ମକର ସଂକ୍ରାନ୍ତିରେ ବିଶ୍ବ ରେକର୍ଡ,ଗୋଟିଏ ବାସନରେ ତିଆରି ହେଲା ୧୯୯୫ କେଜି ଖେଚୁଡି

ମଣ୍ଡି,୧୪।୧: ମକର ସଂକ୍ରାନ୍ତି ଅବସରରେ ପର୍ଯ୍ୟଟନ ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ଗୋଟିଏ ବଡ ବାସନରେ ୧୯୯୫ କେଜିର ଖେଚୁଡି ତିଆରି କରି ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଛି ବିଶ୍ବ ରେକର୍ଡ। ଏହା ପୂର୍ବରୁ ଗୋଟିଏ ବାସନରେ ୯୧୮ କିଲୋଗ୍ରାମ ଖେଚୁଡି ତିଆରି କରି ବିଶ୍ବ ରେକର୍ଡ କରାଯାଇଥିଲା, ଯାହାକି ଏବେ ଭାରତ ନାଁରେ ରହିଛି। ଗିନିଜ୍ ବୁକ ଅଫ୍ ଓ୍ବାର୍ଲ୍ଡ ରେକର୍ଡର ପ୍ରତିନିଧି ଋଷି ନାଥଙ୍କ ଆଗରେ ଏହି ଖେଚୁଡି ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯାଇଥିଲା। ଏହାର ଘୋଷଣା ପରେ  ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଜୟରାମ ଠାକୁର ଏହି ସାର୍ଟିଫିକେଟ୍ ଦେଇଛନ୍ତି।

ତପ୍ତପାଣୀରେ ୨୫ ଜଣ ରୋଷେୟା ୫ ଘଣ୍ଟା ସମୟ ନେଇ ଖେଚୁଡି ତିଆରି କରିଛନ୍ତି। ଏହି ଖେଚୁଡି ତିଆରି କରିବାରେ ୪୦୫ କେଜି ଚାଉଳ, ୧୯୦ କେଜି ଡାଲି, ୯୦ କେଜି ଘିଅ, ୫୫ କେଜି ମସଲା ଓ ୧୧୦୦ ଲିଟର ପାଣି ବ୍ୟବହାର କରାଯାଇଥିଲା।

ଏହି ଖେଚୁଡି ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବା ପାଇଁ ୮ ଫୁଟ୍ ଉଚ୍ଚା ଓ ୯ ଫୁଟ ଚଉଡା ବାସନର ବ୍ୟବହାର କରାଯାଇଥିଲ। ତିଆରି କରିବା ପରେ ଏହାକୁ ହଜାର ହଜାର ଲୋକଙ୍କୁ ଖାଇବାକୁ ଦିଆଯାଇଥିଲା।

ମୁଖ୍ୟ ରୋଷେୟା ଏନଏଲ୍ ଶର୍ମା କହିଛନ୍ତି, ପର୍ଯ୍ୟଟନ ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ତପ୍ତପାଣୀରେ ଖେଚୁଡିର ମୁଖ୍ୟ ଆକର୍ଷଣ ରହିଥିଲା। ଗିନିଜ ବୁକ୍ ଅଫ୍ ଓ୍ବାର୍ଲ୍ଡ ରେକର୍ଡର ପ୍ରତିନିଧି ଋଷି ନାଥ କହିଛନ୍ତି, ଏବେ ସେ ଖେଚୁଡିର ନୂଆ ଓ୍ବାର୍ଲ୍ଡ ରେକର୍ଡ କରିଛନ୍ତି।

   ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର


ଘରକୁ ଫେରିଲେ ପ୍ରେମିକ-ପ୍ରେମିକା : ବାହାଘର ପୂର୍ବରୁ କନ୍ୟାର ମା’ ସହ ବରର ବାପା ହୋଇଥିଲେ ଫେରାର, ଏବେ ଗ୍ରହଣ କରୁନାହାନ୍ତି ସ୍ବାମୀ

୧୩୨କୁ ଟପିଲା କରୋନା ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା:୧୭ ଦେଶକୁ ବ୍ୟାପିଲା ଭାଇରସ, ୬୦୦୦ ଆକ୍ରାନ୍ତ ଚିହ୍ନଟ୍

ନାସିକ: କୂଅରେ ଖସିପଡିଲା ଯାତ୍ରୀବାହୀ ବସ୍, ୨୦ ମୃତ

୩୧ ଜାନୁୟାରୀ ପରେ ବେକାର ହୋଇଯିବ ଡାକଘର ସଞ୍ଚୟ ଖାତାର ଏଟିଏମ୍ କାର୍ଡ