ଜନସେବା କେନ୍ଦ୍ରରେ ମିଳିବ ଏଲ୍‌ପିଜି

ଭୁବନେଶ୍ୱର,୪ା୩(ବ୍ୟୁରୋ): ଲୋକମାନେ ନିକଟସ୍ଥ ଜନସେବା କେନ୍ଦ୍ର (ସିଏସ୍‌ସି)ରେ ଏଲ୍‌ପିଜି ଭରିବାର ସୁବିଧା ପାଇବେ । ପ୍ରାରମ୍ଭିକ ଭାବେ ଓଡ଼ିଶାର ୨,୦୦୦ ସିଏସ୍‌ସିରେ ଏହି ସୁବିଧା ମିଳିବ । ଏଥିପାଇଁ ଆଜି ରାଷ୍ଟ୍ରାୟତ୍ତ ତୈଳ କମ୍ପାନି ଓ ଜନସେବା କେନ୍ଦ୍ର (ସିଏସ୍‌ସି) ମଧ୍ୟରେ ବୁଝାମଣାପତ୍ର (ଏମ୍‌ଓୟୁ) ସ୍ୱାକ୍ଷର ହୋଇଛି ।
ସେହିଭଳି ଓଡ଼ିଶାର ସିଏସ୍‌ସିଗୁଡ଼ିକରେ ୫୦୬ଟି ଉଜ୍ଜ୍ୱଳା ସ୍ୱାଭିମାନ ୟୁନିଟ୍‌ ସ୍ଥାପନ ହେବାକୁ ଯାଉଛି । ଏହି ଉଜ୍ଜ୍ୱଳା ସ୍ୱାଭିମାନ ୟୁନିଟ୍‌ରେ ଉଜ୍ଜ୍ୱଳା ବ୍ରାଣ୍ଡ ନାମରେ ସାନିଟାରୀ ନାପ୍‌କିନ୍‌ ତିଆରି ହେବ । ରାଷ୍ଟ୍ରାୟତ୍ତ ନାଲ୍‌କୋ, ଏନ୍‌ଟିପିସି, କୋଲ୍‌ ଇଣ୍ଡିଆ ଓ ପାରାଦୀପ ବନ୍ଦର ଟ୍ରଷ୍ଟ ନିଜର କର୍ପୋରେଟ୍‌ ସାମାଜିକ ଦାୟିତ୍ୱବୋଧ (ସିଏସ୍‌ଆର୍‌) ଅଧୀନରେ ସିଏସ୍‌ସିଗୁଡ଼ିକୁ ଏହି ଭେଣ୍ଡିଂ ମେସିନ ଯୋଗାଇବାକୁ ପ୍ରତିଶ୍ରୁତିବଦ୍ଧ ହୋଇଛନ୍ତି ।
କେନ୍ଦ୍ର ପେଟ୍ରୋଲିୟମ ଓ ଦକ୍ଷତା ବିକାଶ ମନ୍ତ୍ରୀ ଧମେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରଧାନ ଏବଂ ରେଳ ରାଷ୍ଟ୍ରମନ୍ତ୍ରୀ ମନୋଜ ସିହ୍ନାଙ୍କ ଉପସ୍ଥିତିରେ ରାଷ୍ଟ୍ରାୟତ୍ତ ତୈଳ କମ୍ପାନିଗୁଡ଼ିକର ଓଡ଼ିଶା ସଂଯୋଜକ ଶୁଭଜିତ ଘୋଷ ଓ ସିଏସ୍‌ସି ଓଡ଼ିଶା ମୁଖ୍ୟ ସ୍ୱର୍ଣ୍ଣପ୍ରଭା ସିଂହଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଏହି ଏମ୍‌ଓୟୁ ସ୍ୱାକ୍ଷରିତ ହୋଇଛି ।
ଏମ୍‌ଓୟୁ ମୁତାବକ, ଇଣ୍ଡିଆନ ଅଏଲ୍‌, ଭାରତ ପେଟ୍ରୋଲିୟମ ଓ ହିନ୍ଦୁସ୍ତାନ ପେଟ୍ରୋଲିୟମ ରାଜ୍ୟର ୨,୦୦୦ ଜନସେବା କେନ୍ଦ୍ରକୁ ନିଜର ଏଲ୍‌ପିଜି ବିତରଣ ଉପକେନ୍ଦ୍ର ଭାବେ ବ୍ୟବହାର କରିବେ । ଫଳରେ ଗ୍ରାମାଞ୍ଚଳର ଲୋକମାନେ ନିଜ ହାତପାହାନ୍ତାରେ ରନ୍ଧନ ଗ୍ୟାସ ପାଇପାରିବେ ।
ଏ ସମ୍ପର୍କରେ କେନ୍ଦ୍ର ପେଟ୍ରୋଲିୟମ ମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି, ଏଲ୍‌ପିଜି ବ୍ୟବହାର ବଢ଼ିଥିବାରୁ ମୋଦି ସରକାରରେ ଓଡ଼ିଶାରେ ୪୦୫ଟି ନୂଆ ଏଲ୍‌ପିଜି ବିତରକ ଯୋଡ଼ାଯାଇଛି । ଏଥିସହ ରାଜ୍ୟରେ ମୋଟ୍‌ ଏଲ୍‌ପିଜି ବିତରକ ସଂଖ୍ୟା ୮୦୫ ହୋଇଛି । ଏହାସତ୍ତେ୍ୱ ରାଜ୍ୟର ଉପଭୋକ୍ତାଙ୍କ ନିକଟରେ ଏଲ୍‌ପିଜି ପହଞ୍ଚାଇବାର ଆହ୍ୱାନ ରହିଥିଲା । ଏଣୁ ଆଜି ତୈଳ କମ୍ପାନିଗୁଡ଼ିକ ଓ ସିଏସ୍‌ସିଗୁଡ଼ିକ ମିଶି ଗାଁରେ ଉପଭୋକ୍ତାଙ୍କ ପାଖରେ ଏଲ୍‌ପିଜି ପହଞ୍ଚାଇବାକୁ ପ୍ରୟାସ ଆରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି । ଏହାଦ୍ୱାରା ଜନସେବା କେନ୍ଦ୍ରଗୁଡ଼ିକ ଦି’ପଇସା ଲାଭ କରିବେ ଓ ଲୋକେ ସୁବିଧାରେ ଏଲ୍‌ପିଜି ପାଇବେ ।
ଶ୍ରୀ ପ୍ରଧାନ କହିଛନ୍ତି, ପୂର୍ବରୁ ଓଡ଼ିଶାରେ ୧୦୦ଟି ଉଜ୍ଜ୍ୱଳା ସ୍ୱାଭିମାନ ୟୁନିଟ୍‌ ଥିଲା । ଆଜି ନାଲ୍‌କୋ ୧୦୦ଟି ଓ ଏନ୍‌ଟିପିସି ପକ୍ଷରୁ ୫୦ଟି ଉଜ୍ଜ୍ୱଳା ସାନିଟାରୀ ନାପ୍‌କିନ୍‌ ତିଆରି ଭେଣ୍ଡିଂ ମେସିନ ବିତରଣ କରାଯାଇଛି । ଆଗାମୀ ସମୟରେ ରାଜ୍ୟରେ ମୋଟ୍‌ ୫୦୬ଟି ଉଜ୍ଜ୍ୱଳା ସ୍ୱାଭିମାନ ୟୁନିଟ୍‌ ବସିବାକୁ ଯାଉଛି । ଏହା ମାଧ୍ୟମରେ ରାଜ୍ୟର ମହିଳାମାନେ ଶସ୍ତାରେ ସୁସ୍ଥକର ସାନିଟାରୀ ନାପ୍‌କିନ୍‌ ପାଇପାରିବେ ବୋଲି କେନ୍ଦ୍ରମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି ।
ଏ ଅବସରରେ ରେଳ ରାଷ୍ଟ୍ରମନ୍ତ୍ରୀ ମନୋଜ ସିହ୍ନା କହିଛନ୍ତି, ଓଡ଼ିଶାର ଉପାନ୍ତ ଅଞ୍ଚଳରେ ଉନ୍ନତ ମାନର ମୋବାଇଲ୍‌ ସେବା ପହଞ୍ଚାଇବା ଲକ୍ଷ୍ୟରେ ଭାରତ ସଞ୍ଚାର ନିଗମ ଲିମିଟେଡ୍‌ (ବିଏସ୍‌ଏନ୍‌ଏଲ୍‌) ଚଳିତ ବର୍ଷ ଆଉ ୧୦୦ଟି ଟାୱାର ବସାଇବ ବୋଲି କେନ୍ଦ୍ରମନ୍ତ୍ରୀ ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି । ସେହିଭଳି ସେ କହିଛନ୍ତି, ରାଜ୍ୟର ୩,୦୦୦ ଗ୍ରାମପଞ୍ଚାୟତରେ ଇଣ୍ଟରନେଟ୍‌ ସେବା ପହଞ୍ଚାଇବା ଲକ୍ଷ୍ୟରେ ୨୦୧୭ ଡିସେମ୍ବର ୨୬ରେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଓଡ଼ିଶା ପାଇଁ ୩୫୧.୬ କୋଟି ଟଙ୍କା ଅନୁମୋଦନ କରିଛନ୍ତି । କିନ୍ତୁ ବର୍ଷେରୁ ଅଧିକ ସମୟ ବିତିଥିଲେ ମଧ୍ୟ ଏଯାଏଁ ଏହି କାମ ଆରମ୍ଭ ହୋଇପାରିନି । ଏଣୁ ତୁରନ୍ତ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଏନେଇ କାର୍ଯ୍ୟପନ୍ଥା ଗ୍ରହଣ କରନ୍ତୁ ।
ଏ ଅବସରରେ ଉଭୟ କେନ୍ଦ୍ରମନ୍ତ୍ରୀ ଦ୍ୱାରା ଓଡ଼ିଶାରେ ବହୁ ପ୍ରକଳ୍ପର ଉନ୍ମୋଚନ ହୋଇଛି । ୧୧ କୋଟି ଟଙ୍କା ବିନିମୟରେ ଓଡ଼ିଶାର ଗ୍ରାମାଞ୍ଚଳରେ ୭୫୨ଟି ସ୍ଥାନରେ ବିଏସ୍‌ଏନ୍‌ଏଲ୍‌ ୱାଇ-ଫାଇ ହଟ୍‌ସ୍ପଟ ସେବା ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି । ୱାଇ-ଫାଇ ଚୌପାଲ ପ୍ରକଳ୍ପ ଅଧୀନରେ ଜଗତସିଂହପୁର ଜିଲ୍ଲାର ୧୦୦ଟି ଗ୍ରାମପଞ୍ଚାୟତରେ ୱାଇ-ଫାଇ ସେବା ଆରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି । ୧୬ଟି ଜିଲ୍ଲାରେ ଏମ୍‌ପିଏଲ୍‌ଏସ୍‌-ଟିପି ନେଟ୍‌ୱର୍କ ସୁବିଧାର ଲୋକାର୍ପଣ କରିଛନ୍ତି ।

   ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର


ପାଇଖାନାରେ କଟୁଛି ବୃଦ୍ଧାଙ୍କ ଜୀବନ

ବ୍ୟୋମକେଶ ରାୟଙ୍କୁ ବିଜୁ ଯୁବ ଜନତା ଦଳର ସଭାପତି, ଦେବୀ ରଞ୍ଜନ ତ୍ରିପାଠୀଙ୍କୁ ବିଜୁ ଛାତ୍ର ଜନତା ଦଳର ସଭାପତି ଦାୟିତ୍ୱ

ଓଡ଼ିଆ ବୈଜ୍ଞାନିକ ପାଇଲେ ଭାରତର ସର୍ବୋଚ୍ଚ ବିଜ୍ଞାନ ପୁରସ୍କାର

ତଣ୍ଡ ଗଣିଲେଣି ୬୦୯୨୯ ଜଣ -ନିୟମ ଫାଙ୍କିଥିବା ୧୨୬ ଦୋକାନ ସିଲ୍‌, ଅମାନିଆଙ୍କୁ ସାବାଡ୍‌ କରୁଛି ଏନ୍‌ଫୋର୍ସମେଣ୍ଟ ସ୍କ୍ୱାଡ୍‌

ବିଧାନସଭା କୋଭିଡ୍ ଟେଷ୍ଟ – ୧୩୬ ପଜିଟିଭ୍

ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ପାଶ୍ୱର୍ରୁ ଉଚ୍ଛେଦ କ୍ଷତିଗ୍ରସ୍ତଙ୍କୁ ଜମି ଦେବା ନେଇ ବିବାଦ-ଉଚ୍ଛେଦ ପ୍ରକ୍ରିୟାରେ ସ୍ଥିତାବସ୍ଥା, ସରକାରଙ୍କୁ ନୋଟିସ୍‌