PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ୪ ରାଜ୍ୟସଭା ଆସନ ପାଇଁ ବିଜେଡିର ପ୍ରାର୍ଥୀ ଘୋଷଣା : ପୁଣି ରାଜ୍ୟସଭା ଯିବେ ସସ୍ମିତ ପାତ୍ର, ୩ ନୂଆ ମୁହଁଙ୍କୁ ସୁଯୋଗ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : କେରଳ ଛୁଇଁଲା ମୌସୁମୀ ବାୟୁ
  • ||
  • ନେପାଳରେ ଯାତ୍ରୀବାହୀ ବିମାନ ତାରା ଏୟାର ୯ NAET ର ମିଳୁନି ପତ୍ତା , ୪ ଭାରତୀୟଙ୍କ ସମେତ ୧୯ ଯାତ୍ରୀ ଥିବା ସୂଚନା
  • ||
  • ବ୍ରହ୍ମପୁର : ସନ୍ଧ୍ୟାବେଳେ ବେଳାଭୂମିରେ ବସିଥିବା ବେଳେ ମୁଣ୍ଡ ଉପରେ ପଡ଼ିଲା ଚଡ଼କ, ଛାତ୍ର ମୃତ ଛାତ୍ରୀ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ବିଶ୍ୱର ସବୁଠୁ ବଡ଼ କ୍ରିକେଟ ଷ୍ଟାଡ଼ିୟମ୍‌ରେ ଖେଳା ଯିବ ଆଇପିଏଲ ୨୦୨୨ ଫାଇନାଲ
  • ||
  • ଆନନ୍ଦପୁର : ଝରକା ଗ୍ରୀଲ୍ ଭାଙ୍ଗି ଶିକ୍ଷକଙ୍କ ଘରେ କଳାକନା ବୁଲାଇଦେଲେ ଦୁର୍ବୃତ୍ତ, ୧୫ ଭରି ସୁନାଅଳଙ୍କାର ସହ ନଗଦ ୫୨ ହଜାର ଟଙ୍କା ଲୁଟ୍
  • ||
  • ସୋର : ଗୋରୁ ବୋଝେଇ କଣ୍ଟେନର ଜବତ, ୪୦ ରୁ ଉର୍ଦ୍ଧ୍ଵ ଗୋରୁ ଉଦ୍ଧାର, ୧୧ ଗିରଫ
  • ||
  • ସମାନ ନାଗରିକ ସଂହିତା ଲାଗୁ କରିବା ପ୍ରସ୍ତୁତିରେ ମୋଦି ସରକାର , ପ୍ରଥମେ ଉତ୍ତରାଖଣ୍ଡରେ ଏହି ଆଇନ୍‌ ଲାଗୁ କରାଯିବାର ଅଭ୍ୟାସ ଆରମ୍ଭ କରାଯାଇଛି
  • ||
  • ଗୁଜରାଟରେ ବଡ଼ ବିଜୟର ପ୍ରସ୍ତୁତିରେ ବିଜେପି , କଂଗ୍ରେସ ଦୁର୍ବଳତାର ବି ମିଳିବ ଫାଇଦା
  • ||

ମେଜର ଗୋଗୋଇଙ୍କ କୋର୍ଟ ମାର୍ଶଲ ପକ୍ରିୟା ଶେଷ, ହ୍ରାସ ହୋଇପାରେ ବରିଷ୍ଠତା

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୧।୪: ଜମ୍ମୁ ଓ କଶ୍ମୀରରେ ପଥର ଫିଙ୍ଗାଳିଙ୍କୁ ଶିକ୍ଷା ଦେବା ପାଇଁ ‘ମାନବ ଢାଲ’ କରି ଚର୍ଚ୍ଚାକୁ ଆସିଥିବା ମେଜର ଲିତୁଲ ଗୋଗୋଇଙ୍କ ବିରୋଧରେ କୋର୍ଟ ମାର୍ସଲ ପକ୍ରିୟା ଶେଷ ହୋଇଯାଇଛି। ଏ ସମ୍ପର୍କରେ ଗତକାଲି ସେନା ପକ୍ଷରୁ ସୂଚନା ଦିଆଯାଇଛି।  ଗତ ବର୍ଷ ଶ୍ରୀନଗରରେ ଜଣେ ସ୍ଥାନୀୟ ମହିଳାଙ୍କ ସହ ବନ୍ଧୁତ୍ବ କରିବା ପାଇଁ ଦଣ୍ଡ ଭାବରେ ତାଙ୍କର ବରିଷ୍ଠତା ହ୍ରାସ କରାଯାଇପାରେ। ସ୍ଥାନୀୟ ମହିଳାଙ୍କ ସହ ବନ୍ଧୁତ୍ବ କରିବା ମାମଲାରେ ଗୋଗାଇଙ୍କୁ ସାହର୍ଯ୍ୟ କରିଥିବା ତାଙ୍କ ଡ୍ରାଇଭର ସମୀର ମାଲାଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ କୋର୍ଟ ମାର୍ଶଲ ପକ୍ରିୟାର ସାମନା କରିବାକୁ ପଡିବ।

ଗତ ଫେବଆରୀରେ ମେଜର ଗୋଗୋଇଙ୍କ ଡ୍ରାଇଭରଙ୍କ ଠାରୁ ସାକ୍ଷ୍ୟ ସଂଗ୍ରହ କରାଯାଇଥିବା ବେଳେ ଏବେ କୋର୍ଟ ମାର୍ଶଲ ପକ୍ରିୟା ଆରମ୍ଭ ହୋଇଯାଇଛି। ଦୁହିଁଙ୍କୁ ଦୁଇଟି ଆଧାରରେ ଦୋଷୀ ସାବ୍ୟସ୍ତ କରାଯାଇଛି। ତାଙ୍କୁ ସେନା ନିର୍ଦେଶର ବିପରୀତ ଯାଇ ଜଣେ ସ୍ଥାନୀୟ ମହିଳାଙ୍କ ସହ ବନ୍ଧୁତ୍ବ କରିବା ଓ ସେନା ଅଭିଯାନ ଅଞ୍ଚଳରେ କାର୍ଯ୍ୟସ୍ଥଳ ଠାରୁ ଦୂରରେ ରହିବା କାରଣ ପାଇଁ ଦୋଷୀ ସାବ୍ୟସ୍ତ କରାଯାଇଛି।

ମେଜର ଗୋଗୋଇଙ୍କୁ ଜମ୍ମୁ-କଶ୍ମୀରରେ ବିଦ୍ରୋହର ସାମନା କରିବା ପାଇଁ ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ରାଇଫଲସ୍ ବାଟାଲିୟନରେ ମୁତୟନ କରାଯାଇଥିଲା। ପୋଲିସ ମେଜରଙ୍କ ସହିତ ତାଙ୍କ ଡ୍ରାଇଭର ଓ ଜଣେ ସ୍ଥାନୀୟ ମହିଳାଙ୍କୁ ୨୦୧୮ରେ ସେତେବେଳେ ଅଟକ ରଖିଥିଲେ ଯେତେବେଳେ ଦୁହେଁ ଏକ ସ୍ଥାନୀୟ ହୋଟେଲକୁ ଯାଇଥିଲେ। ସେଠାର ହୋଟେଲ ମ୍ୟାନେଜର ତାଙ୍କୁ ରାତ୍ରୀ ବିଶ୍ରାମ ପାଇଁ ରୁମ୍ ଦେବାକୁ ମନା କରିଦେଇଥିଲେ।ଉଲ୍ଲେଖନୀୟ ଯେ, ମେଜର ଗୋଗୋଇ ୨୦୧୭ରେ ବିବାଦରେ ଆସିଥିଲେ ଯେତେବେଳେ ସେ ଜମ୍ମୁ-କଶ୍ମୀରର ବଡଗାଓଁରେ ନିଜର ଡ୍ୟୁଟି ସମୟରେ ପଥର ଫିଙ୍ଗାଳିଙ୍କ ଠାରୁ ନିଜକୁ ରକ୍ଷା କରିବା ପାଇଁ ଜଣେ କଶ୍ମୀରର ଯୁବକକୁ ଜିପ୍ ଆଗରେ ବାନ୍ଧି ମାବନ ଢାଲ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିଥିଲେ।