PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଓଡ଼ିଶା: ସୋମବାରରୁ ଶୁକ୍ରବାର ଦୈନିକ ସକାଳେ ମିଳୁଥିବା ମହଲତ କମିଲା ଏଣିକି ଦୈନିକ ୬ ଘଣ୍ଟା ବଦଳରେ ୪ ଘଣ୍ଟାକୁ ଖସିଲା କୋହଳ
  • ||
  • ବାହାଘରରେ ସର୍ବାଧିକ ୨୫ ଜଣ ସାମିଲ ହୋଇପାରିବେ
  • ||
  • ଓଡିଶାରେ ବଢିଲା ଲକଡାଉନ୍ ଅବଧି, ଜୁନ ୧ ଯାଏଁ ଜାରି ରହିବ କଟକଣା
  • ||
  • ଯଶିପୁର ନିର୍ବାଚନୀ ମଣ୍ଡଳୀର ପୂର୍ବତନ ବିଧାୟକ କମଳାକାନ୍ତ ନାୟକଙ୍କ ଚିକିତ୍ସାଧିନ ଅବସ୍ଥାରେ କେନ୍ଦୁଝର ମେଡିକାଲରେ ପରଲୋକ
  • ||
  • ସଇଁତଳା: ଟ୍ରେନ ଆଗକୁ ଡେଇଁ ଯୁବକଙ୍କ ଆତ୍ମହତ୍ୟା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ଓଡ଼ିଶାରେ ସଂକ୍ରମଣ କମୁଛି, ମୃତ୍ୟୁ ବଢୁଛି, ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ୨୨ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୨୩୫୭କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ଓଡ଼ିଶାରେ ସଂକ୍ରମଣ କମୁଛି, ମୃତ୍ୟୁ ବଢୁଛି: ୨୪ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ୧୦ ହଜାର ୩୨୧ ଜଣ ଆକ୍ରାନ୍ତ ଚିହ୍ନଟ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ୨୨ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା
  • ||
  • ପୁରୀ : ସମ୍‌ ସହଯୋଗରେ ପୁରୀରେ ଖୋଲିବ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର କୋଭିଡ୍‌ ହସ୍ପିଟାଲ୍‌, ୧୯ରୁ ସେବା ଆରମ୍ଭ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ପୁଣି ଉପରମୁହାଁ ପାରଦ, ତାତିରେ ଛଟପଟ ଜନଜୀବନ, ଆହୁରି ୪ ଦିନ ଯାଏଁ ଜାରି ରହିବ ଗ୍ରୀଷ୍ମ ପ୍ରକୋପ
  • ||
  • ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ବ୍ରହ୍ମ ମୁହୂର୍ତ୍ତରେ ଖୋଲିଲା ବଦ୍ରିନାଥଙ୍କ ଧାମ, ବିନା ଶ୍ରଦ୍ଧାଳୁରେ ହେଲା ଦ୍ଵାର ଫିଟା ନୀତି
  • ||

ଇଲେକ୍ଟ୍ରିକ୍‌ ଯାନ ଆଣିବ କ୍ରୀସ୍‌ ଏଲ୍‌ଇଡି

ଭୁବନେଶ୍ୱର,୨୪ା୧(ବ୍ୟୁରୋ): ଭୁବନେଶ୍ୱରଭିତ୍ତିକ ଏଲ୍‌ଇଡି ନିର୍ମାତା କ୍ରୀସ୍‌ ଇଣ୍ଡିଜେନସ୍‌ ଟେକ୍ନିକାଲ୍‌ ଇକ୍ୱିପମେଣ୍ଟ ପ୍ରାଇଭେଟ୍‌ ଲିମିଟେଡ୍‌ (କ୍ରୀସ୍‌ ଏଲ୍‌ଇଡି) ଫେବ୍ରୁଆରୀ ପ୍ରଥମ ସପ୍ତାହରୁ ଓଡ଼ିଶା ବଜାରକୁ ଇଲେକ୍ଟ୍ରିକ୍‌ ଯାନ ଛାଡ଼ିବ । କ୍ରୀସ୍‌ ଏଲ୍‌ଇଡି ପ୍ରତିଷ୍ଠାତା ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ପ୍ରଶାନ୍ତ କୁମାର ମହାନ୍ତି ଏହି ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି । ଶ୍ରୀ ମହାନ୍ତି କହିଛନ୍ତି, କ୍ରୀସ୍‌ ଏଲ୍‌ଇଡି ଜାପାନ ଜ୍ଞାନକୌଶଳକୁ ବ୍ୟବହାର କରି ବଜାରରେ ଇ-ସ୍କୁଟର, ଇ-ବାଇକ୍‌ ଓ ଇ-ଅଟୋ ଛାଡ଼ିବ । ଏଥିରେ ଉନ୍ନତମାନର ବ୍ୟାଟେରି ବ୍ୟବହାର ହୋଇଛି, ଯାହାକି ମାତ୍ର ଅଢ଼େଇ ଘଣ୍ଟାରେ ପୂର୍ଣ୍ଣ ଭାବେ ଚାର୍ଜ ହୋଇପାରିବ । କ୍ରୀସ୍‌ ଏଲ୍‌ଇଡିର ଇ-ସ୍କୁଟର ଗୋଟିଏ ଥର ଚାର୍ଜରେ ୧୮୦ କିଲୋମିଟର ଗତି କରିବାକୁ ଥିବା ବେଳେ ଇ-ବାଇକ୍‌ ୨୨୦ କିମି ଓ ଇ-ଅଟୋ ୧୩୦ କିମି ଗତି କରିବ । ସୂଚନା ଥାଉକି, ଓଡ଼ିଶାରେ ଗୁଣବତ୍ତା ଏଲ୍‌ଇଡି ମାନୁଫାକ୍‌ଚରିଂ ପାଇଁ ନିକଟରେ କ୍ରୀସ୍‌ ଏଲ୍‌ଇଡିକୁ ବ୍ରାଣ୍ଡ ଅଫ୍‌ ଦି ଇୟର୍‌ ୱାର୍ଲ୍ଡ ସିଗ୍‌ନେଚର୍‌ ପୁରସ୍କାର-୨୦୧୯ ମିଳିଛି । ଗୋଆରେ ଆୟୋଜିତ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ବଲିଉଡ୍‌ ଅଭିନେତା ଗୋବିନ୍ଦାଙ୍କ ନିକଟରୁ କ୍ରୀସ୍‌ ଏଲ୍‌ଇଡି ପ୍ରତିଷ୍ଠାତା ଶ୍ରୀ ମହାନ୍ତି ଏହି ପୁରସ୍କାର ଗ୍ରହଣ କରିଛନ୍ତି ।