ଆଜି ମାଲେସିଆକୁ ଭେଟିବ ଭାରତ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ, ୨୫ ।୩ (ଏଜେନ୍ସି): ମାଲେସିଆର ଇପୋରେ ଚାଲିଥିବା ୨୮ତମ ସୁଲତାନ ଅଜଲାନ ଶାହ କପ୍‌ ହକିରେ ଆସନ୍ତାକାଲି ଭାରତ ଆୟୋଜକ ଦଳକୁ ଭେଟିବାକୁ ଯାଉଛି । ଭାରତ ଏ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ୨ଟି ମ୍ୟାଚ୍‌ ଖେଳି ଗୋଟିଏ ବିଜୟ ଏବଂ ଗୋଟିଏ ମ୍ୟାଚ୍‌ ଡ୍ର’ ରଖିବାରେ ସଫଳ ହୋଇଛି ।
ପ୍ରତିଯୋଗିତାରେ ୬ଟି ଦଳ ଭାଗ ନେଇଛନ୍ତି । ଶ୍ରେଷ୍ଠ ୨ ଦଳ ଫାଇନାଲ୍‌ ଖେଳିବେ । ତେଣୁ ଭାରତକୁ ଫାଇନାଲ୍‌ ଖେଳିବାକୁ ହେଲେ ଶ୍ରେଷ୍ଠ ପ୍ରଦର୍ଶନ ସହ ପ୍ରଥମ କିମ୍ବା ଦ୍ୱିତୀୟ ସ୍ଥାନରେ ରହିବାକୁ ହେବ । ଏ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଦଳ ୪ ପଏଣ୍ଟ ପାଇ ତୃତୀୟ ସ୍ଥାନରେ ରହିଛି । ମାଲେସିଆ ୨ଟି ମ୍ୟାଚ୍‌ ଖେଳି ବିଜୟୀ ହୋଇ ୬ ପଏଣ୍ଟ ସହ ଶୀର୍ଷ ସ୍ଥାନରେ ରହିଛି । ପ୍ରଥମ ମ୍ୟାଚ୍‌ରେ ମାଲେସିଆ ୫-୧ରେ ପୋଲାଣ୍ଡକୁ ଏବଂ ଦ୍ୱିତୀୟ ମ୍ୟାଚ୍‌ରେ ୪-୩ ଗୋଲ୍‌ରେ ଜାପାନକୁ ପରାସ୍ତ କରିଥିଲା । ଗତ ଦୁଇଟି ମ୍ୟାଚ୍‌ରେ ମାଲେସିଆ ୯ଟି ଗୋଲ୍‌ ସ୍କୋର କରିବାରେ ସଫଳ ହୋଇଛି ।
ଘରୋଇ ପରିବେଶରେ ମାଲେସିଆ ବେଶ ଚମତ୍କାର ପ୍ରଦର୍ଶନ ଜାରି ରଖିଛି । ତେଣୁ ଭାରତକୁ ଏଥିପ୍ରତି ସତର୍କତା ଅବଲମ୍ବନ କରିବାକୁ ପଡ଼ିବ । ପ୍ରଥମ ମ୍ୟାଚ୍‌ରେ ଭାରତ ୨-୦ ଗୋଲ୍‌ରେ ପୋଲାଣ୍ଡ ଏବଂ ଦ୍ୱିତୀୟ ମ୍ୟାଚ୍‌ ୧-୧ ଗୋଲ୍‌ରେ ଦକ୍ଷିଣ କୋରିଆ ସହ ଅମୀମାଂସିତ ରଖିଥିଲା ।
ବିଶ୍ୱମାନ୍ୟତା ଏବଂ ଟୁର୍ଣ୍ଣାମେଣ୍ଟର ପୂର୍ବ ପ୍ରଦର୍ଶନ ଦେଖିଲେ ଭାରତ ହିଁ ଅନ୍ୟ ୫ଟି ଦଳ ଠାରୁ ଶକ୍ତିଶାଳୀ । କିନ୍ତୁ ମାନ୍ୟତା ଅନୁସାରେ ଦଳ ସେଭଳି ପ୍ରଦର୍ଶନ ପୂର୍ବ ମ୍ୟାଚ୍‌ ଗୁଡ଼ିକରେ ଦେଖାଇ ପାରିନାହିଁ । ବିଶ୍ୱମାନ୍ୟତାରେ ଭାରତ ଏବେ ପଞ୍ଚମ ସ୍ଥାନରେ ରହିଛି । ଗତ ଦୁଇଟି ମ୍ୟାଚ୍‌ରେ ମାତ୍ର ୩ଟି ଗୋଲ୍‌ ସ୍କୋର କରିବାରେ ସଫଳ ହୋଇଛି । ବରିଷ୍ଠ ଖେଳାଳିମାନେ ଆହତ ହେବା ଯୋଗୁ ଏଥର ଅଧିକ ଯୁବ ଖେଳାଳିଙ୍କୁ ଭାରତୀୟ ଦଳରେ ସୁଯୋଗ ମିଳିଛି ।
ଜାପାନ ବିପକ୍ଷରେ ବରୁଣ ଓ ସିମ୍ରନଜିତ ୨ଟି ଗୋଲ କରି ଦଳକୁ ଜିତାଇଥିଲେ । ମାତ୍ର ଦକ୍ଷିଣ କୋରିଆ ବିପକ୍ଷରେ ଅଧିକ ଗୋଲ୍‌ ସ୍କୋର କରି ପାରି ନଥିଲା । ପ୍ରଥମାର୍ଦ୍ଧରେ ଯଦିଓ ଅଧିନାୟକ ମନପ୍ରୀତ ଗୋଟିଏ ଗୋଲ ସ୍କୋର କରି ଦଳକୁ ଅଗ୍ରଣୀ କରାଇଥିଲେ, ମାତ୍ର ଦ୍ୱିତୀୟାର୍ଦ୍ଧରେ ଦଳ ଆଉ ଦ୍ୱିତୀୟ ସୁଯୋଗ ପାଇ ନଥିଲା । ବରଂ ଖେଳର ଅନ୍ତିମ ମୁହୂର୍ତ୍ତରେ ଦକ୍ଷିଣ କୋରିଆକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିବାରେ ବିଫଳ ହୋଇ ବିଜୟ ହାତ ଛଡ଼ା କରିଥିଲା । ଅନ୍ତିମ ମିନିଟ୍‌ରେ ଗୋଲ୍‌ ସ୍କୋର କରି କୋରିଆ ମ୍ୟାଚ୍‌ ଅମୀମାଂସିତ ରଖିଥିଲା । ତେଣୁ ଦଳକୁ ପୂର୍ବ ମ୍ୟାଚ୍‌ର ଭୁଲ ତ୍ରୁଟି ସଂଶୋଧନ କରି ମାଲେସିଆ ବିପକ୍ଷରେ ବଡ଼ ବିଜୟ ହାସଲ କରିବାକୁ ହେବ । ନଚେତ ଦଳ ପାଇଁ ଫାଇନାଲ୍‌ ପଥ ଏତେ ସୁଗମ ହେବ ନାହିଁ ।
ମାନ୍ୟତାକୁ ବିଚାରକୁ ନିଆଗଲେ ମାଲେସିଆ ବହୁ ଦୁର୍ବଳ ଦଳ । ଦଳ ଏବେ ବିଶ୍ୱ ମାନ୍ୟତାର ୧୩ତମ ସ୍ଥାନରେ ରହିଛି । ତଥାପି ଘରୋଇ ପରିବେଶରେ ମାଲେସିଆ ବେଶ ଭଲ ପ୍ରଦର୍ଶନ ଜାରି ରଖିଛି । ପୂର୍ବରୁ ଦଳ କେବେ ଚାମ୍ପିଅନ ହେବାର ସୁଯୋଗ ପାଇନି ମାତ୍ର ୫ ଥର ଫାଇନାଲ୍‌ ଖେଳିଛି ।

   ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର


ଚାଲିଗଲେ ‘ଫୁଟବଲର ଭଗବାନ’: ୬୦ବର୍ଷ ବୟସରେ ହୃଦଘାତରେ ଡିଏଗୋ ମାରାଡୋନାଙ୍କ ପରଲୋକ

ଆଜି ଭାରତ ବନ୍ଦ, କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ଶ୍ରମିକ ସଂଗଠନର ଦେଶବ୍ୟାପୀ ବନ୍ଦ ଡାକରାକୁ ସମର୍ଥନ ଜଣାଇଲା କଂଗ୍ରେସ

କିମ୍ବଦନ୍ତୀ ଫୁଟବଲ୍‌ ଖେଳାଳୀ ଡିଏଗୋ ମାରାଡୋନାଙ୍କ ଦେହାନ୍ତ

୨୦୨୩ ବିଶ୍ବକପ୍‌କୁ ନେଇ ଏମିତି କହିଲେ ନ୍ୟୁଜିଲାଣ୍ଡର ଷ୍ଟାର ଖେଳାଳି

ଗ୍ରେଗ୍ ବାର୍କଲେ ଆଇସିସିର ନୂତନ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ, ଦ୍ବିତୀୟ ରାଉଣ୍ଡ ଭୋଟିଂରେ ମିଳିଲା ସଂଖ୍ୟା ଗରିଷ୍ଠତା

ରେଡ୍‌ ବୁଲ୍‌ କ୍ୟାମ୍ପସ୍‌ ଟି-ଟ୍ୱେଣ୍ଟି କ୍ରିକେଟ୍‌ : ଫାଇନାଲ୍‌ରେ ସୋଆ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