PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ହୀରାକୁଦରେ ପର୍ଯ୍ୟଟନର ବିକାଶ ପାଇଁ ୧୩୦ କୋଟି ବ୍ୟୟ ହେବ
  • ||
  • ଗଞ୍ଜାମ ପୁରୁଷୋତ୍ତମପୁର- ପ୍ରେମିକାକୁ ଜୀଅନ୍ତା ଜାଳିଦେବା ଘଟଣାରେ ଅଭିଯୁକ୍ତ ଯୁବକ ଗିରଫ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ଅଗଷ୍ଟ ପ୍ରଥମ ସପ୍ତାହରୁ +୨ ନାମଲେଖା ପ୍ରକ୍ରିୟା, ଜୁଲାଇ ଶେଷ ସୁଦ୍ଧା ବିସ୍ତୃତ ତଥ୍ୟ ଅପଡେଟ୍‌ ପାଇଁ ଜୁନିୟର୍‌ କଲେଜଗୁଡ଼ିକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ
  • ||
  • ସମ୍ବଲପୁର : ହୀରାକୁଦ ଜଳଭଣ୍ଡାରର ଖୋଲିଲା ଆଉ ୪ଟି ଗେଟ୍, ୧୪ଟି ଗେଟ୍ ଦେଇ ଜଳ ନିଷ୍କାସନ ଜାରି
  • ||
  • ଭିନ୍ନକ୍ଷମ ଓ ବରିଷ୍ଠ ନାଗରିକଙ୍କୁ ଘରେ ଟିକା ଦେବା ମାମଲା : ରାଜ୍ୟ ସରକାର ନେଇଥିବା ପଦକ୍ଷେପ ଓ କୌଣସି ପରିଚୟ ପତ୍ର ନଥିବା ଲୋକଙ୍କ ପାଇଁ ନିଆଯାଇଥିବା ପଦକ୍ଷେପ ସମ୍ପର୍କରେ ଜଣାଇବାକୁ ହାଇକୋର୍ଟଙ୍କ ନିର୍ଦେଶ
  • ||
  • ବଲାଙ୍ଗିର : ରାଜେନ୍ଦ୍ର ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟର ୟୁଜିସି ମାନ୍ୟତା ନମିଳିବା ପ୍ରସଙ୍ଗ, ଭିସିଙ୍କୁ ଭେଟି ଆଲୋଚନା କଲା ଛାତ୍ର କଂଗ୍ରେସ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଅଗଷ୍ଟରୁ ଅକ୍ଟୋବର ଭିତରେ ଆସିବ ତୃତୀୟ ଲହରୀ : ବିଜୟ ମହାପାତ୍ର
  • ||
  • ନୀଳଗିରି : ନୀଳଗିରି ନିକଟ ଆମ୍ବଡିହା ଛକରେ ଦୁର୍ଘଟଣା, ମେଡ଼ିକାଲକୁ ବିଲେଇ କାମୁଡ଼ା ଇଞ୍ଜେକ୍ସନ୍ ନେବାକୁ ଆସୁଥିବା ବେଳେ ବାଇକ୍ ଦୁର୍ଘଟଣାରେ ମହିଳା ମୃତ, ମୃତ ମହିଳା ହେଲେ ଖନ୍ତାପଡା ଥାନା ବରୁଣସିଂ ଗ୍ରାମର ଭିକା ଦାସଙ୍କ ସ୍ତ୍ରୀ ତୁଳସୀ
  • ||
  • କଟକ : ଚୌଦ୍ଵାର କଲେଜ ପଛପଟ ସାହିରେ ଲୁଟ୍, ଘରେ କେହି ନଥିବାର ସୁଯୋଗ ନେଇ ଲୁଟି ନେଲେ ୧୦ ଲକ୍ଷରୁ ଅଧିକ ଟଙ୍କାର ସୁନାଗହଣା
  • ||
  • ରାଇରଙ୍ଗପୁର : ରାଇରଙ୍ଗପୁର ଗ୍ରାମାଞ୍ଚଳ ଥାନା ନୁରୁବାଦଡା ଗ୍ରାମରେ ଟ୍ରାକ୍ଟର ଧକ୍କାରେ ବାଇକ ଆରୋହୀ ମୃତ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ କରୋନା ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟାର ଚାଲିଛି ଅଡିଟ୍, ଶେଷ ହେବାକୁ ଆଉ ୧୦ ରୁ ୧୫ ଦିନ ସମୟ ଲାଗିବ : ଡିଏମଇଟି
  • ||
  • କେସିଙ୍ଗା : କେସିଙ୍ଗା ପରିଦର୍ଶନ ସହ ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକଳ୍ପ କାମର ସମୀକ୍ଷା କଲେ ପିଡି ଡିଆରଡିଏ
  • ||
  • ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : କର୍ଣ୍ଣାଟକର ନୂଆ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଭାବେ ଶପଥ ନେଲେ ବାସବରାଜ ବୋମାଇ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ଦିଲ୍ଲୀରୁ ଚୋରି ଭୁବନେଶ୍ଵରରେ ଗିରଫ, କୋଟିଏ ଟଙ୍କାର ଅଳଙ୍କାର ଚୋରି କରି ଚମ୍ପଟ ମାରିଥିଲା ଚୂନଲଗା ଚାକରାଣୀ, ସାଲିହାସାହିରୁ ଧରିଲା ପୋଲିସ
  • ||
  • ଜଗତସିଂହପୁର : ରାତି ଅଧରେ ଧାରଣାରତ ମହିଳାଙ୍କ ଉପରେ ଆକ୍ରମଣ, ମାଡ଼ ମାରି ଗାଳିଗୁଲଜ କଲେ ୫ରୁ ଉର୍ଦ୍ଧ୍ଵ ଦୁର୍ବୃତ୍ତ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୬୯ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୫୭୦୩କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ରାଜ୍ୟରେ ଗତ ୨୪ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ଆଉ ୧୭୦୩ ଜଣ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ରାଜଧାନୀରେ ଅଣାୟତ୍ତ ଡେଙ୍ଗୁ, ଜୀବନ ସହ ଖେଳୁଛି ବିଏମ୍‌ସି, ମାଡ଼ିଚାଲିଛି ଏଡିସ୍‌ ମଶା ବଂଶ
  • ||

ବଜେଟ ୨୦୧୯: ପ୍ରତି କୃଷକଙ୍କ ଖାତାକୁ ଯିବ ୬ହଜାର ଟଙ୍କା

ଭୁବେନଶ୍ବର, ୧ /୨: ଆଜି ଅଥର୍ମନ୍ତ୍ରୀ ପୀୟୁଷ ଗୋୟେଲ ସଂସଦେର ୨୦୧୯-୨୦ ଆଥିର୍କ ବଷର୍ର ପ୍ରଥମ ୪ମ।ସ ପ।ଇଁ କ।ମଚଳ। ବେଜଟ ଆଗତ କରିଛନ୍ତି। ଏଥର ସରକ।ର ଭୋଟରଙ୍କୁ ଆକୃଷ୍ଟ କରିବ। ପ।ଇଁ ଲୋଭନୀୟ ଘୋଷଣ। କରିଛନ୍ତି। ବିେଶେକରି ଆଗ।ମୀ ସ।ଧ।ରଣ ନିବର୍।ଚନକୁ ଆଖି ଆଗେର ରଖଇ ସରକ।ର ପ୍ରଥେମ ଦେଶର କୃଷକମ।ନଙ୍କୁ ପ୍ରେେଲ।ଭିତ କରିବ। ପ।ଇଁ ଉଦ୍ୟମ କରିଛନ୍ତି। ଯେଉଁ କୃଷକଙ୍କ ପ।ଖେର ୨ ହେକ୍ଟର ଜମି ଥିବ ସେମାନଙ୍କୁ ବ।ଷିର୍କ ୬ ହଜ।ର ଟଙ୍କ।ର ସହ।ୟତ। ମିଳିବ। କୃଷକଙ୍କ ଅକ।ଉଂଟକୁ ଏହ। ସିଧ।ସଳଖ ଭ।େବ ଯିବ। ଉପକୃତ ହେବେ ୧୨କୋଟି କୃଷକଙ୍କ ପରିବ।ର । କୃଷକଙ୍କୁ ୩ଟି କିସ୍ତିରେ ମିଳିବ ଟଙ୍କ। । ପିଛିଲ। ଭାବେ ଏହି ବ୍ୟବସ୍‌ଥ। ୨୦୧୮ ଡିସେମ୍ବର ୧ରୁ ଲ।ଗୁ ହେବ। ଏନ୍ଡ଼ିଏ ସରକ।ରରେ କୃଷକଙ୍କର ଆୟ ଦୁଇ ଗୁଣ। ହୋଇଛି । ୨୦୨୨ ସୁଦ୍ଧ। ମିଳିବ ସମସ୍ତଙ୍କୁ ଘର । ସରକ।ର ଆସନ୍ତ। ଆଥିର୍କ ବଷର୍ର ପ୍ରଥମ ୪ ମ।ସର ଖଚର୍ ତୁଲ।ଇବ। ପ।ଇଁ ଲେଖ।ନୁଦ।ନ ଆଗତ କରିଛନ୍ତି। ନିବାଚନ ପେର ନୂଆ ସରକ।ର ଗଠନ ହେଲେ ପୂଣ୍ଣ।ଙ୍ଗ ବେଜେଟ୍ ଆଗତ ହେବ। । ଦରବୃଦ୍ଧିକୁ ସରକ।ର ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରୁଛନ୍ତି । ବ୍ୟ।ଙ୍କିଙ୍କ୍ ବ୍ୟବସ୍ଥ।ରେ ସୁଧ।ର ଆଣିଛି । ମନରେଗ। ପ।ଇଁ ୬୦ ହଜ।ର କୋଟି ରହିଛି । ୨୦୨୧ ସୁଦ୍ଧ। ସବୁ ଘରେ ପହଂଚିବ ବିଜୁଳି । ପ୍ରଧ।ନମନ୍ତ୍ରୀ ସଡ଼କ ଯୋଜନ।ରେ ୯୫ ହଜ।ର କୋଟି । ଗତ ୪ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ଦେଶର ସ।ମଗ୍ରିକ ବିକ।ଶ ହୋଇଛି । ସୋଭ।ଗ୍ୟ ଯୋଜନ।ରେ ସବୁ ଘରକୁ ବିଜୁଳି ସଂଯୋଗ । ଗରିବଙ୍କ ପ।ଇଁ ସରଂକ୍ଷଣର ବ୍ୟବସ୍ଥ। କରିଛୁ । ଗ୍ର।ମ।ଞ୍ଚଳରେ ଯୋଗ।ଯୋଗ ବ୍ୟବସ୍ଥ। ୨ଗୁଣ।କୁ ବୃଦ୍ଧି । ହରିୟ।ଣ।ରେ ଏମ୍ସର ୨୨ତମ ଶ।ଖ। ପ୍ରତିଷ୍ଠ। ହେବ । ନ୍ୟୁୟ ଇଣ୍ଡିଆ ଦିଗରେ ଅନଗ୍ରସର ହୋଇଛି ଭ।ରତ । ଋଣ ଖିଲ।ପକ।ରୀଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଦୃଢ଼ କ।ର୍ଯ୍ୟ।ନୁଷ୍ଠନ । କ।ର୍ଯ୍ୟକ।ରୀ ହେବ ମେଗ। ପେନ୍ସନ୍ ଯୋଜନ। । ପ୍ରତ୍ୟେକ ହିତ।ଧିକ।ରୀ ପ।ଇବେ ୩ ହଜ।ର କୋଟି । ଏନ୍ଏଚ୍ ବିକ।ଶରେ ବିଶ୍ୱରେ ଭ।ରତ ପଛୁଆ । ଉଜ୍ଜ୍ୱଳ।ରେ ୮କୋଟି ପରିବ।ରକୁ ଗ୍ୟ।ସ ସଂଯୋଗ ଲକ୍ଷ୍ୟ ରହିଛି ବୋଲି ଘୋଷଣ। କରିଛନ୍ତି ଅଥର୍ମନ୍ତ୍ରୀ ଶ୍ରୀ ଗୋୟଲ ।