ହାଇଡ୍ରୋକ୍ସିକ୍ଲୋରୋକୁଇନ୍ ବ୍ୟତୀତ, ଏହି ଔଷଧ କରିବ କରୋନା ଚିକିତ୍ସା ! କହିଲେ ଡାକ୍ତର

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୧୬/୪ : ଲାକ୍ଟିଫେରିନ୍ ଫୋର୍ଟି କୋଭିଡ -19 ଜୀବାଣୁର ମୁକାବିଲା ପାଇଁ ଏକ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ଔଷଧ ବୋଲି ପ୍ରମାଣିତ ହୋଇପାରେ। ଲାକ୍ଟିଫେରିନ ଔଷଧୀୟ ଗୁଣ ପ୍ରଦର୍ଶନ ଏବଂ ପ୍ରତିରକ୍ଷା ପ୍ରଣାଳୀକୁ ମଜବୁତ କରିବା ଥାଏ।

ଏହି ଔଷଧକୁ ନେଇ ଚିକିତ୍ସା ମାଡ୍ରିଡ୍ ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି। ଯେହେତୁ କୋଭିଡ -19 ଜୀବାଣୁ ଦୁର୍ବଳ ରୋଗ ପ୍ରତିରୋଧକ ଶକ୍ତି ଥିବା ଲୋକଙ୍କୁ ଟାର୍ଗେଟ କରୁଛି, ତେଣୁ ଏହା ଏହି ରୋଗ ବିରୁଦ୍ଧରେ ଏକ ଗୁଣକାରୀ ଔଷଧ ହୋଇପାରେ ।

ସ୍ପେନର ନାନୋଟେକ୍ନୋଲୋଜିରେ ସେସଡର୍ମା ଲାବେରୋଟରିଜ୍ ଏକ ବିବୃତ୍ତିରେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ମାଡ୍ରିଡର ଇସ୍ମା ହସ୍ପିଟାଲରେ ଲାକ୍ଟିଫେରିନ୍ ସହିତ ଚିକିତ୍ସା ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି । ମାଡ୍ରିଡ୍ ଏବଂ ଭାଲେନ୍ସିଆର ବିଭିନ୍ନ ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ୩୦୦ ରୋଗୀଙ୍କ ଉପରେ ଏହି ଔଷଧ ପରୀକ୍ଷା କରାଯିବ। କୋଭିଡ -୧୯ ଜୀବାଣୁ ବିରୁଦ୍ଧରେ ଔଷଧର ବୃହତ ସଫଳତାକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ସେସଡର୍ମା ଭାଲେନ୍ସିୟାନ କମ୍ୟୁନିଟି ହେଲଥ ଅଥରିଟି ସହିତ ଏକ ସରକାରୀ ଚୁକ୍ତି ସ୍ୱାକ୍ଷର କରିଛନ୍ତି।

ସିସଡର୍ମା ଲାବୋରେଟୋରୀର ସିଇଓ ତଥା ପ୍ରତିଷ୍ଠାତା ଡକ୍ଟର ଗାବ୍ରିଏଲ୍ ସେରାନୋ ସାନମିଗଲ୍ କହିଛନ୍ତି ଯେ, କମ୍ପାନୀ ଖୁବ୍ ଶୀଘ୍ର ଇଣ୍ଡିଆନ୍ କାଉନସିଲ୍ ଅଫ୍ ମେଡିକାଲ୍ ରିସର୍ଚ୍ଚ (ଆଇସିଏମ୍ଆର) ନିକଟକୁ ଯାଇ ୭୫ ଜଣ ରୋଗୀଙ୍କୁ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ସୁସ୍ଥ କରିବାରେ କିପରି ସଫଳ ହୋଇଛି ତାହା ବ୍ୟାଖ୍ୟା କରିବ। ସିସଡର୍ମା ICMR କୁ ପ୍ରସ୍ତାବ ଦେବ ଯେ ସେମାନେ ଲେକ୍ଟିଫେରିନ ଔଷଧର ପ୍ରଭାବକୁ ଯାଞ୍ଚ କରିବା ପାଇଁ ନିଜସ୍ୱ ପରୀକ୍ଷା କରିପାରିବେ । ଏଥିପାଇଁ ସିସଡର୍ମା ୩୦ ରୁ ୪୦ ରୋଗୀଙ୍କ ସହିତ ଆଇସିଏମଆରକୁ ସ୍ବେଚ୍ଛାକୃତ ସହାୟତା ପ୍ରଦାନ କରିବେ।

   ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର


ଫେସବୁକ୍ ଲଞ୍ଚ୍ କଲା ନୂଆ ସେବା, ଖୁବ୍ ଶୀଘ୍ର ଆକାଉଣ୍ଟକୁ କରନ୍ତୁ ଚେକ୍

ଚିନ୍ତାର କଥା ! ପରୀକ୍ଷଣ ସମୟରେ କରୋନା ଟିକାରେ ହେଲା ମୃତ୍ୟୁ…

ଟ୍ରେନରେ ଯାତ୍ରା ସମୟରେ ଲଗେଜ୍ ଚିନ୍ତା ଗଲା, ଏଣିକି ଘରେ ପହଞ୍ଚିବ ସାମଗ୍ରୀ

କରୋନାରୁ ରକ୍ଷା କରିବ ଏହି ‘ଛତୁ’–ଷ୍ଟାର୍ଟ ଅପ୍‌ କମ୍ପାନୀ ତିଆରି କଲେ ଇମ୍ୟୁନିଟି ବୁଷ୍ଟର

କରୋନା ଭୟରେ ଏହି ଦେଶରେ ବନ୍ଦ ହେଲା ମାଛ ମାର୍କେଟ୍, ଲାଗିଲା କର୍ଫ୍ୟୁ

ନବରାତ୍ରୀ ନେଇ ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ ଅଶ୍ଲୀଳ ପୋଷ୍ଟ, କ୍ଷମା ମାଗିଲା Eros Now