PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ବାଲେଶ୍ୱର: ବାଲେଶ୍ୱର ମୁଖ୍ୟ ଚିକିତ୍ସାଳୟରେ ଆରମ୍ଭ ହେଲା ହାଇଦରର ପୋଷ୍ଟମର୍ଟମ, ମାଜିଷ୍ଟେ୍ରଟ୍‌ଙ୍କ ଉପସ୍ଥିତିରେ ​ପୋଷ୍ଟମର୍ଟମ କରିବେ​‌ ୩ ଜଣିଆ ଡାକ୍ତରୀ ଟିମ୍
  • ||
  • ରଙ୍ଗେଇଲୁଣ୍ଡା: ହଳଦିଆପଦର ନିକଟରେ ଟ୍ରାକ୍ଟର ସହ ଅଟୋ ଦୁର୍ଘଟଣା, ୩ ମହିଳା ମତ୍ସ୍ୟଜୀବୀ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ସୋର: ହାଇଦର୍ ଏନ୍‌କାଉଣ୍ଟର ସ୍ଥଳରୁ ୨ଟି ଗୁଳି ଜବତ କଲା ପୋଲିସ ଓ ସାଇଣ୍ଟିଫିକ୍‌ ଟିମ୍‌
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ଓଡ଼ିଶାରେ ଆଉ ୬୭ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ସାଢ଼େ ୫ ହଜାର ଟପିଲା ମୃତ୍ୟୁସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ରାଜ୍ୟରେ ୨୪ ଘଣ୍ଟା ଭିତରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ଆଉ ୧୮୩୩ ଜଣ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ରାଜଧାନୀରେ କାୟା ମେଲାଉଛି ଡେଙ୍ଗୁ, ୧୨ ଦିନରେ ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ୨୫୦ ପାର୍
  • ||
  • ପାରଳାଖେମୁଣ୍ଡି : ଏସିଏଫ୍‌ ସୌମ୍ୟରଞ୍ଜନ ଡେଥ୍ ମିଷ୍ଟ୍ରି, ବଲାଙ୍ଗୀରରେ ପାରଳା ପୁଲିସର ୫ଜଣିଆ ଟିମ୍‌, ବିଦ୍ୟାଙ୍କ ପାର୍ଟି ସହ ସୌମ୍ୟ ମୃତ୍ୟୁର ଲିଙ୍କ୍‌ ଖୋଜିବ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ରାଜ୍ୟରେ ୨୪ ଘଣ୍ଟା ଭିତରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ଆଉ ୧୮୩୩ ଜଣ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • ଜଳେଶ୍ଵର : ମନ୍ଦାର ଫୁଲ ଗଛ କଟାକୁ ନେଇ ଶଳାକୁ ଭିଣୋଇର ସଙ୍ଘବଦ୍ଧ ଆକ୍ରମଣ, ସଜ୍ଞାହୀନ ଅବସ୍ଥାରେ ନଦୀ କୂଳରୁ ଉଦ୍ଧାର
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ୨୮ରେ ପୁଣି ଏକ ଲଘୁଚାପ, ୨୭ରୁ ବଢ଼ିବ ବର୍ଷା
  • ||

ଉଦ୍ଧାର ହେଲା ବିରଳ ନାଲି ରଙ୍ଗର କୋରଲ କୁକରୀ ସାପ, ନିଜ ଦାନ୍ତ ପାଇଁ ଏମିତି ରହିଛି ନାଁ

https://www.hindustantimes.com/

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୮/୯: ଉତ୍ତରାଖଣ୍ଡର ନୈନିତାଲ ଜିଲ୍ଲାରେ ଏକ ଦୁର୍ଲଭ ନାଲି ରଙ୍ଗର କୋରଲ କୁକରୀ ସାପକୁ ଉଦ୍ଧାର କରିଛନ୍ତି ବନବିଭାଗ ଅଧିକାରୀ । ଏହି ବିରଳ ପ୍ରଜାତିର ସାପ ନୈନିତାଲର ବିନ୍ଦୁଖତ୍ତା ଅଞ୍ଚଳରୁ ଜଣଙ୍କ ଘରୁ ଉଦ୍ଧାର କରାଯାଇଛି । ବନ ଅଧିକାରୀଙ୍କ ଅନୁସାରେ ଏଭଳି ବିରଳ ସାପ ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇ ୧୯୩୬ରେ ଉତ୍ତର ପ୍ରଦେଶର ଲକ୍ଷ୍ମୀପୁର ଅଞ୍ଚଳରେ ନଜର ଆସିଥିଲା । ଏହାର ନାଁ କୁକରୀ ହେବାର କାରଣ ଏହାର ଦାନ୍ତ ବିଲକୁଲ୍ କୁକରୀ(ଏକ ପ୍ରକାର ବଙ୍କା ଛୁରୀ) ଭଳି ମୋଡି ହୋଇଥାଏ ତେଣୁ ଏହାର ନାଁ ଏମିତି ରହିଛି ।

ବନ ଅଧିକାରୀଙ୍କୁ ଶୁକ୍ରବାର ସକାଳେ ଜଣଙ୍କ  ଘରେ ସାପ ପଶିଥିବା ନେଇ ଫୋନ୍ ଆସିଥିଲା । ସେମାନେ ସାପକୁ ଉଦ୍ଧାର ପାଇଁ ପହଞ୍ଚିବା ପୂର୍ବରୁ ଗ୍ରାମବାସୀ ସାପକୁ ଏକ ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ୍ ଅଖାରେ ଭର୍ତ୍ତି କରିଥିଲେ । ବନଅଧିକାରୀ ପହଞ୍ଚି ସାପକୁ ଦେଖିବା ପରେ ଚକିତ ହୋଇଗଲେ । ଏହା ଅତି ବିରଳ ସାପ କୁକରୀ । ତାକୁ ଉଦ୍ଧାର କରି ଜଙ୍ଗଲରେ ଛାଡି ଦିଆଗଲା । ଦେହରାଡୁନ୍ ସ୍ଥିତ ୱାଇଲ୍ଡଲାଇଫ୍ ଇନଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ୍ ଅଫ୍ ଇଣ୍ଡିଆ(WII)ର ବନ୍ୟଜୀବ ବିଶେଷଜ୍ଞ ବିପୁଲ ମୋର୍ଯ୍ୟଙ୍କ କହିବାନୁସାରେ ରେଡ୍ କୋରଲ କୁକରୀ ସାପ ବହୁତ ବିରଳ ଏବଂ ଉତ୍ତରାଖଣ୍ଡରେ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏହା ମାତ୍ର ୨ ଥର ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି ।

୨୦୧୫ରେ ତରାଇ ପୂର୍ବ ବନରେଞ୍ଜରେ ସୂଚନା ମିଳିଥିଲା । ତା ପୂର୍ବରୁ ୨୦୧୪ରେ ଉତ୍ତର ପ୍ରଦେଶର ସୀମା ପାଖରେ ସୁରଇ ବନ ରେଞ୍ଜରେ ଏହି ସାପ ନେଇ ସୂଚନା ମିଳିଥିଲା କିନ୍ତୁ ସାପଟି ମରିଯାଇଥିଲା । ରେଡ୍ କୋରଲ କୁକରୀ ସାପକୁ ବନ୍ୟଜୀବ ସଂରକ୍ଷଣ ଅଧିନିୟମ ୧୯୭୨ ଅନୁସୂଚୀ ୪ରେ ସୂଚିବଦ୍ଧ କରାଯାଇଛି । ଏହା ନାଲି ଓ ନାରଙ୍ଗୀ ରଙ୍ଗରେ ନଜର ଆସିଥାନ୍ତି । ଏହାର ବିଷ ନଥାଏ । ଏହି ସାପ ଜିଆ, କୀଟ ଓ ପତଙ୍ଗ ଖାଇ ବଞ୍ଚେ ।

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର