ପାକିସ୍ତାନରେ ଦରଦାମ ବୃଦ୍ଧି ସଙ୍କଟ: ଇମ୍ରାନଙ୍କ ନେତା କହିଲେ ଦୁଇଟି ବଦଳରେ ଖାଅ ଗୋଟିଏ ରୁଟି

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୮।୪: ପାକିସ୍ତାନରେ ଦରଦାମ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଁ ସାଧାରଣ ଜନତା ଏବେ ଖୁବ୍ କଷ୍ଟରେ। ଦରଦାମ ବୃଦ୍ଧିରୁ ବଞ୍ଚିବା ପାଇଁ ପାକିସ୍ତାନର ଖୈବର ପଖତୁନ ବିଧାନସଭାର ବାଚସ୍ପତି ମୁସ୍ତାକ ଗନି ଦେଇଛନ୍ତି ଅତି ଅଦ୍ଭୁତ ପରାମର୍ଶ। ଯାହାକୁ ନେଇ ଏବେ ଟ୍ବିଟରରେ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଛି ହଙ୍ଗାମା। ମୁସ୍ତାକ କହିଛନ୍ତି, ଦରଦାମ ବୃଦ୍ଧି ଯୋଗୁଁ ଲୋକଙ୍କୁ ରୁଟି ଖାଇବା ସଂଖ୍ୟା କମ୍ କରିଦେବା ଦରକାର। ‘ମିଟ୍ ଦ ପ୍ରେସ’ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ସେ କହିଛନ୍ତି ‘ଦୁଇଟି ରୁଟି ବଦଳରେ ଗୋଟିଏ ରୁଟି ଖାଅ।’ ପାକିସ୍ତାନ ଉପରେ ବହୁ ପରିମାଣରେ କରଜ ରହିଛି। ବର୍ତ୍ତମାନର ଆର୍ଥିକ ସଙ୍କଟ ସମ୍ପର୍କରେ ସେ କହିଛନ୍ତି ଲୋକଙ୍କୁ ଦୁଇଟି ରୁଟି ବଦଳରେ ଗୋଟିଏ ରୁଟି ଖାଇବା ଦରକାର। ଏମିତି ଏକ ସମୟ ମଧ୍ୟ ଆସିବ ଯେବେ ଆପଣମାନଙ୍କୁ ଗୋଟିଏ କିମ୍ବା ଦୁଇଟି ନୁହେଁ ଅଢେଇଟି ରୁଟି ଖାଇବାକୁ ମିଳିବ।

ସେ ନୂଆ ଫର୍ମୁଲା ଦେଇ କହିଛନ୍ତି ‘ଯଦି ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ଦିନରେ ଦୁଇଟି ରୁଟି ଖାଏ ଓ ସେ ଏହାକୁ ହ୍ରାସ କରି ଗୋଟିଏ ରୁଟି ଖାଇଥାଏ ତେବେ ଆଗାମୀ ଦିନ ସେ ୩ଟି ରୁଟି ଖାଇବାରେ ସମର୍ଥନ ହୋଇପାରିବ। ତାଙ୍କର ଏହି ବୟାନ ପାକିସ୍ତାନର ଗଣମାଧ୍ୟରେ ବେଶ୍ ଚର୍ଚ୍ଚାର ବିଷୟ ପାଲଟିଛି ଓ ଲୋକ ତାଙ୍କୁ ଟ୍ବିଟରରେ ଟାର୍ଗେଟ କରିବାରେ ଲାଗିଛନ୍ତି। ଏପରିକି ପାକିସ୍ତାନ ପିପୁଲସ୍ ପାର୍ଟି (ପିପିପି)ର ନେତା ବିଲାଓ୍ବଲ ଭୁଟ୍ଟୋ କହିଛନ୍ତି ‘ନୂଆ ପାକିସ୍ତାନ ସମ୍ପର୍କରେ ତ ଜଣାନାହିଁ କିନ୍ତୁ ଏହା ଦରଦାମ ବୃଦ୍ଧି ପାକିସ୍ତାନ।’

   ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର


୨୬/୧୧ ମୁମ୍ବାଇ ଆଟାକ୍‌କୁ ପୂରିଲା ୧୨ ବର୍ଷ

ଆଜି ଭାରତ ବନ୍ଦ, ଧର୍ମଘଟ ଯୋଗୁ ପ୍ରଭାବିତ ହେବ ବ୍ୟାଙ୍କ ସେବା

ସ୍ପଷ୍ଟ କଲା ଗୁଗଲ, ‘Google Pay’ରେ ଲାଗିବନି କୌଣସି ଚାର୍ଜ

ମାସ୍କ ପିନ୍ଧୁନଥିଲେ ସାବଧାନ ! ୨୪ ଘଣ୍ଟା ଆପଣଙ୍କ ଉପରେ ନଜର ରଖୁଛି ଡ୍ରୋନ କ୍ୟାମେରା…

କେମ୍ବ୍ରିଜ୍ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ ଦ୍ୱାରା ଶିକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀ ରମେଶ ପୋଖରିୟାଲ ନିଶଙ୍କ ସମ୍ମାନିତ

କରୋନା ବଦଳାଇ ଦେଲା ଜୀବନ ଜୀବିକା; ଦିନେ ଏରୋପ୍ଲେନ ଚଲାଉଥିଲେ, ଆଜି ଦୁଆର ଦୁଆର ବୁଲି କରୁଛନ୍ତି ଫୁଡ ଡେଲିଭରୀ…