PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ନୂଆପଡ଼ାରେ ହଳଦୀ ଗାଁରେ ପୁଣି ବାଘ ଆତଙ୍କ , ଲୋକେ ଭୟଭୀତ
  • ||
  • ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗରେ ପ୍ରାର୍ଥୀ ତାଲିକା ଘୋଷଣା କଲା ବିଜେପି , ୫୭ଟି ଆସନ ପାଇଁ ବିଜେପିର ପ୍ରାର୍ଥୀ ତାଲିକା ପ୍ରକାଶ , ନନ୍ଦୀଗ୍ରାମରେ ମମତାଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଲଢ଼ିବେ ଶୁଭେନ୍ଦୁ ଅଧିକାରୀ
  • ||
  • ସୋନପୁର: ସୁବୁଳିଆ ଗାଁରେ ଗୋଷ୍ଠୀ ସଂଘର୍ଷ, ଗୁଳିକାଣ୍ଡରେ ଜଣେ ଯୁବକ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ପୁଣି ରାଜଧାନୀରେ ୪୦ ଡ଼ିଗ୍ରୀ ଟପିଲା ତାତି
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର: ସରିଲା ରାଜ୍ୟ କ୍ୟାବିନେଟ୍‌ ବୈଠକ, ୧୬ଟି ପ୍ରସ୍ତାବରେ ବାଜିଲା ମୋହର
  • ||
  • ବାସୁଦେବପୁର : ତାରିଣୀ ଛକ ସ୍ଥିତ ଟ୍ରାକ୍ଟର ଗ୍ୟାରେଜ୍‌ରେ ଅଘଟଣ , କାମ କରୁଥିବା ବେଳେ ଟ୍ରାକ୍ଟର ଟାୟାର ଫାସି ଗ୍ୟାରେଜ୍‌ ମେକାନିକଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ
  • ||
  • ଓଡ଼ିଶାର ୧୦ ଜିଲ୍ଲାରେ କରୋନା ଚିନ୍ତା , ରାଜ୍ୟ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସଚିବଙ୍କ ସହ କଥା ହେଲେ କେନ୍ଦ୍ର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସଚିବ, ଏନେଇ ଟେଷ୍ଟିଂ ଟ୍ରାକିଂ ଓ ଟ୍ରିଟ୍‌ମେଣ୍ଟ ଉପରେ ଗୁରୁତ୍ୱ
  • ||
  • ବଲାଙ୍ଗିର: ବାହାର ରାଜ୍ୟରେ ନିର୍ଯ୍ୟାତନାର ଶିକାର ହେଉଛନ୍ତି ପାଟଣାଗଡ଼ ଅଞ୍ଚଳର ୨୫ ଶ୍ରମିକ
  • ||
  • ଅହମ୍ମଦାବାଦ ଟେଷ୍ଟ : ଭାରତ ୩-୧ରେ ସିରିଜ୍ ବିଜୟୀ
  • ||
  • ଟିଟିଲାଗଡ଼: ଟିଟିଲାଗଡରେ ଉତ୍କଟ ଜଳ ସମସ୍ୟା, ସିରଭଟା ପଡାରେ ପାଣି ପାଇଁ ରାସ୍ତାରୋକ
  • ||
  • ଆସ୍ଥା ଭୋଟ୍ ଜିତିଲେ ପାକିସ୍ତାନ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଇମ୍ରାନ୍ ଖାନ୍
  • ||
  • ପୁରୀ: ଶ୍ରୀମନ୍ଦିରରେ ପୁଣି ନୀତି ବିଭ୍ରାଟ, ଜଗମୋହନରେ ବାନ୍ତି କଲେ ଭକ୍ତ
  • ||
  • ସମ୍ବଲପୁର: ହୀରାକୁଦ ଅଶୋକ ନିବାସରେ ହାଇକୋର୍ଟ ବିଚାରପତି ସି.ଆର୍ ଦାସଙ୍କ ସମୀଖ୍ୟା ବୈଠକ, ସାମିଲ ହୋଇଛନ୍ତି ବିଭିନ୍ନ ଜିଲ୍ଲାର ବିଚାରପତି
  • ||
  • ସମ୍ବଲପୁର: ହାତୀ ଆକ୍ରମଣରେ ଜଣେ ମୃତ
  • ||
  • କେନ୍ଦୁଝର: ଇସ୍ପାତ କାରଖାନା ଦାବିରେ କେନ୍ଦୁଝରରେ ବିଜେପି ଯୁବ ମୋର୍ଚ୍ଚାର ପକ୍ଷରୁ ବିକ୍ଷୋଭ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର: ରାଜଧାନୀରେ ବିଚ୍ ରାସ୍ତାରେ ମର୍ଡର, ସିଆର୍‌ପିଏପ୍ ଛକ ନିକଟରେ ଗୋଡ଼ାଇ ଗୋଡ଼ାଇ ହାଣିଲେ ଦୁର୍ବୃତ୍ତ
  • ||
  • ଲକ୍ଷ୍ମୀପୁର: ଭଡ଼ା ଘରୁ ମହିଳାଙ୍କ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର କଲା ଲକ୍ଷ୍ମୀପୁର ପୋଲିସ, ଯୁବକ ଅଟକ
  • ||
  • ଭବାନୀପାଟଣା: ଜିଲ୍ଲା ସେସନ ଜଜ କୋର୍ଟ ଉଦ୍‌ଘାଟନ୍ କଲେ ମୁଖ୍ୟ ବିଚାରପତି ହାଇକୋର୍ଟ ଡ଼. ଏସ ମୁରଲୀଧର
  • ||
  • ବଲାଙ୍ଗୀର: ଶନି ମନ୍ଦିରରେ ଦୀପ ଜଳିବା ସମୟରେ ଶ୍ରଦ୍ଧାଳୁଙ୍କୁ ଲାଗିଗଲା ନିଆଁ, ହସ୍ପିଟାଲରେ ଭର୍ତ୍ତି
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର: ରାତି ୧୦ଟାରେ ଉଠିବ ଲିଙ୍ଗରାଜ ମହାପ୍ରଭୁଙ୍କ ମହାଦୀପ
  • ||

ବୃହତ୍‌ ରେଳ ପ୍ରକଳ୍ପ ରଦ୍ଦ କଲା ମାଲେସିୟା, ଚୀନ୍‌କୁ ଧକ୍କା

source:asknature.org

କ୍ୱାଲାଲମ୍ପୁର,୨୭ ।୧(ଏଜେନ୍ସି): ମାଲେସିୟାରେ ଚୀନ୍‌ ସହଯୋଗରେ ନିର୍ମାଣ କରାଯିବାକୁ ଥିବା ଏକ ବୃହତ୍‌ ରେଳ ପ୍ରକଳ୍ପକୁ ସେଠାକାର ସରକାର ରଦ୍ଦ କରିଦେଇଛନ୍ତି । ମାଲେସିୟାର ସରକାର ଶନିବାର ଏହି ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି ।
ଏହାକୁ ଇଷ୍ଟ କୋଷ୍ଟ ରେଲ ଲିଙ୍କ୍‌ ପ୍ରୋଜେକ୍ଟ ବୋଲି କୁହାଯାଉଥିଲା । ଏହି ପ୍ରକଳ୍ପ ଅଧୀନରେ ମାଲେସିୟାର ପୂର୍ବ ଭାଗକୁ ଏହାର ପଶ୍ଚିମ ଭାଗ ସହିତ ଯୋଡା ଯାଇଥାନ୍ତା । ଏଥିପାଇଁ ସମୁଦାୟ ୧୯.୬ ବିଲିୟନ ଡଲାର ବ୍ୟୟ କରାଯାଇଥାନ୍ତା । କିନ୍ତୁ ମାଲେସିୟା ସରକାର ଏବେ କହିଛନ୍ତି କି ଏହି ପ୍ରକଳ୍ପ ନିର୍ମାଣ କରିବା ପାଇଁ ଯେତିକି ଅର୍ଥ ବ୍ୟୟ ହେବ ବୋଲି ଆକଳନ କରାଯାଇଛି, ତାହା ଖୁବ୍‌ ଅଧିକ । ଏତେ ଅର୍ଥ ବ୍ୟୟ କରିବାକୁ ତାଙ୍କର ଦେଶ ସମର୍ଥ ନୁହେଁ । ତେଣୁ ସରକାର ଏହି ପ୍ରକଳ୍ପକୁ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ନକରିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛନ୍ତି ।
ଦେଶର ଅର୍ଥ ବ୍ୟାପାର ମନ୍ତ୍ରୀ ଅଜମିନ୍‌ ଅଲ୍ଲୀ କହିଛନ୍ତି କି ଗତ ଗୁରୁବାର ଦିନ ଏହି ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଯାଇଥିଲା । ଯଦି ଏହି ପ୍ରକଳ୍ପ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କରାଯାଇଥାନ୍ତା, ତାହାହେଲେ ପ୍ରତିବର୍ଷ ମାଲେସିୟାକୁ କେବଳ ଋଣର ସୁଧ ବାବଦରେ ୫୦୦ ନିୟୁତ ରିଙ୍ଗିଟ୍‌୍‌( ସ୍ଥାନୀୟ ମୁଦ୍ରା) ଦେବାକୁ ପଡିଥାନ୍ତା । ଏହା ସମଗ୍ର ଦେଶ ଉପରେ ବୋଝ ପାଲଟିଥାନ୍ତା । ତେଣୁ ସରକାର ଏପରି ପଦକ୍ଷେପ ନେଇଛନ୍ତି । ତେବେ ଏହି ପ୍ରକଳ୍ପ କାର୍ଯ୍ୟ ଅଧାରୁ ରଦ୍ଦ କରିଥିବାରୁ ମାଲେସିୟାକୁ ଏଥିପାଇଁ ଚୀନ୍‌କୁ କ୍ଷତିପୂରଣ ଦେବାକୁ ପଡ଼ିବ । କିନ୍ତୁ ତା’କୁ କେତେ କ୍ଷତିପୂରଣ ଦେବାକୁ ପଡ଼ିବ, ତାହା ସିଏ ସ୍ପଷ୍ଟ କରିନାହାନ୍ତି । ଏନେଇ ଅର୍ଥ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ଆକଳନ କରିବ ବୋଲି ସିଏ କହିଛନ୍ତି ।
ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ଯେ, ମାଲେସିୟାରେ ପୂର୍ବର ନଜିବ ରଜାକଙ୍କ ସରକାର ସମୟରେ ଚୀନ୍‌ ସହିତ ଅନେକ ପ୍ରକଳ୍ପ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କରିବା ପାଇଁ ଚୁକ୍ତି ସ୍ୱାକ୍ଷରିତ ହୋଇଥିଲା । ଏହାଯୋଗୁ ମାଲେସିୟା ଉପରେ ଋଣ ଭାର ବଢ଼ିଯାଇଥିଲା । କେତେକ ମହଲରୁ ଏଭଳି ଚୁକ୍ତି ପଛରେ ବ୍ୟାପକ ଦୁର୍ନୀତି ହୋଇଥିବାର ଅଭିଯୋଗ କରାଯାଇଥିଲା । କିନ୍ତୁ ମାହାଥିର ମହମ୍ମଦ ସେଠାରେ କ୍ଷମତାସୀନ ହେବା ପରେ ଏ ସମସ୍ତ ଚୁକ୍ତିର ସମୀକ୍ଷା କରାଯିବ ବୋଲି ଘୋଷଣା କରିଥିଲେ । ଏହା ପୂର୍ବରୁ ମଧ୍ୟ ମାହାଥିର ସରକାର ଚୀନ୍‌ ସହଯୋଗରେ ମାଲେସିୟାରେ ନିର୍ମାଣ କରାଯିବାକୁ ଥିବା ଆଉ କିଛି ପ୍ରକଳ୍ପକୁ ରଦ୍ଦ କରିଦେଇଛନ୍ତି ।

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର