PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • କଂଗ୍ରେସ ପ୍ରାର୍ଥୀ ଅଜିତ ମଙ୍ଗରାଜଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ପରେ ପିପିଲି ଉପନିର୍ବାଚନ ନେଇ ସ୍ଥଗିତାଦେଶ ଜାରି କଲେ ପୁରୀ ଏଡିଏମ
  • ||
  • କଟକ: ମାତା ମଠ ନିକଟରେ ସିଲଭରସିଟି ବୋଟିଂ କ୍ଲବର ଭିଡିଓ କନଫରେନ୍ସିଂ ଜରିଆରେ ଲୋକାର୍ପଣ କଲେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ
  • ||
  • ବୌଦ୍ଧ: କାର୍ ଧକ୍କାରେ ବାଇକ ଚାଳକଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ
  • ||
  • ସିବିଏସଇ ଦଶମ ଶ୍ରେଣୀ ପରୀକ୍ଷା ବାତିଲ, ଦ୍ବାଦଶ ଶ୍ରେଣୀ ପରୀକ୍ଷା ସ୍ଥଗିତ
  • ||
  • କର୍ଲାମୁଣ୍ଡା : କରୋନାରେ ଚାଲିଗଲା ଯୁବ ଶିକ୍ଷକଙ୍କ ଜୀବନ
  • ||
  • ତେଲକୋଇ: ଶାବକ ବାରହା ଢ଼ୁଡ ପୁଣି ନିଖୋଜ, ଗତ କିଛି ଦିନ ତଳେ ମାଆ କୁନ୍ତଳାଙ୍କ କୋଳକୁ ଫେରିଥିଲା
  • ||
  • ସମ୍ବଲପୁର: ଭିମସାରରେ ମୁଖ୍ୟ ସଚିବ ସୁରେଶ ମହାପାତ୍ର ଓ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ସଚିବ ପ୍ରମୁଖଙ୍କ କୋଭିଡ ମୁକାବିଲା ସମୀକ୍ଷା, ବୁର୍ଲାରେ ମୋଟ୍ ୫୨୫ ଶଯ୍ୟା କୋଭିଡ ହସପିଟାଲ ହେବ ବୋଲି ଶ୍ରୀ ମହାପାତ୍ରଙ୍କ ସୂଚନା
  • ||
  • ନିଆଳି: ବାଲିକୁଦା ଜଙ୍ଗଲରୁ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର, ପରିବାର ଲୋକ ଆଣିଲେ ହତ୍ୟା ଅଭିଯୋଗ, ୩ଦିନ ଧରି ଏହି ଯୁବକ ନିଖୋଜ ଥିଲେ
  • ||
  • ମେଲଚ୍ଛାମୁଣ୍ଡା : ହାତୀ ଆକ୍ରମଣରେ ଜଣେ ମୃତ
  • ||
  • ବୌଦ୍ଧ: ବୌଦ୍ଧ ଆଇ.ଟି.ଆଇ. ଅଧ୍ୟକ୍ଷଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟକୁ ଘେରିଲେ ଉତ୍ତ୍ୟକ୍ତ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ
  • ||
  • ସାଲେପୁର: ବିଦ୍ୟୁତଘାତରେ କେବୁଲ ଅପେରେଟର ମୃତ୍ୟୁ। ବିଦ୍ୟୁତ ଖୁଣ୍ଟରେ ଚଢ଼ି କେବୁଲ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଥିବା ବେଳେ ଅଘଟଣ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର: ରମ୍‌ଜାନ୍ ଓ ପଣା ସଂକ୍ରାନ୍ତି ଉପରେ ବିଏମ୍‌ସିର କଟକଣା, ଖୁବଶୀଘ୍ର ଆସିବ ଏସ୍‌ଓପି
  • ||
  • ଜଳେଶ୍ୱର: ମହିଳାଙ୍କ ଅର୍ଦ୍ଧଦଗ୍ଧ ମୃତ ଦେହ ଠାବ
  • ||
  • ନୟାଗଡ଼: କଟକ ଅବକାରୀ ଗୋଇନ୍ଦା ବିଭାଗ ଦ୍ବାରା ୨କିଲୋ ୩୦୦ଗ୍ରାମ ଅଫିମ ଜବତ, ଜଣେ ଗିରଫ
  • ||
  • ପୁରୀ: ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ସହ ଜଡ଼ିତ ୨୩ଜଣ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍ ଚିହ୍ନଟ : ସେବାୟତଙ୍କ ସମେତ ଏକାଧିକ କର୍ମଚାରୀ ସଂକ୍ରମିତ
  • ||
  • ଗଞ୍ଜାମ: ୭ ଦିନ ପାଇଁ ସମସ୍ତ ଧର୍ମାନୁଷ୍ଠାନ, ସର୍ବସାଧାରଣ ସ୍ଥାନ ଯଥା- ପାର୍କ ସମୁଦ୍ରକୂଳ ବନ୍ଦ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ, ମେରୁ ଯାତ୍ରା ଓ ପଣା ସଂକ୍ରାନ୍ତି ସର୍ବସାଧାରଣରେ ମନା
  • ||
  • ମାଲକାନଗିରି: ଚିତ୍ରକୋଣ୍ଡା ସ୍ୱାଭିମାନ ଅଞ୍ଚଳ ପାପରମେଟଲା ଥାନା ଅନ୍ତର୍ଗତ ଜାମୁଝାଡୀ ଜଙ୍ଗଲରୁ ଅଚିହ୍ନା ଯୁବକର ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର
  • ||
  • କଳାହାଣ୍ଡି: ଜାଲ୍ ସାର୍ଟିଫିକେଟ୍ ଦେଇ ୨୫ ଶିକ୍ଷକ ବହିଷ୍କୃତ
  • ||
  • ଯାଜପୁର: ଡଙ୍କାରୀରେ ବଡ ଧରଣର ଚଢ଼ାଉ, କଳାପଥର ଗାଡି ଜବତ, ଏକାଧିକ ଲୁଟେରା ଗିରଫ
  • ||
  • ବୋଲଗଡ଼: ବାଇକ୍- ବୁଲେଟ ମୁଁହା ମୁଁହି ଧକ୍କା, ୨ ଗୁରୁତର
  • ||

ସୋଆରେ ‘କ୍ରିୟାଟିଭୋ କ୍ଲବ୍‌’ ଉଦ୍‌ଘାଟିତ, କୃଷି ଓ କୃଷକର ଉନ୍ନତି ହେବ

ଭୁବନେଶ୍ୱର,୩୦ା୧(ବ୍ୟୁରୋ): ବୁଧବାର ଶିକ୍ଷା ଓ ଅନୁସନ୍ଧାନ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ(ସୋଆ ଡିମଡ୍‌ ଟୁ ବି ୟୁନିଭର୍ସିଟି)ରେ ଉଦ୍‌ଘାଟିତ ହୋଇଛି ‘କ୍ରିୟାଟିଭୋ କ୍ଲବ୍‌’ । ସୋଆ ଉପସଭାପତି ଶାସ୍ୱତୀ ଦାସ ମୁଖ୍ୟ ଅତିଥି ଭାବେ ଯୋଗ ଦେଇ ‘କ୍ରିୟାଟିଭୋ କ୍ଲବ୍‌’ର ଉଦ୍‌ଘାଟନ କରି କହିଛନ୍ତି, ଏହି କ୍ଲବ୍‌ ମାଧ୍ୟମରେ କୃଷି ଓ କୃଷକଙ୍କର ଉନ୍ନତି କରାଯିବ । ଏହି ଅବସରରେ କୃଷି ପ୍ରଣାଳୀର ଉନ୍ନତିକରଣ ପାଇଁ ‘ଆଶା’ କାର୍ଯର୍୍ୟକ୍ରମର ଶୁଭାରମ୍ଭ କରାଯାଇଛି । ଏଥିରେ ସୋଆର ବିଭିନ୍ନ କ୍ୟାମ୍ପସ୍‌ ନିକଟବର୍ତ୍ତର୍ି ଅଞ୍ଚଳରେ ଥିବା ଚାଷୀମାନେ ଉପକୃତ ହୋଇ ପାରିବେ ବୋଲି ଶ୍ରୀମତୀ ଦାସ କହିଛନ୍ତି । ଚାଷ କାର୍ଯ୍ୟରେ ଦେଖା ଦେଉଥିବା ବିଭିନ୍ନ ସମସ୍ୟା ପ୍ରତି କୃଷି ବିଜ୍ଞାନ ବିଭାଗର ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କୁ ଯତ୍ନବାନ ହେବାକୁ ସେ ପରାମର୍ଶ ଦେଇଛନ୍ତି । ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀମାନେ ପାଠ ପଢ଼ା ସହିତ ନିଜର ଅର୍ନ୍ତନିହିତ ପ୍ରତିଭାକୁୁ ବିକଶିତ କରି ସମାଜର ବିଭିନ୍ନ ବର୍ଗରେ ନିଜକୁ ନିୟୋଜନ କରିବା ପାଇଁ ‘ଜାଗୋ’ ନାମରେ ଏକ ଅଭିଯାନ ଆଇଟିଇଆର୍‌ରେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା । ଏହି ଅଭିଯାନ ଏବେ ସୋଆର ସବୁ କ୍ୟାମ୍ପସ୍‌କୁ ବ୍ୟାପ୍ତ କରାଯାଉଛି । ସୋଆର ଚତୁର୍ଥ କ୍ୟାମ୍ପସରେ ଥିବା ଇନଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ୍‌ ଅଫ୍‌ ଏଗ୍ରିକଲ୍‌ଚରାଲ୍‌ ସାଇନ୍ସେସ୍‌ (ଆଇଏଏସ୍‌)ରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ଉତ୍ସବରେ ଶ୍ରୀମତୀ ଦାସ ଏହି ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି । ଏହି କ୍ଲବ୍‌ ଏକ ସାମାଜିକ ଓ ସାଂସ୍କୃତିକ ଅନୁଷ୍ଠାନ ଭାବେ କାମ କରିବ ବୋଲି କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି ।

କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ସୋଆର କୁଳପତି ପ୍ରଫେସର ଅମିତ୍‌ ବାର୍ନାଜୀ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତା କରି କହିଛନ୍ତି, ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀମାନେ ମୋବାଇଲ୍‌ ଓ ଖେଳରେ ଅଧିକ ସମୟ ନଷ୍ଟ ନକରି ଗଠନାତ୍ମକ କାର୍ଯ୍ୟରେ ନିଜକୁ ନିବେଶ କରିବା ଉଚିତ୍‌ । ଅଧିକାଂଶ ସମୟ ଏହି କ୍ଲବ୍‌ରେ ବିନିଯୋଗ କରିବାକୁ ସେ ପରାମର୍ଶ ଦେଇଛନ୍ତି । ଏଥିରେ ପିଲାମାନେ ନିଜର ଭାବନା ଓ ଅର୍ନ୍ତନିହିତ ଚିନ୍ତାଧାରାକୁ ବିଭିନ୍ନ ଆର୍ଟ ମାଧ୍ୟମରେ ପରିପ୍ରକାଶ କରିପାରିବେ । ଜ୍ଞାନର ବିକାଶ ପାଇଁ ପୁସ୍ତକ ଶେଷ ମାଧ୍ୟମ ନୁହେଁ । ପୁସ୍ତକ ବାହାରେ ମଧ୍ୟ ଆଉ ଏକ ଦୁନିଆ ଅଛି । ଯାହା ପିଲାମାନଙ୍କର ଜ୍ଞାନର ପରିସୀମା ବୃଦ୍ଧି କରିପାରିବ ବୋଲି ପ୍ରଫେସର ବାର୍ନାଜୀ କହିଛନ୍ତି ।
କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ସମ୍ମାନିତ ଅତିଥି ଭାବେ ସୋଆ ଛାତ୍ର ମଙ୍ଗଳ ଡିନ୍‌ ପ୍ରଫେସର ଜ୍ୟୋତି ରଞ୍ଜନ ଦାସ ବକ୍ତବ୍ୟ ରଖିଥିବା ବେଳେ ସୋଆ ଆଇଏଏସ୍‌ ଡିନ୍‌ ପ୍ରଫେସର ବି.କେ ସାହୁ ସ୍ୱାଗତ ଭାଷଣ ଦେଇଥିଲେ । ଡିନ୍‌ ପ୍ରଫେସର ପ୍ରେମାନନ୍ଦ ମହାପାତ୍ର ଧନ୍ୟବାଦ ଦେଇଥିଲେ । ଏହି ଅବସରରେ ‘କ୍ରିୟାଟିଭୋ କ୍ଲବ୍‌’ର ଲୋଗୋ ଉନ୍ମୋଚିତ ହୋଇଥିଲା । ସଙ୍ଗୀତ, ଡ୍ୟାନ୍ସ, ଆର୍ଟ, ଡ୍ରାମା, ଶିକ୍ଷା ଓ ଫୋଟଗ୍ରାଫିକୁ ଏହି ଲୋଗୋରେ ସ୍ଥାନ ଦିଆଯାଇଛି । ଏହି ଅବସରରେ ସୋଆ କ୍ୟାମ୍ପସ୍‌-୪ର ନିକଟବର୍ତ୍ତି ବସ୍ତିର ୫୦ରୁ ଅଧିକ ମେଧାବୀ କୁନିକୁନି ପିଲା ଓ ସୋଆର ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରତିଯୋଗୀତାରେ କୃର୍ତ୍ତି ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କୁ ମୁଖ୍ୟ ଅତିଥି ଶ୍ରୀମତୀ ଦାସ ପୁରସ୍କୃତ କରିଥିଲେ ।