PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଗଞ୍ଜାମ- କାଳବୈଶାଖୀର ତାଣ୍ଡଵ। ସେରଗଡ ବ୍ରାହ୍ମଣଛାଇ ଗାଁରେ ଗଛ ପଡି ଦୁଇ ମୃତ
  • ||
  • ବରିଷ୍ଠ ବିଜେଡି ନେତ୍ରୀ ଭି. ସୁଜ୍ଞାନୀ କୁମାରୀ ଦେଓଙ୍କ ଆଶୁ ଆରୋଗ୍ୟ କାମନା କଲେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ, ଅସୁସ୍ଥତା କାରଣରୁ ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ଭର୍ତ୍ତି ହୋଇଛନ୍ତି ପୂର୍ବତନ ବିଧାୟକା
  • ||
  • ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗରେ ବିଜେପି କାର୍ଯ୍ୟକର୍ତ୍ତାଙ୍କ ଉପରେ ଟିଏମସିର ଆକ୍ରମଣର ପ୍ରତିବାଦରେ କେନ୍ଦ୍ରମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଉପବାସ
  • ||
  • ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ: ତୃତୀୟ ଥର ପାଇଁ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଭାବେ ଶପଥ ନେଲେ ମମତା ବାନାର୍ଜି
  • ||
  • କୋଭିଡ୍ ମୁକାବିଲା ପାଇଁ ୫୦ ହଜାର କୋଟି ଦେବ ଆର୍‌ବିଆଇ
  • ||
  • ବଲାଙ୍ଗୀର: ଡେଲିମାର୍କେଟରେ ସଂଘବଦ୍ଧ ଭାବେ ପରିବା ବିକ୍ରି କରିବାକୁ ପ୍ରଶାସନ ବିରୋଧ କରିବାରୁ ଉତ୍ତ୍ୟକ୍ତ ହୋଇ ରାସ୍ତାରେ ପରିବା ଫିଙ୍ଗିଲେ ବେପାରୀ, ପୁଲିସ ଏବଂ ମ୍ୟୁନିସିପାଳିଟି ପକ୍ଷରୁ ବୁଝାମଣା ଜାରି
  • ||
  • ଗୁଡ଼ଭେଲା: ବିଦ୍ୟୁତ ଖୁଣ୍ଟକୁ ପଟିଲା ଟ୍ରକ ଅଳ୍ପକେ ବର୍ତ୍ତିଲେ ଲୋକେ
  • ||
  • ହାଇଦ୍ରାବଦରୁ ଫେରୁଥିଲେ ପ୍ରବାସୀ ଶ୍ରମିକଙ୍କ ୧୨ ବର୍ଷର ଝିଅ, ସୀମାନ୍ତ ମୋଟୁରେ ଚାଲିଗଲା ଜୀବନ
  • ||
  • ଉପକୂଳରେ ତାତି ଉଭାନ୍‌, ଆସନ୍ତା ୪ ଦିନ ରାଜ୍ୟର ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରେ କାଳବୈଶାଖୀ
  • ||
  • ଆନ୍ଧ୍ର ପ୍ରଦେଶ ଓ ତେଲେଙ୍ଗାନାରୁ ଫେରିଲେ ୧୪ ଦିନିଆ କ୍ୱାରେଣ୍ଟାଇନ୍‌ ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ
  • ||
  • ଓଡ଼ିଶାରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୯୮୮୯ ଜଣ କରୋନା ପଜିଟିଭ ଚିହ୍ନଟ, ଆଖିବୁଜିଲେ ୧୬ ଜଣ ସଂକ୍ରମିତ
  • ||
  • ଓଡ଼ିଶା: ଆଜିଠୁ ରାଜ୍ୟବ୍ୟାପୀ ୧୪ ଦିନିଆ ‘ଲକଡାଉନ୍‌,’୧୯ ତାରିଖ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବଳବତ୍ତର ରହିବ
  • ||

ବଜେଟ ୨୦୧୯: ପ୍ରତି କୃଷକଙ୍କ ଖାତାକୁ ଯିବ ୬ହଜାର ଟଙ୍କା

ଭୁବେନଶ୍ବର, ୧ /୨: ଆଜି ଅଥର୍ମନ୍ତ୍ରୀ ପୀୟୁଷ ଗୋୟେଲ ସଂସଦେର ୨୦୧୯-୨୦ ଆଥିର୍କ ବଷର୍ର ପ୍ରଥମ ୪ମ।ସ ପ।ଇଁ କ।ମଚଳ। ବେଜଟ ଆଗତ କରିଛନ୍ତି। ଏଥର ସରକ।ର ଭୋଟରଙ୍କୁ ଆକୃଷ୍ଟ କରିବ। ପ।ଇଁ ଲୋଭନୀୟ ଘୋଷଣ। କରିଛନ୍ତି। ବିେଶେକରି ଆଗ।ମୀ ସ।ଧ।ରଣ ନିବର୍।ଚନକୁ ଆଖି ଆଗେର ରଖଇ ସରକ।ର ପ୍ରଥେମ ଦେଶର କୃଷକମ।ନଙ୍କୁ ପ୍ରେେଲ।ଭିତ କରିବ। ପ।ଇଁ ଉଦ୍ୟମ କରିଛନ୍ତି। ଯେଉଁ କୃଷକଙ୍କ ପ।ଖେର ୨ ହେକ୍ଟର ଜମି ଥିବ ସେମାନଙ୍କୁ ବ।ଷିର୍କ ୬ ହଜ।ର ଟଙ୍କ।ର ସହ।ୟତ। ମିଳିବ। କୃଷକଙ୍କ ଅକ।ଉଂଟକୁ ଏହ। ସିଧ।ସଳଖ ଭ।େବ ଯିବ। ଉପକୃତ ହେବେ ୧୨କୋଟି କୃଷକଙ୍କ ପରିବ।ର । କୃଷକଙ୍କୁ ୩ଟି କିସ୍ତିରେ ମିଳିବ ଟଙ୍କ। । ପିଛିଲ। ଭାବେ ଏହି ବ୍ୟବସ୍‌ଥ। ୨୦୧୮ ଡିସେମ୍ବର ୧ରୁ ଲ।ଗୁ ହେବ। ଏନ୍ଡ଼ିଏ ସରକ।ରରେ କୃଷକଙ୍କର ଆୟ ଦୁଇ ଗୁଣ। ହୋଇଛି । ୨୦୨୨ ସୁଦ୍ଧ। ମିଳିବ ସମସ୍ତଙ୍କୁ ଘର । ସରକ।ର ଆସନ୍ତ। ଆଥିର୍କ ବଷର୍ର ପ୍ରଥମ ୪ ମ।ସର ଖଚର୍ ତୁଲ।ଇବ। ପ।ଇଁ ଲେଖ।ନୁଦ।ନ ଆଗତ କରିଛନ୍ତି। ନିବାଚନ ପେର ନୂଆ ସରକ।ର ଗଠନ ହେଲେ ପୂଣ୍ଣ।ଙ୍ଗ ବେଜେଟ୍ ଆଗତ ହେବ। । ଦରବୃଦ୍ଧିକୁ ସରକ।ର ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରୁଛନ୍ତି । ବ୍ୟ।ଙ୍କିଙ୍କ୍ ବ୍ୟବସ୍ଥ।ରେ ସୁଧ।ର ଆଣିଛି । ମନରେଗ। ପ।ଇଁ ୬୦ ହଜ।ର କୋଟି ରହିଛି । ୨୦୨୧ ସୁଦ୍ଧ। ସବୁ ଘରେ ପହଂଚିବ ବିଜୁଳି । ପ୍ରଧ।ନମନ୍ତ୍ରୀ ସଡ଼କ ଯୋଜନ।ରେ ୯୫ ହଜ।ର କୋଟି । ଗତ ୪ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ଦେଶର ସ।ମଗ୍ରିକ ବିକ।ଶ ହୋଇଛି । ସୋଭ।ଗ୍ୟ ଯୋଜନ।ରେ ସବୁ ଘରକୁ ବିଜୁଳି ସଂଯୋଗ । ଗରିବଙ୍କ ପ।ଇଁ ସରଂକ୍ଷଣର ବ୍ୟବସ୍ଥ। କରିଛୁ । ଗ୍ର।ମ।ଞ୍ଚଳରେ ଯୋଗ।ଯୋଗ ବ୍ୟବସ୍ଥ। ୨ଗୁଣ।କୁ ବୃଦ୍ଧି । ହରିୟ।ଣ।ରେ ଏମ୍ସର ୨୨ତମ ଶ।ଖ। ପ୍ରତିଷ୍ଠ। ହେବ । ନ୍ୟୁୟ ଇଣ୍ଡିଆ ଦିଗରେ ଅନଗ୍ରସର ହୋଇଛି ଭ।ରତ । ଋଣ ଖିଲ।ପକ।ରୀଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଦୃଢ଼ କ।ର୍ଯ୍ୟ।ନୁଷ୍ଠନ । କ।ର୍ଯ୍ୟକ।ରୀ ହେବ ମେଗ। ପେନ୍ସନ୍ ଯୋଜନ। । ପ୍ରତ୍ୟେକ ହିତ।ଧିକ।ରୀ ପ।ଇବେ ୩ ହଜ।ର କୋଟି । ଏନ୍ଏଚ୍ ବିକ।ଶରେ ବିଶ୍ୱରେ ଭ।ରତ ପଛୁଆ । ଉଜ୍ଜ୍ୱଳ।ରେ ୮କୋଟି ପରିବ।ରକୁ ଗ୍ୟ।ସ ସଂଯୋଗ ଲକ୍ଷ୍ୟ ରହିଛି ବୋଲି ଘୋଷଣ। କରିଛନ୍ତି ଅଥର୍ମନ୍ତ୍ରୀ ଶ୍ରୀ ଗୋୟଲ ।