PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ବିଶ୍ୱର ସବୁଠୁ ବଡ଼ କ୍ରିକେଟ ଷ୍ଟାଡ଼ିୟମ୍‌ରେ ଖେଳା ଯିବ ଆଇପିଏଲ ୨୦୨୨ ଫାଇନାଲ
  • ||
  • ଆନନ୍ଦପୁର : ଝରକା ଗ୍ରୀଲ୍ ଭାଙ୍ଗି ଶିକ୍ଷକଙ୍କ ଘରେ କଳାକନା ବୁଲାଇଦେଲେ ଦୁର୍ବୃତ୍ତ, ୧୫ ଭରି ସୁନାଅଳଙ୍କାର ସହ ନଗଦ ୫୨ ହଜାର ଟଙ୍କା ଲୁଟ୍
  • ||
  • ସୋର : ଗୋରୁ ବୋଝେଇ କଣ୍ଟେନର ଜବତ, ୪୦ ରୁ ଉର୍ଦ୍ଧ୍ଵ ଗୋରୁ ଉଦ୍ଧାର, ୧୧ ଗିରଫ
  • ||
  • ସମାନ ନାଗରିକ ସଂହିତା ଲାଗୁ କରିବା ପ୍ରସ୍ତୁତିରେ ମୋଦି ସରକାର , ପ୍ରଥମେ ଉତ୍ତରାଖଣ୍ଡରେ ଏହି ଆଇନ୍‌ ଲାଗୁ କରାଯିବାର ଅଭ୍ୟାସ ଆରମ୍ଭ କରାଯାଇଛି
  • ||
  • ଗୁଜରାଟରେ ବଡ଼ ବିଜୟର ପ୍ରସ୍ତୁତିରେ ବିଜେପି , କଂଗ୍ରେସ ଦୁର୍ବଳତାର ବି ମିଳିବ ଫାଇଦା
  • ||

ନେତାଜୀଙ୍କୁ ୧ମ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଘୋଷଣା କରାଯାଉ : ପାଠସୂଚୀରେ ସ୍ଥାନ ଦେବାକୁ ସିଲାବସ୍ କମିଟିକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଲେ ଶିକ୍ଷାମନ୍ତ୍ରୀ

କୋଲକାତା,୨୬/୧ : ନେତାଜୀ ସୁଭାଷ ଚନ୍ଦ୍ର ବୋଷଙ୍କୁ ଭାରତର ପ୍ରଥମ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଭାବରେ ମାନ୍ୟତା କାହିଁକି ମିଳିବ ନାହିଁ । ୧୯୪୩ ମସିହା ଅକ୍ଟୋବର ୨୧ରେ ସେ କିପରି ସ୍ୱାଧୀନତା ଘୋଷଣା କରିଥିଲେ ? ତାହାର ଠିକ୍‌ ପ୍ରତିଫଳନ କାହିଁକି ହେବ ନାହିଁ ? ଏହି ବିବାଦ ମଧ୍ୟରେ ରାଜ୍ୟ ଶିକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀ ବ୍ରତ୍ୟ ବସୁ ଏକ ବଡ଼ ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି । ନେତାଜୀଙ୍କୁ ଭାରତର ପ୍ରଥମ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଭାବେ ଘୋଷଣା କରିବା ପାଇଁ ସେ ଦାବି କରିଛନ୍ତି । ଏହାସହ ନୂତନ ପିଢ଼ିର ପାଠ ପୁସ୍ତକରେ ଏହି ବିଷୟ ସ୍ଥାନିତ କରିବାକୁ ସିଲାବସ୍‌ କମିଟିକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଥିବା ସୂଚନା ମିଳିଛି । ଏହି ନିଷ୍ପତ୍ତି ପରେ କୁନାଲ ଘୋଷ ମଧ୍ୟ ଟୁଇଟ୍‌ କରି ବ୍ରତ୍ୟ ବସୁଙ୍କୁ ଧନ୍ୟବାଦ ଜଣାଇଛନ୍ତି । 

ମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଏହି ନିର୍ଦ୍ଦେଶନାମା ଅନୁଯାୟୀ, ନେତାଜୀ ପର୍ବ ବିଦ୍ୟାଳୟର ପିଲାମାନଙ୍କ ପାଠକ୍ରମରେ ସ୍ଥାନ ପାଇବ । ଯେପରି ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ ଜାତୀୟ ହିରୋଙ୍କୁ ସମ୍ମାନ ଦେବାରେ ଗୋଟିଏ ପାଦ ଆଗକୁ ବଢ଼ିଛି ବୋଲି ସେ ଉଲ୍ଲେଖ କରିଛନ୍ତି । ଏକ ସାମ୍ବାଦିକ ସମ୍ମିଳନୀରେ ବ୍ରତ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଦେଶରେ ଆଉ ଜଣେ ବଙ୍ଗୀୟ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀର ଦାବିଦାର ଅଛନ୍ତି । ଏହି ପରିପ୍ରେକ୍ଷୀରେ, ଔପନିବେଶିକ ଭାରତର ବଙ୍ଗଳା ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନେତାଜୀଙ୍କ ଅଭ୍ୟାସ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଯଥାର୍ଥ ଅଟେ । ମୁଁ ସିଲାବସ୍‌ କମିଟିକୁ ଏହି ବିଷୟରେ ବିଚାର କରିବାକୁ କହିବି ।

ପ୍ରଜାତନ୍ତ୍ର ଦିବସ ପରେଡ୍‌ରେ କେନ୍ଦ୍ର ନେତାଜୀଙ୍କ ପ୍ରଞ୍ଜାପନ ମେଢ଼ ବାତିଲ୍‌ କରିଦେଇଛି । ଆମ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଏହାର ପ୍ରତିବାଦ କରିବା ପରେ ଦିଲ୍ଲୀରେ ଏକ ପ୍ରତିମୂର୍ତ୍ତି ନିର୍ମାଣ କରାଯାଉଛି । ରବୀନ୍ଦ୍ରନାଥ କହିଛନ୍ତି ଯେ, କେବଳ ମୂର୍ତ୍ତି ସ୍ଥାପନ କରିବା ଉଚିତ୍‌ ନୁହେଁ । ସେହି ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ପ୍ରକୃତ ସମ୍ମାନ ଦେବା ଉଚିତ୍‌ । ନେତାଜୀଙ୍କୁ ଶ୍ରଦ୍ଧା ଓ ସମ୍ମାନ ଦେବା ନେଇ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ କୌଣସି ଲକ୍ଷଣ ନାହିଁ । ସିଲାବସ୍‌ରେ ନେତାଜୀଙ୍କ ସବିଶେଷ ତଥ୍ୟ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଅଧ୍ୟୟନ କରୁନାହାଁନ୍ତି । କାରଣ ନେତାଜୀଙ୍କ ପାଇଁ ସେମାନଙ୍କର କୌଣସି ଆଗ୍ରହ ନାହିଁ । ତାଇୱାନ ବିମାନ ବନ୍ଦରରେ କ’ଣ ଘଟିଲା ସେ ବିଷୟରେ ଆମର ଯଥେଷ୍ଟ ସନ୍ଦେହ ଅଛି । ଦେଶ ଛାଡ଼ିବା ପରେ ନେତାଜୀ ଯାହା କରିଥିଲେ, ଅହିଂସା ତଥା ହିଂସାତ୍ମକ ଆନ୍ଦୋଳନର ମିଶ୍ରଣରେ ସେ ଯାହା କରିଥିଲେ, ତାହା ଅଭ୍ୟାସ କରାଯିବା ଆବଶ୍ୟକ ।

ସ୍ୱାଧୀନ ଭାରତରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ପଦର ମୁଖ୍ୟ ଦାବିଦାର ପାଇଁ ନେତାଜୀ ମୁଖ୍ୟ ପ୍ରତିଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱୀ ଥିଲେ । କିନ୍ତୁ ସେ ପାରିଲେ ନାହିଁ । ଏବେ ପୁଣି ଜଣେ ବଙ୍ଗୀୟ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଛି । ଏହି ପରିପ୍ରେକ୍ଷୀରେ, ମୁଁ ସିଲାବସ୍‌ କମିଟିକୁ ବଙ୍ଗୀୟ ଜାତୀୟ ଚେତନାର ମହତ୍ତ୍ୱ ସହିତ ବିଚାର କରିବାକୁ କହିବାକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛି । ଘଟଣାଟି ହେଉଛି, ୨୧ ଅକ୍ଟୋବର ୧୯୪୩ର । ନେତାଜୀ ଏକ ସ୍ୱାଧୀନ ସରକାର ଘୋଷଣା କରିଥିଲେ । ଯୁଦ୍ଧ ଓ ବୈଦେଶିକ ବ୍ୟାପାର ବିଭାଗ ତଥା ପରବର୍ତ୍ତୀ କାର୍ଯ୍ୟ ବିଭାଗ ସହିତ ତାଙ୍କୁ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଭାବରେ ଘୋଷଣା କରାଯାଇଥିଲା । ଏହାପରେ ଆଣ୍ଡାମାନ ଏବଂ ନିକୋବର ଦ୍ୱୀପପୁଞ୍ଜ ଜେନେରାଲ୍‌ ତାଜା ଦ୍ୱାରା ନେତାଜୀ ସରକାରଙ୍କୁ ହସ୍ତାନ୍ତର କରାଯାଇଥିଲା । ଏକାଧିକ ଦେଶ ମଧ୍ୟ ସ୍ୱାଧୀନ ସରକାର ମାନନ୍ତି । ଆଜାଦ ହିନ୍ଦ ସେନା ପୂର୍ବ ଭାଗରେ ପ୍ରବେଶ କରି ତ୍ରିରଙ୍ଗା ପତାକା ଉତ୍ତୋଳନ କରିଥିଲେ । ଏହି ଆଜାଦ ହିନ୍ଦ ସରକାରଙ୍କ ନୀତି ଏବଂ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପ ବିଦ୍ୟାଳୟ ପାଠରେ ନାହିଁ । ଅକ୍ଟୋବର ୨୩ରେ, ଜାପାନ ସରକାରଙ୍କୁ ଏକ ସ୍ୱାଧୀନ ରାଜ୍ୟ ଭାବରେ ମାନ୍ୟତା ଦେଲା । ଚୀନ୍‌, ଇଟାଲୀ, ଜର୍ମାନୀ, ଫିଲିପାଇନ୍ସ, ସିରିଆ ଏବଂ ବର୍ମା ସମସ୍ତେ ନେତାଜୀଙ୍କ ସରକାରକୁ ସ୍ୱୀକୃତି ଦେଇଛନ୍ତି ।