PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • କ୍ରୁଜ୍ ଡ୍ରଗ୍ସ ପାର୍ଟି ମାମଲା –ଅକ୍ଟୋବର ୩୦ ତାରିଖ ଯାଏ ଜେଲରେ ରହିବେ ଆର୍ୟନ ଖାନ୍ , ଆର୍ୟନଙ୍କ ହାଜତ ମିଆଦ ବୃଦ୍ଧ କଲେ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଏନ୍ସିବି କୋର୍ଟ
  • ||
  • ନଵମ ଓ ଦଶମ ଶ୍ରେଣୀ ପରୀକ୍ଷା ପଦ୍ଧତିରେ ପରିଵର୍ତ୍ତନ : ଵର୍ଷକୁ ୪ଟି ଫରମେଟିଭ୍ ଆସେସମେଣ୍ଟ ହେଵ
  • ||
  • କଳାହାଣ୍ଡି ମମିତା ମେହେର ହତ୍ୟା ମାମଲା – କେ ଗାଁ ଥାନା ଆଇଆଇସି ଡମୁ ପରଜା ନିଲମ୍ୱିତ , କର୍ତ୍ତବ୍ୟରେ ଅବହେଳା ପାଇଁ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ନେଲେ କଳାହାଣ୍ଡି ଏସ୍‌ପି
  • ||
  • ୩ ପ୍ରତିଶତ ବଢ଼ିଲା କେନ୍ଦ୍ରୀୟ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ମହଙ୍ଗା ଭତ୍ତା, ବୃଦ୍ଧି ପ୍ରସ୍ତାବକୁ କ୍ୟାବିନେଟର ମଞ୍ଜୁରୀ
  • ||
  • ପାଡ଼ୁଆ: ଜଙ୍ଗଲରୁ ପାଡ଼ୁଆ: ୮୦ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାର ଗଞ୍ଜେଇ ଜବତ କଲା ପାଡୁଆ ଥାନା ପୋଲିସ, ଗଞ୍ଜେଇ ମାଫିଆଙ୍କୁ ଧରିବା ପାଇଁ ତଦନ୍ତ ଜାରି
  • ||
  • ବଲାଙ୍ଗୀର: ମମିତା ମେହେର ମର୍ଡର ମିଷ୍ଟ୍ରି, ଅଟକ ଜେସିବି ଡ୍ରାଇଭର ଗିରଫ କରିପାରେ ପୋଲିସ
  • ||
  • ରାୟଗଡ଼​‌: ଗୁଣି ଗାରେଡି ସନ୍ଦେହରେ ଟ୍ରିପଲ ମର୍ଡର ଘଟଣା, ୯ ଅଭିଯୁକ୍ତଙ୍କୁ ଦୋଷୀ ସାବ୍ୟସ୍ତ କଲେ ଜିଲ୍ଲା ଓ ଦୌରା ଜଜ ଅଦାଲତ
  • ||
  • ଭବାନୀପାଟଣା: ମମିତା ମେହର ହତ୍ୟା ଘଟଣାରେ ସିବିଆଇ ତଦନ୍ତ କରାଯାଉ : ସ୍ମୃତିରାଣୀ ପଟ୍ଟନାୟକ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ଆଜିଠୁ ଯୁକ୍ତ ଦୁଇ ପ୍ରଥମ ବର୍ଷ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କ କ୍ଲାସରୁମ ପାଠପଢ଼ା, ନଭେମ୍ୱର ପହିଲାରୁ ୟୁନିଫର୍ମ ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ
  • ||
  • ପୁରୀ: ଆଜିଠୁ ସେବାୟତଙ୍କ ଡ୍ରେସ୍‌କୋଡ୍, ଶ୍ରୀମନ୍ଦିରରେ ପାରମ୍ପରିକ ବସ୍ତ୍ର ପରିଧାନ କରି ପ୍ରବେଶ କରିବେ ସେବକ
  • ||
  • ବଲାଙ୍ଗୀର: ଆଜି ବିଜେପି ପକ୍ଷରୁ ବଲାଙ୍ଗୀର ବନ୍ଦ ପାଳନ, ସକାଳ ୬ରୁ ସନ୍ଧ୍ୟା ୬ଟା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଯାତାୟତ ଠପ୍
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ଆଜି ଯୁକ୍ତ ୩ ସ୍ପଟ୍‌ ନାମଲେଖା ଆବେଦନ କପି ଦାଖଲ ଶେଷ, ୨୭ରୁ ନାମଲେଖା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ଆଜିଠୁ ଶୁଖିଲା ପାଗ, ୨୩ ସୁଦ୍ଧା ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ରୂପେ ଫେରିଯିବ ମୌସୁମୀ ବାୟୁ
  • ||

ଉଦ୍ଧାର ହେଲା ବିରଳ ନାଲି ରଙ୍ଗର କୋରଲ କୁକରୀ ସାପ, ନିଜ ଦାନ୍ତ ପାଇଁ ଏମିତି ରହିଛି ନାଁ

https://www.hindustantimes.com/

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୮/୯: ଉତ୍ତରାଖଣ୍ଡର ନୈନିତାଲ ଜିଲ୍ଲାରେ ଏକ ଦୁର୍ଲଭ ନାଲି ରଙ୍ଗର କୋରଲ କୁକରୀ ସାପକୁ ଉଦ୍ଧାର କରିଛନ୍ତି ବନବିଭାଗ ଅଧିକାରୀ । ଏହି ବିରଳ ପ୍ରଜାତିର ସାପ ନୈନିତାଲର ବିନ୍ଦୁଖତ୍ତା ଅଞ୍ଚଳରୁ ଜଣଙ୍କ ଘରୁ ଉଦ୍ଧାର କରାଯାଇଛି । ବନ ଅଧିକାରୀଙ୍କ ଅନୁସାରେ ଏଭଳି ବିରଳ ସାପ ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇ ୧୯୩୬ରେ ଉତ୍ତର ପ୍ରଦେଶର ଲକ୍ଷ୍ମୀପୁର ଅଞ୍ଚଳରେ ନଜର ଆସିଥିଲା । ଏହାର ନାଁ କୁକରୀ ହେବାର କାରଣ ଏହାର ଦାନ୍ତ ବିଲକୁଲ୍ କୁକରୀ(ଏକ ପ୍ରକାର ବଙ୍କା ଛୁରୀ) ଭଳି ମୋଡି ହୋଇଥାଏ ତେଣୁ ଏହାର ନାଁ ଏମିତି ରହିଛି ।

ବନ ଅଧିକାରୀଙ୍କୁ ଶୁକ୍ରବାର ସକାଳେ ଜଣଙ୍କ  ଘରେ ସାପ ପଶିଥିବା ନେଇ ଫୋନ୍ ଆସିଥିଲା । ସେମାନେ ସାପକୁ ଉଦ୍ଧାର ପାଇଁ ପହଞ୍ଚିବା ପୂର୍ବରୁ ଗ୍ରାମବାସୀ ସାପକୁ ଏକ ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ୍ ଅଖାରେ ଭର୍ତ୍ତି କରିଥିଲେ । ବନଅଧିକାରୀ ପହଞ୍ଚି ସାପକୁ ଦେଖିବା ପରେ ଚକିତ ହୋଇଗଲେ । ଏହା ଅତି ବିରଳ ସାପ କୁକରୀ । ତାକୁ ଉଦ୍ଧାର କରି ଜଙ୍ଗଲରେ ଛାଡି ଦିଆଗଲା । ଦେହରାଡୁନ୍ ସ୍ଥିତ ୱାଇଲ୍ଡଲାଇଫ୍ ଇନଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ୍ ଅଫ୍ ଇଣ୍ଡିଆ(WII)ର ବନ୍ୟଜୀବ ବିଶେଷଜ୍ଞ ବିପୁଲ ମୋର୍ଯ୍ୟଙ୍କ କହିବାନୁସାରେ ରେଡ୍ କୋରଲ କୁକରୀ ସାପ ବହୁତ ବିରଳ ଏବଂ ଉତ୍ତରାଖଣ୍ଡରେ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏହା ମାତ୍ର ୨ ଥର ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି ।

୨୦୧୫ରେ ତରାଇ ପୂର୍ବ ବନରେଞ୍ଜରେ ସୂଚନା ମିଳିଥିଲା । ତା ପୂର୍ବରୁ ୨୦୧୪ରେ ଉତ୍ତର ପ୍ରଦେଶର ସୀମା ପାଖରେ ସୁରଇ ବନ ରେଞ୍ଜରେ ଏହି ସାପ ନେଇ ସୂଚନା ମିଳିଥିଲା କିନ୍ତୁ ସାପଟି ମରିଯାଇଥିଲା । ରେଡ୍ କୋରଲ କୁକରୀ ସାପକୁ ବନ୍ୟଜୀବ ସଂରକ୍ଷଣ ଅଧିନିୟମ ୧୯୭୨ ଅନୁସୂଚୀ ୪ରେ ସୂଚିବଦ୍ଧ କରାଯାଇଛି । ଏହା ନାଲି ଓ ନାରଙ୍ଗୀ ରଙ୍ଗରେ ନଜର ଆସିଥାନ୍ତି । ଏହାର ବିଷ ନଥାଏ । ଏହି ସାପ ଜିଆ, କୀଟ ଓ ପତଙ୍ଗ ଖାଇ ବଞ୍ଚେ ।

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର