PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ବୁର୍ଲା ଭିସୁଟ୍ ଆଣ୍ଟିଜେନ୍ କିଟ୍ ପ୍ରସଙ୍ଗ , ଓସ୍କାର ମେଡିକେୟାର କମ୍ପାନୀକୁ କାରଣ ଦର୍ଶାଅ ନୋଟିସ୍ ଜାରି କଲା ରାଜ୍ୟ ଔଷଧ ନଗମ , ୭୨ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ଜବାବ ଦେବାକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ
  • ||
  • ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ମୂର୍ତ୍ତି ଚୋର ଗିରଫ , ୫ଟି ଅଷ୍ଟଧାତୁ ମୂର୍ତ୍ତି ଜବତ କରାଯାଇଛି, ବାଣପୁର ଦକ୍ଷ ପ୍ରଜାପତି ମନ୍ଦିରରୁ ୨୭ଟି ମୂର୍ତ୍ତି ରୋରୀ ହୋଇଥିଲା
  • ||
  • ସମ୍ବଲପୁର : ସମ୍ବଲପୁର କୋର୍ଟ ପରିସରରେ ହତ୍ୟା ଘଟଣା, ହତ୍ୟାକାରୀ ରମେଶ କୁମ୍ଭାରଙ୍କୁ ଆଜୀବନ କାରାଦଣ୍ଡାଦେଶ
  • ||
  • ରାୟଗଡା : ୧୦ କି.ମି ବୁହା ହୋଇ ମେଡିକାଲ ଆସିଲେ ମୁନିଗୁଡା ବ୍ଲକ ଉଚେତପାରୁ ଗ୍ରାମର ଜଣେ ରୋଗୀ
  • ||
  • କଟକ : ଆଦର୍ଶ ବିଦ୍ୟାଳୟ ପ୍ରବେଶିକା ପରୀକ୍ଷା ପାଇଁ ବୋର୍ଡରୁ ବିଭିନ୍ନ ଜିଲ୍ଲା ଅଧିକାରୀଙ୍କ ନିକଟକୁ ଗଲା ପ୍ରଶ୍ନପତ୍ର
  • ||
  • ବହୁ ଚର୍ଚ୍ଚିତ ଅଞ୍ଜନା ମିଶ୍ର ଗଣଦୁଷ୍କର୍ମ ମାମଲା – ଗିରଫ ଅଭିଯୁକ୍ତ ବିବନ ବିଶ୍ୱାଳର TI ପରେଡ ପାଇଁ ଆବେଦନ , CBI ପକ୍ଷରୁ ସିବିଆଇର ସ୍ପେଶାଲ ସିଜେଏମ୍‌ କୋର୍ଟରେ ଆବେଦନ
  • ||
  • ଆଠଗଡ଼ : କୋଭିଡ୍ କଟକଣାରେ ହେବ ଧବଳେଶ୍ୱରଙ୍କର ଜାଗର ଯାତ୍ରା, ପରିସ୍ଥିତିକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ସାଧାରଣ ଦର୍ଶନ ନେଇ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଯିବ , ଆଠଗଡ଼ ଉପ ଜିଲ୍ଲାପାଳ ଅଜାମ୍ୱର ମହାନ୍ତିଙ୍କ ସୂଚନା
  • ||
  • ନୀଳଗିରି : ନୀଳଗିରି କଲେଜର ପର୍ଯ୍ୟଟନ ଓ ଆତିଥ୍ୟତା ବିଭାଗରେ ପରୀକ୍ଷା ଫଳ ପ୍ରକାଶରେ ଅହେତୁକ ବିଳମ୍ବ, ୭ ଦିନ ଭିତରେ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ନହେଲେ ଆତ୍ମାହୁତି ଦେବାକୁ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କ ଚେତାବନୀ
  • ||
  • ଅନୁଗୁଳ : ନାଲକୋନଗର ଥାନା ଗୋପିନାଥପୁର ଗାଁ ପାଖ ଆମ୍ବତୋଟାରୁ ଅର୍ଦ୍ଧଦଗ୍ଧ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର, ହତ୍ୟା ସନ୍ଦେହ, ୧୯ ତାରିଖରୁ ନିଖୋଜ ଥିଲେ ସୁଶାନ୍ତ ରାଉଳ
  • ||
  • ସମ୍ବଲପୁର: ଭାଲୁପାଲିରେ ଅଜଣା ଗାଡି ଧକ୍କାରେ ମହିଳା ମୃତ୍ୟୁ, ମିଳିନି ପରିଚୟ
  • ||
  • ଅନୁଗୁଳ: ନିଖୋଜ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ଅର୍ଦ୍ଧ୍ବଦଗ୍ଧ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର, ଆମ୍ବତୋଟାରୁ ମିଳିଲା ଗଳିତ ମୃତଦେହ, ଗତ ୧୯ତାରିଖରୁ ନିଖୋଜ ଥିଲେ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ୧୦ ଜଣ ସଚିବଙ୍କୁ ମିଳିଲା ୧୦ ଜିଲ୍ଲା ଦାୟିତ୍ଵ, ସ୍ଵାସ୍ଥ୍ୟ, ଶିକ୍ଷା, ଜଳଯୋଗାଣ ଆଦି ମୌଳିକ ଭିତ୍ତିଭୂମିର କରିବେ ତଦାରଖ
  • ||
  • କୋରାପୁଟ: ୭ କୋଟି ୯୦ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାର ଜାଲ ନୋଟ୍ ଜବତ କଲା ପଟ୍ଟାଙ୍ଗି ପୋଲିସ, ୩ ଅଟକ
  • ||
  • ତିହିଡି: ନନ୍ଦପୁରବଜାରଠାରୁ ୨୩ ଲଷ ଟଙ୍କାର ବ୍ରାଉନ ସୁଗାର ଜବତ କଲା ପୁଲିସ
  • ||
  • ମାଲକାନଗିରି: ଘର ମାଲିକଙ୍କୁ ମିଠାରେ ନିଶାଦେଇ ଲୁଟିଲେ ଭଡାଟିଆ ଯୁବକ, ୩୫ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାର ସୁନାଗହଣା ନେଇ ମାରିଲେ ଛୁ…
  • ||
  • କୋରାପୁଟ : ୭କୋଟି ୯୦ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାର ଜାଲ ନୋଟ୍‌ ଜବତ , ସୁଙ୍କି ଆଉଟ୍‌ ପୋଷ୍ଟ ନିକଟରୁ ଜବତ କଲା ପଟାଙ୍ଗି ପୁଲିସ୍‌
  • ||
  • ଦେଓଗାଁ ଥାନା ଅନ୍ତର୍ଗତ କଛାରପାଲି ନିକଟରେ ରାସ୍ତା କଡ଼କୁ ଓଲଟିଲା କଣ୍ଟେନର, ଅଳ୍ପକେ ବର୍ତ୍ତିଗଲେ ଡ୍ରାଇଭର
  • ||
  • ମୟୁରଭଞ୍ଜ : ଶିଶୁ ଶ୍ରମିକ ଚାଲାଣ ବେଳେ ପୋଲିସର ଚଢାଉ, ଉଦଳା ବସଷ୍ଟାଣ୍ଡ ନିକଟରୁ ୪ ଜଣ ଶିଶୁ ଶ୍ରମିକଙ୍କୁ ଉଦ୍ଧାର କଲା ଉଦଳା ପୋଲିସ, ୨ ମହିଳା ଦଲାଲ ଅଟକ
  • ||
  • ସମ୍ୱଲପୁର ଭିସୁଟ୍‌ରେ ୨୫ କୋଭିଡ୍‌ ପଜିଟିଭ୍‌ ପ୍ରସଙ୍ଗ -ଆଣ୍ଟିଜେନ୍‌ କିଟ୍‌ ଖରାପରୁ ରିପୋର୍ଟ ପଜିଟିଭ ଆସିଥିଲା , ଏନେଇ ଏସିଏସ୍ ପ୍ରଦୀପ୍ତ ମହାପାତ୍ରଙ୍କ ସୂଚନା
  • ||
  • କୋହଲି ହାସଲ କଲେ ଖାସ୍‌ ସଫଳତା , ରୋନାଲ୍ଡୋଙ୍କର କ୍ଲବ୍‌ରେ ହେଲେ ସାମିଲ୍, ଇନ୍‌ଷ୍ଟାଗ୍ରାମ୍‌ରେ କୋହଲିଙ୍କ ଫଲୋୟରଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ୧୦୦ ମିଲିୟନରେ ପହଞ୍ଚିଲା
  • ||

ଆସନ୍ତାକାଲିଠୁ ଭାଲେଣ୍ଟାଇନ ସପ୍ତାହ: ସକ୍ରିୟ ହେଲେଣି ବଜରଙ୍ଗ ଦଳ, ଏହି ଦଳର ମୂଳ ଆଭିମୁଖ୍ୟ କ’ଣ ଜାଣନ୍ତୁ …

source:hindi.timesnownews.com

ଭୁବନେଶ୍ୱର ୬/୨: ‘ବଜରଙ୍ଗ ଦଳ’ । ଏହି ନାଁ ଶୁଣିଲେ ପ୍ରେମୀ ଯୁଗଳଙ୍କ ମନରେ ଖେଳିଯାଏ ଭୟ । ଆଗକୁ ଆସୁଛି ପ୍ରେମ ଦିବସ ଅର୍ଥାତ୍ ଭାଲେଣ୍ଟାଇନ୍ ଡେ । ସେଥିପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହୋଇଗଲେଣି ପ୍ରେମୀଯୁଗଳ । ତେବେ ଅନ୍ୟପଟେ ନିଜ ପ୍ରସ୍ତୁତି ମଧ୍ୟ ଜାରି ରଖିଛି ବଜରଙ୍ଗ ଦଳ । ପୂର୍ବରୁ ଅନେକ ଥର ବଜରଙ୍ଗ ଦଳ ଯୋଗୁଁ ପ୍ରେମୀଯୁଗଳ ହଇରାଣ ହୋଇଥିବା ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛି । ପ୍ରେମୀ ଯୁଗଳ ତର୍କ ବାଢନ୍ତି ଯେ ଆମେ ପରସ୍ପରର ସହମତିରେ ଜୀବନକୁ ଉପଭୋଗ କରୁଛୁ, ଆମକୁ ରୋକିବାର ଅଧିକାର କାହାର ନାହିଁ । ଅନ୍ୟପଟେ ବଜରଙ୍ଗ ଦଳର କହିବା ଅନୁସାରେ ଏହା ଆମ ସଭ୍ୟତା, ପରଂପରା କି ସଂସ୍କୃତି ନୁହେଁ ଏବଂ ଆମେ ଏପରି କାହାକୁ ଆମ ସମାଜ ଓ ସଭ୍ୟତାକୁ ନଷ୍ଟ କରିବାକୁ ସୁଯୋଗ ଦେବୁନି ।

source:www.deccanchronicle.com

ବଜରଙ୍ଗ ଦଳକୁ ନେଇ ଅନେକ ମିମ୍ସ ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ ଭାଇରାଲ ହୁଏ । କେଉଁଠି ଏହି ଦଳ ଲଭର୍ସ ମାନଙ୍କୁ ହଇରାଣ କରୁଛି ତ ଆଉ କେଉଁଠି ସେମାନଙ୍କୁ ବିବାହ କରିବା ପାଇଁ ବାଧ୍ୟ କରୁଥିବା ଦେଖିବାକୁ ମିଳେ । ଏହିପରି ଅନେକ ଘଟଣା ପୂର୍ବରୁ ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛି । ବଜରଙ୍ଗ ଦଳ ଯୋଗୁଁ ଯଦି କିଏ ସବୁଠାରୁ ଅଧିକ ହଇରାଣ ହୁଅନ୍ତି ତେବେ ସେମାନେ ହେଉଛନ୍ତି ପ୍ରେମୀ ଯୁଗଳ । ଏହି ଦଳ ଯୋଗୁଁ ପ୍ରେମୀଙ୍କୁ ଲୁଚିଲୁଚି ପାର୍କ ଓ ଫିଲ୍ମ ହଲରେ ପ୍ରେମ କରିବାକୁ ପଡୁଛି । ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ ଏକଥା ମଧ୍ୟ ଭାଇରାଲ ହୁଏ ଯେ ପ୍ରେମୀମାନେ କୁହନ୍ତି, ଯାହାର କେହି ଗର୍ଲ ଫ୍ରେଣ୍ଡ ନାହାନ୍ତି ସେମାନେ ବଜରଙ୍ଗ ଦଳରେ ଯୋଗଦେଉଛନ୍ତି । ତେବେ ଆଜି ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ ବଜରଙ୍ଗ ଦଳ ସମ୍ପର୍କରେ କିଛି ଖାସ୍ କଥା କହିବୁ । ଏହାର ଉତ୍ପତି, କାର୍ଯ୍ଯ ଏବଂ ଲକ୍ଷ୍ୟ ସମ୍ପର୍କରେ, ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିିବା..

source:www.indiatoday.in

ସଙ୍ଘ ପରିବାର ଓ ବିଶ୍ୱ ହିନ୍ଦୁ ପରିଷଦର ମିଶ୍ରିତ ଯୁବ ଚେହେରା ବଜରଙ୍ଗ ଦଳ ରୂପେ ପରିଚିତ । ଏହାର ଆରମ୍ଭ ସର୍ବପ୍ରଥମେ ୧ ଅକ୍ଟୋବର ୧୯୮୪ରେ ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶରେ ହୋଇଥିଲା । ପରେ ଏହା ସାରା ଭାରତକୁ ବିସ୍ତାରିତ ହେଲା । ଏହି ପରିବାରର ମୁଖ୍ୟ ଦର୍ଶନ ହେଉଛି ହିନ୍ଦୁତ୍ୱ । ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏହି ଦଳରେ ୧୩୦୦୦୦୦ ସଦସ୍ୟ ଅଛନ୍ତି ଯେଉଁଥିରେ ୮୫୦୦୦୦ କର୍ମୀ ଅଛନ୍ତି । ସଙ୍ଘର ଶାଖା ଭଳି ଏହି ଦଳର ମଧ୍ୟ ଅନେକ ଆଖଡା ରହିଛି ଯାହାର ସଂଖ୍ୟା ପ୍ରାୟ ଅଢେଇ ହଜାରରୁ ଅଧିକ ।

source:www.bhaskar.com

ବଜରଙ୍ଗ ଦଳର ମୁଖ୍ୟ ସ୍ଲୋଗାନ୍ ହେଉଛି ‘ସେବା, ସୁରକ୍ଷା ଓ ସଂସ୍କୃତି’ । ଏହାର ମୁଖ୍ୟ ହେଉଛନ୍ତି ମନୋଜ ବର୍ମା । ହିନ୍ଦୁ ଯୁବ ଶକ୍ତିକୁ ସମାଜ ପ୍ରତି ସଂସ୍କାରପୂର୍ଣ୍ଣ ସକାରାତ୍ମକ ଭୂମିକା ଦିଗକୁ ପ୍ରେରିତ କରିବା ବଜରଙ୍ଗ ଦଳର ମୁଖ୍ୟ କାର୍ଯ୍ଯ ।

source:samvada.org

ଆମେରିକାର ଗୁଇନ୍ଦା ଏଜେନ୍ସି ସିଆଇଏ ଅନୁସାରେ ବଜରଙ୍ଗ ଦଳ ହେଉଛି ଏକ ଧାର୍ମିକ ଉଗ୍ରବାଦୀ ସଙ୍ଗଠନ । ତେବେ କହିରଖୁଛୁ ପୂର୍ବରୁ ଅନେକ ଥର ଏହି ଦଳର କିଛି ସଦସ୍ୟଙ୍କ ଉଗ୍ର ରୂପ ମଧ୍ୟ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି ତେଣୁ ଏହି କାରଣ ଯୋଗୁଁ ଦଳ ସହିତ ଅନେକ ବିବାଦ ଯୋଡି ହୋଇ ରହିଛି ।

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର