PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ଆଜି ଅପରାହ୍ନ ୫ଟାରେ କୋଭିଡ଼ ନେଇ ସମିକ୍ଷା କରି​‌ବେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ
  • ||
  • ପଞ୍ଜାବ ନିର୍ବାଚନ: ପଞ୍ଜାବ ପାଇଁ ଆପ୍‌ର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ପ୍ରାର୍ଥୀ ଘୋଷଣା, ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଚେହେରା ହେଲେ ଭାଗୱତ ମାନ୍
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ପଞ୍ଚାୟତ ନିର୍ବାଚନ ଲାଗି ବଡ଼ ଘୋଷଣା, ଡ୍ୟୁଟିରେ ଥାଇ ମୃତ୍ୟୁ ହେଲେ ମିଳିବ ୩୦ଲକ୍ଷ ଅନୁକୁମ୍ପା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୪ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୮୪୮୮କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ରାଜ୍ୟରେ ୮୦ ହଜାର ଟପିଲା ଆକ୍ଟିଭ କେସ୍, ୨୪ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୧୧,୦୮୬ ଜଣ କରୋନା ପଜିଟିଭ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ଏଟିଏମ୍‌ରୁ ଲୁଟ୍ ଉଦ୍ୟମ ବେଳେ ଧରାପଡ଼ିଲେ ୨ ଯୁବକ, ଗ୍ୟାସ୍ କଟର ମେସିନ୍ ଜବତ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ରାଜ୍ୟରେ ଗାଏବ ହେବ ଶୀତ, ୨ ଦିନ ଘନ କୁହୁଡ଼ି, ୨୩ରୁ ବର୍ଷା ସମ୍ଭାବନା
  • ||
  • କଣ୍ଟାବାଞ୍ଜି : ବାଇକ୍ ଦୁର୍ଘଟଣାଗ୍ରସ୍ତ, ୨ ବାଇକ୍ ଆରୋହୀ ମୃତ
  • ||
  • ଚେନ୍ନାଇ : ୧୮ ବର୍ଷର ବୈବାହିକ ସମ୍ପର୍କରେ ପୂର୍ଣ୍ଣଛେଦ ପକାଇଲେ ସାଉଥ୍ ସୁପରଷ୍ଟାର ଧନୁଷ-ଐଶ୍ଵର୍ଯ୍ୟା, ଟ୍ଵିଟ୍ କରି ଦେଲେ ସୂଚନା
  • ||
  • ଲମତାପୁଟ : ପିକଅପ୍ ଭ୍ୟାନ୍‌ରୁ ୩୦ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାର ଗଞ୍ଜେଇ ଜବତ, ୨ ଗିରଫ
  • ||

ରାଜ୍ୟସଭାକୁ ମନୋନୀତ ହେଲେ ଜଣାଶୁଣା ଆଇନ୍‌ଜୀବୀ ମହେଶ ଜେଥମାଲାନି, ଜାଣନ୍ତୁ ତାଙ୍କର ଅସଲ ପରିଚୟ…

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ପ୍ରସିଦ୍ଧ ଆଡଭୋକେଟ୍ ମହେଶ ଜେଥମାଲାନିଙ୍କୁ ରାଜ୍ୟସଭାକୁ ମନୋନୀତ କରାଯାଇଛି । ମହେଶ ଜେଥମାଲାନି ନିଜେ ଏହି ଖବରକୁ ନିଶ୍ଚିତ କରିଛନ୍ତି । ମହେଶ ଜେଥମାଲାନି କହିଛନ୍ତି ଯେ ତାଙ୍କୁ ରାଜ୍ୟସଭାରେ ତାଙ୍କ ନାମାଙ୍କନ ସମ୍ପର୍କରେ ସୂଚନା ମିଳିଛି । ଜେଥମାଲାନି କହିଛନ୍ତି, ‘ମୋତେ ରାଜ୍ୟସଭାରେ ମୋର ନାମାଙ୍କନ ପତ୍ର ବିଷୟରେ ଅବଗତ କରାଯାଇଛି । ତେବେ ଅନେକ ବଡ଼ ମାମଲାରେ ଯୁକ୍ତି ଦର୍ଶାଇଥିବା ତାଙ୍କ ପିତା ତଥା ପ୍ରସିଦ୍ଧ ଓକିଲ ରାମ ଜେଥମାଲାନି ମଧ୍ୟ ଜଣେ ରାଜ୍ୟସଭା ସଦସ୍ୟ ଥିଲେ ।

ତେବେ ମହେଶ ଜେଥମାଲାନି ସ୍ୱର୍ଗତ ରାମ ଜେଥମାଲାନୀଙ୍କ ପୁତ୍ର, ଯିଏ ଦେଶର ଜଣେ ବରିଷ୍ଠ ଓକିଲ ତଥା ଆଇନ ମନ୍ତ୍ରୀ ଥିଲେ । ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ, ମହେଶ ଜେଥମାଲାନୀଙ୍କ ନାମାଙ୍କନ ଏକ ସମୟରେ ଆସିଛି, ଯେତେବେଳେ ନିକଟରେ ମନୋନୀତ ବର୍ଗରେ ଦୁଇଟି ପଦବୀ ଖାଲି ପଡିଥିଲା ।

ସ୍ବପନ୍ ଦାସଗୁପ୍ତ ଚଳିତ ବର୍ଷ ମାର୍ଚ୍ଚରେ ରାଜ୍ୟସଭାରୁ ଇସ୍ତଫା ଦେଇଥିଲେ । ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନରେ ​​ବିଜେପି ତାଙ୍କୁ ପ୍ରାର୍ଥୀ କରିଥିଲା । ଅନ୍ୟ ପକ୍ଷରେ COVID-19 କାରଣରୁ ମେ ମାସରେ ରଘୁନାଥ ମହାପାତ୍ରଙ୍କ ଦେହାନ୍ତ ହେବାପରେ ଦ୍ୱିତୀୟ ପଦବୀ ଖାଲି ପଡିଥିଲା ।

ରାଷ୍ଟ୍ରପତିଙ୍କ ପରାମର୍ଶରେ ୧୨ ଜଣ ସଦସ୍ୟଙ୍କୁ ରାଜ୍ୟସଭାରେ ମନୋନୀତ କରିପାରିବେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର । ଏହି ଲୋକମାନେ ସାହିତ୍ୟ, ବିଜ୍ଞାନ, କ୍ରୀଡା, କଳା ଏବଂ ସାମାଜିକ ସେବା ପରି କ୍ଷେତ୍ରରେ ବଡ଼ ବ୍ୟକ୍ତିତ୍ୱ ଅଟନ୍ତି ।