PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ମାଲକାନଗିରି : ମାଲକାନଗିରି ମୋଟୁ ସୀମାନ୍ତ ୪ ରାଜ୍ୟ ପ୍ରବେଶ ଦ୍ୱାର ଚେକପୋଷ୍ଟ ପରିଦର୍ଶନ କଲେ ପୁଲିସ ମହାନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଅଭୟ, କୋଭିଡ ସ୍ଥିତି ଓ ମାଓ ସମୀକ୍ଷା କଲେ ପୁଲିସ ଡିଜି
  • ||
  • କପିଲାଭଟା : ପାରିବାରିକ କଳହରୁ ସ୍ତ୍ରୀର ତଣ୍ଟି ଚିପି ହତ୍ୟା କଲା ସ୍ୱାମୀ
  • ||
  • ଓଡ଼ିଶା: ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୧୧ ହଜାର ୮୦୫ ଜଣ କରୋନା ପଜିଟିଭ, ୨୧ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା ମହାମାରୀ
  • ||
  • ବାଲେଶ୍ଵର : ଭାରସାମ୍ୟ ହରାଇ ପୋଲ ତଳକୁ ଖସିଲା କାର୍, ୩ ମୃତ ୨ ଗୁରୁତର
  • ||
  • OJEE: ଜୁନ୍‌ ୧୫ ଯାଏ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀମାନେ ଅନ୍‌ଲାଇନ୍‌ରେ ଆବେଦନ କରିପାରିବେ, ଜୁନ୍‌ ୧୭ତାରିଖ ସୁଦ୍ଧା ଅନ୍‌ଲାଇନ୍‌ରେ ଫି’ଦାଖଲ କରିପାରିବେ
  • ||
  • ପୁରୀ:ଏ ବର୍ଷ ବି ବିନା ଭକ୍ତରେ ହେବ ବିଶ୍ଵ ପ୍ରସିଦ୍ଧ ରଥଯାତ୍ରା, କେବଳ ସେବାୟତ ଟାଣିବେ ରଥ
  • ||
  • ପୁରୀ: ଆଜି ମହାପ୍ରଭୁଙ୍କ ବାହାର ଚନ୍ଦନ ଯାତ୍ରା, ମେ ୧୫ରୁ ଜୁନ୍‌ ୬ ଯାଏଁ ୧୪୪ ଧାରା ଜାରି
  • ||
  • ଚାଷୀ କୂଳ ପାଇଁ ଖୁସି ଖବର: ମେ’ ୩୧ରେ କେରଳ ଛୁଇଁବ ମୌସୁମୀ,ଜୁନ୍ ୧୦ରୁ ୧୨ ସୁଦ୍ଧା ଓଡ଼ିଶା
  • ||
  • ଆଜି ପବିତ୍ର ଅକ୍ଷୟ ତୃତୀୟା, ମାଟି ମା’କୁ ପୂଜା କରି ଚାଷ କାମ ଅନୁୁକୂଳ କରିବେ ଚଷା ପୁଅ
  • ||

କୁଶ,ଲିପିକା ଚଢ଼ିଲେ ଆଫ୍ରିକାର ଉଚ୍ଚତମ ଶୃଙ୍ଗ

ଭୁବନେଶ୍ୱର/କୋରାପୁଟ,୨୯ା୧(ଆପ୍ର): ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ସ୍ତରରେ ପର୍ବାତାରୋହଣ କରି ସଫଳତା ହାସଲ କରିଛନ୍ତି କୋରାପୁଟ ଜିଲ୍ଲାର ଜଣେ ଆଦିବାସୀ ଯୁବକ କୁଶ ଆର୍ଲବ ଓ ବରଗଡ଼ ଜିଲ୍ଲାର ଲିପିକା ସେଠ୍‌ । କୁଶଙ୍କ ଘର ନନ୍ଦପୁର ବ୍ଲକ ପାଡ଼ୁଆ ଥାନା ଅନ୍ତର୍ଗତ ଆର୍ଲାପୁଟ ଗାଁରେ । ଉଭୟ ଆଫ୍ରିକା ମହାଦେଶର କିଲିମଞ୍ଜାରୋ ଉଚ୍ଚତମ ଗିରିଶୃଙ୍ଗକୁ ଆରୋହଣ କରିଛନ୍ତି । ଯାହାର ଉଚ୍ଚତା ଥିଲା ୫ ହଜାର ୮୯୫ ମିଟର । ଏହି ପର୍ବତାରୋହଣ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଗତ ୨୧ ତାରିଖରେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା । ୨୫ ତାରିଖ ମଧ୍ୟରାତ୍ରୀରୁ ଦୁହେଁ କିଲିମଞ୍ଜାରୋ ବେଶ୍‌ କ୍ୟାମ୍ପରୁ ଯାତ୍ରା ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ । ୨୬ ତାରିଖ ସକାଳ ୬ଟା ୩୦ରେ ଶିଖରରେ ପହଞ୍ଚିଥିଲେ ବୋଲି କୁଶ ଫୋନ୍‌ ମାଧ୍ୟମରେ ଜଣାଇଛନ୍ତି ।
ଭୁବନେଶ୍ୱର ସ୍କୁଲ ଅଫ ଆଡଭେଞ୍ଚର ପକ୍ଷରୁ କୁଶଙ୍କୁ ସହାୟତାର ହାତ ବଢ଼ା ଯାଇଥିଲା । କୁଶଙ୍କ ଯାତ୍ରା ପାଇଁ ସମସ୍ତ ବ୍ୟବସ୍ଥା ଅନୁଷ୍ଠାନ ଯୋଗାଇଥିଲା ବୋଲି ସଭାପତି ନୃସିଂହ ସାହୁ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି । ଆଗାମୀ ଦିନରେ ପର୍ବତାରୋହଣ ପାଇଁ ରୁଚି ରଖୁଥିବା ଅନୁନ୍ନତ ଅଞ୍ଚଳର ଯୁବକଯୁବତୀମାନଙ୍କୁ ଏହି ସ୍କୁଲ ସହଯୋଗର ହାତ ବଢ଼ାଇବ ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି । ସେହିପରି ଲିପିକା ସକାଳ ୭ଟାରେ ଶିଖରରେ ପହଞ୍ଚି ଜାତୀୟ ପତାକା ଉଡ଼ାଇଥିଲେ । ଏହି ଅଭିଯାନ ପାଇଁ ଲିପିକାଙ୍କୁ ବରଗଡ଼ ଏମ.ପିିଙ୍କ ସହଯୋଗରେ ଏମସିଏଲ କମ୍ପାନୀ ସହଯୋଗର ହାତ ବଢାଇଥିଲା ।