ସବୁ ପୁରସ୍କାର ପୋଛିନେଲେ କୋହଲି

ଦୁବାଇ, ୨୨ା୧(ଏଜେନ୍ସି): ଭାରତୀୟ କ୍ରିକେଟ ଦଳର ଅଧିନାୟକ ବିରାଟ କୋହଲି ସଫଳ କ୍ରିକେଟ୍‌ କ୍ୟାରିୟରରେ ଆଉ ଏକ ଫର୍ଦ୍ଦ ଯୋଡିଛନ୍ତି । ଗୋଟିଏ ପରେ ଗୋଟିଏ ବିଶ୍ୱ ରେକର୍ଡ ଭାଙ୍ଗି ଚାଲିଥିବା କୋହଲି ଚଳିତ ବର୍ଷର ୩ଟି ପ୍ରମୁଖ ଆଇସିସି ପୁରସ୍କାର ହାସଲ କରିଛନ୍ତି । ହ୍ୟାଟ୍ରିକ୍‌ ପୁରସ୍କାର ବାଦ ସେ ଉଭୟ ଆଇସିସି ଟେଷ୍ଟ ଓ ଦିନିକିଆ ଦଳର ଅଧିନାୟକ ମନୋନୀତ ହୋଇଛନ୍ତି । ଭାରତର ଯୁବ ୱିକେଟ୍‌ କିପର ରିଶବ ପନ୍ତଙ୍କୁ ଶ୍ରେଷ୍ଠ ଉଦୀୟମାନ ଖେଳାଳି ପୁରସ୍କାର ପାଇଁ ମନୋନୀତ କରାଯାଇଛି । ସେହିପରି ଶ୍ରୀଲଙ୍କାର କୁମାର ଧର୍ମସେନା କ୍ରମାଗତ ଦ୍ୱିତୀୟ ବର୍ଷ ପାଇଁ ଶ୍ରେଷ୍ଠ ଅମ୍ପାୟାର ପୁରସ୍କାର ଜିତିଛନ୍ତି ।
ସାର୍‌ ଗ୍ୟାରୀଫିଲ୍ଡ ସୋବର୍ସ ପୁରସ୍କାର: ଗତବର୍ଷ ଅନେକ ରେକର୍ଡ ସ୍ଥାପନ କରିବା ସହ ଭାରତୀୟ ଦଳକୁ ମାନ୍ୟତା ତାଲିକାର ସର୍ବୋର୍ଚ୍ଚ ସ୍ଥାନରେ ପହଞ୍ଚାଇବାରେ କୋହଲିଙ୍କ ପ୍ରମୁଖ ଭୂମିକା ରହିଥିଲା । ଗତ ବର୍ଷ କୋହଲି ମୋଟ୍‌ ୩୭ଟି ମ୍ୟାଚ୍‌ରୁ ୬୮.୩୭ ହାରରେ ୨୭୩୫ ରନ୍‌ ସଂଗ୍ରହ କରିଥିଲେ । ଏଥିରେ ୧୧ଟି ଶତକ ଓ ୯ଟି ଅର୍ଦ୍ଧଶତକ ରହିଥିଲା । ଏହି ପ୍ରଦର୍ଶନ ପାଇଁ ଆଇସିସି ପକ୍ଷରୁ ତାଙ୍କୁ କ୍ରମାଗତ ଦ୍ୱିତୀୟ ବର୍ଷ ପାଇଁ ଶ୍ରେଷ୍ଠ କ୍ରିକେଟ୍‌ ଖେଳାଳି ମନୋନୀତ କରାଯାଇଥିଲା । ୩୬ଜଣିଆ ପ୍ୟାନେଲ କୋହଲିଙ୍କୁ ଏକକ ଭାବେ ବର୍ଷର ଶ୍ରେଷ୍ଠ କ୍ରିକେଟ୍‌ ଖେଳାଳି ପୁରସ୍କାର ପାଇଁ ଚୟନ କରିଥିଲା । ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକାର କାଗିସୋ ରାବାଡା ଦ୍ୱିତୀୟ ସ୍ଥାନରେ ରହିଥିଲେ । ଦିନିକିଆ ଖେଳାଳି ପୁରସ୍କାର ପାଇଁ କୋହଲି ଓ ଆଫଗାନିସ୍ତାର ରସିଦ ଖାନ୍‌ଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ପ୍ରତିଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱିତା ହୋଇଥିଲା ।
କୋହଲି ଭାରତର ଚତୁର୍ଥ ଖେଳାଳି ଭାବେ ଆଇସିସିର ସର୍ବୋଚ୍ଚ ପୁରସ୍କାର ଜିତିଛନ୍ତି । ତାଙ୍କ ପୂର୍ବରୁ ୨୦୦୪ରେ ରାହୁଲ ଦ୍ରାବିଡ, ୨୦୧୦ରେ ସଚିନ ତେନ୍ଦୁଲକର ଓ ୨୦୧୬ରେ ରବି ଚନ୍ଦ୍ରନ ଅଶ୍ୱିନ ଏହି ପୁରସ୍କାର ହାସଲ କରିଥିଲେ ।
ଆଇସିସି ଶ୍ରେଷ୍ଠ ଟେଷ୍ଟ ଖେଳାଳି ପୁରସ୍କାର: ଆଇସିସି ପକ୍ଷରୁ କୋହଲିଙ୍କୁ ଶ୍ରେଷ୍ଠ ଟେଷ୍ଟ ଓ ଶ୍ରେଷ୍ଠ ଦିନିକିଆ କ୍ରିକେଟ୍‌ ଖେଳାଳି ପୁରସ୍କାର ପାଇଁ ମନୋନୀତ କରାଯାଇଛି । ସେ ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ଶ୍ରେଷ୍ଠ ଟେଷ୍ଟ ଖେଳାଳି ପୁରସ୍କାର ଜିତିଛନ୍ତି । ଗତ ବର୍ଷ ସେ ୧୩ଟି ଟେଷ୍ଟ ଖେଳି ୫୫.୦୮ ହାରରେ ୧୩୨୨ ରନ୍‌ ସଂଗ୍ରହ କରିଥିଲେ । ଏଥିରେ ୫ଟି ଶତକ ରହିଥିଲା । ସେ ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକା, ଇଂଲଣ୍ଡ ଓ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆରେ ଶତକ ଅର୍ଜନ କରିଥିଲେ ।
ଶ୍ରେଷ୍ଠ ଦିନିକିଆ ଖେଳାଳି ପୁରସ୍କାର: କୋହଲି ତୃତୀୟ ଥର ଆଇସିସି ଶ୍ରେଷ୍ଠ ଦିନିକିଆ ଖେଳାଳି ପୁରସ୍କାର ଜିତିଛନ୍ତି । ଗତ ବର୍ଷ ସେ ୧୪ଟି ଦିନିକିଆ ଖେଳି ୬ଟି ଶତକ ସହ ୧୩୩.୫୫ ହାରରେ ୧୨୦୨ ରନ୍‌ ସଂଗ୍ରହ କରିଥିଲେ । କେବଳ ସେତିକି ନୁହେଁ ସବୁଠୁ କମ୍‌ ମ୍ୟାଚ୍‌ ଖେଳି ଦିନିକିଆ କ୍ରିକେଟ୍‌ରେ ୧୦,୦୦୦ ରନ୍‌ ପୂରଣ କରିବାରେ ସେ ରେକର୍ଡ ସ୍ଥାପନ କରିଥିଲେ । କୋହଲି ଉଭୟ ଟେଷ୍ଟ ଓ ଦିନିକିଆ ବ୍ୟାଟିଂ ମାନ୍ୟତା ତାଲିକାର ଶୀର୍ଷ ସ୍ଥାନ ବଜାୟ ରଖିଥିଲେ । ପୂର୍ବରୁ ସେ ୨୦୧୧୨ ଓ ୨୦୧୭ରେ ଏହି ପୁରସ୍କାର ହାସଲ କରିଥିଲେ ।
ଶ୍ରେଷ୍ଠ ଉଦୀୟମାନ ଖେଳାଳି: ଗତବର୍ଷ ଟେଷ୍ଟ ପଦାର୍ପଣ କରିଥିବା ପନ୍ତଙ୍କୁ ଶ୍ରେଷ୍ଠ ଉଦୀୟମାନ କ୍ରିକେଟ୍‌ ଖେଳାଳି ପୁରସ୍କାର ପାଇଁ ମନୋନୀତ କରାଯାଇଥିଲା । ସେ ଇଂଲଣ୍ଡ ବିପକ୍ଷରେ ଟେଷ୍ଟ ପଦାର୍ପଣ କରିଥିଲେ । ଓଭାଲରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ଟେଷ୍ଟରେ ଶତକ(୧୧୪) ଅର୍ଜନ କରିଥିଲେ । ଗତ ବର୍ଷ ସେ ୮ଟି ଟେଷ୍ଟ ଖେଳି ୫୩୭ ରନ୍‌ ସଂଗ୍ରହ କରିଥିଲେ । ଏହା ବ୍ୟତୀ ୱିକେଟ୍‌ ପଛରେ ସେ ୪୦ଟି କ୍ୟାଚ୍‌ ଧରିବା ସହ ୨ଟି ଷ୍ଟମ୍ପିଂ କରିଥିଲେ ।
ଶୃଙ୍ଖଳିତ ଦଳ ଭାବେ ପରିଚିତ ନ୍ୟୁଜିଲାଣ୍ଡର ଅଧିନାୟକ କେନ୍‌ ୱିଲାମସନଙ୍କୁ ସ୍ପିରିଟ ଅଫ ଦ କ୍ରିକେଟ୍‌ ପୁରସ୍କାର ପାଇଁ ମନୋନୀତ କରାଯାଇଥିଲା । ଗତ ଜୁଲାଇ ମାସରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ଜିମ୍ବାୱେ ବିପକ୍ଷ ଟି-ଟ୍ୱେଣ୍ଟିରେ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆର ଆରୋନ ଫିଞ୍ଚଙ୍କ ଶତକକୁ ଶ୍ରେଷ୍ଠ ଟି-ଟ୍ୱେଣ୍ଟି ଶତକ ବିବେଚିତ କରାଯାଇଥିଲା । ସେ ଏହି ମ୍ୟାଚ୍‌ରେ ୭୬ଟି ବଲ୍‌ରୁ ୧୭୨ ରନ୍‌ ସଂଗ୍ରହ କରିଥିଲେ । ସ୍କଟଲାଣ୍ଡର କ୍ୟାଲମ ମ୍ୟାକ୍‌ଲିୟଡଙ୍କୁ ଶ୍ରେଷ୍ଠ ଆସୋସିଏଟ୍‌ ଖେଳାଳି ପୁରସ୍କାର ପାଇଁ ମନୋନୀତ କରାଯାଇଛି । ସେ ଆଫଗାନିସ୍ତାନ ବିପକ୍ଷରେ ଅପରାଜିତ ୧୫୭ରନ୍‌ର ଏକ ଇନିଂସ ଖେଳିଥିଲେ । ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଇଂଲଣ୍ଡ ବିପକ୍ଷରେ ଶତକ (୧୪୦) ଅର୍ଜନ କରିଥିଲେ ।
ଆଇସିସି ଟେଷ୍ଟ ଦଳ: ବିରାଟ କୋହଲି(ଅଧିନାୟକ), ଟମ୍‌ ଲାଥମ, ଦିମୁଥ କରୁଣାରତ୍ନେ, କେନ ୱିଲାମସନ, ହେନରୀ ନିକୋଲାସ, ରିଶବ ପନ୍ତ, ଜାସନ ହୋଲ୍ଡର, କାଗିସୋ ରାବାଡା, ନାଥାନ ଲିୟନ, ଜଶପ୍ରୀତ ବୁମରା, ମହମ୍ମଦ ଆବାସ ।
ଆଇସିସି ଦିନିକିଆ ଦଳ: ବିରାଟ କୋହଲି(ଅଧିନାୟକ), ରୋହିତ ଶର୍ମା, ଜନି ବେୟାରଷ୍ଟୋ, ଜୋ ରୁଟ୍‌, ରସ ଟେଲର, ଜୋସ ବଟଲର, ବେନ୍‌ ଷ୍ଟୋକ୍ସ, ମୁସ୍ତାଫିଜୁର ରେହମାନ, ରସିଦ ଖାନ, କୁଲଦୀପ ଯାଦବ, ଜଶପ୍ରୀତ ବୁମରା ।

   ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର


ବିହାରର ପୂର୍ବତନ ଡିଜିପି ଗୁପ୍ତେଶ୍ବର ପାଣ୍ଡେଙ୍କ ରାଜନୈତିକ କ୍ୟାରିୟର ଆରମ୍ଭ, ଜେଡିୟୁର ହାତ ଧରିଲେ

ଏହି ଅଷ୍ଟ୍ରେଲୀୟ କ୍ରିକେଟ ଖେଳାଳିଙ୍କ ପତ୍ନୀ ଭାଙ୍ଗିଲେ ଧୋନିଙ୍କ ଓ୍ବାର୍ଲ୍ଡ ରେକର୍ଡ

ସାହସିକତା ପାଇଁ ମୂଷାକୁ ମିଳିଲା ସ୍ବର୍ଣ୍ଣ ପଦକ, ଛୋଟିଆ ଜୀବର ଅସାଧାରଣ କାର୍ଯ୍ୟ

ବିଧାନସଭା ବେଳେ ବିକ୍ଷୋଭ ମନା

‘ବାଳିକା ବଧୂ’ ସିରିଏଲର ଡାଇରେକ୍ଟର ଏବେ ଠେଲାରେ ବିକ୍ରି କରୁଛନ୍ତି ପରିବା, କରୋନା ଲକଡାଉନ୍ ଛଡାଇ ନେଲା ଜୀବିକା

ପୁଣି ଭାରତ ବିରୋଧରେ ବିଷ ଓଗାଳିଲେ ସାହିଦ୍ ଆଫ୍ରିଦ୍, ମୋଦିଙ୍କକୁ ନେଇ କହିଲେ ଏହି କଥା