PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ବଲାଙ୍ଗୀର:ହାତୀଦାନ୍ତ ରାକେଟକୁ ମାଡିବସିଲା ଏସ୍ ଟି ଏଫ୍ ଟିମ୍, ଦୁଇ ଜଣଙ୍କୁ ଅଟକ ରଖି ପଚରାଉଚୁରା ଜାରି, ବଲାଙ୍ଗୀର ରେଞ୍ଜ ଦେଓଗାଁ ଅଞ୍ଚଳରୁ ରାକେଟ ଧରାପଡ଼ିଥିବା ସୂଚନା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର ନୟାପଲ୍ଲୀରୁ କଣ୍ଟ୍ରାକ୍ଟ କିଲର ଗିରଫ ମାମଲା , ଦ୍ୱିତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ୪ଦିନିଆ ରିମାଣ୍ଡରେ ଯିବେ ୨ କିଲର( ସମ୍ପଦ ସାହୁ , ପ୍ରଶାନତ ଦାସ), ରିମାଣ୍ଡ ଅନୁମତି ଦେଲେ ଭୁବନେଶ୍ୱର ଏସ୍‌ଡିଜେଏମ୍‌ କୋର୍ଟ
  • ||
  • ସମ୍ବଲପୁର ସହରର ଟାଂଗରପାଲିରେ ଟ୍ରକ ଧକ୍କାରେ ଗୋଟିଏ ପରିବାରର ୪ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ଆସନ୍ତାକାଲି ସକାଳ ୧୦.୩୦ ଯାଏ ବିଧାନସଭା ମୁଲତବୀ , ସର୍ବଦଳୀୟ ବୈଠକରେ ବାହାରିଲାନି କୌଣସି ନିଷ୍କର୍ଷ ବୋଲି କହିଲେ ବାଚସ୍ପତି
  • ||
  • ଗୃହ ସୁପରିଚାଳନା ପାଇଁ ସର୍ବଦଳୀୟ ବୈଠକ ଡାକିଲେ ବାଚସ୍ପତି
  • ||
  • ୧୦ ରେ ବିଧାନସଭା ଘେରାଉ କରିବ ଛାତ୍ର କଂଗ୍ରେସ
  • ||
  • ନାକଟିଦେଉଳ: ବାରହା ମାଂସ ଜବତ, ଜନ୍ତୁ ଶିକାର ଅଭିଯୋଗରେ ଶିକାରୀ କୋର୍ଟ ଚାଲାଣ ।
  • ||
  • ଭବାନୀପାଟଣା: ବସ୍‌କୁ ସଜାଡୁଥିଲେ ଡ୍ରାଇଭର, ଅଚାନକ ଗାଡ଼ି ଜେକ ଖସି ଯିବାରୁ ଚକା ତଳେ ଚାପି ହୋଇ ଚାଲିଗଲା ଚାଳକଙ୍କ ଜୀବନ
  • ||
  • ପୁରୀ: ପୁରୀ ଅଜମେର ଟ୍ରେନରେ ଧୂଆଁ, ଗୋଟିଏ ଘଣ୍ଟା ବିଳମ୍ବ
  • ||
  • ଖୋର୍ଦ୍ଧା: ଭିଜିଲାନ୍ସ ଜାଲରେ ଧରାପଡିଲେ ଖୋର୍ଦ୍ଧା ସହକାରୀ ଯନ୍ତ୍ରୀ, ଜଣେ ଠିକାଦରଙ୍କଠୁ ୧୦ ହଜାର ଲାଞ୍ଚ ନେବା ବେଳେ ଧରାପଡିଲେ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ଷଷ୍ଠ ଦିନରେ ବିଧାନସଭା ଅଚଳ, ବିରୋଧୀଙ୍କ ଘଣ୍ଟ ମାଡ଼ରେ କମ୍ପିଲା ଗୃହ, ଗଙ୍ଗା ଜଳ ଛିଞ୍ଚିଲା ବିଜେଡି
  • ||
  • ତେଲକୋଇ : ତେଲକୋଇ ଫରେଷ୍ଟ ବିଟ୍‌ରେ ହାତୀ ଉପଦ୍ରବ, ନଷ୍ଟକଲେ ଏକର ଏକର ଧାନ ଫସଲ
  • ||
  • ବାଲିକୁଦା : ବିଦ୍ୟୁତ୍ ଟ୍ରାନ୍ସଫର୍ମର ଲୁଟ୍ କରିବା ବେଳେ ଧରାପଡ଼ିଲେ ୩ ଚୋର, ଖୋର୍ଦ୍ଧାରେ ବିକ୍ରି କରୁଥିଲେ ଚୋରି ଯନ୍ତ୍ରାଂଶ
  • ||
  • କଟକ : ଭିଜିଲାନ୍ସ ଜାଲରେ OSAP ସିପାହୀ, ନଗଦ ୨ ଲକ୍ଷ ୯୪ ହଜାର ଟଙ୍କା ଜବତ
  • ||
  • କଳାହାଣ୍ଡି : ରୋଗୀ ଆଣିବାକୁ ଯିବାବେଳେ ଦୁର୍ଘଟଣା, ଭାରସାମ୍ୟ ହରାଇ ରାସ୍ତା ତଳକୁ ଖସିଲା ଆମ୍ବୁଲାନ୍ସ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର: ରାଜ୍ୟରେ ୨୪ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ଆଉ ୧୫୧ ଜଣ କରୋନା ପଜିଟିଭ ଚିହ୍ନଟ, ଆଉ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କୋଭିଡ୍
  • ||
  • ଗଜପତି: ଏଟିଏମ୍ ଲୁଟ୍ ଉଦ୍ୟମ ପଣ୍ଡ, ୩ ଲୁଟେରାଙ୍କୁ ଗୋଡାଇ ଗୋଡାଇ କାବୁ କଲା ପୋଲିସ
  • ||
  • ଚାନ୍ଦବାଲି: ସ୍ଥାୟୀ ଘରଡିହ ପଟା ପାଇଁ ଦାବି କରିବାରୁ ବାସହରା ହେଲେ ୧୧ ପରିବାର, ରାଜରାସ୍ତାରେ ଶୀତ କାକରରେ କଟୁଛି ଜୀବନ
  • ||
  • ବୁର୍ଲା: ଭିମସାରରେ ୨ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କ ଠାରେ ଡେଲ୍ଟା ଭାରିଆଣ୍ଟ ଚିହ୍ନଟ
  • ||
  • ପାରଳାଖେମୁଣ୍ଡି: ଭିଜିଲାନ୍ସ ପଞ୍ଝାରେ ଫରେଷ୍ଟର, ଏକକାଳୀନ ୪ଟି ସ୍ଥାନରେ ରେଡ୍
  • ||

ବଦଳିବେ ମଧ୍ୟ, ଉତ୍ତର ପ୍ରାର୍ଥୀ !

ଭୁବନେଶ୍ୱର,୨୮ା୩(ବ୍ୟୁରୋ): ଏକାମ୍ର ଭୁବନେଶ୍ୱରରେ ପୁଣି ଥରେ ଅଶୋକ ପଣ୍ଡାଙ୍କୁ ବିଜେଡି ପ୍ରାର୍ଥୀ କଲା । ହେଲେ ମଧ୍ୟ ଓ ଉତ୍ତର ଭୁବନେଶ୍ୱର ଆସନକୁ ଝୁଲାଇ ରଖିଛନ୍ତି ନବୀନ । ଏଥିରୁ ଗୋଟିଏ ବାର୍ତ୍ତା ମିଳୁଛି- ଏହି ଦୁଇ ଆସନର ବିଧାୟକଙ୍କୁ ନେଇ ଦଳ ଚିନ୍ତାରେ ପଡ଼ିଛି । ସମ୍ଭବତଃ ଏହି ଦୁଇ ବିଧାୟକଙ୍କୁ ଆଉ ରିପିଟ୍‌ କରିବାକୁ ଦଳ ଚାହୁଁନି । ୨୦୧୪ରେ ଉତ୍ତର ଭୁବନେଶ୍ୱରରୁ ବିଜେଡି ଟିକେଟ ପାଇ ସଭିଙ୍କୁ ଚମକାଇ ଦେଇଥିଲେ ଯୁବ ନେତା ପ୍ରିୟଦର୍ଶୀ ମିଶ୍ର । ବଡ଼ ଭୋଟ୍‌ ବ୍ୟବଧାନରେ ଜିତି ବିଧିାୟକ ହୋଇଥିଲେ ପ୍ରିୟଦର୍ଶୀ । ମାତ୍ର ଏଥର ତାଙ୍କୁ ଟିକେଟ ମିଳିବା ନେଇ ସନ୍ଦେହ ଉପୁଜିଛି । ନିର୍ବାଚନମଣ୍ଡଳୀର ବହୁ ପୂର୍ବତନ କର୍ପୋରେଟର ଖୋଲାଖୋଲି ତାଙ୍କୁ ବିରୋଧ କରୁଛନ୍ତି । କିଛି ଛାତ୍ର ନେତା ବି ତାଙ୍କୁ ବିରୋଧ କରୁଛନ୍ତି । ବିଶେଷ କରି ପୂର୍ବତନ ମେୟର ଅନନ୍ତ ନାରାୟଣ ଜେନା ଉତ୍ତର ଭୁବନେଶ୍ୱର ଆସନ ଉପରେ ଆଖି ପକାଇବା ପରେ ପ୍ରିୟଦର୍ଶୀଙ୍କ ପାଇଁ ଅଡ଼ୁଆ ବଢ଼ିଛି ।

ଦଳ ଭିତରେ କନ୍ଦଳ ତେଜିଛି । ତେଣୁ ପ୍ରିୟଦର୍ଶୀଙ୍କୁ ରିପିଟ୍‌ କରି ଦଳ ରିସ୍କ ନେବାକୁ ଚାହୁଁନି ବୋଲି ଦଳୀୟ ମହଲରୁ ଶୁଣିବାକୁ ମିଳିଛି । ଟିକେଟ ଚିନ୍ତାରେ ମଧ୍ୟ ଭୁବନେଶ୍ୱର ବିଧିାୟକ ବିଜୟ (ବାଦଲ) ମହାନ୍ତିଙ୍କ ନିଦ ବି ଉଡ଼ିଗଲାଣି । ପ୍ରିୟଦର୍ଶୀଙ୍କ ଭଳି ବାଦଲଙ୍କର ଦଳ ଭିତରେ ସେଭଳି ବିରୋଧୀ ନାହାନ୍ତି । ନିର୍ବାଚନମଣ୍ଡଳୀରେ ପ୍ରାୟତଃ ସବୁ କର୍ପୋରେଟରଙ୍କ ସହ ତାଙ୍କର ଭଲ ସମ୍ପର୍କ । ମାତ୍ର ଦୁଇ ଦୁଇ ଥର ବିଧାୟକ ହୋଇ ବି ସଂଗଠନର ଚାବି କାଠି ନିଜ ହାତରେ ରଖିପାରିନାହାନ୍ତି ବାଦଲ । ଜନ ସମ୍ପର୍କ ବି ସେତେ ସୁଦୃଢ଼ ନୁହେଁ । ବାଦଲଙ୍କର ଏହି ଦୁର୍ବଳତାର ଫାଇଦା ଉଠାଇ ମଧ୍ୟ ଭୁବନେଶ୍ୱରରେ ସଂଗଠନ ମଜବୁତ କରିଛି ବିଜେପି । ଗତ ଥର ଏହି ଆସନରୁ ବିଜେପି ଲୋକସଭା ପ୍ରାର୍ଥୀ ବେଶ୍‌ ଭଲ ଭୋଟ୍‌ ସାଉଁଟିଥିଲେ । ତେବେ ମଧ୍ୟ ଭୁବନେଶ୍ୱର ଭଳି ହାଇପ୍ରୋଫାଇଲ୍‌ ଆସନରେ ବିଜେଡି ଦୁର୍ବଳ ପ୍ରାର୍ଥୀ ଦେବାକୁ ଚାହୁଁନି । ବାଦଲଙ୍କ ଲୋକପ୍ରିୟତା ଓ ସାଂଗଠନିକ ଦକ୍ଷତା ଅଭାବରୁ ଦଳ ଏଠାରେ ପ୍ରାର୍ଥୀ ବଦଳାଇବାକୁ ବିଚାର କରୁଛି ।

ମଧ୍ୟ ଭୁବନେଶ୍ୱରରେ କୌଣସି ନୂଆ ମୁହଁକୁ ପ୍ରାର୍ଥୀ କରାଯାଇପାରେ । ରାଜଧାନୀର ଦୁଇଟି ଯାକ ଆସନକୁ ନେଇ ବିଜେଡି ଏବେ ଚିନ୍ତାରେ ପଡ଼ିଛି । ଏମିତିରେ ପୂର୍ବତନ ମେୟର ଅନନ୍ତ ନାରାୟଣ ଜେନା ବିଜେଡି ପାଇଁ ସବୁଠୁ ବଡ଼ ବିକଳ୍ପ ବୋଲି ଅନନ୍ତଙ୍କ ସମର୍ଥକ ଦାବି କରୁଛନ୍ତି । ଏପରିକି ଉଭୟ ଉତ୍ତର ଓ ମଧ୍ୟ ଭୁବନେଶ୍ୱର ଆସନରେ ତାଙ୍କର ସାଂଗଠନିକ ଦକ୍ଷତା ସହ ଲୋକପ୍ରିୟତା ଥିବା ଦଳ ମଧ୍ୟ ହୃଦୟଙ୍ଗମ କରୁଛି । ଅନନ୍ତ ବି ଉତ୍ତର ଆସନରୁ ପ୍ରାର୍ଥୀ ହେବାକୁ ଜୋରଦାର ଲବି ଚଳାଇଛନ୍ତି । ଉତ୍ତର ଭୁବନେଶ୍ୱରର ଅଧିକାଂଶ ପୂର୍ବତନ କର୍ପୋରେଟର ବି ତାଙ୍କୁ ଖୋଲାଖୋଲି ସମର୍ଥନ କରୁଛନ୍ତି ।

ଏତେ ସବୁ ଯୋଗ୍ୟତା ଥିବା ସତ୍ତେ୍ୱ ଅନନ୍ତଙ୍କୁ ଟିକେଟ ମିଳିବା ଏତେ ସହଜ ନୁହେଁ । ଅନନ୍ତଙ୍କ ପାଇଁ ସମସ୍ୟା ହୋଇଛି ସେଇ ପୁରୁଣା ପସ୍ରଙ୍ଗ । ସେ ମେୟର ଥିବା ସମୟରେ ଯେଉଁ ବିବାଦ ଉଠିଥିଲା, ତାହାକୁ ବିରୋଧୀ ନିର୍ବାଚନୀ ଅସ୍ତ୍ର କରିପାରନ୍ତି ବୋଲି ଦଳ ଆଶଙ୍କା କରୁଛି । ଏହି ଆଶଙ୍କା ହିଁ ଅନନ୍ତଙ୍କ ଟିକେଟ ବାଟରେ କଣ୍ଟା ହେଉଛି ବୋଲି କୁହାଯାଉଛି । ଭୁବନେଶ୍ୱର ଲୋକସଭା ଆସନରେ ବିଜେପି ପକ୍ଷରୁ ଅପରାଜିତା ଷଡ଼ଙ୍ଗୀଙ୍କ ଭଳି ଦମଦାର ପ୍ରାର୍ଥୀ ଓହ୍ଲାଇବା ପରେ ବିଜେଡି ବେଶ୍‌ ସତର୍କତାର ସହ ଗୋଟି ଚଳାଉଛି । ତେଣୁ ବିଧାନସଭା ଆସନରେ ଭଲ ଭାବମୂର୍ତ୍ତି ଥିବା ଚେହେରାଙ୍କୁ ଦଳ ପ୍ରାର୍ଥୀ କରିବାକୁ ଯୋଜନା କରୁଛି । ଏପରିକି ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ନୂଆ ମୁହଁକୁ ବିଜେଡି ପ୍ରାର୍ଥୀ କରିବା ନେଇ ଚିନ୍ତା କରୁଛି । ଏଭଳି ବିଚାର ବିମର୍ଷ ଚାଲିଥିବାବେଳେ ଦୁଇ ବିଧାୟକ ଓ ଅନନ୍ତଙ୍କ ସମର୍ଥକ ଅନେଇ ବସିଛନ୍ତି ନବୀନ ନିବାସକୁ । କେହି ଦଳ ଡିଆଁ ଧମକ ବି ଦେଲେଣି । ଏମିତିରେ ଅସନ୍ତୁଷ୍ଟଙ୍କୁ ମ୍ୟାନେଜ୍‌ କରିବା ବି ବିଜେଡି ପାଇଁ ବଡ଼ ଚାଲେଞ୍ଜ ।