PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ମାଲକାନଗିରି : ମାଲକାନଗିରି ମୋଟୁ ସୀମାନ୍ତ ୪ ରାଜ୍ୟ ପ୍ରବେଶ ଦ୍ୱାର ଚେକପୋଷ୍ଟ ପରିଦର୍ଶନ କଲେ ପୁଲିସ ମହାନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଅଭୟ, କୋଭିଡ ସ୍ଥିତି ଓ ମାଓ ସମୀକ୍ଷା କଲେ ପୁଲିସ ଡିଜି
  • ||
  • କପିଲାଭଟା : ପାରିବାରିକ କଳହରୁ ସ୍ତ୍ରୀର ତଣ୍ଟି ଚିପି ହତ୍ୟା କଲା ସ୍ୱାମୀ
  • ||
  • ଓଡ଼ିଶା: ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୧୧ ହଜାର ୮୦୫ ଜଣ କରୋନା ପଜିଟିଭ, ୨୧ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା ମହାମାରୀ
  • ||
  • ବାଲେଶ୍ଵର : ଭାରସାମ୍ୟ ହରାଇ ପୋଲ ତଳକୁ ଖସିଲା କାର୍, ୩ ମୃତ ୨ ଗୁରୁତର
  • ||
  • OJEE: ଜୁନ୍‌ ୧୫ ଯାଏ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀମାନେ ଅନ୍‌ଲାଇନ୍‌ରେ ଆବେଦନ କରିପାରିବେ, ଜୁନ୍‌ ୧୭ତାରିଖ ସୁଦ୍ଧା ଅନ୍‌ଲାଇନ୍‌ରେ ଫି’ଦାଖଲ କରିପାରିବେ
  • ||
  • ପୁରୀ:ଏ ବର୍ଷ ବି ବିନା ଭକ୍ତରେ ହେବ ବିଶ୍ଵ ପ୍ରସିଦ୍ଧ ରଥଯାତ୍ରା, କେବଳ ସେବାୟତ ଟାଣିବେ ରଥ
  • ||
  • ପୁରୀ: ଆଜି ମହାପ୍ରଭୁଙ୍କ ବାହାର ଚନ୍ଦନ ଯାତ୍ରା, ମେ ୧୫ରୁ ଜୁନ୍‌ ୬ ଯାଏଁ ୧୪୪ ଧାରା ଜାରି
  • ||
  • ଚାଷୀ କୂଳ ପାଇଁ ଖୁସି ଖବର: ମେ’ ୩୧ରେ କେରଳ ଛୁଇଁବ ମୌସୁମୀ,ଜୁନ୍ ୧୦ରୁ ୧୨ ସୁଦ୍ଧା ଓଡ଼ିଶା
  • ||
  • ଆଜି ପବିତ୍ର ଅକ୍ଷୟ ତୃତୀୟା, ମାଟି ମା’କୁ ପୂଜା କରି ଚାଷ କାମ ଅନୁୁକୂଳ କରିବେ ଚଷା ପୁଅ
  • ||

ମୃତ୍ୟକୁ ନିକଟରେ ଦେଖି ମଧ୍ୟ ସେ ହସୁଥିଲେ… ଜାଣନ୍ତୁ କ’ଣ କହିଲେ ପାରିକରଙ୍କୁ ଚିକିତ୍ସା କରୁଥିବା ଡାକ୍ତର

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୧୮।୩: ସେ ଜାଣିଥଲେ ତାଙ୍କ ଶରୀରର ସ୍ଥିତି କ’ଣ? ତଥାପି ମଧ୍ୟ ହସୁଥିଲେ। ମୃତ୍ୟୁକୁ ସେ ଭୟ କରିନଥିଲେ। ଶେଷ ସମୟ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଜଣେ ଯୋଦ୍ଧା ଭାବରେ ନିଜର ରୋଗ ସହ ହସି ହସି ଲଢେଇ କରିଥିଲେ। ମୃତ୍ୟୁ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ନିଜର କର୍ତ୍ତବ୍ୟକୁ ପାଳନ କରିଚାଲିଥଲେ। ଏଭଳି ଜଣେ ସାହାସୀ ବ୍ୟକ୍ତିତ୍ବ ଥିଲେ ଗୋଆର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ମନୋହର ପାରିକର ବୋଲି କହିଛନ୍ତି ତାଙ୍କୁ ଚକିତ୍ସା କରୁଥିବା ଡାକ୍ତର। ଉଲ୍ଲେଖନୀୟ ଯେ ଗତ ରବିବାର ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ୬୩ ବର୍ଷ ବୟସରେ ପାରିକରଙ୍କ ପରଲୋକ ହୋଇଯାଇଛି।

source: https://navbharattimes.indiatimes.com

ଲୀଳାବତୀ ହସ୍ପିଟାଲର ସର୍ଜିକାଲ ଅନକୋଲୋଜି ଡିପାର୍ଟମେଣ୍ଟର ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ଡାକ୍ତର ପି ଜଗନ୍ନାଥ ପାରିକରଙ୍କୁ ଚିକତ୍ସା କରୁଥିଲେ। ସେ ତାଙ୍କର ପରଲୋକ ପରେ ଖୁବ୍ ଦୁଃଖ ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି। ସେ କହିଛନ୍ତି ୧୫ ଫେବୃଆରୀ ୨୦୧୮ର ସେ ଦିନ ମୋର ମନେଅଛି। ମୋତେ କୁହାଯାଇଥିଲା ଜଣେ ଭିଭିଆଇପିଙ୍କୁ ଗୋଆରୁ ଲୀଳାବତୀ ହସ୍ପିଟାଲ ଅଣାଯିବ। ତାଙ୍କ ପେଟରେ ଯନ୍ତ୍ରଣା ହେଉଛି ଓ ସେ ଅଗ୍ନାଶୟ ସମ୍ପର୍କିତ କୌଣସି ସମସ୍ୟାରେ ପୀଡିତ ଅଛନ୍ତି। ଭିଭିଆଇପି ହୋଇଥିବାରୁ ହସ୍ପିଟାଲରେ ସବୁ ପ୍ରକାର ପ୍ରସ୍ତୁତି ଚାଲିଥିଲା। ହସି ହସି ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ଆସିଥିଲେ, ସେ ଆଉ କେହି ନୁହଁନ୍ତି, ମନୋହର ପାରିକର ଥିଲେ।

source: https://www.news18.com/

ମୁଁ ଯେତେବେଳେ ତାଙ୍କର ରିପୋର୍ଟ ଦେଖିଥିଲି ନିରାଶ ହୋଇଯାଇଥିଲି। କାରଣ ତାଙ୍କ ଅଗ୍ନାଶୟରେ  କିଛି କ୍ଷତ ଥିଲା। ଦୁର୍ଭାଗ୍ୟର କଥା ଯେ ଅଗ୍ନାଶୟର କ୍ଷତର ଲକ୍ଷଣ ଆରମ୍ଭରୁ ବହୁତ କମ୍ ଦେଖାଯାଇଥାଏ। ଏହାପରେ ଅଗ୍ନାଶୟର ଚିକିତ୍ସା ଆରମ୍ଭ କରାଯାଇଥିଲା। ଏପରିକି ତାଙ୍କ ଉପରେ ଏହାର ପ୍ରଭାବ ଭଲ ପଡୁଥିବାର ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥିଲା। ସେ ଯେତେବେଳେ ହସ୍ପିଟାଲରେ ଭର୍ତ୍ତି ଥିଲେ ତାଙ୍କୁ ଦେଖିବାକୁ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦି ଆସିଥିଲେ। ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଖୁବ୍ ଚିନ୍ତାରେ ଥିଲେ କାରଣ ତାଙ୍କର ଜଣେ ଭଲ ବନ୍ଧୁ ଓ ସହଯୋଗୀ ଗମ୍ଭୀର ରୋଗରେ ପୀଡିତ ଅଛନ୍ତି। ଏହି ସମୟରେ ପାରିକର ଅଳ୍ପ ହସି ମୋଦିଙ୍କୁ କହିଥିଲେ ସେ କେବଳ ଗୋଆର ଲୋକଙ୍କ ସେବା କରିବାକୁ ଚାହାଁନ୍ତି। ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋତେ କହିଥିଲେ ଏହି ରୋଗର ଚିକିତ୍ସା ପାଇଁ ବିଶ୍ବରେ ଯାହା ସବୁଠୁ ଭଲ ତାହା ତାଙ୍କ ପାଇଁ କରାଯାଉ। ଇଣ୍ଟରନ୍ୟାସନାଲ ହେପା​ଟୋ ପ୍ୟାନକ୍ରିଏଟୋ ବାଇଲେରି ଆସୋସିଏସନର ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ହୋଇଥିବା କାରଣରୁ ନ୍ୟୁୟର୍କ ସ୍ଥିତ ମେମୋରିଆଲ ସ୍ଲୋଅନ୍ କେଟରିଂର କିଛି ସାଥୀ ଡାକ୍ତର ତାଙ୍କର ଚିକତ୍ସା ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହୋଇଥିଲେ। ଏହାପରେ ପାରିକରଙ୍କୁ ନ୍ୟୁୟର୍କ ଅଣାଯାଇଥିଲା। ଏହାପରେ ସମସ୍ତ ଜିନିଷ ନିୟନ୍ତ୍ରଣରେ ରହିଥିଲା ଓ ସେଠାରୁ ସେ ଫେରିଆସିଥିଲେ।

source: https://www.moneycontrol.com

ହସ୍ପିଟାଲରେ ସେ ମଧ୍ୟ ନିଜର ଅଫିସ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଥିଲେ। ନିଜର କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ସହ ଅଫିସ କାମ କରୁଥିଲେ। ଏପରିକି ତାଙ୍କୁ ଦେଖା କରିବାକୁ ମୁଁ ନ୍ୟୁୟର୍କ ଯାଇଥିବା ବେଳେ ନିଜ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ଠାରୁ କିଛି ସୂଚନା ଏକାଠି କରୁଥିଲେ। ଯେତେବେଳେ ବାହାରକୁ ଆସୁଥିଲେ, ସେ ସବୁବେଳେ ଗୋଆ ଫେରିବାକୁ ଅପେକ୍ଷା କରୁଥିଲେ। ଚିକିତ୍ସା ବେଳେ ମଧ୍ୟ ସେ କେବେ ବିଚଳିତ ନଥିଲେ। ହସ୍ପିଟାଲରେ ଭର୍ତ୍ତିଥିବା ବେଳେ କହିଥିଲେ ବିଧାନସଭା ବଜେଟ୍ ଉପସ୍ଥାପନ କରିବାର ଅଛି। ଆମେ ଭୟ କରିଯାଇଥିଲୁ କିନ୍ତୁ ସେ ଠିକ୍ ସମୟରେ ଓ ସଠିକ୍ ଭାବରେ ବଜେଟ୍ ଉପସ୍ଥାପନ କରିଥିଲେ। ଏତେ ସକାରତ୍ମକ ରୋଗୀଙ୍କୁ ମୁଁ ମୋ ଜୀବନରେ କେବେ ଦେଖିନି ବୋଲି କହିଛନ୍ତି ଡାକ୍ତର ଜଗନ୍ନାଥ। ମୁଁ ତାଙ୍କୁ ଖୁବ୍ ସମ୍ମାନ ଦିଏ। ଜଣେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଭାବରେ ନୁହେଁ କି ଦେଶର ପ୍ରତିରକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀ ଭାବରେ ନୁହେଁ ବଂର ଜଣେ କର୍ତ୍ତବ୍ୟପରାୟଣ ଓ ପରିଶ୍ରମୀ ନେତାଙ୍କୁ ଆମେ ହରାଇଛୁ ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି।