PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଶିଶୁ ଅପହରଣ ଉଦ୍ୟମ ପଣ୍ଡ, ବାଇକ ରୁ ଲମ୍ଫ ମାରି ଦୁର୍ବୃତ୍ତଙ୍କ କବଳରୁ ମୁକୁଳିଲା ୧୨ ବର୍ଷର ଶିଶୁ ପୁତ୍ର, ଜଗତସିଂହପୁର ଥାନାରେ ମାମଲା।
  • ||
  • ଢେଙ୍କାନାଳ: ସାଇକୃପା ଆବାସିକ ମହାବିଦ୍ୟାଳୟରୁ ୪ଜଣ ଛାତ୍ର କୋଭିଡ ପଜିଟିଭ ଚିହ୍ନଟ, ଆରଟିପିସିଆର ଟେଷ୍ଟ ପାଇଁ ୨୬୦ ଜଣଙ୍କର ସାମ୍ପଲ ପାଠାଗଲା
  • ||
  • କମ୍ପିବ ବିଧାନସଭା: ମମିତା ମେହେର ହତ୍ୟା ଘଟଣା, ଧାନମଣ୍ଡି ଅବ୍ୟବସ୍ଥା, ଦୁର୍ନୀତି ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ସରକାରଙ୍କୁ ଘେରିବ ବିଜେପି
  • ||
  • ନରସିଂହପୁର: ପିଉସୀ ଘରକୁ ବୁଲିବାକୁ ଆସିଥିବା ବେଳେ କୂଅରେ ପଡ଼ି ଚାଲିଗଲା ବାଳକ ଜୀବନ
  • ||
  • ନରସିଂହପୁର: ନରସିଂହପୁରରେ ମାତିଲେ ଦୁର୍ବୁତ୍ତ, ସ୍କାଏ ଲାଇଟ ଭାଙ୍ଗି ଲୁଟିନେଲେ ଟଙ୍କା ଆସବାବପତ୍ର
  • ||
  • ଜଗତସିଂହପୁର : ଆରମ୍ଭ ହେଲା ୨ଦିନିଆ ସାଗର କବଚ ଓଡି -୨୧ ସମରାଭ୍ୟାସ
  • ||
  • ଚନ୍ଦ୍ରଶେଖରପୁର : ଜଣଙ୍କ ପାଇଁ ଦୁଇ ପ୍ରେମିକ ମଧ୍ୟରେ ହଣାମରା, ବିଚ୍ ରାସ୍ତାରେ ଚାଲିଲା ଖଣ୍ଡଯୁଦ୍ଧ
  • ||
  • ସୋନପୁର : ସୋନପୁରରେ ଇଷ୍ଟଦେବୀ ସୁରେଶ୍ଵରୀ ମନ୍ଦିରରୁ ଚୋରି
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ଆଜି ଅଭିନେତ୍ରୀ ଗୁନ୍‌ଗୁନ୍‌ଙ୍କ ବିବାହ, ଅଭିସ୍ମିତଙ୍କ ସହ ପଡିବ ହାତଗଣ୍ଠି
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ଆସୁଛି ସମ୍ଭାବ୍ୟ ବାତ୍ୟା ‘ଜୱାଦ୍‌’, ୩ ତାରିଖ ଯାଏଁ ଥରାଇବ ଶୀତ, ୪ରେ ନିର୍ଧୁମ ବର୍ଷା ସମ୍ଭାବନା
  • ||
  • ସୁକିନ୍ଦା : ଶତାୟୁ ପଦ୍ମଶ୍ରୀ ନନ୍ଦ ସାର୍ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ, ଘରୋଇ ହସ୍ପିଟାଲରେ ଭର୍ତ୍ତି
  • ||

