PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଉଚ୍ଚ ମାଧ୍ୟମିକ ଶିକ୍ଷା ପରିଷଦ ପକ୍ଷରୁ ନୋଟିସ, ଘୁଞ୍ଚିଲା +୨ ପରୀକ୍ଷା
  • ||
  • ମହାରାଷ୍ଟ୍ରରେ ମର୍ମନ୍ତୁଦ ଦୁର୍ଘଟଣା: କାଠ ବୋଝେଇ ଟ୍ରକକୁ ଧକ୍କା ଦେବାପରେ ଡିଜେଲ ଟ୍ୟାଙ୍କରରେ ଲାଗିଲା ନିଆଁ, ୯ ଜଣ ଜୀବନ୍ତ ଦଗ୍ଧ
  • ||
  • ସରେଣ୍ଡର୍ କଲେ କଂଗ୍ରେସ ନେତା ନବଜୋତ ସିଂହ ସିଦ୍ଧୁ, ୩୪ ବର୍ଷ ପୂର୍ବ ରୋଡ୍‌ ରେଜ୍‌ ମାମଲାରେ ହୋଇଛି ବର୍ଷେ ସଶ୍ରମ କାରାଦଣ୍ଡ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ରାସନ ସାମଗ୍ରୀ ବଣ୍ଟନରେ ଅନିୟମିତତା ଅଭିଯୋଗ, ସ୍ଥିତି ସମୀକ୍ଷା କଲେ ବିଏମ୍ସି ମେୟର ସୁଲୋଚନା ଦାସ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ରାଜଧାନୀରେ ଚାଞ୍ଚଲ୍ୟ, ଜଗନ୍ନାଥ ନଗରରେ ବୋମା ମାଡ଼
  • ||
  • ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ୨୭ ମାସ ପରେ ଜେଲ୍‌ରୁ ମୁକୁଳିଲେ ଆଜମ ଖାନ, ସ୍ଵାଗତ କଲେ ଶିବପାଳ ଯାଦବ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ରାଜ୍ୟରେ ଖସୁଛି କରୋନା ଗ୍ରାଫ୍, ୨୪ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ୧୦ ପଜିଟିଭ୍ ଚିହ୍ନଟ
  • ||
  • ସିବିଆଇ ପଞ୍ଝାରେ ପୁଣି ଲାଲୁ ପ୍ରସାଦ : ରେଲୱେ ନିଯୁକ୍ତିରେ ଦୁର୍ନୀତି ଅଭିଯୋଗ, ୧୭ଟି ଠିକଣାରେ ଚାଲିଛି ରେଡ୍
  • ||

ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ କବିତା ‘ସୌଗନ୍ଦ ମୁଝେ ଇସ୍ ମିଟି କୀ…’କୁ କଣ୍ଠଦାନ କଲେ ଲତା ମଙ୍ଗେସକର

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୩୦।୩; ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦିଙ୍କ ଏକ କବିତାକୁ ଭାରତର ସୁର ସାମାଜ୍ଞ୍ରୀ ଭାବରେ ଲତା ମଙ୍ଗେସକର କଣ୍ଠଦାନ କରିଛନ୍ତି। ସେ ଏହି ଗୀତର ଭିଡିଓକୁ ନିଜର ଟ୍ବିଟର ହ୍ୟାଣ୍ଡେଲରେ ମଧ୍ୟ ସେୟାର କରିଛନ୍ତି। ଏହି ଗୀତର ଭିଡିଓରେ ସବୁଠାରୁ ପ୍ରଥମେ ଲତାଙ୍କ ସ୍ବର ଶୁଣିବାକୁ ମିଳୁଛି। ସେ କହୁଛନ୍ତି ‘ନମସ୍କାର କିଛି ଦିନ ପୂର୍ବରୁ ଭାରତର ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମାନନୀୟ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦିଙ୍କ ଭାଷଣ ଶୁଣୁଥିଲି। ସେ ଏକ କବିତାର ପଙ୍କକ୍ତି କହିଥିଲେ, ଯାହାକି ପ୍ରତି ଭାରତୀୟ ମନର କଥା ବୋଲି ଲାଗିଥିଲା। ଏହା ମୋ ହୃଦୟକୁ ଛୁଇଁ ପାରିଥିଲା। ମୁଁ ଏହାକୁ ରେକର୍ଡ କରିଛି ଓ ଆଜି ଆମ ଦେଶର ବୀର ଯବାନ ଓ ଦେଶର ଜନତାଙ୍କୁ ସମର୍ପିତ କରୁଛି। ଜୟ ହିନ୍ଦ’

ଏହି ଭିଡିଓକୁ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦି ନିଜର ଟ୍ବିଟର ଆକାଉଣ୍ଟରେ ସେୟାର କରି ଲେଖିଛନ୍ତି ‘ହୃଦୟର ଗଭୀରତାରୁ ଏହି ଗୀତକୁ ରୂପ ଦେବାରେ ଆପଣଙ୍କର ସ୍ନେହ ଓ ଆର୍ଶିବାଦ ମୋ ପାଇଁ ପ୍ରେରଣାର ସ୍ରୋତ।’ ଏଠାରେ ଉଲ୍ଳେଖନୀୟ ଯେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦିଙ୍କ ବାୟୋପିକ ୫ ଅପ୍ରେଲରେ ରିଲିଜ୍ ହେବାକୁ ଯାଉଛି। ଫିଲ୍ମର ପ୍ରଥମ ଗୀତ କବିତା ‘ସୌଗନ୍ଦ ମୁଝେ ଇସ୍ ମିଟି କୀ…’ ଉପରେ ତିଆରି କରାଯାଇଛି। ଏହି ଗତ ୨୩ ତାରିଖରେ ରିଲିଜ୍ ହୋଇଥିଲା।

ପାକିସ୍ତାନର ବାଲକୋଟରେ ବାୟୁସେନାର ଏୟାରଷ୍ଟ୍ରାଇକ୍ ପରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଏହି କବିତାକୁ ପଢିଥିଲେ। ସେ ରାଜସ୍ତାନର ଚୁରୁରେ ଏକ ସଭାରେ ଭାଷଣ ଦେଇ ଏହି କବିତାର କିଛି ପଙ୍କକ୍ତି ପଢିଥିଲେ।ସେ କହିଥିଲେ ’ମୁଝେ ସୌଗନ୍ଦ ହୈ ଇସ୍ ମିଟି କି, ମେଁ ଦେଶ ମିଟନେ ନେହିଁ ଦୁଗାଁ, ମେଁ ଦେଶ ନେହିଁ ରୁକନେ ଦୁଁଗା, ମେଁ ଦେଶ ନେହିଁ ଝୁକନେ ଦୁଁଗା, ମେରା ବଚନ ହେ ଭାରତ ମା’ କୋ, ତେରା ଶିଶ୍ ଝୁକନେ ନେହି ଦୁଁଗା।’

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର