PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଗଞ୍ଜାମ ପୁରୁଷୋତ୍ତମପୁର- ପ୍ରେମିକାକୁ ଜୀଅନ୍ତା ଜାଳିଦେବା ଘଟଣାରେ ଅଭିଯୁକ୍ତ ଯୁବକ ଗିରଫ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ଅଗଷ୍ଟ ପ୍ରଥମ ସପ୍ତାହରୁ +୨ ନାମଲେଖା ପ୍ରକ୍ରିୟା, ଜୁଲାଇ ଶେଷ ସୁଦ୍ଧା ବିସ୍ତୃତ ତଥ୍ୟ ଅପଡେଟ୍‌ ପାଇଁ ଜୁନିୟର୍‌ କଲେଜଗୁଡ଼ିକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ
  • ||
  • ସମ୍ବଲପୁର : ହୀରାକୁଦ ଜଳଭଣ୍ଡାରର ଖୋଲିଲା ଆଉ ୪ଟି ଗେଟ୍, ୧୪ଟି ଗେଟ୍ ଦେଇ ଜଳ ନିଷ୍କାସନ ଜାରି
  • ||
  • ଭିନ୍ନକ୍ଷମ ଓ ବରିଷ୍ଠ ନାଗରିକଙ୍କୁ ଘରେ ଟିକା ଦେବା ମାମଲା : ରାଜ୍ୟ ସରକାର ନେଇଥିବା ପଦକ୍ଷେପ ଓ କୌଣସି ପରିଚୟ ପତ୍ର ନଥିବା ଲୋକଙ୍କ ପାଇଁ ନିଆଯାଇଥିବା ପଦକ୍ଷେପ ସମ୍ପର୍କରେ ଜଣାଇବାକୁ ହାଇକୋର୍ଟଙ୍କ ନିର୍ଦେଶ
  • ||
  • ବଲାଙ୍ଗିର : ରାଜେନ୍ଦ୍ର ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟର ୟୁଜିସି ମାନ୍ୟତା ନମିଳିବା ପ୍ରସଙ୍ଗ, ଭିସିଙ୍କୁ ଭେଟି ଆଲୋଚନା କଲା ଛାତ୍ର କଂଗ୍ରେସ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଅଗଷ୍ଟରୁ ଅକ୍ଟୋବର ଭିତରେ ଆସିବ ତୃତୀୟ ଲହରୀ : ବିଜୟ ମହାପାତ୍ର
  • ||
  • ନୀଳଗିରି : ନୀଳଗିରି ନିକଟ ଆମ୍ବଡିହା ଛକରେ ଦୁର୍ଘଟଣା, ମେଡ଼ିକାଲକୁ ବିଲେଇ କାମୁଡ଼ା ଇଞ୍ଜେକ୍ସନ୍ ନେବାକୁ ଆସୁଥିବା ବେଳେ ବାଇକ୍ ଦୁର୍ଘଟଣାରେ ମହିଳା ମୃତ, ମୃତ ମହିଳା ହେଲେ ଖନ୍ତାପଡା ଥାନା ବରୁଣସିଂ ଗ୍ରାମର ଭିକା ଦାସଙ୍କ ସ୍ତ୍ରୀ ତୁଳସୀ
  • ||
  • କଟକ : ଚୌଦ୍ଵାର କଲେଜ ପଛପଟ ସାହିରେ ଲୁଟ୍, ଘରେ କେହି ନଥିବାର ସୁଯୋଗ ନେଇ ଲୁଟି ନେଲେ ୧୦ ଲକ୍ଷରୁ ଅଧିକ ଟଙ୍କାର ସୁନାଗହଣା
  • ||
  • ରାଇରଙ୍ଗପୁର : ରାଇରଙ୍ଗପୁର ଗ୍ରାମାଞ୍ଚଳ ଥାନା ନୁରୁବାଦଡା ଗ୍ରାମରେ ଟ୍ରାକ୍ଟର ଧକ୍କାରେ ବାଇକ ଆରୋହୀ ମୃତ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ କରୋନା ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟାର ଚାଲିଛି ଅଡିଟ୍, ଶେଷ ହେବାକୁ ଆଉ ୧୦ ରୁ ୧୫ ଦିନ ସମୟ ଲାଗିବ : ଡିଏମଇଟି
  • ||
  • କେସିଙ୍ଗା : କେସିଙ୍ଗା ପରିଦର୍ଶନ ସହ ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକଳ୍ପ କାମର ସମୀକ୍ଷା କଲେ ପିଡି ଡିଆରଡିଏ
  • ||
  • ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : କର୍ଣ୍ଣାଟକର ନୂଆ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଭାବେ ଶପଥ ନେଲେ ବାସବରାଜ ବୋମାଇ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ଦିଲ୍ଲୀରୁ ଚୋରି ଭୁବନେଶ୍ଵରରେ ଗିରଫ, କୋଟିଏ ଟଙ୍କାର ଅଳଙ୍କାର ଚୋରି କରି ଚମ୍ପଟ ମାରିଥିଲା ଚୂନଲଗା ଚାକରାଣୀ, ସାଲିହାସାହିରୁ ଧରିଲା ପୋଲିସ
  • ||
  • ଜଗତସିଂହପୁର : ରାତି ଅଧରେ ଧାରଣାରତ ମହିଳାଙ୍କ ଉପରେ ଆକ୍ରମଣ, ମାଡ଼ ମାରି ଗାଳିଗୁଲଜ କଲେ ୫ରୁ ଉର୍ଦ୍ଧ୍ଵ ଦୁର୍ବୃତ୍ତ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୬୯ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୫୭୦୩କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ରାଜ୍ୟରେ ଗତ ୨୪ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ଆଉ ୧୭୦୩ ଜଣ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ରାଜଧାନୀରେ ଅଣାୟତ୍ତ ଡେଙ୍ଗୁ, ଜୀବନ ସହ ଖେଳୁଛି ବିଏମ୍‌ସି, ମାଡ଼ିଚାଲିଛି ଏଡିସ୍‌ ମଶା ବଂଶ
  • ||

