PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ସମ୍ବଲପୁର : ନାକଟିଦେଉଳରେ ଭାଲୁ ଆକ୍ରମଣରେ ୨ ଚାଷୀ ଗୁରୁତର
  • ||
  • Tokyo Olympics : ଭାରତକୁ ପ୍ରଥମ ପଦକ, ଭାରତ୍ତୋଳନରେ ମୀରାବାଈ ଚାନୁ ଜିତିଲେ ରୌପ୍ୟ ପଦକ
  • ||
  • ସମ୍ବଲପୁର : ହୀରାକୁଦ ଉପରମୁଣ୍ଡରେ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା, ଜଳଭଣ୍ଡାରକୁ ପ୍ରବେଶ କରୁଛି ୭୭ ହଜାର କ୍ୟୁସେକ ଜଳ, ପୁଣି ଗେଟ୍ ଖୋଲିବା ନେଇ ବାଜିଲା ସାଇରନ୍
  • ||
  • ଆନନ୍ଦପୁର : ଶାଳନ୍ଦୀ ନଦୀର ହଦଗଡ ଡ୍ୟାମରୁ ହୋମିଓପାଥି ଡାକ୍ତରୀ ଛାତ୍ରଙ୍କ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର, ଦୁଇ ଦିନ ତଳୁ ଥିଲେ ନିଖୋଜ
  • ||
  • ଯାଜପୁର : ଘର ଭିତରୁ ଦମ୍ପତିଙ୍କ ଝୁଲନ୍ତା ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର, ହତ୍ୟା ଅଭିଯୋଗ ଆଣିଲେ ଝିଅ ଘର ଲୋକେ
  • ||
  • ତେଲକୋଇ : ନାଳରେ ଭାସିଗଲେ ଓରିଆ ପଞ୍ଚାୟତ ପୁରୁଣାପାଣି ପାଣି ଗାଁର ଗୁରଦେବ ନାୟକ
  • ||
  • ବାନ୍ଦୀପୋରା : ଆତଙ୍କବାଦୀ-ସୁରକ୍ଷାବାହିନୀ ମୁହାଁମୁହିଁ, ସେନା ଗୁଳିରେ ୨ ଆତଙ୍କବାଦୀ ସଫା
  • ||
  • ଟୋକିଓ ଟକ୍କର: ଭାରତୀୟ ପୁରୁଷ ହକି ଦଳର ଦମଦାର ବିଜୟ, ନ୍ୟୁଜିଲାଣ୍ଡକୁ ୩-୨ରେ ଦେଲା ମାତ୍‌
  • ||
  • ଚଣ୍ଡିଖୋଲ : କେନାଲରୁ ଯୁବକଙ୍କ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର, ହତ୍ୟା ସନ୍ଦେହ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୬୮ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୫୪୪୫କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ରାଜ୍ୟରେ ୨୪ ଘଣ୍ଟା ଭିତରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ଆଉ ୧୮୬୪ ଜଣ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • ପୁରୀ : ୨୯ ଦିନ ପରେ ରତ୍ନବେଦିକୁ ଫେରିଲେ ମହାବାହୁ, ଆଜି ମିଳିବ ନୀଳାଚଳ ଅବଢ଼ା
  • ||

ସୂଚନା ଦେଲେ ନିର୍ବାଚନ କମିଶନ: ନିର୍ଦ୍ଧାରିତ ସମୟରେ ହେବ ଲୋକସଭା ନିର୍ବାଚନ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୧।୩: ଦେଶ ଲୋକସଭା ନିର୍ବାଚନର ଦ୍ବାରାଦେଶରେ ଠିଆ ହୋଇଛି। ଏହାମଧ୍ୟରେ ଆଜି ନିର୍ବାଚନ କମିଶନର ସୁନିଲ ଆରୋରା ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି ନିର୍ଦ୍ଧାରିତ ସମୟ ଅନୁସାରେ ଲୋକସଭା ନିର୍ବାଚନ ହେବ।  ସାମ୍ବାଦିକ ସମ୍ମିଳନୀରେ ଆରୋରାଙ୍କୁ ଯେତେବେଳେ ପ୍ରଶ୍ନ ପଚରା ଯାଇଥିଲା ପାକିସ୍ତାନରେ ବାୟୁସେନାର ଆକ୍ରମଣ ପରେ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥିବା ପରିସ୍ଥିତିରେ ଦେଶରେ ପର୍ଯ୍ୟାପ୍ତ ପରିମାଣର ସୁରକ୍ଷାବଳ ଉପଲବ୍ଧ ନହେବାର ଆଶଙ୍କା କାରଣରୁ କ’ଣ ନିର୍ବାଚନ ଠିକ୍ ସମୟରେ କରିବା ସମ୍ଭବ ହେବ? ଏହାର ଉତ୍ତରରେ ମୁଖ୍ୟ ନିର୍ବାଚନ କମିଶନ ଆଗାମୀ ଲୋକସଭା ନିର୍ବାଚନକୁ ସ୍ବତନ୍ତ୍ର, ନିରପେକ୍ଷ ଓ ପାରଦର୍ଶୀପୂର୍ଣ୍ଣ ଭାବରେ କରିବାର ସଂକଳ୍ପ ବ୍ୟକ୍ତ କରି କହିଛନ୍ତି  ନିର୍ବାଚନ ଆଚରଣ ବିଧିକୁ କଡା କଡି ଭାବରେ ପାଳନ କରିବା ଓ ଅଭିଯୋଗ ପରେ ତତ୍ପରତାର ସହ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଗ୍ରହଣ କରାଯିବ। କୁହାଯାଉଛି ଯେ ନିର୍ବାଚନ କମିଶନ୍ ମାର୍ଚ ପ୍ରଥମ ସପ୍ତାହରେ ତାରିଖର ଘୋଷଣା କରିପାରନ୍ତି।।

source:https://www.livelaw.in

ଏହା ସହ ନିର୍ବାଚନ କମିଶନର କହିଛନ୍ତି  କମିଶନ ସହିତ ବୈଠକରେ ରାଜନୈତିକ ଦଳ, ଜାତୀୟ, ସାମ୍ପ୍ରଦାୟିକ ଭାଷଣ ଉପରେ ରୋକ ଲଗାଇବା, ନିର୍ବାଚନ ବେଳେ ଶତ ପ୍ରତିଶତ କେନ୍ଦ୍ରୀୟବାହିନୀର ମୁତୟନ କରିବା, ଭୋଟଦାନ ସୂଚିରେ ଭ୍ରମ ସୁଧାରିବା, ଭୋଟଦାନ ସୂଚିରେ ଆଧାରକୁ ଯୋଡିବା ଓ ଇଲୋଟ୍ରୋନିକ୍ସ ଭୋଟିଂ ମେସିନରୁ ଭୋଟଦାନ ଗୋପନୀୟତା ସୁନିଶ୍ଚିଚିତ କରିବା ସହିତ ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରସଙ୍ଗ ଉଠାଇଥିଲେ। ଆଗାମୀ ନିର୍ବାଚନ ବେଳେ  ସାରା ଦେଶରେ ସି-ଭିଜିଲ ମୋବାଇଲ ଆପ୍ଲିକେସନ୍ ଜାରି କରାଯିବ। ଯାହା ଉପରେ କୌଣସି ନାଗରିକ ନିର୍ବାଚନ ସମ୍ପର୍କିତ ଅଭିଯୋଗ ଦାଖଲ କରିପାରିବେ। ଅଭିଯୋଗକାରୀଙ୍କ ନାମ ଗୋପନୀୟ ରହିବାର ବିକଳ୍ପ ରହିବ। ସେହି ଅଭିଯୋଗ ଉପରେ କମିଶନ ନିଜ ଖର୍ଚରେ ଗ୍ରହଣ କରିବେ। ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ ନଜର ରଖିବା ପାଇଁ ନିର୍ବାଚନ କମିଶନଙ୍କ ସମିତିରେ ଜଣେ ଜଣେ ସୋସିଆଲ ମିଡିଆ ବିଶେଷଜ୍ଞ ମୁତନୟ ହେବେ।

source: https://www.bhaskarhindi.com

ଏଥର ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶର ସମସ୍ତ ୧ଲକ୍ଷ,୬୩ ହଜାର ୩୩୧ ଭୋଟଦାନ କେନ୍ଦ୍ରରେ ଇଭିଏମ୍ ସହିତ ଭିଭିପାଟର ବ୍ୟବହାର କରାଯିବ। ଭିଭିପାଟ ମେସିନର ଉପଯୋଗ ସମ୍ପର୍କରେ ଲୋକଙ୍କୁ ସଚେତନ କରିବାର ପାଇଁ ଆରମ୍ଭ କରାଯାଇଥିବା ଅଭିଯାନକୁ ବୁଥସ୍ତର ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ନିଆଯିବାର ଚେଷ୍ଟା କରାଯିବ।  ଉଲ୍ଳେଖନୀୟ ଯେ ବର୍ତ୍ତମାନର ଲୋକସଭା କାର୍ଯ୍ୟକାଳ ଆଗାମୀ ୩ ଜୁନରେ ଶେ​‌ଷ ହେବ। ଏହାକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି କମିଶନ ନିର୍ବାଚନ କେଉଁ ମାସରେ ଓ କେତୋଟି ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ହେବ ତାହା ଘୋଷଣା କରିବାର ପ୍ରକିୟା ଆରମ୍ଭ କରିଦେଇଛନ୍ତି।