PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଦେଶଦ୍ରୋହୀ ୟାସିନ ମଲିକକୁ ଆଜୀବନ ଜେଲ, ଆତଙ୍କବାଦୀଙ୍କୁ ପାଣ୍ଠି ଯୋଗାଇବା ମାମଲାରେ କୋର୍ଟ ଶୁଣାଇଲେ ଦଣ୍ଡାଦେଶ
  • ||
  • ସମ୍ୱଲପୁର : ଭବାନୀପାଲି ଠାରେ ମର୍ମନ୍ତୁଦ ସଡ଼କ ଦୁର୍ଘଟଣା , ଟ୍ରକ୍ ଧକ୍କାରେ ୩ ବାଇକ୍ ଆରୋହୀଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ , ମୃତକଙ୍କ ପରିଚୟ ମିଳନାହିଁ
  • ||
  • କଳିଙ୍ଗା ଘାଟିରେ ଟୁରିଷ୍ଟ ବସ୍ ଦୁର୍ଘଟଣାରେ ୬ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟଣା, ଏଣିକି କଳିଙ୍ଗା ଘାଟି ଦେଇ ଯାଇପାରିବ ନାହିଁ ଟୁରିଷ୍ଟ ବସ୍ , ରାଜ୍ୟ ପରିବହନ ମନ୍ତ୍ରୀ ପଦ୍ମନାଭ ବେହେରାଙ୍କ ସୂଚନା
  • ||
  • ଝାରସୁଗୁଡ଼ା : ଝାରସୁଗୁଡ଼ାରୁ ପ୍ରାୟ ୧୭ ଗ୍ରାମ୍‌ର ବ୍ରାଉନସୁଗର ଜବତ, ୩ ଗିରଫ
  • ||
  • ଜଳେଶ୍ଵର : ପାର୍କିଂ କରୁଥିବା ବେଳେ ଚଢିଗଲା ଟ୍ରକ୍, ହେଲ୍‌ପର୍ ମୃତ
  • ||
  • କଂଗ୍ରେସକୁ ଝଟକା, ସମାଜବାଦୀ ପାର୍ଟି ଟିକେଟରୁ ନାମାଙ୍କନ ପତ୍ର ଦାଖଲ କଲେ କପିଲ ସିବଲ
  • ||
  • ସମ୍ବଲପୁର : ହୀରାକୁଦରୁ ଛଡ଼ାଯିବ ପ୍ରଥମ ବନ୍ୟାଜଳ, ତଳ ମୁଣ୍ଡର ୧୨ ଜିଲ୍ଲାକୁ ସତର୍କ ସୂଚନା ଜାରି
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ରାଜ୍ୟରେ ହାରୁଛି କରୋନା, ୨୪ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ୩ ପଜିଟିଭ୍ ଚିହ୍ନଟ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ୧୦ ଜିଲ୍ଲାରେ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷିଲା, ଆଜିଠୁ ବଢ଼ିବ ତାପମାତ୍ରା
  • ||
  • ଭଞ୍ଜନଗର : ଭାରସାମ୍ୟ ହରାଇ ଓଲଟିଲା ଟୁରିଷ୍ଟ ବସ୍, ୬ ମୃତ ୩୦ରୁ ଉର୍ଦ୍ଧ୍ଵ ଆହତ
  • ||
  • ରାଇରଙ୍ଗପୁର : ସାପ୍ତାହିକ ହାଟରେ ଗୁଳିକାଣ୍ଡ, ଗୋରୁ ବେପାରୀଙ୍କୁ ଗୁଳି କରି ୨୦ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଲୁଟିନେଲେ ଦୁର୍ବୃତ୍ତ
  • ||

ଇଲେକ୍ଟ୍ରିକ୍‌ ଯାନ ଆଣିବ କ୍ରୀସ୍‌ ଏଲ୍‌ଇଡି

ଭୁବନେଶ୍ୱର,୨୪ା୧(ବ୍ୟୁରୋ): ଭୁବନେଶ୍ୱରଭିତ୍ତିକ ଏଲ୍‌ଇଡି ନିର୍ମାତା କ୍ରୀସ୍‌ ଇଣ୍ଡିଜେନସ୍‌ ଟେକ୍ନିକାଲ୍‌ ଇକ୍ୱିପମେଣ୍ଟ ପ୍ରାଇଭେଟ୍‌ ଲିମିଟେଡ୍‌ (କ୍ରୀସ୍‌ ଏଲ୍‌ଇଡି) ଫେବ୍ରୁଆରୀ ପ୍ରଥମ ସପ୍ତାହରୁ ଓଡ଼ିଶା ବଜାରକୁ ଇଲେକ୍ଟ୍ରିକ୍‌ ଯାନ ଛାଡ଼ିବ । କ୍ରୀସ୍‌ ଏଲ୍‌ଇଡି ପ୍ରତିଷ୍ଠାତା ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ପ୍ରଶାନ୍ତ କୁମାର ମହାନ୍ତି ଏହି ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି । ଶ୍ରୀ ମହାନ୍ତି କହିଛନ୍ତି, କ୍ରୀସ୍‌ ଏଲ୍‌ଇଡି ଜାପାନ ଜ୍ଞାନକୌଶଳକୁ ବ୍ୟବହାର କରି ବଜାରରେ ଇ-ସ୍କୁଟର, ଇ-ବାଇକ୍‌ ଓ ଇ-ଅଟୋ ଛାଡ଼ିବ । ଏଥିରେ ଉନ୍ନତମାନର ବ୍ୟାଟେରି ବ୍ୟବହାର ହୋଇଛି, ଯାହାକି ମାତ୍ର ଅଢ଼େଇ ଘଣ୍ଟାରେ ପୂର୍ଣ୍ଣ ଭାବେ ଚାର୍ଜ ହୋଇପାରିବ । କ୍ରୀସ୍‌ ଏଲ୍‌ଇଡିର ଇ-ସ୍କୁଟର ଗୋଟିଏ ଥର ଚାର୍ଜରେ ୧୮୦ କିଲୋମିଟର ଗତି କରିବାକୁ ଥିବା ବେଳେ ଇ-ବାଇକ୍‌ ୨୨୦ କିମି ଓ ଇ-ଅଟୋ ୧୩୦ କିମି ଗତି କରିବ । ସୂଚନା ଥାଉକି, ଓଡ଼ିଶାରେ ଗୁଣବତ୍ତା ଏଲ୍‌ଇଡି ମାନୁଫାକ୍‌ଚରିଂ ପାଇଁ ନିକଟରେ କ୍ରୀସ୍‌ ଏଲ୍‌ଇଡିକୁ ବ୍ରାଣ୍ଡ ଅଫ୍‌ ଦି ଇୟର୍‌ ୱାର୍ଲ୍ଡ ସିଗ୍‌ନେଚର୍‌ ପୁରସ୍କାର-୨୦୧୯ ମିଳିଛି । ଗୋଆରେ ଆୟୋଜିତ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ବଲିଉଡ୍‌ ଅଭିନେତା ଗୋବିନ୍ଦାଙ୍କ ନିକଟରୁ କ୍ରୀସ୍‌ ଏଲ୍‌ଇଡି ପ୍ରତିଷ୍ଠାତା ଶ୍ରୀ ମହାନ୍ତି ଏହି ପୁରସ୍କାର ଗ୍ରହଣ କରିଛନ୍ତି ।