Unlock 1.0 : ଏବେ ଦୁଇଚକିଆ ଯାନରେ ବସିପାରିବେ ୨ଜଣ, କିନ୍ତୁ ମାନିବାକୁ ପଡ଼ିବ ସର୍ତ୍ତ ନହେଲେ ଲାଗିବ ଜରିମନା

ଲକ୍ଷ୍ନୌ ୧।୬ : ଚତୁର୍ଥ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ଲକଡାଉନ୍ ସମାପ୍ତ ହେବା ପରେ, ଜୁନ୍ ୧ରୁ ୟୁପିରେ ଅନେକ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଅନଲକ୍ କରାଯାଉଛି । ତଥାପି, କଣ୍ଟେନମେଣ୍ଟ ଜୋନରେ କୌଣସି ଆରାମ ମିଳିବ ନାହିଁ । ସୋମବାର ଠାରୁ ଅନେକ ରିହାତି ସାଧାରଣ ଜନତାଙ୍କ ନିକଟରେ ପହଞ୍ଚିଛି । ଏଥି ମଧ୍ୟରୁ ସବୁଠାରୁ ପ୍ରମୁଖ ହେଉଛି ରାଜ୍ୟ ଭିତରେ ଗତିବିଧି ବିଷୟରେ ।

ବର୍ତ୍ତମାନ ଗୋଟିଏ ଜିଲ୍ଲାରୁ ଅନ୍ୟ ଜିଲ୍ଲାକୁ ଯିବା ପାଇଁ ଏକ ପାସ୍ ଆବଶ୍ୟକ ହେବ ନାହିଁ । ରବିବାର ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶ ସରକାର ଅନଲକ୍-୧ ସମ୍ବନ୍ଧରେ ନିର୍ଦ୍ଦେଶନାମା ଜାରି କରିଛନ୍ତି, ଯେଉଁଥିରେ ରାଜ୍ୟ ଭିତରେ ଓ ବାହାରେ ଲୋକଙ୍କ ଗତିବିଧି ଉପରେ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ହଟାଯାଇଛି। ବର୍ତ୍ତମାନ କୌଣସି ସ୍ଥାନକୁ ଯିବା ପାଇଁ ପାସ୍ ଏବଂ ଅନୁମତି ଆବଶ୍ୟକ ହେବ ନାହିଁ । ତେବେ ଗାଜିଆବାଦ ଏବଂ ଦିଲ୍ଲୀ ସହ ନୋଏଡା ସୀମା ସିଲ୍ ହୋଇ ରହିବ।

ନୂତନ ଗାଇଡଲାଇନ ଅନୁଯାୟୀ, ସୋମବାର ଠାରୁ ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶରେ ସମସ୍ତ ବସ୍ ଏବଂ ଟ୍ୟାକ୍ସି ସେବା ଆରମ୍ଭ ହେବ। ଦୁଇ ଜଣ ବ୍ୟକ୍ତି ହେଲମେଟ ଏବଂ ମାସ୍କ ସହିତ ଦୁଇ ଚକିଆ ଯାନରେ ବସିପାରିବେ । ମୁଖ୍ୟ ଶାସନ ସଚିବ ଆର.କେ ତିୱାରୀଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଦିଆଯାଇଥିବା ଆଦେଶ ଅନୁଯାୟୀ, ସାନିଟାଇଜର ଏବଂ ମାସ୍କ ଇତ୍ୟାଦି ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ନିୟମକୁ କଠୋର ଭାବେ ପାଳନ କରିବାକୁ ପଡ଼ିବ। ନିୟମ ଉଲ୍ଲଂଘନ ପାଇଁ ଜରିମନା ଆଦାୟ କରାଯିବ।

ଜୁନ୍‌ ୧ ରୁ ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶରେ ରୋଡୱେ ବସ୍ ମଧ୍ୟ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି। ଗାଇଡଲାଇନ ଅନୁଯାୟୀ ବସ୍‌ରେ ଯେତିକି ସିଟ୍ ଥିବ ସେତିକି ଯାତ୍ରୀ ଯାତ୍ରା କରିପାରିବେ। ନୂତନ ନିର୍ଦ୍ଦେଶାବଳୀ ଅନୁଯାୟୀ, ସକାଳ ୯ ଟାରୁ ୫ ଟା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ରାତିର କର୍ଫ୍ୟୁ ବଳବତ୍ତର ରହିବ। ଏହା ପୂର୍ବରୁ ଲକଡାଉନ୍ ୪ ରେ ଏହା ସନ୍ଧ୍ୟା ୭ ଟାରୁ ସକାଳ ୭ଟା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଥିଲା ।

କେନ୍ଦ୍ର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଏବଂ ପରିବାର କଲ୍ୟାଣ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟର ନିର୍ଦ୍ଦେଶାବଳୀ ଅନୁଯାୟୀ ୟୁପି ସରକାରଙ୍କ ଦ୍ବାରା କଣ୍ଟେନମେଣ୍ଟ ଜୋନ୍ ନିର୍ଣ୍ଣୟ କରାଯାଇଛି। କଣ୍ଟେନମେଣ୍ଟ ଜୋନରେ କେବଳ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ବିଭାଗ, ସ୍ବଚ୍ଛତା କାର୍ଯ୍ୟ ଏବଂ ଡୋର୍‌ ଷ୍ଟେପ୍ କାମ ଅନୁମତି ଦିଆଯିବ ।

   ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର


କ୍ରିସ୍‌ ଗେଲଙ୍କ ଛକା ରେକର୍ଡ, ପ୍ରଥମ କ୍ରିକେଟର ଭାବେ ଟି-୨୦ରେ ୧୦୦୦ ଛକା ମାରିଲେ ବସ୍

ବିହାର ନିର୍ବାଚନ: ଦ୍ବିତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ବହୁ ମହାରଥୀ ଦେବେ ଅଗ୍ନି ପରୀକ୍ଷା, ଉତ୍ତର ବିହାର ଉପରେ ସମସଙ୍କ ନଜର

କରୋନା କାଳରେ ଜଗତସିଂହପୁରକୁ ୭୦୮.୩୨ କୋଟି ଟଙ୍କାର ଅନୁଦାନ ଦେଇଛନ୍ତି ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦି: ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରଧାନ

ତୁର୍କୀରେ ସୁନାମି, ଇଜ୍‌ମିର୍‌ ସହର ଭିତରେ ପଶିଲା ପାଣି

ଫ୍ରାନ୍ସରେ ଅବସ୍ଥାପିତ ପାକିସ୍ତାନ ରାଷ୍ଟ୍ରଦୂତଙ୍କ ଅପସାରଣ ନିଷ‌୍ପତ୍ତିରେ ମୋହର ମାରିଲା ପାକ୍‌ ପାର୍ଲିଆମେଣ୍ଟ, ହେଲେ ୩ ମାସ ହେଲାଣି ନାହାନ୍ତି ରାଷ୍ଟ‌୍ରଦୂତ

ସ୍ବାବ ପରେ ଏବେ ପରିସ୍ରାରୁ ଜାଣିପାରିବେ କରୋନା ରିପୋର୍ଟ!