PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ନବରଙ୍ଗପୁର: ଭାରସାମ୍ୟ ହରାଇ ଓଲଟିଲା ଟ୍ରାକ୍ଟର, ତଳେ ଚାପି ହୋଇଚାଲିଗଲା ଡ୍ରାଇଭରଙ୍କ ଜୀବନ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ଜୁନ୍ ଶେଷ ସୁଦ୍ଧା ପ୍ରକାଶ ପାଇବ ମାଟ୍ରିକ୍ ରେଜଲ୍ଟ : ଗଣଶିକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀ
  • ||
  • ସମ୍ବଲପୁର: ପୁଣି ଚର୍ଚ୍ଚାରେ ସମ୍ବଲପୁର ଜେଲ, କଏଦୀକୁ ଗଞ୍ଜେଇ ବିକି ଧରାପଡିଲେ ଜେଲ୍ ଓ୍ବାର୍ଡର୍, ବଣେଇଗଡ ଜେଲକୁ ହେଲେ ବଦଳି
  • ||
  • ରାଜସୁନାଖଳା: ଜାଗା ବାଡ଼ି ମଧ୍ୟସ୍ଥତାକୁ ନେଇ ରକ୍ତାକ୍ତ ସଂଘର୍ଷ, ଜଣେ ଗୁରୁତର
  • ||
  • କଣ୍ଟାବାଞ୍ଜି : ବର୍ଷା ଦାଉରୁ ଆଶ୍ରୟ ପାଇଁ ଦୋକାନ ପିଣ୍ଡାକୁ ଯାଇ ଷଣ୍ଢକୁ ଲାଗିଲା ବିଜୁଳି ଝଟକା, ଘଟଣାସ୍ଥଳରେ ଟଳିପଡିଲା…
  • ||
  • ନୀଳଗିରି: ଯୁବକର ଝୁଲନ୍ତା ଅବସ୍ଥାରେ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର, ହତ୍ୟା ନା ଆତ୍ମହତ୍ୟା ସନ୍ଦେହ, ପୁଲିସ ତଦନ୍ତ ଆରମ୍ଭ
  • ||
  • ପୁରୀ : ମହାପ୍ରଭୁଙ୍କ ସ୍ନାନପୂର୍ଣ୍ଣିମା ପ୍ରସ୍ତୁତି, ଭୋର ୪ଟା ସୁଦ୍ଧା ପହଣ୍ଡ ବିଜେ ନୀତି, ସାମାଜିକ ଦୂରତାକୁ ଗୁରୁତ୍ୱ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ରାଜ୍ୟରେ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ମଧ୍ୟରେ ୪୫ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୩୩ଶହ ଟପିଲା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ରାଜ୍ୟରେ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ଆଉ ୪ ହଜାର ୪୬୯ କରୋନା ପଜିଟିଭ, ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ୮ ଲକ୍ଷ ୫୧ ହଜାର ପାର୍
  • ||
  • ପୁରୀ : ରଥଖଳା ହାଲ୍‌ଚାଲ, ୨୧ ଅଖରେ ଲାଗିଲା ୪୨ ଚକ, ପ୍ରଭା ଅପସରା କାମ ଆରମ୍ଭ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ବର୍ଷାରେ ଧୋଇଯିବ ରଜ ମଉଜ, ୪୮ ଘଣ୍ଟା ଭିତରେ ଲଘୁଚାପ ଘନୀଭୂତ ହୋଇ ଅବପାତ ରୂପ ନେଇପାରେ, ଉପକୂଳରେ ବର୍ଷା ଜାରି-ଆଭ୍ୟନ୍ତରୀଣରେ ବଢ଼ିବ
  • ||
  • ବାମରା : ପରିବାରର ୬ ଜଣଙ୍କୁ ହାଣି ଆତ୍ମହତ୍ୟା କଲା ସଂକ୍ରମିତ ବାପା, ଝିଅ ମୃତ, ପୁଅ- ୩ ଝିଅ ଓ ମା’ ଆହତ
  • ||
  • କଟକ : ଲକ୍‌ଡାଉନ୍‌ ବେଳେ କଟକରେ ବେଧଡ଼କ ଚାଲିଛି ଦେହ ବ୍ୟବସାୟ, ଦୁଇଟି ସ୍ଥାନରେ ଚଢ଼ଉ ବେଳେ ୫ ଯୁବତୀ ଉଦ୍ଧାର, ର‌୍ୟାକେଟ୍‌ର ମୁଖ୍ୟ ଓ ଜଣେ ଗ୍ରାହକ ଗିରଫ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ଓଡ଼ିଶାରେ ସୁଧୁରୁଛି ସ୍ଥିତି, ୨୬ ଜିଲ୍ଲାରେ ହୋଇପାରେ ଅନଲକ, ୪ ଜିଲ୍ଲା ପାଇଁ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଷ୍ଟ୍ରାଟେଜି
  • ||

ବୃହତ୍‌ ରେଳ ପ୍ରକଳ୍ପ ରଦ୍ଦ କଲା ମାଲେସିୟା, ଚୀନ୍‌କୁ ଧକ୍କା

source:asknature.org

କ୍ୱାଲାଲମ୍ପୁର,୨୭ ।୧(ଏଜେନ୍ସି): ମାଲେସିୟାରେ ଚୀନ୍‌ ସହଯୋଗରେ ନିର୍ମାଣ କରାଯିବାକୁ ଥିବା ଏକ ବୃହତ୍‌ ରେଳ ପ୍ରକଳ୍ପକୁ ସେଠାକାର ସରକାର ରଦ୍ଦ କରିଦେଇଛନ୍ତି । ମାଲେସିୟାର ସରକାର ଶନିବାର ଏହି ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି ।
ଏହାକୁ ଇଷ୍ଟ କୋଷ୍ଟ ରେଲ ଲିଙ୍କ୍‌ ପ୍ରୋଜେକ୍ଟ ବୋଲି କୁହାଯାଉଥିଲା । ଏହି ପ୍ରକଳ୍ପ ଅଧୀନରେ ମାଲେସିୟାର ପୂର୍ବ ଭାଗକୁ ଏହାର ପଶ୍ଚିମ ଭାଗ ସହିତ ଯୋଡା ଯାଇଥାନ୍ତା । ଏଥିପାଇଁ ସମୁଦାୟ ୧୯.୬ ବିଲିୟନ ଡଲାର ବ୍ୟୟ କରାଯାଇଥାନ୍ତା । କିନ୍ତୁ ମାଲେସିୟା ସରକାର ଏବେ କହିଛନ୍ତି କି ଏହି ପ୍ରକଳ୍ପ ନିର୍ମାଣ କରିବା ପାଇଁ ଯେତିକି ଅର୍ଥ ବ୍ୟୟ ହେବ ବୋଲି ଆକଳନ କରାଯାଇଛି, ତାହା ଖୁବ୍‌ ଅଧିକ । ଏତେ ଅର୍ଥ ବ୍ୟୟ କରିବାକୁ ତାଙ୍କର ଦେଶ ସମର୍ଥ ନୁହେଁ । ତେଣୁ ସରକାର ଏହି ପ୍ରକଳ୍ପକୁ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ନକରିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛନ୍ତି ।
ଦେଶର ଅର୍ଥ ବ୍ୟାପାର ମନ୍ତ୍ରୀ ଅଜମିନ୍‌ ଅଲ୍ଲୀ କହିଛନ୍ତି କି ଗତ ଗୁରୁବାର ଦିନ ଏହି ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଯାଇଥିଲା । ଯଦି ଏହି ପ୍ରକଳ୍ପ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କରାଯାଇଥାନ୍ତା, ତାହାହେଲେ ପ୍ରତିବର୍ଷ ମାଲେସିୟାକୁ କେବଳ ଋଣର ସୁଧ ବାବଦରେ ୫୦୦ ନିୟୁତ ରିଙ୍ଗିଟ୍‌୍‌( ସ୍ଥାନୀୟ ମୁଦ୍ରା) ଦେବାକୁ ପଡିଥାନ୍ତା । ଏହା ସମଗ୍ର ଦେଶ ଉପରେ ବୋଝ ପାଲଟିଥାନ୍ତା । ତେଣୁ ସରକାର ଏପରି ପଦକ୍ଷେପ ନେଇଛନ୍ତି । ତେବେ ଏହି ପ୍ରକଳ୍ପ କାର୍ଯ୍ୟ ଅଧାରୁ ରଦ୍ଦ କରିଥିବାରୁ ମାଲେସିୟାକୁ ଏଥିପାଇଁ ଚୀନ୍‌କୁ କ୍ଷତିପୂରଣ ଦେବାକୁ ପଡ଼ିବ । କିନ୍ତୁ ତା’କୁ କେତେ କ୍ଷତିପୂରଣ ଦେବାକୁ ପଡ଼ିବ, ତାହା ସିଏ ସ୍ପଷ୍ଟ କରିନାହାନ୍ତି । ଏନେଇ ଅର୍ଥ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ଆକଳନ କରିବ ବୋଲି ସିଏ କହିଛନ୍ତି ।
ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ଯେ, ମାଲେସିୟାରେ ପୂର୍ବର ନଜିବ ରଜାକଙ୍କ ସରକାର ସମୟରେ ଚୀନ୍‌ ସହିତ ଅନେକ ପ୍ରକଳ୍ପ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କରିବା ପାଇଁ ଚୁକ୍ତି ସ୍ୱାକ୍ଷରିତ ହୋଇଥିଲା । ଏହାଯୋଗୁ ମାଲେସିୟା ଉପରେ ଋଣ ଭାର ବଢ଼ିଯାଇଥିଲା । କେତେକ ମହଲରୁ ଏଭଳି ଚୁକ୍ତି ପଛରେ ବ୍ୟାପକ ଦୁର୍ନୀତି ହୋଇଥିବାର ଅଭିଯୋଗ କରାଯାଇଥିଲା । କିନ୍ତୁ ମାହାଥିର ମହମ୍ମଦ ସେଠାରେ କ୍ଷମତାସୀନ ହେବା ପରେ ଏ ସମସ୍ତ ଚୁକ୍ତିର ସମୀକ୍ଷା କରାଯିବ ବୋଲି ଘୋଷଣା କରିଥିଲେ । ଏହା ପୂର୍ବରୁ ମଧ୍ୟ ମାହାଥିର ସରକାର ଚୀନ୍‌ ସହଯୋଗରେ ମାଲେସିୟାରେ ନିର୍ମାଣ କରାଯିବାକୁ ଥିବା ଆଉ କିଛି ପ୍ରକଳ୍ପକୁ ରଦ୍ଦ କରିଦେଇଛନ୍ତି ।