ବାଗପତରୁ ଉଦ୍ଧାର ହେଲା ମହାଭାରତ ସମୟର ରାଜକୁମାରୀଙ୍କ କଙ୍କାଳ ଓ ସୁନା ଅଳଙ୍କାର

ବାଗପତ୍,୧୫।୨: ମହାଭାରତ ସମୟରେ କ’ଣ ହୋଇଥିଲା? ୩୦୦୦-୪୦୦୦ ବର୍ଷ ପୂର୍ବେ ମଣିଷ କିଭଳି ଆଭୂଷଣ ପିନ୍ଧୁଥିଲା। ଟିଭିରେ ସିରିୟଲରେ କିମ୍ବା ପୋଷ୍ଟରରେ ଆମେ ମହାଭାରତ ଦେଖି କେତେ ଜାଣିପାରିଛୁ ସେ ବିଷୟରେ। ଏଭଳି ବହୁ ପ୍ରଶ୍ନ ଆମ ମନ ଭିତରେ। ଏହାର ଉତ୍ତର ବୋଧହୁଏ ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶର ବାଗପତରେ ଥିବା ସିନୋଲି ଗାଁରେ ମାଟି ଖୋଳିବା ପରେ ମିଳିପାରିବ। ଖନନ ସମୟରେ ମିଳିଛି ରାଜପରିବାରର ଏକ କଫିନ୍। ଯାହା ଭିତରେ ଥିବା କଙ୍କାଳ  ଦେହରେ ମିଳିଛି ଏଭଳି କିଛି ମୂଲ୍ୟବାନ ଆଭୂଷଣ ଯାହାର ସମ୍ପର୍କ ମହାଭାରତ ସମୟ ସହିତ କରାଯାଉଛି।

ଗତ ବୁଧବାର ପ୍ରତ୍ନତତ୍ତ୍ବ ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ଏଠାରେ ଖନନ କାର୍ଯ୍ୟ ଚାଲୁଥିବା ବେଳେ ଜଣେ ମହିଳାଙ୍କର କଙ୍କାଳ ମିଳିଥିଲା। ତାଙ୍କର ଦେହରେ ସୁନାର ଆଭୂଷଣ ରହିଛି। କୁହାଯାଉଛି ଏହି କଙ୍କାଳ କୌଣସି ରାଜ ପରିବାର  ମହିଳାଙ୍କର ହୋଇଥାଇ ପାରେ। ଏବେ ବି ସମ୍ପୂର୍ଣ ଭାବରେ କଫିନଟିକୁ ମାଟି ଭିତରୁ ବାହାର କରାଯାଇ ପାରିନାହିଁ। ତେବ ଖୋଳିବା ସମୟରେ ଛୋଟ ଛୋଟ ଆକାରର ତମ୍ବାର ତଲଓ୍ବାର ମଧ୍ୟ ମିଳିଛି। ଖନନ କାର୍ଯ୍ୟ ଜାରି ରହିଥିବା ବେଳେ ଏଏସ୍ଆଇର ଅଧିକାରୀ ଏ ସମ୍ପର୍କରେ ଏବେ କିଛି ସୂଚନା ଦେଇ ନାହାନ୍ତି। ତେବେ ସ୍ଥାନୀୟ ଐତିହାସିକ ଅମିତ ରାୟ ଜୈନ ଏହା ରାଜପରିବାରର ବୋଲି କହିଛନ୍ତି। ହୁଏତ ଏହା ସହିତ କୌଣସି ଗୁପ୍ତ ତଥ୍ୟ ରହିଥାଇପାରେ ବୋଲି ଆଶଙ୍କା କରାଯାଉଛି।


ଏଠାରେ ଉଲ୍ଲେଖନୀୟ ଯେ, ୨୦୦୪ରେ ଏଠାରେ ମାଟି ଖୋଳା ଯିବା ସମୟରେ ରଥ, ୨୦୦୫ ରେ ସୁନାଗହଣା ସହିତ ମହିଳା କଙ୍କାଳ ମିଳିସାରିଛି।  ଏହା ସହ ସିନୋଲିରେ ବରିଷ୍ଠ ପ୍ରତ୍ନତାତ୍ତ୍ବିକ ଡଃ.ଡିଭି ଶର୍ମାଙ୍କ ନିର୍ଦ୍ଦେଶରେ ଏଏସ୍ଆଇର ଖନନ ବେଳେ ସେଠାରୁ ୧୭୭ ମାନବ କଙ୍କାଳ, ସୁନାର କଙ୍କଣ, ତଲଓ୍ବାର ଆଦି ଉଦ୍ଧାର କରାଯାଇଥିଲା। ୧୫ ଫେବୃଆରୀ ୨୦୧୮ରେ ସିନୋଲିରେ ଏଏସ୍ଆଇ ଲାଲକିଲା ସଂସ୍ଥାର ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଡଃ ସଞ୍ଜୟ ମଞ୍ଜୁଳଙ୍କ ନିର୍ଦ୍ଦେଶରେ ପ୍ରାୟ ସାଢେ ୩ ମାସ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଖନନ କରାଯାଇଥିଲା। ଏହି ସମୟରେ ୮ ମାନବ କଙ୍କାଳ, ୩ଟି ତଲଓ୍ବାର ବ୍ୟତୀତ ୫ ହଜାର ବର୍ଷ ତଳର ପ୍ରାଚୀନ  ତିନୋଟି କଫିନ୍ ଏବଂ ୩ଟି ରଥ ମଧ୍ୟ ମିଳିଥିଲା।

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର