Lupin ଲଞ୍ଚ୍ କଲା କରୋନା ମେଡିସିନ୍, ଦାମ୍ ମାତ୍ର ୪୯ ଟଙ୍କା

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୫/୮: ମେଡିସିନ୍ କ୍ଷେତ୍ରର ପ୍ରମୁଖ କମ୍ପାନୀ ଲୁପିନ୍(Lupin) ବୁଧବାର କୋଭିଡ୍ ୧୯ର ହାଲୁକା ଓ କମ୍ ଗମ୍ଭୀର ରୋଗୀଙ୍କ ଚିକିତ୍ସା ପାଇଁ ମେଡିସିନ୍ ଫେଭିପିରାଭିର୍(Favipiravir)କୁ କୋଭିହାଲ୍ଟ(Covihalt) ବ୍ରାଣ୍ଡ୍ ନାଁରେ ମାର୍କେଟକୁ ଆଣିଛି । ଏହାର ଗୋଟିଏ ଗୁଲିର ମୂଲ୍ୟ ୪୯ ଟଙ୍କା ରଖାଯାଇଛି । ଲୁପିନ୍ ସେୟାର ମାର୍କେଟକୁ ପଠାଇଥିବା ନିୟାମକୀୟ ସୂଚନା ଅନୁସାରେ ଫେଭିପିରାଭିରକୁ ଜରୁରୀ କାଳୀନ ସ୍ଥିତିରେ ବ୍ୟବହାର ପାଇଁ ଡ୍ରଗ୍ କଣ୍ଟ୍ରୋଲର ଜେନେରାଲ ଅଫ୍ ଇଣ୍ଡିଆରୁ ଅନୁମତି ମିଳିଯାଇଛି ।

ଏଥିରେ କୁହାଯାଇଛି କି କୋଭିହାଲ୍ଟରେ ମେଡିସିନ୍ ମାତ୍ରକୁ ପ୍ରଶାସନର ସୁବିଧାକୁ ଧ୍ୟାନରେ ରଖି ବିକଶିତ କରାଯାଇଛି । ସେ କହିଛନ୍ତି କି ଏହି ମେଡିସିନ୍ ୨୦୦ ମିଲିଗ୍ରାମର ଗୁଲି ରୂପେ ୧୦ ଟାବଲେଟର ଷ୍ଟ୍ରିପ୍ ରୂପେ ଉପଲବ୍ଧ ହେବ । ପ୍ରତ୍ୟେକ ଟାବଲେଟର ଦାମ୍ ୪୯ ଟଙ୍କା ରଖାଯାଇଛି ।

ଲୁପିନର ଇଣ୍ଡିଆନ୍ ଜେନେରାଲ ଫର୍ମୁଲେସନ୍(IRF)ର ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ରାଜୀବ ସିବ୍ବଲ କହିଛନ୍ତି କି କମ୍ପାନୀକୁ ତପୋଟିକ ଭଳି ତୀବ୍ର ବେଗରେ ବ୍ୟାପୁଥିବା ସଂକ୍ରମଣ ରୋଗକୁ ବ୍ୟବସ୍ଥିତ କରିବା କ୍ଷେତ୍ରରେ ଯାହା ଅନୁଭବ ରହିଛି ତାର ଲାଭ ସେ ଉଠାଇ ପାରିବ । ସେ ନିଜ ମଜଭୁତ ବିତରଣ ନେଟୱର୍କ ଓ ମଇଦାନୀ କ୍ଷେତ୍ରରେ କାମ କରୁଥିବା କାର୍ଯ୍ୟବଳକୁ ସାରା ଦେଶରେ ପହଞ୍ଚାଇବା ନେଇ ସୁନିଶ୍ଚିତ କରିପାରିବ ।

ସନ୍ ଫାର୍ମ ମଧ୍ୟ ଲଞ୍ଚ କରିବ କରୋନା ମେଡିସିନ୍ FluGuard
ଏହା ପୂର୍ବରୁ ସନ୍ ଫାର୍ମାସ୍ୟୁଟିକଲ୍ ଇଣ୍ଡଷ୍ଟ୍ରିଜ୍ ମଧ୍ୟ ଫେଭିପିରାଭିରକୁ ଫ୍ଲୁଗାର୍ଡ ବ୍ରାଣ୍ଡ୍ ନାଁରେ ମାର୍କେଟକୁ ଓହ୍ଲାଉଛି । ସେ ନିଜର ଗୋଟିଏ ଟାବଲେଟର ଦାମ୍ ୩୫ ଟଙ୍କା ରଖିଛି । ଆପଣଙ୍କୁ କହିରଖୁଛୁ କି ଏଭିଫଭିର ସାଧାରଣତଃ ଫେଭିପିରାଭିର୍ ନାଁରେ ଜଣାଯାଏ । ଏହି ମେଡିସିନକୁ ପ୍ରଥମ ଥର ୧୯୯୦ରେ ଜାପାନର ଏକ କମ୍ପାନୀ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିଥିଲା ।

   ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର


ଭୁବନେଶ୍ୱରରେ ମିଳୁଛି କୋଭିଡ ଟିକା !

ଆସାମର ପୂର୍ବତନ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ତରୁଣ ଗୋଗଇଙ୍କର ପରଲୋକ-ତିନିମାସ ତଳେ କରୋନା ଆକ୍ରାନ୍ତ ହୋଇଥିଲେ

ଚିରା ପାସପୋର୍ଟ ଯୋଗୁଁ ଏୟାରପୋର୍ଟରେ ଖୋଲିଗଲା ପତିଙ୍କ ରାଜ୍, ରାଗରେ ପତ୍ନୀ ନେଲେ ଏମିତି ନିଷ୍ପତ୍ତି…

ଜୀବିତ ଯୁବକଙ୍କ ପୋଷ୍ଟମର୍ଟମ ! ଆଉ ତା ପରେ…

କରୋନା:ଭାରତରେ ଟ୍ରାଏଲ୍‌ ଚାଲିଥିବା ଅକ୍ସଫର୍ଡ ଟିକା ୯୦ ପ୍ରତିଶତ ପ୍ରଭାବୀ

ତରୁଣ ଗୋଗୋଇଙ୍କ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟବସ୍ଥା ଗୁରୁତର,ଗସ୍ତ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ରଦ୍ଦ କରି ଗୌହାଟି ପହଁଞ୍ଚିଲେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ସର୍ବାନନ୍ଦ ସୋନଓ୍ବାଲ