PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଗୁଣୁପୁର: କାର୍ଯ୍ୟରେ ଅବହେଳା ପାଇଁ ନିଲମ୍ବିତ ହେଲେ କେନ୍ଦୁଗୁଡା ଥାନା ଏଏସଆଇ
  • ||
  • କେନ୍ଦ୍ରମନ୍ତ୍ରୀ ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରଧାନଙ୍କ ଚିଠିର ଉତ୍ତର ରଖିଲେ ଗଜପତି, ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ଓ ଶ୍ରୀକ୍ଷେତ୍ରର ବିକାଶରେ ସହଯୋଗ ପାଇଁ ଗଜପତି ଦେଲେ ପ୍ରତିଶ୍ରୁତି
  • ||
  • ନୂଆପଡ଼ାରେ ହଳଦୀ ଗାଁରେ ପୁଣି ବାଘ ଆତଙ୍କ , କ୍ୟାମେରାରେ କଏଦ ହେଲା ବାଘ ବସିଥିବା ଫଟୋ , ଲୋକେ ଭୟଭୀତ, ଗାଁରେ ବନ କର୍ମଚାରୀ ଉପସ୍ଥିତ, ୩ ବର୍ଷ ହେଲା ଲାଗି ରହିଛି ବାଘ ଆତଙ୍କ
  • ||
  • ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗରେ ପ୍ରାର୍ଥୀ ତାଲିକା ଘୋଷଣା କଲା ବିଜେପି , ୫୭ଟି ଆସନ ପାଇଁ ବିଜେପିର ପ୍ରାର୍ଥୀ ତାଲିକା ପ୍ରକାଶ , ନନ୍ଦୀଗ୍ରାମରେ ମମତାଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଲଢ଼ିବେ ଶୁଭେନ୍ଦୁ ଅଧିକାରୀ
  • ||
  • ସୋନପୁର: ସୁବୁଳିଆ ଗାଁରେ ଗୋଷ୍ଠୀ ସଂଘର୍ଷ, ଗୁଳିକାଣ୍ଡରେ ଜଣେ ଯୁବକ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ପୁଣି ରାଜଧାନୀରେ ୪୦ ଡ଼ିଗ୍ରୀ ଟପିଲା ତାତି
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର: ସରିଲା ରାଜ୍ୟ କ୍ୟାବିନେଟ୍‌ ବୈଠକ, ୧୬ଟି ପ୍ରସ୍ତାବରେ ବାଜିଲା ମୋହର
  • ||
  • ବାସୁଦେବପୁର : ତାରିଣୀ ଛକ ସ୍ଥିତ ଟ୍ରାକ୍ଟର ଗ୍ୟାରେଜ୍‌ରେ ଅଘଟଣ , କାମ କରୁଥିବା ବେଳେ ଟ୍ରାକ୍ଟର ଟାୟାର ଫାସି ଗ୍ୟାରେଜ୍‌ ମେକାନିକଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ
  • ||
  • ଓଡ଼ିଶାର ୧୦ ଜିଲ୍ଲାରେ କରୋନା ଚିନ୍ତା , ରାଜ୍ୟ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସଚିବଙ୍କ ସହ କଥା ହେଲେ କେନ୍ଦ୍ର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସଚିବ, ଏନେଇ ଟେଷ୍ଟିଂ ଟ୍ରାକିଂ ଓ ଟ୍ରିଟ୍‌ମେଣ୍ଟ ଉପରେ ଗୁରୁତ୍ୱ
  • ||
  • ବଲାଙ୍ଗିର: ବାହାର ରାଜ୍ୟରେ ନିର୍ଯ୍ୟାତନାର ଶିକାର ହେଉଛନ୍ତି ପାଟଣାଗଡ଼ ଅଞ୍ଚଳର ୨୫ ଶ୍ରମିକ
  • ||
  • ଅହମ୍ମଦାବାଦ ଟେଷ୍ଟ : ଭାରତ ୩-୧ରେ ସିରିଜ୍ ବିଜୟୀ
  • ||
  • ଟିଟିଲାଗଡ଼: ଟିଟିଲାଗଡରେ ଉତ୍କଟ ଜଳ ସମସ୍ୟା, ସିରଭଟା ପଡାରେ ପାଣି ପାଇଁ ରାସ୍ତାରୋକ
  • ||
  • ଆସ୍ଥା ଭୋଟ୍ ଜିତିଲେ ପାକିସ୍ତାନ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଇମ୍ରାନ୍ ଖାନ୍
  • ||
  • ପୁରୀ: ଶ୍ରୀମନ୍ଦିରରେ ପୁଣି ନୀତି ବିଭ୍ରାଟ, ଜଗମୋହନରେ ବାନ୍ତି କଲେ ଭକ୍ତ
  • ||
  • ସମ୍ବଲପୁର: ହୀରାକୁଦ ଅଶୋକ ନିବାସରେ ହାଇକୋର୍ଟ ବିଚାରପତି ସି.ଆର୍ ଦାସଙ୍କ ସମୀଖ୍ୟା ବୈଠକ, ସାମିଲ ହୋଇଛନ୍ତି ବିଭିନ୍ନ ଜିଲ୍ଲାର ବିଚାରପତି
  • ||
  • ସମ୍ବଲପୁର: ହାତୀ ଆକ୍ରମଣରେ ଜଣେ ମୃତ
  • ||
  • କେନ୍ଦୁଝର: ଇସ୍ପାତ କାରଖାନା ଦାବିରେ କେନ୍ଦୁଝରରେ ବିଜେପି ଯୁବ ମୋର୍ଚ୍ଚାର ପକ୍ଷରୁ ବିକ୍ଷୋଭ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର: ରାଜଧାନୀରେ ବିଚ୍ ରାସ୍ତାରେ ମର୍ଡର, ସିଆର୍‌ପିଏପ୍ ଛକ ନିକଟରେ ଗୋଡ଼ାଇ ଗୋଡ଼ାଇ ହାଣିଲେ ଦୁର୍ବୃତ୍ତ
  • ||
  • ଲକ୍ଷ୍ମୀପୁର: ଭଡ଼ା ଘରୁ ମହିଳାଙ୍କ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର କଲା ଲକ୍ଷ୍ମୀପୁର ପୋଲିସ, ଯୁବକ ଅଟକ
  • ||
  • ଭବାନୀପାଟଣା: ଜିଲ୍ଲା ସେସନ ଜଜ କୋର୍ଟ ଉଦ୍‌ଘାଟନ୍ କଲେ ମୁଖ୍ୟ ବିଚାରପତି ହାଇକୋର୍ଟ ଡ଼. ଏସ ମୁରଲୀଧର
  • ||

କୁମ୍ଭମେଳାରେ ଓଡ଼ିଶାର ଅମୃତ କଳସ

ଉତ୍ତର ଭୁବନେଶ୍ୱର,୧୭ା୧(ଆ.ପ୍ର.): ପ୍ରୟାଗରାଜ କୁମ୍ଭମେଳାରେ ଓଡ଼ିଶାର ଅମୃତକଳସ ଲକ୍ଷଲକ୍ଷ ଶ୍ରଦ୍ଧାଳୁଙ୍କ ଦୃଷ୍ଟିଆକର୍ଷଣ କରୁଛି । କ୍ରିୟାଯୋଗ ଫାଉଣ୍ଡେସନ ଟ୍ରଷ୍ଟ(ଭୁବନେଶ୍ୱର)ର ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ଶଙ୍କରାନନ୍ଦ ଗିରି ମହାରାଜଙ୍କ ନିଜସ୍ୱ ଶିଳ୍ପକଳା ଓ କାରିଗରୀ କୌଶଳ ସାହାଯ୍ୟରେ ଏହି ଭବ୍ୟକଳସ ନିର୍ମାଣ ହୋଇଛି । ଉତ୍ତର ପ୍ରଦେଶର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଯୋଗୀ ଆଦିତ୍ୟନାଥଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଏହି ଅମୃତକଳସ ଉଦ୍ଘାଟିତ ହୋଇଛି । ଏହି ପବିତ୍ର କଳସର ଉଚ୍ଚତା ୫୪ଫୁଟ, ବ୍ୟାସ ୨୮ଫୁଟ ଏବଂ ଗୋଲେଇ ୮୮ଫୁଟ । ଏହି କଳସ ଶରୀର ପ୍ରତୀକ ଭାବରେ ପ୍ରାଣବାୟୁ ମୂଳାଧାର ଚକ୍ରଠାରୁ ସହସ୍ରାର ଚକ୍ର ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କେବଳ ପ୍ରାଣ ପ୍ରବେଶ କରୁଥିବାର ତତ୍ତ୍ୱକୁ ଦର୍ଶାଯାଇଛି । କଳସରେ ଥିବା ନାରୀକେଳର ନିମ୍ନଭାଗରେ ରଖାଯାଇଛି ପଞ୍ଚପଲ୍ଲବ, ଯାହାକି ପଞ୍ଚଜ୍ଞାନେନ୍ଦ୍ରୀୟ ଓ ପଞ୍ଚଜ୍ଞାନ ତତ୍ତ୍ୱର ପ୍ରତୀକ । ଏହି କଳସ ଉପରକୁ ଏକକାଳୀନ ୫୦ଜଣ ଜଣ ଚଢି ପାରିବାର ବ୍ୟବସ୍ଥା କରାଯାଇଛି । କୁମ୍ଭମେଳାର ଯେ କୌଣସି ସ୍ଥାନରୁ ଏହି ଅମୃତ କଳସ ଦୃଶ୍ୟମାନ ହେଉଛି ।
କଳସ ସମ୍ପର୍କରେ ସ୍ୱାମୀ ଶଙ୍କରାନନ୍ଦ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଏହି ଭଳି ଏକ କଳସ କୋଟିଏ ଟଙ୍କା ଖର୍ଚ୍ଚ କଲେ ବି ତିଆରି କରିବା ସମ୍ଭବ ନୁହେଁ । ମୁଁ ବିଶ୍ୱାସ କରିପାରୁନି ଏମିତି ଏକ ଭବ୍ୟ କଳସ ମୋ ନିଜସ୍ୱ କାରିଗରୀ କୌଶଳରେ ଓଡ଼ିଶାର ରେଢାଖୋଲ ଅଞ୍ଚଳର ସୁନାରାମ ମୁଣ୍ଡା ନାମକ ଜଣେ ୱେଲଡର ଏବଂ କତିପୟ ସହଯୋଗୀଙ୍କ ସାହାଯ୍ୟରେ ନିର୍ମାଣ କରାଯାଇଛି ।
କ୍ରିୟାଯୋଗ ଫାଉଣ୍ଡେସନ ଟ୍ରଷ୍ଟର ସମ୍ପାଦିକା ଡ. ବୀଣାପାଣି ରଥ ଗଣମାଧ୍ୟମର ପ୍ରତିନିଧିମାନଙ୍କୁ ସୂଚନା ଦେଇ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଏଭଳି କଳସ ମାତ୍ର ୨ ମାସ ଭିତରେ ନିର୍ମାଣ କରାଯାଇଛି । ଶରୀର ତତ୍ତ୍ୱ, ଯୋଗ ତତ୍ତ୍ୱ,ମାନବ ତତ୍ତ୍ୱକୁ ଆଧାର କରି କଳସ ତିଆରି କରାଯାଇଛି । ପ୍ରୟାଗରାଜ କୁମ୍ଭମେଳାରେ ଓଡ଼ିଶାରୁ କ୍ରିୟାଯୋଗ ଫାଉଣ୍ଡେସନ ଟ୍ରଷ୍ଟର ଉପସଭାପତି ସ୍ୱାମୀ କାଳିକାନନ୍ଦ ଗିରି, ସ୍ୱାମୀ ଆତକମାନିଷ୍ଠା ନନ୍ଦ ଗିରି, ସ୍ୱାମୀ ସର୍ବଗୁଣାନନ୍ଦ ଗିରିଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ ୨୦୦ଜଣ ସଂକୀର୍ତ୍ତନମଣ୍ଡଳୀଙ୍କ ସହିତ ଜଗନ୍ନାଥ ରଥ, ରାମ, ହନୁମାନ ରଥ, ଗୋମାତା ରଥ, କଳସ ରଥ ଗଙ୍ଗାଯଜ୍ଞ ରଥ କୁମ୍ଭମେଳାରେ ପରିକ୍ରମା କରୁଛନ୍ତି ।