ଆସନ୍ତାକାଲିଠୁ ଭାଲେଣ୍ଟାଇନ ସପ୍ତାହ: ସକ୍ରିୟ ହେଲେଣି ବଜରଙ୍ଗ ଦଳ, ଏହି ଦଳର ମୂଳ ଆଭିମୁଖ୍ୟ କ’ଣ ଜାଣନ୍ତୁ …

source:hindi.timesnownews.com

ଭୁବନେଶ୍ୱର ୬/୨: ‘ବଜରଙ୍ଗ ଦଳ’ । ଏହି ନାଁ ଶୁଣିଲେ ପ୍ରେମୀ ଯୁଗଳଙ୍କ ମନରେ ଖେଳିଯାଏ ଭୟ । ଆଗକୁ ଆସୁଛି ପ୍ରେମ ଦିବସ ଅର୍ଥାତ୍ ଭାଲେଣ୍ଟାଇନ୍ ଡେ । ସେଥିପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହୋଇଗଲେଣି ପ୍ରେମୀଯୁଗଳ । ତେବେ ଅନ୍ୟପଟେ ନିଜ ପ୍ରସ୍ତୁତି ମଧ୍ୟ ଜାରି ରଖିଛି ବଜରଙ୍ଗ ଦଳ । ପୂର୍ବରୁ ଅନେକ ଥର ବଜରଙ୍ଗ ଦଳ ଯୋଗୁଁ ପ୍ରେମୀଯୁଗଳ ହଇରାଣ ହୋଇଥିବା ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛି । ପ୍ରେମୀ ଯୁଗଳ ତର୍କ ବାଢନ୍ତି ଯେ ଆମେ ପରସ୍ପରର ସହମତିରେ ଜୀବନକୁ ଉପଭୋଗ କରୁଛୁ, ଆମକୁ ରୋକିବାର ଅଧିକାର କାହାର ନାହିଁ । ଅନ୍ୟପଟେ ବଜରଙ୍ଗ ଦଳର କହିବା ଅନୁସାରେ ଏହା ଆମ ସଭ୍ୟତା, ପରଂପରା କି ସଂସ୍କୃତି ନୁହେଁ ଏବଂ ଆମେ ଏପରି କାହାକୁ ଆମ ସମାଜ ଓ ସଭ୍ୟତାକୁ ନଷ୍ଟ କରିବାକୁ ସୁଯୋଗ ଦେବୁନି ।

source:www.deccanchronicle.com

ବଜରଙ୍ଗ ଦଳକୁ ନେଇ ଅନେକ ମିମ୍ସ ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ ଭାଇରାଲ ହୁଏ । କେଉଁଠି ଏହି ଦଳ ଲଭର୍ସ ମାନଙ୍କୁ ହଇରାଣ କରୁଛି ତ ଆଉ କେଉଁଠି ସେମାନଙ୍କୁ ବିବାହ କରିବା ପାଇଁ ବାଧ୍ୟ କରୁଥିବା ଦେଖିବାକୁ ମିଳେ । ଏହିପରି ଅନେକ ଘଟଣା ପୂର୍ବରୁ ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛି । ବଜରଙ୍ଗ ଦଳ ଯୋଗୁଁ ଯଦି କିଏ ସବୁଠାରୁ ଅଧିକ ହଇରାଣ ହୁଅନ୍ତି ତେବେ ସେମାନେ ହେଉଛନ୍ତି ପ୍ରେମୀ ଯୁଗଳ । ଏହି ଦଳ ଯୋଗୁଁ ପ୍ରେମୀଙ୍କୁ ଲୁଚିଲୁଚି ପାର୍କ ଓ ଫିଲ୍ମ ହଲରେ ପ୍ରେମ କରିବାକୁ ପଡୁଛି । ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ ଏକଥା ମଧ୍ୟ ଭାଇରାଲ ହୁଏ ଯେ ପ୍ରେମୀମାନେ କୁହନ୍ତି, ଯାହାର କେହି ଗର୍ଲ ଫ୍ରେଣ୍ଡ ନାହାନ୍ତି ସେମାନେ ବଜରଙ୍ଗ ଦଳରେ ଯୋଗଦେଉଛନ୍ତି । ତେବେ ଆଜି ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ ବଜରଙ୍ଗ ଦଳ ସମ୍ପର୍କରେ କିଛି ଖାସ୍ କଥା କହିବୁ । ଏହାର ଉତ୍ପତି, କାର୍ଯ୍ଯ ଏବଂ ଲକ୍ଷ୍ୟ ସମ୍ପର୍କରେ, ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିିବା..

source:www.indiatoday.in

ସଙ୍ଘ ପରିବାର ଓ ବିଶ୍ୱ ହିନ୍ଦୁ ପରିଷଦର ମିଶ୍ରିତ ଯୁବ ଚେହେରା ବଜରଙ୍ଗ ଦଳ ରୂପେ ପରିଚିତ । ଏହାର ଆରମ୍ଭ ସର୍ବପ୍ରଥମେ ୧ ଅକ୍ଟୋବର ୧୯୮୪ରେ ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶରେ ହୋଇଥିଲା । ପରେ ଏହା ସାରା ଭାରତକୁ ବିସ୍ତାରିତ ହେଲା । ଏହି ପରିବାରର ମୁଖ୍ୟ ଦର୍ଶନ ହେଉଛି ହିନ୍ଦୁତ୍ୱ । ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏହି ଦଳରେ ୧୩୦୦୦୦୦ ସଦସ୍ୟ ଅଛନ୍ତି ଯେଉଁଥିରେ ୮୫୦୦୦୦ କର୍ମୀ ଅଛନ୍ତି । ସଙ୍ଘର ଶାଖା ଭଳି ଏହି ଦଳର ମଧ୍ୟ ଅନେକ ଆଖଡା ରହିଛି ଯାହାର ସଂଖ୍ୟା ପ୍ରାୟ ଅଢେଇ ହଜାରରୁ ଅଧିକ ।

source:www.bhaskar.com

ବଜରଙ୍ଗ ଦଳର ମୁଖ୍ୟ ସ୍ଲୋଗାନ୍ ହେଉଛି ‘ସେବା, ସୁରକ୍ଷା ଓ ସଂସ୍କୃତି’ । ଏହାର ମୁଖ୍ୟ ହେଉଛନ୍ତି ମନୋଜ ବର୍ମା । ହିନ୍ଦୁ ଯୁବ ଶକ୍ତିକୁ ସମାଜ ପ୍ରତି ସଂସ୍କାରପୂର୍ଣ୍ଣ ସକାରାତ୍ମକ ଭୂମିକା ଦିଗକୁ ପ୍ରେରିତ କରିବା ବଜରଙ୍ଗ ଦଳର ମୁଖ୍ୟ କାର୍ଯ୍ଯ ।

source:samvada.org

ଆମେରିକାର ଗୁଇନ୍ଦା ଏଜେନ୍ସି ସିଆଇଏ ଅନୁସାରେ ବଜରଙ୍ଗ ଦଳ ହେଉଛି ଏକ ଧାର୍ମିକ ଉଗ୍ରବାଦୀ ସଙ୍ଗଠନ । ତେବେ କହିରଖୁଛୁ ପୂର୍ବରୁ ଅନେକ ଥର ଏହି ଦଳର କିଛି ସଦସ୍ୟଙ୍କ ଉଗ୍ର ରୂପ ମଧ୍ୟ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି ତେଣୁ ଏହି କାରଣ ଯୋଗୁଁ ଦଳ ସହିତ ଅନେକ ବିବାଦ ଯୋଡି ହୋଇ ରହିଛି ।

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର