PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ପଞ୍ଚାୟତିରାଜ୍‌ ଦିବସ ଲାଗି ଆସନ୍ତା କାଲି ସ୍କୁଲ କଲେଜ୍ ଛୁଟି ଘୋଷଣା କଲା ଉଚ୍ଚ ଶିକ୍ଷା ବିଭାଗ
  • ||
  • ଆଠଗଡ଼ – ବାବା ଧବଳେଶ୍ୱରଙ୍କ ପୀଠରେ ହେବନି ଜାଗର ଯାତ୍ରା, କେବଳ ପୂଜକଙ୍କ ଦ୍ୱାରା କରାଯିବ ନୀତିକାନ୍ତି
  • ||
  • ଭିଜିଲାନ୍ସ ଜାଲରେ ଅନୁଗୁଳର ଡିଡବ୍ଲୁଓ ଚାରୁଲତା ମଲ୍ଲିକ , ୪୯ ହଜାର ଲାଞ୍ଚ୍‌ ନେଉଥିବା ବେଳେ ଧରାପଡ଼ିଲେ
  • ||
  • ଆସନ୍ତା ୨୬ରେ ବାଂଲାଦେଶ ଯିବେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦି , କୋଭିଡ୍‌ ପରେ ମୋଦିଙ୍କ ଏହା ପ୍ରଥମ ବାଂଲାଦେଶ ଗସ୍ତ
  • ||
  • ବାଲି ଚୋରା ରାକେଟ୍‌ର ପର୍ଦ୍ଦାଫାସ କଲା କ୍ରାଇମ୍‌ ବ୍ରାଞ୍ଚର ଏସ୍‌ଟିଏଫ୍ ଟିମ୍ । ସୁନ୍ଦରଗଡ଼ ଇବ୍ ନଦୀରୁ ବାଲି ଚୋରା ଚାଲାଣ ବେଳେ ଧରିଲା ଏସ୍‌ଟିଏଫ୍
  • ||
  • ଧର୍ମଗଡ଼ : ବାଇକ୍ ଉପରେ ମାଡ଼ିଗଲା ବସ୍‌ , ୩ ମୃତ ଗୋଲାମୁଣ୍ଡା ଥାନା ଡ଼ଙ୍ଗରିଗୁଡ଼ା ନିକଟରେ ଏହି ଦୁର୍ଘଟଣା ଘଟିଛି
  • ||
  • ଭାରତ-ଇଂଲଣ୍ଡ ଚତୁର୍ଥ ଟେଷ୍ଟ: ପ୍ରଥମ ଇନିଂସରେ ୨୦୫ ରନରେ ଇଂଲଣ୍ଡ ଅଲଆଉଟ୍
  • ||
  • ଛତ୍ରପୁର: ସରକାରୀ ଜମିରେ ବେଆଇନ ଘର କରିଥିବା ଜନସାଧାରଣଙ୍କ ଉନ୍ମକ୍ତକାଣ୍ଡ,ଏନଏସି କାର୍ଯ୍ୟାଳୟରେ ଭଙ୍ଗାରୁଜା ସହ ସିଇଓଙ୍କୁ ପିଟିଲେ,
  • ||
  • ସୁନ୍ଦରଗଡ଼: ଡୁଡୁକା ହାଇସ୍କୁଲର ପ୍ରଧାନ ଶିକ୍ଷକଙ୍କ ଠାରୁ ୩୫ ହଜାର ଟଙ୍କା ଲାଞ୍ଚ ନେଉଥିବା ବେଳେ ଭିଜିଲାନ୍ସ ପଞ୍ଝାରେ ପଡ଼ିଲେ ହେମଗିର ବିଇଓ ସୁରେନ୍ଦ୍ର କୁମାର ସାହୁ
  • ||
  • ପାରାଦୀପ: କୁଜଙ୍ଗ ଅଞ୍ଚଳରୁ 700 ଗ୍ରାମ ଗଞ୍ଜେଇ ଜବତ କଲା ପାରାଦୀପ ଅବକାରୀ ବିଭାଗ
  • ||
  • ଗଞ୍ଜାମ: ଛତ୍ରପୁର ତାରାତାରିଣୀ ରାସ୍ତା ବଡଶଙ୍ଖ ନିକଟ ରେଳଲାଇନ ତଳେ ଶିଶୁର ମୁଣ୍ଡ- ଗଣ୍ଡି ଅଲଗା ମୃତଦେହ ଠାବ, ବଳି ସନ୍ଦେହ
  • ||
  • କେନ୍ଦ୍ରାପଡ଼ାରେ ଷ୍ଟିଲ୍ ପ୍ଲାଣ୍ଟ ପାଇଁ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଉପସ୍ଥିରେ ଏମ୍‌ଓୟୁ ସ୍ବାକ୍ଷର, ମିତ୍ତଳ କରିବେ ଷ୍ଟିଲ୍ ପ୍ଲାଣ୍ଟ
  • ||
  • ଓଡିଶା ସୀମାନ୍ତ ଝାଡ଼ଖଣ୍ଡର ଟକଲୋ ଥାନା ଅଞ୍ଚଳରେ ନକ୍ସଲଙ୍କ ଲ୍ୟାଣ୍ଡ ମାଇନ ବିସ୍ପୋରଣରେ ଜାଗୁଆର ଫୋର୍ସର ତିନି ଯବାନ ଶହୀଦ, ଦୁଇ ଜଣ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ବଲାଙ୍ଗିର: ଟିଟିଲାଗଡରେ ବଡ଼ଧରଣର ଜିଏସଟି ଚଢଉ, ଏକକାଳୀନ ୪ଟି ସ୍ଥାନରେ ଚଢ଼ଉ କରୁଛି ଏନ୍ଫୋର୍ସମେଣ୍ଟ ଟିମ୍
  • ||
  • ନନ୍ଦପୁର: ସାପ୍ତାହିକ ହାଟକୁ ଆସୁଥିବା ବେଳେ ଓଲଟିଲା ଅଟୋ, ୧୨ ଆହତ, ୩ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର: ଖୁବ ଶୀଘ୍ର ହେବ ପୌର ନିର୍ବାଚନ, ଏ ନେଇ ପ୍ରକ୍ରିୟା ଚାଲିଛି: ନଗର ଉନ୍ନୟନ ମନ୍ତ୍ରୀ ପ୍ରତାପ ଜେନା
  • ||
  • କଟକ: ସିଏମ୍‌ସି ବିକାଶ ଭବନରେ ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡ, ନିଆଁଲିଭା କାର୍ଯ୍ୟରେ ଦମକଳ ବାହୀନି ନିଯୋଜିତ
  • ||
  • କେନ୍ଦୁଝର: ଘାଟିରେ ଓଲଟିଲା ଯାତ୍ରୀବାହୀ ବସ୍ ‘ହ୍ୟୁମାଲ୍’, ଅନେକ ଯାତ୍ରୀ ଆହତ, ବସ୍‌ରେ ଥିଲେ ୪୦ରୁ ଅଧିକ ଲୋକ‌
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର: ବହୁ ଚର୍ଚ୍ଚିତ ଅଞ୍ଜନା ମିଶ୍ର ଗଣଦୁଷ୍କର୍ମ ମାମଲା, ଆଜିଠୁ ବିବନକୁ ୨ଦିନିଆ ରିମାଣ୍ଡରେ ନେବାକୁ ସିବିଆଇ
  • ||
  • ଆଗ୍ରା: ତାଜମହଲରେ ବମ୍ ଥିବା ସୂଚନା ପରେ ପର୍ଯ୍ୟଟକଙ୍କ ଭିତରେ ଆତଙ୍କ, ତିନୋଟି ଗେଟକୁ କରାଗଲା ବନ୍ଦ
  • ||

ସବୁ ପୁରସ୍କାର ପୋଛିନେଲେ କୋହଲି

source:www.kiaoval.com

ଦୁବାଇ, ୨୨ା୧(ଏଜେନ୍ସି): ଭାରତୀୟ କ୍ରିକେଟ ଦଳର ଅଧିନାୟକ ବିରାଟ କୋହଲି ସଫଳ କ୍ରିକେଟ୍‌ କ୍ୟାରିୟରରେ ଆଉ ଏକ ଫର୍ଦ୍ଦ ଯୋଡିଛନ୍ତି । ଗୋଟିଏ ପରେ ଗୋଟିଏ ବିଶ୍ୱ ରେକର୍ଡ ଭାଙ୍ଗି ଚାଲିଥିବା କୋହଲି ଚଳିତ ବର୍ଷର ୩ଟି ପ୍ରମୁଖ ଆଇସିସି ପୁରସ୍କାର ହାସଲ କରିଛନ୍ତି । ହ୍ୟାଟ୍ରିକ୍‌ ପୁରସ୍କାର ବାଦ ସେ ଉଭୟ ଆଇସିସି ଟେଷ୍ଟ ଓ ଦିନିକିଆ ଦଳର ଅଧିନାୟକ ମନୋନୀତ ହୋଇଛନ୍ତି । ଭାରତର ଯୁବ ୱିକେଟ୍‌ କିପର ରିଶବ ପନ୍ତଙ୍କୁ ଶ୍ରେଷ୍ଠ ଉଦୀୟମାନ ଖେଳାଳି ପୁରସ୍କାର ପାଇଁ ମନୋନୀତ କରାଯାଇଛି । ସେହିପରି ଶ୍ରୀଲଙ୍କାର କୁମାର ଧର୍ମସେନା କ୍ରମାଗତ ଦ୍ୱିତୀୟ ବର୍ଷ ପାଇଁ ଶ୍ରେଷ୍ଠ ଅମ୍ପାୟାର ପୁରସ୍କାର ଜିତିଛନ୍ତି ।
ସାର୍‌ ଗ୍ୟାରୀଫିଲ୍ଡ ସୋବର୍ସ ପୁରସ୍କାର: ଗତବର୍ଷ ଅନେକ ରେକର୍ଡ ସ୍ଥାପନ କରିବା ସହ ଭାରତୀୟ ଦଳକୁ ମାନ୍ୟତା ତାଲିକାର ସର୍ବୋର୍ଚ୍ଚ ସ୍ଥାନରେ ପହଞ୍ଚାଇବାରେ କୋହଲିଙ୍କ ପ୍ରମୁଖ ଭୂମିକା ରହିଥିଲା । ଗତ ବର୍ଷ କୋହଲି ମୋଟ୍‌ ୩୭ଟି ମ୍ୟାଚ୍‌ରୁ ୬୮.୩୭ ହାରରେ ୨୭୩୫ ରନ୍‌ ସଂଗ୍ରହ କରିଥିଲେ । ଏଥିରେ ୧୧ଟି ଶତକ ଓ ୯ଟି ଅର୍ଦ୍ଧଶତକ ରହିଥିଲା । ଏହି ପ୍ରଦର୍ଶନ ପାଇଁ ଆଇସିସି ପକ୍ଷରୁ ତାଙ୍କୁ କ୍ରମାଗତ ଦ୍ୱିତୀୟ ବର୍ଷ ପାଇଁ ଶ୍ରେଷ୍ଠ କ୍ରିକେଟ୍‌ ଖେଳାଳି ମନୋନୀତ କରାଯାଇଥିଲା । ୩୬ଜଣିଆ ପ୍ୟାନେଲ କୋହଲିଙ୍କୁ ଏକକ ଭାବେ ବର୍ଷର ଶ୍ରେଷ୍ଠ କ୍ରିକେଟ୍‌ ଖେଳାଳି ପୁରସ୍କାର ପାଇଁ ଚୟନ କରିଥିଲା । ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକାର କାଗିସୋ ରାବାଡା ଦ୍ୱିତୀୟ ସ୍ଥାନରେ ରହିଥିଲେ । ଦିନିକିଆ ଖେଳାଳି ପୁରସ୍କାର ପାଇଁ କୋହଲି ଓ ଆଫଗାନିସ୍ତାର ରସିଦ ଖାନ୍‌ଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ପ୍ରତିଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱିତା ହୋଇଥିଲା ।
କୋହଲି ଭାରତର ଚତୁର୍ଥ ଖେଳାଳି ଭାବେ ଆଇସିସିର ସର୍ବୋଚ୍ଚ ପୁରସ୍କାର ଜିତିଛନ୍ତି । ତାଙ୍କ ପୂର୍ବରୁ ୨୦୦୪ରେ ରାହୁଲ ଦ୍ରାବିଡ, ୨୦୧୦ରେ ସଚିନ ତେନ୍ଦୁଲକର ଓ ୨୦୧୬ରେ ରବି ଚନ୍ଦ୍ରନ ଅଶ୍ୱିନ ଏହି ପୁରସ୍କାର ହାସଲ କରିଥିଲେ ।
ଆଇସିସି ଶ୍ରେଷ୍ଠ ଟେଷ୍ଟ ଖେଳାଳି ପୁରସ୍କାର: ଆଇସିସି ପକ୍ଷରୁ କୋହଲିଙ୍କୁ ଶ୍ରେଷ୍ଠ ଟେଷ୍ଟ ଓ ଶ୍ରେଷ୍ଠ ଦିନିକିଆ କ୍ରିକେଟ୍‌ ଖେଳାଳି ପୁରସ୍କାର ପାଇଁ ମନୋନୀତ କରାଯାଇଛି । ସେ ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ଶ୍ରେଷ୍ଠ ଟେଷ୍ଟ ଖେଳାଳି ପୁରସ୍କାର ଜିତିଛନ୍ତି । ଗତ ବର୍ଷ ସେ ୧୩ଟି ଟେଷ୍ଟ ଖେଳି ୫୫.୦୮ ହାରରେ ୧୩୨୨ ରନ୍‌ ସଂଗ୍ରହ କରିଥିଲେ । ଏଥିରେ ୫ଟି ଶତକ ରହିଥିଲା । ସେ ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକା, ଇଂଲଣ୍ଡ ଓ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆରେ ଶତକ ଅର୍ଜନ କରିଥିଲେ ।
ଶ୍ରେଷ୍ଠ ଦିନିକିଆ ଖେଳାଳି ପୁରସ୍କାର: କୋହଲି ତୃତୀୟ ଥର ଆଇସିସି ଶ୍ରେଷ୍ଠ ଦିନିକିଆ ଖେଳାଳି ପୁରସ୍କାର ଜିତିଛନ୍ତି । ଗତ ବର୍ଷ ସେ ୧୪ଟି ଦିନିକିଆ ଖେଳି ୬ଟି ଶତକ ସହ ୧୩୩.୫୫ ହାରରେ ୧୨୦୨ ରନ୍‌ ସଂଗ୍ରହ କରିଥିଲେ । କେବଳ ସେତିକି ନୁହେଁ ସବୁଠୁ କମ୍‌ ମ୍ୟାଚ୍‌ ଖେଳି ଦିନିକିଆ କ୍ରିକେଟ୍‌ରେ ୧୦,୦୦୦ ରନ୍‌ ପୂରଣ କରିବାରେ ସେ ରେକର୍ଡ ସ୍ଥାପନ କରିଥିଲେ । କୋହଲି ଉଭୟ ଟେଷ୍ଟ ଓ ଦିନିକିଆ ବ୍ୟାଟିଂ ମାନ୍ୟତା ତାଲିକାର ଶୀର୍ଷ ସ୍ଥାନ ବଜାୟ ରଖିଥିଲେ । ପୂର୍ବରୁ ସେ ୨୦୧୧୨ ଓ ୨୦୧୭ରେ ଏହି ପୁରସ୍କାର ହାସଲ କରିଥିଲେ ।
ଶ୍ରେଷ୍ଠ ଉଦୀୟମାନ ଖେଳାଳି: ଗତବର୍ଷ ଟେଷ୍ଟ ପଦାର୍ପଣ କରିଥିବା ପନ୍ତଙ୍କୁ ଶ୍ରେଷ୍ଠ ଉଦୀୟମାନ କ୍ରିକେଟ୍‌ ଖେଳାଳି ପୁରସ୍କାର ପାଇଁ ମନୋନୀତ କରାଯାଇଥିଲା । ସେ ଇଂଲଣ୍ଡ ବିପକ୍ଷରେ ଟେଷ୍ଟ ପଦାର୍ପଣ କରିଥିଲେ । ଓଭାଲରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ଟେଷ୍ଟରେ ଶତକ(୧୧୪) ଅର୍ଜନ କରିଥିଲେ । ଗତ ବର୍ଷ ସେ ୮ଟି ଟେଷ୍ଟ ଖେଳି ୫୩୭ ରନ୍‌ ସଂଗ୍ରହ କରିଥିଲେ । ଏହା ବ୍ୟତୀ ୱିକେଟ୍‌ ପଛରେ ସେ ୪୦ଟି କ୍ୟାଚ୍‌ ଧରିବା ସହ ୨ଟି ଷ୍ଟମ୍ପିଂ କରିଥିଲେ ।
ଶୃଙ୍ଖଳିତ ଦଳ ଭାବେ ପରିଚିତ ନ୍ୟୁଜିଲାଣ୍ଡର ଅଧିନାୟକ କେନ୍‌ ୱିଲାମସନଙ୍କୁ ସ୍ପିରିଟ ଅଫ ଦ କ୍ରିକେଟ୍‌ ପୁରସ୍କାର ପାଇଁ ମନୋନୀତ କରାଯାଇଥିଲା । ଗତ ଜୁଲାଇ ମାସରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ଜିମ୍ବାୱେ ବିପକ୍ଷ ଟି-ଟ୍ୱେଣ୍ଟିରେ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆର ଆରୋନ ଫିଞ୍ଚଙ୍କ ଶତକକୁ ଶ୍ରେଷ୍ଠ ଟି-ଟ୍ୱେଣ୍ଟି ଶତକ ବିବେଚିତ କରାଯାଇଥିଲା । ସେ ଏହି ମ୍ୟାଚ୍‌ରେ ୭୬ଟି ବଲ୍‌ରୁ ୧୭୨ ରନ୍‌ ସଂଗ୍ରହ କରିଥିଲେ । ସ୍କଟଲାଣ୍ଡର କ୍ୟାଲମ ମ୍ୟାକ୍‌ଲିୟଡଙ୍କୁ ଶ୍ରେଷ୍ଠ ଆସୋସିଏଟ୍‌ ଖେଳାଳି ପୁରସ୍କାର ପାଇଁ ମନୋନୀତ କରାଯାଇଛି । ସେ ଆଫଗାନିସ୍ତାନ ବିପକ୍ଷରେ ଅପରାଜିତ ୧୫୭ରନ୍‌ର ଏକ ଇନିଂସ ଖେଳିଥିଲେ । ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଇଂଲଣ୍ଡ ବିପକ୍ଷରେ ଶତକ (୧୪୦) ଅର୍ଜନ କରିଥିଲେ ।
ଆଇସିସି ଟେଷ୍ଟ ଦଳ: ବିରାଟ କୋହଲି(ଅଧିନାୟକ), ଟମ୍‌ ଲାଥମ, ଦିମୁଥ କରୁଣାରତ୍ନେ, କେନ ୱିଲାମସନ, ହେନରୀ ନିକୋଲାସ, ରିଶବ ପନ୍ତ, ଜାସନ ହୋଲ୍ଡର, କାଗିସୋ ରାବାଡା, ନାଥାନ ଲିୟନ, ଜଶପ୍ରୀତ ବୁମରା, ମହମ୍ମଦ ଆବାସ ।
ଆଇସିସି ଦିନିକିଆ ଦଳ: ବିରାଟ କୋହଲି(ଅଧିନାୟକ), ରୋହିତ ଶର୍ମା, ଜନି ବେୟାରଷ୍ଟୋ, ଜୋ ରୁଟ୍‌, ରସ ଟେଲର, ଜୋସ ବଟଲର, ବେନ୍‌ ଷ୍ଟୋକ୍ସ, ମୁସ୍ତାଫିଜୁର ରେହମାନ, ରସିଦ ଖାନ, କୁଲଦୀପ ଯାଦବ, ଜଶପ୍ରୀତ ବୁମରା ।

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର