PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ହୀରାକୁଦରେ ପର୍ଯ୍ୟଟନର ବିକାଶ ପାଇଁ ୧୩୦ କୋଟି ବ୍ୟୟ ହେବ
  • ||
  • ଗଞ୍ଜାମ ପୁରୁଷୋତ୍ତମପୁର- ପ୍ରେମିକାକୁ ଜୀଅନ୍ତା ଜାଳିଦେବା ଘଟଣାରେ ଅଭିଯୁକ୍ତ ଯୁବକ ଗିରଫ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ଅଗଷ୍ଟ ପ୍ରଥମ ସପ୍ତାହରୁ +୨ ନାମଲେଖା ପ୍ରକ୍ରିୟା, ଜୁଲାଇ ଶେଷ ସୁଦ୍ଧା ବିସ୍ତୃତ ତଥ୍ୟ ଅପଡେଟ୍‌ ପାଇଁ ଜୁନିୟର୍‌ କଲେଜଗୁଡ଼ିକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ
  • ||
  • ସମ୍ବଲପୁର : ହୀରାକୁଦ ଜଳଭଣ୍ଡାରର ଖୋଲିଲା ଆଉ ୪ଟି ଗେଟ୍, ୧୪ଟି ଗେଟ୍ ଦେଇ ଜଳ ନିଷ୍କାସନ ଜାରି
  • ||
  • ଭିନ୍ନକ୍ଷମ ଓ ବରିଷ୍ଠ ନାଗରିକଙ୍କୁ ଘରେ ଟିକା ଦେବା ମାମଲା : ରାଜ୍ୟ ସରକାର ନେଇଥିବା ପଦକ୍ଷେପ ଓ କୌଣସି ପରିଚୟ ପତ୍ର ନଥିବା ଲୋକଙ୍କ ପାଇଁ ନିଆଯାଇଥିବା ପଦକ୍ଷେପ ସମ୍ପର୍କରେ ଜଣାଇବାକୁ ହାଇକୋର୍ଟଙ୍କ ନିର୍ଦେଶ
  • ||
  • ବଲାଙ୍ଗିର : ରାଜେନ୍ଦ୍ର ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟର ୟୁଜିସି ମାନ୍ୟତା ନମିଳିବା ପ୍ରସଙ୍ଗ, ଭିସିଙ୍କୁ ଭେଟି ଆଲୋଚନା କଲା ଛାତ୍ର କଂଗ୍ରେସ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଅଗଷ୍ଟରୁ ଅକ୍ଟୋବର ଭିତରେ ଆସିବ ତୃତୀୟ ଲହରୀ : ବିଜୟ ମହାପାତ୍ର
  • ||
  • ନୀଳଗିରି : ନୀଳଗିରି ନିକଟ ଆମ୍ବଡିହା ଛକରେ ଦୁର୍ଘଟଣା, ମେଡ଼ିକାଲକୁ ବିଲେଇ କାମୁଡ଼ା ଇଞ୍ଜେକ୍ସନ୍ ନେବାକୁ ଆସୁଥିବା ବେଳେ ବାଇକ୍ ଦୁର୍ଘଟଣାରେ ମହିଳା ମୃତ, ମୃତ ମହିଳା ହେଲେ ଖନ୍ତାପଡା ଥାନା ବରୁଣସିଂ ଗ୍ରାମର ଭିକା ଦାସଙ୍କ ସ୍ତ୍ରୀ ତୁଳସୀ
  • ||
  • କଟକ : ଚୌଦ୍ଵାର କଲେଜ ପଛପଟ ସାହିରେ ଲୁଟ୍, ଘରେ କେହି ନଥିବାର ସୁଯୋଗ ନେଇ ଲୁଟି ନେଲେ ୧୦ ଲକ୍ଷରୁ ଅଧିକ ଟଙ୍କାର ସୁନାଗହଣା
  • ||
  • ରାଇରଙ୍ଗପୁର : ରାଇରଙ୍ଗପୁର ଗ୍ରାମାଞ୍ଚଳ ଥାନା ନୁରୁବାଦଡା ଗ୍ରାମରେ ଟ୍ରାକ୍ଟର ଧକ୍କାରେ ବାଇକ ଆରୋହୀ ମୃତ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ କରୋନା ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟାର ଚାଲିଛି ଅଡିଟ୍, ଶେଷ ହେବାକୁ ଆଉ ୧୦ ରୁ ୧୫ ଦିନ ସମୟ ଲାଗିବ : ଡିଏମଇଟି
  • ||
  • କେସିଙ୍ଗା : କେସିଙ୍ଗା ପରିଦର୍ଶନ ସହ ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକଳ୍ପ କାମର ସମୀକ୍ଷା କଲେ ପିଡି ଡିଆରଡିଏ
  • ||
  • ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : କର୍ଣ୍ଣାଟକର ନୂଆ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଭାବେ ଶପଥ ନେଲେ ବାସବରାଜ ବୋମାଇ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ଦିଲ୍ଲୀରୁ ଚୋରି ଭୁବନେଶ୍ଵରରେ ଗିରଫ, କୋଟିଏ ଟଙ୍କାର ଅଳଙ୍କାର ଚୋରି କରି ଚମ୍ପଟ ମାରିଥିଲା ଚୂନଲଗା ଚାକରାଣୀ, ସାଲିହାସାହିରୁ ଧରିଲା ପୋଲିସ
  • ||
  • ଜଗତସିଂହପୁର : ରାତି ଅଧରେ ଧାରଣାରତ ମହିଳାଙ୍କ ଉପରେ ଆକ୍ରମଣ, ମାଡ଼ ମାରି ଗାଳିଗୁଲଜ କଲେ ୫ରୁ ଉର୍ଦ୍ଧ୍ଵ ଦୁର୍ବୃତ୍ତ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୬୯ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୫୭୦୩କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ରାଜ୍ୟରେ ଗତ ୨୪ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ଆଉ ୧୭୦୩ ଜଣ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ରାଜଧାନୀରେ ଅଣାୟତ୍ତ ଡେଙ୍ଗୁ, ଜୀବନ ସହ ଖେଳୁଛି ବିଏମ୍‌ସି, ମାଡ଼ିଚାଲିଛି ଏଡିସ୍‌ ମଶା ବଂଶ
  • ||

ଏୟାର ଷ୍ଟ୍ରାଇକ ପରେ କହିଲେ ମୋଦି : ମୋତେ ଏ ମାଟିର ରାଣ, ଦେଶକୁ କେବେ ନଇଁବାକୁ ଦେବିନି

ଜୟପୁର,୨୬।୨: ଲୋକସଭା ନିର୍ବାଚନ ୨୦୧୯ରେ ପୁଣିଥରେ କ୍ଷମତାକୁ ଫେରିବା ପାଇଁ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦି ପୁଣିଥରେ ଗୋଟିଏ ପରେ ଗୋଟିଏ ରାଜ୍ୟରେ ନିର୍ବାଚନୀ ରାଲି କରୁଛନ୍ତି। ଏହି ଅବସରରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମଙ୍ଗଳବାର ରାଜସ୍ଥାନର ଚୁରୁରେ ନିର୍ବାଚନୀ ଜନସଭାରେ ଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ। ପାକିସ୍ତାନରେ ଭାରତୀୟ ବାୟୁସେନା ଦ୍ବାରା କରାଯାଇଥିବା ଏୟାର ଷ୍ଟ୍ରାଇକ୍ ପରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଏହା ହେଉଛି ପ୍ରଥମ ରାଲି।ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦି ଚୁରୁ ରାଲିରେ କହିଛନ୍ତି ଆଜି ଦେଶର ମିଜାଜ ଅଲଗା ରହିଛି। ପୁରା ଶକ୍ତିର ସହ କୁହନ୍ତୁ ଭାରତ ମାତା କୀ ଜୟ। ମୋଦିଙ୍କ ଏହି ସ୍ଲୋଗାନ ପରେ ସେଠାରେ ଉପସ୍ଥିତ ଲୋକେ ଏକାଠି ଜୟ ଜୟକାର କରିବା ଆରମ୍ଭ କରିଦେଇଥିଲେ। ମୋଦି କହିଥିଲେ ଆସନ୍ତୁ ଏହି କ୍ଷଣକୁ ଆମେ ଭାରତର ପରାକ୍ରମୀ ବୀରଙ୍କୁ ମୁଣ୍ଡ ନୁଆଁଇ ପ୍ରଣାମ କରିବା। ଦେଶକୁ ବିଶ୍ବାସ ଦେଉଛି ଯେ ଦେଶ​‌ ସୁରକ୍ଷିତ ହାତରେ ରହିଛି। ୨୦୧୪ରେ ମୁଁ କହିଥିଲି ମୋତେ ଏ ମାଟିର ରାଣ, ମୁଁ ଦେଶକୁ ନଷ୍ଟ କରିବାକୁ ଦେବିନି, ମୁଁ ଦେଶକୁ ରୋକିବାକୁ ଦେବିନି, ମୁଁ ଦେଶକୁ ତଳକୁ ନୂଆଇଁ ଦେବିନାହିଁ। ଦେଶଠାରୁ ବଡ ଆଉ କିଛି ନାହିଁ। ମୋଦି ଏହି ସମୟରେ ପୂର୍ବତନ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଅଟଳ ବିହାରୀ ବାଜପେୟୀଙ୍କ ଏକ କବିତା ପଢିଥିଲେ।

source: https://www.businesstoday.in

   ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ତାଙ୍କ ଭାଷଣରେ  କହିଥିଲେ ସୋମବାର ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ଯୁଦ୍ଧ ସ୍ମାରକୀ ଦେଶ ଉଦେଶ୍ୟରେ ସମର୍ପଣ କରାଯାଇଥିଲା। ଆମ ପାଇଁ   ଦେଶଠାରୁ କିଛି ବଡ ନାହିଁ। ଦେଶର ନିର୍ମାଣରେ ପ୍ରତ୍ୟେକ୍ତ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ଆଜି ଏହି ମହତ୍ତ୍ବପୂର୍ଣ୍ଣ ଦିନରେ ପ୍ରଧାନସେବକ ପ୍ରଣାମ କରୁଛି। ମୋ ପାଇଁ ନିଜ ଅପେକ୍ଷା ଦଳ ଓ ଦଳ ଠାରୁ ଦେଶ ବଡ। ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି ମୁଁ ପୂର୍ବତନ ସୈନିକଙ୍କ ଓଆରପି ଦେବାର ପ୍ରତିଶୃତି ଦେଇଥିଲି। ଆମର ସରକାର  ଏ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ୩୫ ହଜାର କୋଟି ଟଙ୍କା ଦେଇସାରିଛି। ଆମର ସରକାର କୃଷକଙ୍କ ପାଇଁ ଏପଯ୍ୟନ୍ତ ସବୁଠାରୁ ବଡ ଯୋଜନା ଲାଗୁ କରିଛନ୍ତି। ପ୍ରତି ଛୋଟ କୃଷକଙ୍କ ଖାତାରେ ୬୦୦୦ ଟଙ୍କା ବାର୍ଷିକ ଦିଆଯିବ।  ରାଜସ୍ତାନର କଂଗ୍ରେସ ସରକାର ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ଲାଭାର୍ଥୀଙ୍କ ଲିଷ୍ଟ ପଠାଇନାହିଁ। ଏହି କାରଣରୁ ଏଠାର କୃଷକଙ୍କୁ ଯୋଜନାର ଲାଭା ମିଳିନାହିଁ। ଆଗାମୀ ୧୦ ବର୍ଷରେ କୃଷକଙ୍କ ଖାତାକୁ ୭.୫ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା  ଦିଆଯିବ। ଏହି ଯୋଜନାରୁ ୧୨ କୋଟି କୃଷକ ପରିବାରକୁ ସିଧା ଲାଭ ମିଳିବ। ରାଜସ୍ଥାନରେ ଆୟୁଷ୍ମାନ ଭାରତ ଯୋଜନାର ଲାଭ ମିଳୁନାହିଁ। କାରଣ ରାଜସ୍ତାନର କଂଗ୍ରେସ ସରକାର ତାଙ୍କୁ ଆଗକୁ ବଢାଇବାକୁ ଦେଉନାହାଁନ୍ତି। ସେ କହିଛନ୍ତି ଆପଣଙ୍କ ଗୋଟେ ଭୋଟ କାରଣରୁ ଦିଲ୍ଲୀରେ ମଜବୁତ ସରକାର ଗଠନ ହୋଇଛି ଓ ଆଶା କରାଯାଉଛି ଆପଣଙ୍କ ଏହି ଭୋଟ ପୁଣିଥରେ ମଜବୁତ ସରକାର ଗଠନ କରିବାର ସୁଯୋଗ ଦେବ। ଏଠାରେ ଉଲ୍ଳେଖନୀୟ ଯେ, ୪ ଦିନ ଭିତରେ ମୋଦିଙ୍କର ଏହା ହେଉଛି ରାଜସ୍ଥାନରେ ଦ୍ବିତୀୟ ସଭା। ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦିଙ୍କ ଭାଷଣ ଶୁଣିବା ପାଇଁ ହଜାର ହଜାର ସଂଖ୍ୟାରେ ଲୋକ ସେଠାରେ ପହଁଞ୍ଚିଥିଲେ

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର