PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ପଦ୍ମବିଭୂଷଣ ରଘୁନାଥ ମହାପାତ୍ରଙ୍କର କରୋନାରେ ପରଲୋକ
  • ||
  • ହିମନ୍ତ ବିଶ୍ବା ଶର୍ମା ହେବେ ଆସାମର ନୂତନ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ, ସୋମବାର ନେବେ ଶପଥ
  • ||
  • ଖପ୍ରାଖୋଲ: ଜାମଚୁଆଁ ଗାଁରେ ବିଦ୍ୟୁତ ସଟସର୍କିଟରେ ଜଳିଗଲା ଘର , ଲକ୍ଷାଧିକ ଟଙ୍କା ସମ୍ପତ୍ତି ନଷ୍ଟ
  • ||
  • ଆସାମ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ସର୍ବାନନ୍ଦ ସୋନୱାଲଙ୍କ ଇସ୍ତଫା, ରାଜ୍ୟପାଳ ଜଗଦୀଶ ମୁଖୀଙ୍କୁ ଇସ୍ତଫାପତ୍ର ଦେଲେସର୍ବାନନ୍ଦ ସୋନୱାଲ
  • ||
  • କୋଭିଡ ମୁକାବିଲା ପାଇଁ ଓଡିଶାକୁ ୩୩୩.୮ କୋଟି ଅନୁଦାନ, କେନ୍ଦ୍ର ଅର୍ଥ ମନ୍ତ୍ରାଳୟ ପକ୍ଷରୁ ସୂଚନା
  • ||
  • ରାଉରକେଲା : ସଟଡାଉନରେ ଦୋକାନ ଖୋଲିବା ପଡିଲା ମହଙ୍ଗା, ୪ଟି ଦୋକାନ ସିଲ୍, ଦୁଇ କୁଇଣ୍ଟାଲ ମାଛ ଓ ଦଶ କେଜି ମାଂସ ଜବତ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ସୁନ୍ଦରଗଡ଼ ଓ ଅନୁଗୁଳରେ ପ୍ରତିଷ୍ଠା ହେବ ନୂଆ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ବିଦ୍ୟାଳୟ, ଏମସିଏଲ୍‌ ବୋର୍ଡର ଅନୁମୋଦନ ପାଇଁ କେନ୍ଦ୍ର କୋଇଲା ଓ ଖଣି ମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ ଧନ୍ୟବାଦ ଦେଲେ ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ର
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ସପ୍ତାହାନ୍ତ ସଟଡାଉନର ଦ୍ଵିତୀୟ ଦିନ, ଆଉ ଚଳିବନି ‘ଆଇ- କାର୍ଡ’, ବେସରକାରୀ ସଂସ୍ଥାର କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ତାଲିକା ମାଗିଲା ପୁଲିସ୍‌
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ବରିଷ୍ଠ ସାମ୍ବାଦିକ ତଥା ‘ପ୍ରମେୟ’ର ଖଣ୍ଡପଡ଼ା ପ୍ରତିନିଧି ସୋମନାଥ ମହାନ୍ତିଙ୍କ ପରଲୋକ
  • ||
  • ଘଟଗାଁ : ମାଲବାହୀ ଟ୍ରେନ ଧକ୍କାରେ ହାତୀ ଗୁରୁତର
  • ||
  • କୋଲକାତା : ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗରେ ଥମୁନି ହିଂସା, ପୁଣି ଥରେ ଟିଏମସି ଓ ବିଜେପି କର୍ମୀ ହାତାହାତି, ଜଣେ ମୃତ ୬ ଆହତ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ଓଡ଼ିଶାରେ ଆଉ ୧୯ ଜଣଙ୍କ ମୁଣ୍ଡ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୨୧୮୦କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ଓଡ଼ିଶାରେ କରୋନା ବିସ୍ଫୋରଣ, ୨୪ଘଣ୍ଟାରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୧୦ ହଜାର ୬୩୫ ପଜିଟିଭ୍, ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ୫ଲକ୍ଷ ୩୪ ହଜାର ପାର୍
  • ||
  • ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ଭାରତକୁ ଡବ୍ଲ୍ୟୁଏଚଓର ସତର୍କ ବାଣୀ, ଘାତକ ହେଉଛି କରୋନାର ନୂଆ ମ୍ୟୁଟାଣ୍ଟ, ଭାରତକୁ ତୀବ୍ର କରିବାକୁ ପଡିବ ଟିକାକରଣ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ଏବେ ମିଳିଛି ସାମାନ୍ୟ ଆଶ୍ୱସ୍ତି, ଦୁଇଦିନ ପରେ ରାଜ୍ୟରେ ପୁଣି ବଢ଼ିବ ତାତି, ୨୦ ଜିଲ୍ଲାରେ ଘଡ଼ଘଡ଼ି ସହ ଧୂଳିଝଡ଼ ବର୍ଷା ଆଶଙ୍କା
  • ||

ଗଛରେ କାହିଁକି ଓଲଟା ଲଟକିଥାଏ ବାଦୁଡି, ଜାଣନ୍ତୁ ବାଦୁଡି ସମ୍ପର୍କରେ କିଛି ରୋଚକ କଥା

source:m.dailyhunt.in

ଦୁନିଆରେ ଏମିତି ଅନେକ ପଶୁ ପକ୍ଷୀ ଅଛନ୍ତି ଯାହାଙ୍କ ସମ୍ପର୍କରେ ଆମେ ସମସ୍ତ କଥା ଜାଣିନାହାନ୍ତି । ଅନେକ ପଶୁ ପକ୍ଷୀଙ୍କ ଅଜବ କାରନାମା ଆମେ ଦେଖିଥାଉ କିନ୍ତୁ ଏହା ପଛର କାରଣ ଆମେ ଜାଣିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରିନଥାଉ । ଆଜି ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ ବାଦୁଡି ସମ୍ପର୍କରେ କିଛି ଅଜଣା କଥା କହିବୁ ଯାହା ଆପଣ ପୂର୍ବରୁ କେବେ ଶୁଣିଥାଇ ପାରନ୍ତି । ବାଦୁଡି ପ୍ରାୟ ଗଛରେ ଓଲଟା ଲଟକିଥାଏ । ଏହା ସମସ୍ତେ ଜାଣିଛନ୍ତି କିନ୍ତୁ ସେ ଏମିତି କାହିକି କରିଥାଏ ବୋଧହୁଏ ଆପଣ ଜାଣିନଥିବେ । ତେବେ ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା …

ବାଦୁଡି ଓଲଟା ଓହଳିକି ସହଜରେ ଉଡାଣ ଭରିପାରେ । ତାର ପର ଉଡିବାରେ ତାକୁ ବେଶି ସାହାଯ୍ୟ କରିନଥାଏ । ଏହି କାରଣରୁ ଏହା ଅନ୍ୟ ପକ୍ଷୀଙ୍କ ଭଳି ଭୂପୃଷ୍ଠରୁ ଉଡାଣ ଭରିପାରିନଥାଏ ।

ତାର ପଛ ଗୋଡ ଛୋଟ ହୋଇଥିବାରୁ ଏହା ଦୌଡିବାରେ ଗତି ଧରିପାରିନଥାଏ । ସେ ଅନ୍ଧାର ଗୁମ୍ଫା ଭିତରେ ଦିନସାରା ବିଶ୍ରାମ ନେଇଥାଏ ଏବଂ ରାତି ହେଲେ ଖାଦ୍ୟ ଅନ୍ୱେଷଣରେ ବାହାରି ଥାଏ ।

ପ୍ରାୟ ୧୦୦୦ ପ୍ରଜାତିର ବାଦୁଡି ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥାନ୍ତି । ଏମାନେ କୀଟ ପତଙ୍ଗଙ୍କ ରକ୍ତ ପିଇବାରେ ମାହିର ହୋଇଥାନ୍ତି । ସେମାନଙ୍କ ଭିତରୁ କିଛି ପିଶାଚ ପ୍ରଜାତିର ବାଦୁଡି ମଧ୍ୟ ଥାନ୍ତି ଯେଉଁମାନେ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ରୂପେ ରକ୍ତ ଉପରେ ନିର୍ଭର କରିଥାନ୍ତି ।  

ବାଦୁଡିଙ୍କର ସବୁଠାରୁ ବଡ ଗୁମ୍ଫା ଟେକ୍ସାସରେ ରହିଛି । ଏଠାରେ ପ୍ରାୟ ୨ କୋଟି ବାଦୁଡି ରହିଥାନ୍ତି । ଏମାନେ ଅତି ଧୀର ଶବ୍ଦକୁ ବି ସହଜରେ ଶୁଣିପାରନ୍ତି ।

ବାଦୁଡିଙ୍କର ହୃଦସ୍ପନ୍ଦନ ଶୋଇବା ସମୟରେ ପ୍ରତି ମିନିଟରେ ୧୮ ଥର ହୋଇଥାଏ । ଜାଗ୍ରତ ଅବସ୍ଥାରେ ଏମାନଙ୍କ ହୃଦସ୍ପନ୍ଦନ ୮୮୦ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପହଞ୍ଚିଯାଏ ।