PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • Tokyo Olympics : ଭାରତକୁ ପ୍ରଥମ ପଦକ, ଭାରଉତ୍ତୋଳନରେ ମୀରାବାଈ ଚାନୁ ଜିତିଲେ ରୌପ୍ୟ ପଦକ
  • ||
  • ସମ୍ବଲପୁର : ହୀରାକୁଦ ଉପରମୁଣ୍ଡରେ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା, ଜଳଭଣ୍ଡାରକୁ ପ୍ରବେଶ କରୁଛି ୭୭ ହଜାର କ୍ୟୁସେକ ଜଳ, ପୁଣି ଗେଟ୍ ଖୋଲିବା ନେଇ ବାଜିଲା ସାଇରନ୍
  • ||
  • ଆନନ୍ଦପୁର : ଶାଳନ୍ଦୀ ନଦୀର ହଦଗଡ ଡ୍ୟାମରୁ ହୋମିଓପାଥି ଡାକ୍ତରୀ ଛାତ୍ରଙ୍କ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର, ଦୁଇ ଦିନ ତଳୁ ଥିଲେ ନିଖୋଜ
  • ||
  • ଯାଜପୁର : ଘର ଭିତରୁ ଦମ୍ପତିଙ୍କ ଝୁଲନ୍ତା ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର, ହତ୍ୟା ଅଭିଯୋଗ ଆଣିଲେ ଝିଅ ଘର ଲୋକେ
  • ||
  • ତେଲକୋଇ : ନାଳରେ ଭାସିଗଲେ ଓରିଆ ପଞ୍ଚାୟତ ପୁରୁଣାପାଣି ପାଣି ଗାଁର ଗୁରଦେବ ନାୟକ
  • ||
  • ବାନ୍ଦୀପୋରା : ଆତଙ୍କବାଦୀ-ସୁରକ୍ଷାବାହିନୀ ମୁହାଁମୁହିଁ, ସେନା ଗୁଳିରେ ୨ ଆତଙ୍କବାଦୀ ସଫା
  • ||
  • ଟୋକିଓ ଟକ୍କର: ଭାରତୀୟ ପୁରୁଷ ହକି ଦଳର ଦମଦାର ବିଜୟ, ନ୍ୟୁଜିଲାଣ୍ଡକୁ ୩-୨ରେ ଦେଲା ମାତ୍‌
  • ||
  • ଚଣ୍ଡିଖୋଲ : କେନାଲରୁ ଯୁବକଙ୍କ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର, ହତ୍ୟା ସନ୍ଦେହ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୬୮ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୫୪୪୫କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ରାଜ୍ୟରେ ୨୪ ଘଣ୍ଟା ଭିତରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ଆଉ ୧୮୬୪ ଜଣ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • ପୁରୀ : ୨୯ ଦିନ ପରେ ରତ୍ନବେଦିକୁ ଫେରିଲେ ମହାବାହୁ, ଆଜି ମିଳିବ ନୀଳାଚଳ ଅବଢ଼ା
  • ||

ବାଗପତରୁ ଉଦ୍ଧାର ହେଲା ମହାଭାରତ ସମୟର ରାଜକୁମାରୀଙ୍କ କଙ୍କାଳ ଓ ସୁନା ଅଳଙ୍କାର

ବାଗପତ୍,୧୫।୨: ମହାଭାରତ ସମୟରେ କ’ଣ ହୋଇଥିଲା? ୩୦୦୦-୪୦୦୦ ବର୍ଷ ପୂର୍ବେ ମଣିଷ କିଭଳି ଆଭୂଷଣ ପିନ୍ଧୁଥିଲା। ଟିଭିରେ ସିରିୟଲରେ କିମ୍ବା ପୋଷ୍ଟରରେ ଆମେ ମହାଭାରତ ଦେଖି କେତେ ଜାଣିପାରିଛୁ ସେ ବିଷୟରେ। ଏଭଳି ବହୁ ପ୍ରଶ୍ନ ଆମ ମନ ଭିତରେ। ଏହାର ଉତ୍ତର ବୋଧହୁଏ ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶର ବାଗପତରେ ଥିବା ସିନୋଲି ଗାଁରେ ମାଟି ଖୋଳିବା ପରେ ମିଳିପାରିବ। ଖନନ ସମୟରେ ମିଳିଛି ରାଜପରିବାରର ଏକ କଫିନ୍। ଯାହା ଭିତରେ ଥିବା କଙ୍କାଳ  ଦେହରେ ମିଳିଛି ଏଭଳି କିଛି ମୂଲ୍ୟବାନ ଆଭୂଷଣ ଯାହାର ସମ୍ପର୍କ ମହାଭାରତ ସମୟ ସହିତ କରାଯାଉଛି।

ଗତ ବୁଧବାର ପ୍ରତ୍ନତତ୍ତ୍ବ ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ଏଠାରେ ଖନନ କାର୍ଯ୍ୟ ଚାଲୁଥିବା ବେଳେ ଜଣେ ମହିଳାଙ୍କର କଙ୍କାଳ ମିଳିଥିଲା। ତାଙ୍କର ଦେହରେ ସୁନାର ଆଭୂଷଣ ରହିଛି। କୁହାଯାଉଛି ଏହି କଙ୍କାଳ କୌଣସି ରାଜ ପରିବାର  ମହିଳାଙ୍କର ହୋଇଥାଇ ପାରେ। ଏବେ ବି ସମ୍ପୂର୍ଣ ଭାବରେ କଫିନଟିକୁ ମାଟି ଭିତରୁ ବାହାର କରାଯାଇ ପାରିନାହିଁ। ତେବ ଖୋଳିବା ସମୟରେ ଛୋଟ ଛୋଟ ଆକାରର ତମ୍ବାର ତଲଓ୍ବାର ମଧ୍ୟ ମିଳିଛି। ଖନନ କାର୍ଯ୍ୟ ଜାରି ରହିଥିବା ବେଳେ ଏଏସ୍ଆଇର ଅଧିକାରୀ ଏ ସମ୍ପର୍କରେ ଏବେ କିଛି ସୂଚନା ଦେଇ ନାହାନ୍ତି। ତେବେ ସ୍ଥାନୀୟ ଐତିହାସିକ ଅମିତ ରାୟ ଜୈନ ଏହା ରାଜପରିବାରର ବୋଲି କହିଛନ୍ତି। ହୁଏତ ଏହା ସହିତ କୌଣସି ଗୁପ୍ତ ତଥ୍ୟ ରହିଥାଇପାରେ ବୋଲି ଆଶଙ୍କା କରାଯାଉଛି।


ଏଠାରେ ଉଲ୍ଲେଖନୀୟ ଯେ, ୨୦୦୪ରେ ଏଠାରେ ମାଟି ଖୋଳା ଯିବା ସମୟରେ ରଥ, ୨୦୦୫ ରେ ସୁନାଗହଣା ସହିତ ମହିଳା କଙ୍କାଳ ମିଳିସାରିଛି।  ଏହା ସହ ସିନୋଲିରେ ବରିଷ୍ଠ ପ୍ରତ୍ନତାତ୍ତ୍ବିକ ଡଃ.ଡିଭି ଶର୍ମାଙ୍କ ନିର୍ଦ୍ଦେଶରେ ଏଏସ୍ଆଇର ଖନନ ବେଳେ ସେଠାରୁ ୧୭୭ ମାନବ କଙ୍କାଳ, ସୁନାର କଙ୍କଣ, ତଲଓ୍ବାର ଆଦି ଉଦ୍ଧାର କରାଯାଇଥିଲା। ୧୫ ଫେବୃଆରୀ ୨୦୧୮ରେ ସିନୋଲିରେ ଏଏସ୍ଆଇ ଲାଲକିଲା ସଂସ୍ଥାର ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଡଃ ସଞ୍ଜୟ ମଞ୍ଜୁଳଙ୍କ ନିର୍ଦ୍ଦେଶରେ ପ୍ରାୟ ସାଢେ ୩ ମାସ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଖନନ କରାଯାଇଥିଲା। ଏହି ସମୟରେ ୮ ମାନବ କଙ୍କାଳ, ୩ଟି ତଲଓ୍ବାର ବ୍ୟତୀତ ୫ ହଜାର ବର୍ଷ ତଳର ପ୍ରାଚୀନ  ତିନୋଟି କଫିନ୍ ଏବଂ ୩ଟି ରଥ ମଧ୍ୟ ମିଳିଥିଲା।

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର