PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ବଦଳିଲେ ବିଏମସି କମିଶନର, ସଞ୍ଜୟ କୁମାର ସିଂହ ହେଲେ ନୂଆ କମିଶନର
  • ||
  • ବିନିକା : ପରିବା ବୋଝେଇ ପିକଅପ ଭ୍ୟାନକୁ ପିଟିଲା ଟ୍ରକ୍, ୩ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ରାଜସୁନାଖଳା : ବନ୍ଧୁକ ମୁନରେ ଦମ୍ପତିଙ୍କୁ ଲୁଟ୍
  • ||
  • କେନ୍ଦୁଝର : କେନ୍ଦୁଝର ଜେଲରେ ପଶିଲା କରୋନା, ୯ କଏଦୀ ପଜିଟିଭ ଚିହ୍ନଟ
  • ||
  • ମାଲକାନଗିରି : ମାଓବାଦୀଙ୍କ ବର୍ବରକାଣ୍ଡ, ଯବାନଙ୍କୁ ଗଳାକାଟି ହତ୍ୟା
  • ||
  • ବୋରିଗୁମ୍ମା : ବୋରିଗୁମ୍ମା ଗୋଷ୍ଠି ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ କେନ୍ଦ୍ରରେ ଟିକା ନେବାକୁ ଛକାପଞ୍ଝା, ସାମାଜିକ ଦୂରତାକୁ ଫୁ, ଯେତିକି ଆସୁଛି ଅଣ୍ଟୁନି, ସ୍ଥାନୀୟ ଲୋକେ ଅସନ୍ତୋଷ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ରାଜ୍ୟରେ ପୁଣି ୧୦ ହଜାର ଟପିଲା ଦୈନିକ ସଂକ୍ରମଣ, ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୧୦ ହଜାର ୯୮୨ ପଜିଟିଭ୍, ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ୫ଲକ୍ଷ ୬୫ ହଜାର ପାର୍
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ଓଡ଼ିଶାରେ ଆଉ ୧୭ ମୁଣ୍ଡ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୨୨୩୨କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||

ରାହୁଲଙ୍କୁ ଭେଟିବ ରାଜ୍ୟ ମହିଳା କଂଗ୍ରେସ

ଭୁବନେଶ୍ୱର,୧୯ ।୩(ବ୍ୟୁରୋ): କଂଗ୍ରେସରେ ମହିଳା ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କୁ ଉପଯୁକ୍ତ ନ୍ୟାୟ ମିଳୁନି । ଗତକାଲି ଘୋଷଣା ହୋଇଥିବା ପ୍ରାର୍ଥୀ ତାଲିକାର ୬ଟି ଲୋକସଭା ସିଟ୍‌ରେ ଜଣେ ବି ମହିଳା ପ୍ରାର୍ଥୀ ସ୍ଥାନ ପାଇନାହାନ୍ତି । ୩୬ଟି ବିଧାନସଭା ସିଟ୍‌ରେ ମାତ୍ର ଗୋଟିଏ ମହିଳା ମୁହଁ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି । ଫଳରେ ଦଳରେ ମହିଳାଙ୍କୁ କୋଣଠେସା କରାଯାଉଛି । ଏହା ଦଳ ପାଇଁ କ୍ଷତିକାରକ ସାବ୍ୟସ୍ତ ହେବ ବୋଲି ମହିଳା କଂଗ୍ରେସ ଅଭିଯୋଗ କରିଛି । ତେଣୁ ଏ ବାବଦରେ ଦଳର ମୁଖିଆ ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀଙ୍କୁ ଭେଟି ଫେରାଦ ହେବେ ବୋଲି ଆଜି ଚେତାବନୀ ଦେଇଛନ୍ତି ଦଳର ମହିଳା ନେତ୍ରୀ । ମହିଳା କଂଗ୍ରେସର ରାଜ୍ୟ ସଭାପତି ସୁମିତ୍ରା ଜେନାଙ୍କଠୁଁ ଆରମ୍ଭ କରି ଗଞ୍ଜାମ ମହିଳା କଂଗ୍ରେସର ଜିଲ୍ଲା ସଭାପତି ସ୍ୱରୂପା ତ୍ରିପାଠୀ ଆଜି ଏଭଳି ବର୍ଷିଛନ୍ତି । ସାମ୍ବାଦିକମାନଙ୍କୁ ସୂଚନା ଦେଇ ସୁମିତ୍ରା କହିଛନ୍ତି, ହାଇକମାଣ୍ଡଙ୍କ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଥିଲା ଏଥର ଅଧିକ ମହିଳା ପ୍ରାର୍ଥୀ ଦେବ କଂଗ୍ରେସ ।

ଦଳକୁ ଅଧିକ ସଂଖ୍ୟାରେ ମହିଳା ଭୋଟ୍‌ ଆଣିବା ପାଇଁ ହାଇକମାଣ୍ଡ୍‌ ଏହି ଯୋଜନା କରିଥିଲେ । ପରବର୍ତ୍ତୀ ସମୟରେ ସ୍କ୍ରିନିଂ କମିଟି ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ଭି. ଡି ସଥୀସାନ୍‌ ମଧ୍ୟ ସମାନ କଥା କହିଥିଲେ । ସାରା ରାଜ୍ୟରେ ୧୪୭ଟି ବିଧାନସଭା ଆସନ ପାଇଁ ୫୨ ଜଣ ମହିଳା ଆବେଦନ କରିଛନ୍ତି । ଏପରିକି ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ଘୋଷିତ ହୋଇଥିବା ୩୬ଟି ଆସନ ପାଇଁ ୧୦ ଜଣ ମହିଳାଙ୍କ ନାମ ସୁପାରିଶ ହୋଇଥିବା ସୁମିତ୍ରା କହିଛନ୍ତି । ହେଲେ ମହିଳାଙ୍କୁ ଟିକେଟ୍‌ ମିଳିପାରିନଥିବାରୁ ଅସନ୍ତୋଷ ଦେଖା ଦେଇଛି । ଆଗାମୀ ଦିନରେ ଘୋଷଣା ହେବାକୁ ଥିବା ସିଟ୍‌ଗୁଡିକରେ ମହିଳାମାନଙ୍କୁ ନ୍ୟାୟ ମିଳିବ ବୋଲି ଆଶା କରୁଛି । ନଚେତ୍‌ ସଭାପତି ରାହୁଲଙ୍କୁ ଭେଟି ଗୁହାରି କରିବୁ ବୋଲି ସୁମିତ୍ରା କହିଛନ୍ତି । ସମାନ ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ରଖିଛନ୍ତି ଗଞ୍ଜାମ ମହିଳା କଂଗ୍ରେସର ଜିଲ୍ଲା ସଭାପତି ସ୍ୱରୂପା । ସେ ଆସ୍କା ବିଧାନସଭା ସିଟ୍‌ ପାଇଁ ଆବେଦନ କରିଥିଲେ । ହେଲେ ତାଙ୍କୁ ଟିକେଟ୍‌ ମିଳିନି । ଦଳ ତାଙ୍କ କଥା ବିଚାର ନ କଲେ, ସେ ଆଗାମୀ ଦିନରେ ଦଳୀୟ ପଦବୀ ଛାଡିବେ ବୋଲି ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି ।