PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ବଲାଙ୍ଗୀର: ରେଳ ଲାଇନରୁ ଯୁବକଙ୍କ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର, ହତ୍ୟା ନା ଆତ୍ମହତ୍ୟା ନେଇ ସନ୍ଦେହ
  • ||
  • ବଲାଙ୍ଗୀର: କପଡ଼ା ବ୍ୟବସାୟୀଙ୍କ ଝୁଲନ୍ତା ମୃତ ଦେହ ଉଦ୍ଧାର, ପରିବାର ପକ୍ଷରୁ ହତ୍ୟା ଅଭିଯୋଗ
  • ||
  • ଲମତାପୁଟରେ ଅଟୋ ସହ ୨ କୁଇଣ୍ଟାଲ ଗଞ୍ଜେଇ ଜବତ, ଜଣେ ଗିରଫ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ସାମନ୍ୟ ହ୍ରାସ ପାଇଲା ଦୈନିକ ସଂକ୍ରମଣ, ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୧୦ ହଜାର ୭୫୭ ଜଣ ପଜିଟିଭ, ୨୨ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା
  • ||
  • ଚୌଦ୍ଵାର : ଟ୍ରକକୁ ପଛ ପଟୁ ପିଟିଲା ସ୍କୁଟି, ମହିଳା ଗୁରୁତର
  • ||
  • ରେଙ୍ଗାଲି : ହାଇୱାରେ ପିଟିହେଲା କାର୍‌ : ମା’ ଝିଅ ମୃତ, ପୁଅ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ଆଜି ବସିବ ସର୍ବଦଳୀୟ ବୈଠକ, କୋଭିଡ୍‌ ମୁକାବିଲା ପାଇଁ ସହଯୋଗ ଲୋଡ଼ିବେ ସରକାର
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ଆସନ୍ତା ୪ରୁ ୫ଦିନ ପାଗ ଶୁଖିଲା, ବଢ଼ିବ ତାତି, ଆଜି କାଁ ଭାଁ କିଛି ସ୍ଥାନରେ ସ୍ୱଳ୍ପ ବର୍ଷା ସମ୍ଭାବନା
  • ||
  • ପୁରୀ : ଜୁନ ୧୫ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ମହାପ୍ରଭୁଙ୍କ ଦର୍ଶନ ବନ୍ଦ, ପ୍ରଭାବିତ ହେବ ତିନିପର୍ବ
  • ||

CAA ଓ NRC ବିରୋଧରେ ମମତାଙ୍କ ରଣ ହୁଂକାର, ରଦ୍ଦ ନ ହେବା ଯାଏଁ ଚାଲିବ ଆନ୍ଦୋଳନ

କୋଲକାତା ୨୭/୧୨: ନାଗରିକତା ସଂଶୋଧନ ଆଇନ (ସିଏଏ) ଏବଂ ଜାତୀୟ ନାଗରିକ ପଞ୍ଜିକା (ଏନ୍‌ଆର୍‌ସି)କୁ ବିରୋଧ କରି ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ମମତା ବାନାର୍ଜୀ ଲଗାତର ଭାବେ ରାଲି ଓ ଜନ-ସମାବେଶ ଜାରି ରଖିଛନ୍ତି । ଗୁରୁବାର କୋଲକାତାର ରାଜା ବଜାରରୁ ମାଲିକ ବଜାର ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସିଏଏ ବିରୋଧୀ ରାଲି ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିଲା । ମମତା ଏହି ରାଲିକୁ ସମ୍ବୋଧିତ କରି ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କୁ ଆନ୍ଦୋଳନ ଜାରି ରଖିବାକୁ ପ୍ରୋତ୍ସାହିତ କରିଥିଲେ । କାହାକୁ ନ ଡରି ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ ସିଏଏ ବିରୋଧୀ ଆନ୍ଦୋଳନ ଜାରି ରଖନ୍ତୁ ବୋଲି ମମତା ପ୍ରକାଶ କରିଥିଲେ ।

ସରକାରଙ୍କ ବିରୋଧରେ ସ୍ୱରଉତ୍ତୋଳନ କରିବାର ଅଧିକାର ସମସ୍ତଙ୍କର ଅଛି । ଯେପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସିଏଏ ଏବଂ ଏନ୍‌ଆର୍‌ସିକୁ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ରଦ୍ଦ କରିନାହାନ୍ତି ସେତେଦିନ ଯାଏ ଏଭଳି ଆନ୍ଦୋଳନ ଜାରି ରହିବ ବୋଲି ମମତା ଘୋଷଣା କରିଥିଲେ।

ଏହି ଅବସରରେ ସେ ବିଜେପିକୁ ମଧ୍ୟ ଚେତାବନୀ ଦେଇଥିଲେ । କହିଥିଲେ ବିଜେପି ବାରମ୍ବାର ନିଆଁ ସହ ଖେଳୁଛି । ନିଆଁ ସହ ଖେଳିବା ବନ୍ଦ ନ କଲେ ନିଜର ହିଁ ବିନାଶ ହେବ । ବିଜେପି ସରକାର ଲୋକମାନଙ୍କୁ ଧୋକା ଦେଉଥିବା ମମତା ଅଭିଯୋଗ କରିଥିଲେ । କର୍ଣ୍ଣାଟକରେ ନେତୃତ୍ୱାଧୀନ ବିଜେପି ସରକାର ଆନ୍ଦୋଳନରେ ମୃତ ଲୋକମାନଙ୍କୁ ଆର୍ଥିକ ସହାୟତା ଦେବେ କହି ଦେଉ ନଥିବା ସେ ଅଭିଯୋଗ କରିଥିଲେ । କହିଥିଲେ କର୍ଣ୍ଣାଟକର ମେଙ୍ଗାଲୁରୁରେ ଆନ୍ଦୋଳନ ସମୟରେ ୨ ଜଣ ଲୋକ ପ୍ରାଣ ହରାଇଛନ୍ତି । ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ବି.ଏସ୍‌. ୟେଦିୟୁରପ୍ପା ତାଙ୍କ ପରିବାରକୁ ସହନାଭୂତି ଦେଖାଇବା ବଦଳରେ ମୃତକମାନେ ଆନ୍ଦୋଳନରେ ସାମିଲ ଥିବାରୁ ସେମାନଙ୍କ ପରିବାରକୁ ଆର୍ଥିକ ସହାୟତା ମିଳିବନି ବୋଲି ଧମକ ଦେଉଛନ୍ତି । କିନ୍ତୁ ସେମାନଙ୍କ ପରିବାରକୁ ତାଙ୍କ ଦଳ ୫ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାର ସହାୟତା ରାଶି ପ୍ରଦାନ କରିବେ ବୋଲି ମମତା ଘୋଷଣା କରିଥିଲେ ।

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର