PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଦେବଗଡ଼ – କୁଣ୍ଢେଇଗୋଳା ଏଏସ୍ଆଇ ପରମାନନ୍ଦ ନାଏକ ନିଲମ୍ୱିତ , ଅଭିଯୋଗକାରିଣୀଙ୍କୁ ଲାଞ୍ଚ ମାଗିବା ଅଭିଯୋଗରେ ନିଲମ୍ୱିତ କଲେ ଦେବଗଡ଼ ଏସ୍‌ପି ମନୋଜ କୁମାର ମହାନ୍ତି
  • ||
  • ଜେଲ୍‌ରେ ୪୫ ବର୍ଷରୁ ଉର୍ଦ୍ଧ୍ୱ ଓ ୬୦ ବର୍ଷରୁ ଉର୍ଦ୍ଧ୍ୱ ବୟସ୍କ କଏଦୀଙ୍କୁ ଦିଆଯିବ କୋଭିଡ୍‌ ଟିକା , ଅନୁରୋଧ କଲେ ଜେଲ୍‌ ଡିଜି
  • ||
  • ପଞ୍ଚାୟତିରାଜ୍‌ ଦିବସ ଲାଗି ଆସନ୍ତା କାଲି ସ୍କୁଲ କଲେଜ୍ ଛୁଟି ଘୋଷଣା କଲା ଉଚ୍ଚ ଶିକ୍ଷା ବିଭାଗ
  • ||
  • ଆଠଗଡ଼ – ବାବା ଧବଳେଶ୍ୱରଙ୍କ ପୀଠରେ ହେବନି ଜାଗର ଯାତ୍ରା, କେବଳ ପୂଜକଙ୍କ ଦ୍ୱାରା କରାଯିବ ନୀତିକାନ୍ତି
  • ||
  • ଭିଜିଲାନ୍ସ ଜାଲରେ ଅନୁଗୁଳର ଡିଡବ୍ଲୁଓ ଚାରୁଲତା ମଲ୍ଲିକ , ୪୯ ହଜାର ଲାଞ୍ଚ୍‌ ନେଉଥିବା ବେଳେ ଧରାପଡ଼ିଲେ
  • ||
  • ଆସନ୍ତା ୨୬ରେ ବାଂଲାଦେଶ ଯିବେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦି , କୋଭିଡ୍‌ ପରେ ମୋଦିଙ୍କ ଏହା ପ୍ରଥମ ବାଂଲାଦେଶ ଗସ୍ତ
  • ||
  • ବାଲି ଚୋରା ରାକେଟ୍‌ର ପର୍ଦ୍ଦାଫାସ କଲା କ୍ରାଇମ୍‌ ବ୍ରାଞ୍ଚର ଏସ୍‌ଟିଏଫ୍ ଟିମ୍ । ସୁନ୍ଦରଗଡ଼ ଇବ୍ ନଦୀରୁ ବାଲି ଚୋରା ଚାଲାଣ ବେଳେ ଧରିଲା ଏସ୍‌ଟିଏଫ୍
  • ||
  • ଧର୍ମଗଡ଼ : ବାଇକ୍ ଉପରେ ମାଡ଼ିଗଲା ବସ୍‌ , ୩ ମୃତ ଗୋଲାମୁଣ୍ଡା ଥାନା ଡ଼ଙ୍ଗରିଗୁଡ଼ା ନିକଟରେ ଏହି ଦୁର୍ଘଟଣା ଘଟିଛି
  • ||
  • ଭାରତ-ଇଂଲଣ୍ଡ ଚତୁର୍ଥ ଟେଷ୍ଟ: ପ୍ରଥମ ଇନିଂସରେ ୨୦୫ ରନରେ ଇଂଲଣ୍ଡ ଅଲଆଉଟ୍
  • ||
  • ଛତ୍ରପୁର: ସରକାରୀ ଜମିରେ ବେଆଇନ ଘର କରିଥିବା ଜନସାଧାରଣଙ୍କ ଉନ୍ମକ୍ତକାଣ୍ଡ,ଏନଏସି କାର୍ଯ୍ୟାଳୟରେ ଭଙ୍ଗାରୁଜା ସହ ସିଇଓଙ୍କୁ ପିଟିଲେ,
  • ||
  • ସୁନ୍ଦରଗଡ଼: ଡୁଡୁକା ହାଇସ୍କୁଲର ପ୍ରଧାନ ଶିକ୍ଷକଙ୍କ ଠାରୁ ୩୫ ହଜାର ଟଙ୍କା ଲାଞ୍ଚ ନେଉଥିବା ବେଳେ ଭିଜିଲାନ୍ସ ପଞ୍ଝାରେ ପଡ଼ିଲେ ହେମଗିର ବିଇଓ ସୁରେନ୍ଦ୍ର କୁମାର ସାହୁ
  • ||
  • ପାରାଦୀପ: କୁଜଙ୍ଗ ଅଞ୍ଚଳରୁ 700 ଗ୍ରାମ ଗଞ୍ଜେଇ ଜବତ କଲା ପାରାଦୀପ ଅବକାରୀ ବିଭାଗ
  • ||
  • ଗଞ୍ଜାମ: ଛତ୍ରପୁର ତାରାତାରିଣୀ ରାସ୍ତା ବଡଶଙ୍ଖ ନିକଟ ରେଳଲାଇନ ତଳେ ଶିଶୁର ମୁଣ୍ଡ- ଗଣ୍ଡି ଅଲଗା ମୃତଦେହ ଠାବ, ବଳି ସନ୍ଦେହ
  • ||
  • କେନ୍ଦ୍ରାପଡ଼ାରେ ଷ୍ଟିଲ୍ ପ୍ଲାଣ୍ଟ ପାଇଁ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଉପସ୍ଥିରେ ଏମ୍‌ଓୟୁ ସ୍ବାକ୍ଷର, ମିତ୍ତଳ କରିବେ ଷ୍ଟିଲ୍ ପ୍ଲାଣ୍ଟ
  • ||
  • ଓଡିଶା ସୀମାନ୍ତ ଝାଡ଼ଖଣ୍ଡର ଟକଲୋ ଥାନା ଅଞ୍ଚଳରେ ନକ୍ସଲଙ୍କ ଲ୍ୟାଣ୍ଡ ମାଇନ ବିସ୍ପୋରଣରେ ଜାଗୁଆର ଫୋର୍ସର ତିନି ଯବାନ ଶହୀଦ, ଦୁଇ ଜଣ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ବଲାଙ୍ଗିର: ଟିଟିଲାଗଡରେ ବଡ଼ଧରଣର ଜିଏସଟି ଚଢଉ, ଏକକାଳୀନ ୪ଟି ସ୍ଥାନରେ ଚଢ଼ଉ କରୁଛି ଏନ୍ଫୋର୍ସମେଣ୍ଟ ଟିମ୍
  • ||
  • ନନ୍ଦପୁର: ସାପ୍ତାହିକ ହାଟକୁ ଆସୁଥିବା ବେଳେ ଓଲଟିଲା ଅଟୋ, ୧୨ ଆହତ, ୩ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର: ଖୁବ ଶୀଘ୍ର ହେବ ପୌର ନିର୍ବାଚନ, ଏ ନେଇ ପ୍ରକ୍ରିୟା ଚାଲିଛି: ନଗର ଉନ୍ନୟନ ମନ୍ତ୍ରୀ ପ୍ରତାପ ଜେନା
  • ||
  • କଟକ: ସିଏମ୍‌ସି ବିକାଶ ଭବନରେ ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡ, ନିଆଁଲିଭା କାର୍ଯ୍ୟରେ ଦମକଳ ବାହୀନି ନିଯୋଜିତ
  • ||
  • କେନ୍ଦୁଝର: ଘାଟିରେ ଓଲଟିଲା ଯାତ୍ରୀବାହୀ ବସ୍ ‘ହ୍ୟୁମାଲ୍’, ଅନେକ ଯାତ୍ରୀ ଆହତ, ବସ୍‌ରେ ଥିଲେ ୪୦ରୁ ଅଧିକ ଲୋକ‌
  • ||

ସିସି କ୍ୟାମେରା ନଜରରେ ରହିବ କୁମ୍ଭ ମେଳା

ଭୁବନେଶ୍ୱର,୯ା୨(ବ୍ୟୁରୋ): ପ୍ରସଦ୍ଧି ଖଣ୍ଡଗରିି କୁମ୍ଭମେଳାକୁ ଆଉ ମାତ୍ର ୩ ଦିନ ରହିଲା । ଏଥର ଖଣ୍ଡଗିରି ମେଳାକୁ ଶାନ୍ତି ଶୃଙ୍ଖଳାର ସହ ସମାପନ ପାଇଁ କମିଶନରେଟ୍‌ ପୁଲିସ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ପ୍ରସ୍ତୁତ ରହିଛି । ଖଣ୍ଡଗିରି ମୁଣ୍ଡିଆ ରାସ୍ତାରେ ଏକ ପୁଲିସ କଣ୍ଟ୍ରୋଲ୍‌ ରୁମ୍‌ ଖୋଲାଯିବ । ମେଳା ଭିଡ଼କୁ ନଜର ରଖିବ ସିସି କ୍ୟାମେରା । ଏଥିପାଇଁ ମେଳାର ୧୬ଟି ସ୍ଥାନରେ ସିସି କ୍ୟାମେରା ଲଗାଯିବ । ପୁଲିସ କଣ୍ଟ୍ରୋଲ ରୁମ୍‌ରେ ସମସ୍ତ ସିସି କ୍ୟାମେରା ଉପରେ ନଜର ରଖାଯିବ । ମେଳା ପାଇଁ ୧୦ ଜଣ ଅଫିସରଙ୍କ ସମେତ ୬ ପ୍ଲାଟୁନ୍‌ ପୁଲିସ ଫୋର୍ସ ମୁତୟନ ରହିବେ । ସେଥିରେ ସାଦା ପୋଷାକଧାରୀ ଏବଂ ମହିଳା ପୁଲିସ ମଧ୍ୟ ନିୟୋଜିତ ରହିବେ । କୌଣସି ଅପ୍ରୀତିକର ପରିସ୍ଥିତି ସୃଷ୍ଟି ହେଲେ ସଙ୍ଗେ ସଙ୍ଗେ ପୁଲିସ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ନିଆଯାଇ ପାରିବ । ଉଭୟ ଖଣ୍ଡଗିରି ଓ ଉଦୟଗିରି ମୁଣ୍ଡିଆର ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରେ ପୁଲିସ ଜଗି ରହିବେ । ଯାତ୍ରା କମିଟି ଗୁଡ଼ିକ ଟେଣ୍ଟ୍‌ ଭିତରେ ଏବଂ ଗେଟ୍‌ ମୁହଁରେ ସିସି କ୍ୟାମେରା ଲଗାଇବା ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ କରାଯାଇଛି ।

ଏଥିସହ ପ୍ରତ୍ୟେକ ପେଣ୍ଡାଲ ସମ୍ମୁଖରେ ପୁଲିସ ଏଡ୍‌ ପୋଷ୍ଟ ରହିବ । ପ୍ରତ୍ୟେକ ଯାତ୍ରା କମିଟିର ଦୁଇଜଣ ସଭ୍ୟ ପୁଲିସକୁ ସହାୟତା କରିବା ପାଇଁ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଭାବେ ନିୟୋଜିତ ରହିବେ । କୌଣସି ଅଘଟଣ ଘଟିଲେ ସେମାନେ ସଙ୍ଗେ ସଙ୍ଗେ ପୁଲିସକୁ ଜଣାଇବେ । ସେମାନଙ୍କୁ ପୁଲିସ ପକ୍ଷରୁ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ପରିଚୟ ପ୍ରଦାନ କରାଯିବ ବୋଲି ଖଣ୍ଡଗିରି ଥାନା ଅଧକିାରୀ ହମିାଂଶୁ ଭୂଷଣ ସ୍ୱାଇଁ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି । ଖଣ୍ଡଗିରିର ଅଧିଷ୍ଠାତ୍ରୀ ଦେବୀ ମା’ ବାରଭୂଜାଙ୍କ ମହୋତ୍ସବଠାରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ମାଘ ସପ୍ତମୀ ଦିନ ଠାକୁର ଅନନ୍ତ କେଶରୀଙ୍କ ଯାତ୍ରା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଚିରାଚରିତ ଢଙ୍ଗରେ ପାଳନ କରାଯିବା ପାଇଁ କଡ଼ା ସୁରକ୍ଷା ଯୋଗାଇ ଦିଆଯିବ । ସେହିପରି ମୁଣ୍ଡିଆକୁ ଯିବା ରାସ୍ତାରେ ନିର୍ମାଣ ହୋଇଥିବା ଲୁହା ବ୍ୟାରିକେଡ୍‌କୁ ମେଳା ଶେଷ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଉଠାଇ ଦିଆଯିବ । ଭିଡ଼କୁ ଲକ୍ଷ୍ୟ ରଖି ଜାତୀୟ ରାଜପଥର ଦୁଇ ପାଶ୍ୱର୍ରେ ବାଉଁଶ ବ୍ୟାରିକେଡ୍‌ ନିର୍ମାଣ କରାଯିବ ବୋଲି ଥାନା ଅଧିକାରୀ ଶ୍ରୀ ସ୍ୱାଇଁ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି ।