଜଳରେ ଅଭିଷେକ କରି ସମୀ ଫୁଲ, ପତ୍ର ଓ ବେଲପତ୍ର ଅର୍ପଣ କରିବେ । ଅର୍ପଣ କରିବା ସମୟରେ “ ଓଁ ନାଗେଶ୍ୱରାୟ ନମଃ” ମନ୍ତ୍ରକୁ ଜପ କଲେ ସମସ୍ତ ମନସ୍କାମନା ପୂର୍ଣ୍ଣ ହେବା ସହିତ ବିଦ୍ୟା, ରୋଜଗାର, ବ୍ୟବସାୟରେ ସଫଳତା ମିଳିବ ।

ବୃଷ ରାଶି
ଶିବଲିଙ୍ଗରେ କ୍ଷୀର, ଜଳ ଓ ଚାଉଳ ମିଶାଇ ଅଭିଷେକ କରି ଧଳା ଚମେଲିଫୁଲ ଅର୍ପଣ କରିବେ । ଅଭିଷେକ କରିବା ସମୟରେ ରୁଦ୍ରାଷ୍ଟକ ପାଠ କରିବେ କିମ୍ବା “ ଓଁ ସୋମନାଥାୟ ନମଃ ” ମନ୍ତ୍ରକୁ ଜପ କଲେ ସମସ୍ତ କଷ୍ଟ ଦୂର ହେବ ।

ମିଥୁନ ରାଶି
ଶିବଲିଙ୍ଗରେ ଜଳ ଓ ମୈାସମ୍ବୀ ରସ ମିଶାଇ ଅଭିଷେକ କରି ହଳଦିଆ ରଙ୍ଗର ଫୁଲ ଓ ବେଲପତ୍ର ଚଢାଇବେ । ଅଭିଷେକ କରିବା ସମୟରେ “ ଓଁ ନମଃ ଶିବାୟ ” ମନ୍ତ୍ରକୁ ଜପ କଲେ ବୁଦ୍ଧି ଓ ସୈାଭାଗ୍ୟ ପ୍ରାପ୍ତି ହୁଏ ।

କର୍କଟ ରାଶି
ଶିବଲିଙ୍ଗରେ ଜଳ ଓ ଦହି ମିଶାଇ ଅଭିଷେକ କରି ଧଳା ଫୁଲ ଚଢାଇବେ । ଅଭିଷେକ କରିବା ସମୟରେ “ ଓଁ ରାମେଶ୍ୱରାୟ ନମଃ ” ମନ୍ତ୍ରକୁ ଜପ କଲେ ଚନ୍ଦ୍ର ବଳବାନ୍‌ ହେବେ, ସମସ୍ତ ପ୍ରକାର ମାନସିକ କଷ୍ଟରୁ ମୁକ୍ତି ଓ ବିଦ୍ୟାର୍ଥୀ ମାନଙ୍କର ସ୍ମରଣ ଶକ୍ତି ବୃଦ୍ଧି ପାଇବ ।

source:www.wordzz.com

ସିଂହ ରାଶି
ଶିବଲିଙ୍ଗରେ ଅଙ୍ଗୁର ରସ ଓ ଜଳ ଓ ମିଶାଇ ଅଭିଷେକ କରି ନାଲି ରଙ୍ଗର ଫୁଲ ଅର୍ପଣ କରିବେ । ଅଭିଷେକ କରିବା ସମୟରେ ମହାମୃତ୍ୟୁଞ୍ଜୟ ମନ୍ତ୍ର ଜପ କଲେ ଅଟକିଥିବା କାମରେ ନିଶ୍ଚିତ ଭାବେ ସଫଳତା ପାଇବେ ।

କନ୍ୟା ରାଶି
ଫଳ ଓ ଆଖୁ ରସରେ ମହାଦେବଙ୍କର ସ୍ନାନ କରି ହଳଦିଆ ରଙ୍ଗର ଫୁଲ ଚଢାନ୍ତୁ । ସ୍ନାନ ସମୟରେ “ ଓଁ ଓଁ କାରାୟ ନମଃ ” ମନ୍ତ୍ରକୁ ଜପ କଲେ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଜନିତ ସମସ୍ୟାରୁ ମୁକ୍ତି ପାଇବେ ।

ତୁଳା ରାଶି
ଶିବଲିଙ୍ଗରେ ଦହି, ଜଳ ଓ ଦୁତୁରା ଫୁଲ ମିଶାଇ ଅଭିଷେକ କରିଧଳା ଫୁଲ ଅର୍ପଣ କରିବେ । ଅଭିଷେକ କରିବା ସମୟରେ ଶିବ ସହସ୍ର ନାମାବଳୀ କିମ୍ବା “ ଓଁ ହରହର ମହାଦେବାୟ ନମଃ ” ମନ୍ତ୍ରକୁ ଜପ କଲେ ନୂତନ କର୍ମ ନିଯୁକ୍ତି ପାଇବେ ।

ବିଛା ରାଶି
ଶିବଲିଙ୍ଗରେ ଜଳ ସହ ମହୁ ମିଶାଇ ଅଭିଷେକ କରି ଲାଲ୍‌ ରଙ୍ଗର ଫୁଲ, ସମୀ ପତ୍ର, ବେଲ ପତ୍ର ଚଢାଇବେ । ଅଭିଷେକ କରିବା ସମୟରେ “ ଓଁ ଶିବପାର୍ବତୈ ନମଃ ” ମନ୍ତ୍ରକୁ ଜପ କଲେ ନିଜର ମନସ୍କାମନା ପୂର୍ଣ୍ଣ ହେବ ।

source:aajtak.intoday.in

ଧନୁ ରାଶି
ଶିବଲିଙ୍ଗରେ କଞ୍ଚା କ୍ଷୀର, ଜଳ ଓ ଡାଳିମ୍ବ ରସ ମିଶାଇ ଅଭିଷେକ କରି ହଳଦିଆ ରଙ୍ଗର ଫୁଲ, ଲାଲ୍‌ କନିଆର ଫୁଲ ଅର୍ପଣ କରିବେ । ଅଭିଷେକ କରିବା ସମୟରେ “ ଓଁ ନନ୍ଦେଶ୍ୱରାୟ ନମଃ ” ମନ୍ତ୍ରକୁ ଜପ କଲେ ଶିକ୍ଷା କ୍ଷେତ୍ରରେ ଥିବା ସମସ୍ତ ବାଧାରୁ ।

ମକର ରାଶି
ଶିବଲିଙ୍ଗରେ କଳା ରାଶି ଓ ଜଳ ମିଶାଇ ଅଭିଷେକ କରି ନୀଳ ରଙ୍ଗର ଫୁଲ ଅର୍ପଣ କରିବେ । ଅଭିଷେକ କରିବା ସମୟରେ “ ଓଁ ଗଙ୍ଗାଧରାୟ ନମଃ ” ମନ୍ତ୍ରକୁ ଜପ କଲେ ଦୀର୍ଘ ଦିନରୁ ଅଟକିଥିବା କାମରେ ସଫଳତା ପାଇବେ, କର୍ମକ୍ଷେତ୍ରରେ ପଦୋନ୍ନତୀ ସହିତ ମନ ଅନୁଯାୟୀ କର୍ମ ପାଇପାରିବେ ।

କୁମ୍ଭ ରାଶି
ଶିବଲିଙ୍ଗରେ ଜଳ ଓ ଘିଅ ମିଶାଇ ଅଭିଷେକ କରି ସୋରିଷ ତେଲ ଓ କଳା ରଙ୍ଗର ଫୁଲ ଚଢାନ୍ତୁ । ଅଭିଷେକ କରିବା ସମୟରେ “ ଓଁ ନମଃ ଶିବାୟ ” ମନ୍ତ୍ରକୁ ଜପ କଲେ ମହାଦେବଙ୍କ ଆଶୀର୍ବାଦରୁ ହରାଇଥିବା ଜିନିଷ ପୁନର୍ବାର ପାଇବେ, ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟରେ ଉନ୍ନତି ହେବ ।

ମୀନ ରାଶି
ଶିବଲିଙ୍ଗରେ କଞ୍ଚା କ୍ଷୀର, କଦଳୀ, କେଶର ଓ ଘିଅ ମିଶାଇ ଅଭିଷେକ କରି କନିଆର ଫୁଲ ଓ ବେଲପତ୍ର ଚଢାଇବେ । ଅଭିଷେକ କରିବା ସମୟରେ ଶିବ ତାଣ୍ଡବ ପାଠ କିମ୍ବା “ ଓଁ କୈଳାଶପତୟେ ନମଃ ” ମନ୍ତ୍ରକୁ ଜପ କଲେ ଆର୍ଥିକ କଷ୍ଟରୁ ମୁକ୍ତି ଓ ସଂପର୍କରେ ଉନ୍ନତି ହେବ ।

ଭବିଷ୍ଯଜ୍ୟୋତି
ଜ୍ଯୋତିର୍ବିଦ୍ ଇଂ ଦୀପକ ଆଚାର୍ଯ୍ଯ
ପ୍ଲଟ୍- ୫୭୨ ଇ/ଏ, ବିଜେବି ନଗର
ମୋବାଇଲ୍- ୯୨୩୮୩୯୭୧୦୦/ ୭୩୭୭୦୫୫୯୩୫