PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • କଟକ: ୧୧ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାର ଗଞ୍ଜେଇ ସହ ଦାମୀ କାର ଜବତ, ୨ ଝାଡ଼ଖଣ୍ଡ ଯୁବକ ଗିରଫ
  • ||
  • କେନ୍ଦୁଝର : ଦୁଇ ଦିନିଆ କେନ୍ଦୁଝର ଗସ୍ତରେ ମୁଖ୍ୟ ଶାସନ ସଚିବ, ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକଳ୍ପର କଲେ ସମୀକ୍ଷା
  • ||
  • ବାଲିପାଟଣା: ପ୍ରେମିକର ବିବାହ ଖବର ଶୁଣି ଥାନାରେ ବିଷ ପିଇଦେଲେ ପ୍ରେମିକା
  • ||
  • ରାଉରକେଲା: ମାଡ଼ପିଟ ଘଟଣାରେ ଆଖିବୁଜିଲେ ଯୁବକ, ଶବ ରଖି ରାଉରକେଲା ଝିରପାଣି ଥାନା ଘେରାଉ, କ୍ଷତିପୂରଣ ଓ ପୋଲିସର କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ପ୍ରତିଶ୍ରୁତି ପରେ ଉଠିଲା ମୃତଦେହ
  • ||
  • ଅନୁଗୁଳ: ଭାରସାମ୍ୟ ହରାଇ ଗଛରେ ପିଟିହେଲା ସ୍କୁଟର, ଆରୋହୀ ମୃତ
  • ||
  • ସମ୍ବଲପୁର: ଭିସୁଟରେ ବଢିଛି ସଂକ୍ରମଣ, ଫଳରେ ବଢ଼ିଲା ସର୍ଟଡାଉନ ନିୟମ ସୀମା, ପିସିବ୍ରିଜ ଛକ ଠାରୁ ଫାଣ୍ଡି ଛକ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କଟକଣା ନେଇ ବୁର୍ଲା ପୁଲିସ ପକ୍ଷରୁ ସୂଚନା ଜାରି
  • ||
  • ବଲାଙ୍ଗୀର: ରେଳ ଷ୍ଟେସନର ନିକଟ ବରଗଛରେ ଝୁଲୁଛି ଅଜଣା ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ମୃତଦେହ, ହତ୍ୟା ନାଁ ଆତ୍ମହତ୍ୟା କାରଣ ଅସ୍ପଷ୍ଟ
  • ||
  • ରାଜସୁନାଖଳା: ଜାତୀୟ ରାଜପଥ ସମ୍ପ୍ରସାରଣ କାର୍ଯ୍ୟର ଅହେତୁକ ବିଳମ୍ବ ନେଇ ତାତିଲେ ଅଞ୍ଚଳ ବାସୀ, ଖୋର୍ଦ୍ଧା ବଲାଙ୍ଗୀର ୫୭ ନମ୍ବର ଜାତୀୟ ରାଜପଥ ଅବରୋଧ
  • ||
  • ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ଆତ୍ମନିର୍ଭର ଭାରତର ନୂଆ କୀର୍ତ୍ତିମାନ, ଇସ୍ରୋ ସଫଳତାର ସହ ଲଞ୍ଚ କଲା ଆମାଜୋନିଆ-୧, ମହାକାଶକୁ ଗଲା ମୋଦି ଓ ଭଗବତ ଗୀତାର ଫଟୋ
  • ||
  • କଟକ : କଟକ ଚାଉଳିଆଗଞ୍ଜ ଗତିରାଉତପାଟଣା ନିକଟରେ ମର୍ମନ୍ତୁଦ ଦୁର୍ଘଟଣା, ଜଣେ ମୃତ, ୩ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ଅନୁଗୁଳ: କରଡ଼ାଗାଡିଆ ସ୍ଥିତ ଏକ ଠିକା କ୍ୟାମ୍ପରେ ଅଭାବନୀୟ ଘଟଣା, ଗାଡ଼ି ଡୋରରେ ଚାପି ହୋଇ ଘଟଣା ସ୍ଥଳରେ ଆଖିବୁଜିଲେ ଡ୍ରାଇଭର
  • ||
  • ଆଜି ଆମାଜୋନିଆ-୧ର ପ୍ରକ୍ଷେପଣ କରିବ ଇସ୍ରୋ, ୧୮ଟି ଛୋଟ ଉପଗ୍ରହକୁ ମହାକାଶକୁ ପଠାଯିବ
  • ||
  • ନୟାଗଡ଼: ସାତକୋଶିଆ ଇକୋ ରିଟ୍ରିଟ୍ରେ ଭୟାବହ ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡ, ଜଳିଗଲା କଟେଜ୍, ଅଳ୍ପକେ ବର୍ତ୍ତିଲେ ପର୍ଯ୍ୟଟକ, ସର୍ଟସର୍କିଟ ଯୋଗୁଁ ନିଆଁ ଲାଗିଥିବା ସନ୍ଦେହ
  • ||
  • ସମ୍ବଲପୁର: ଭିସୁଟ୍‌ ଏବେ କରୋନା ହଟ୍‌ସ୍ପଟ୍, କଣ୍ଟେନମେଣ୍ଟ ଜୋନ୍‌ରେ ୧୧ ଛାତ୍ରାବାସ
  • ||

ବିଜେଡି ଓ ବିଜେପି ବିରୋଧରେ ହେବ ମହାମେଣ୍ଟ: ଡି. ରାଜା

source:www.business-standard.com

ଭୁବନେଶ୍ୱର ୧୭/୨: ବିଜେଡି ଓ ବିଜେପି ବିରୋଧରେ ରାଜ୍ୟରେ ହେବ ମହାମେଣ୍ଟ । ସିପିଆଇ, ସିପିଏମ୍, ଜେଏମଏମ ଓ କଂଗ୍ରେସକୁ ନେଇ ମହାମେଣ୍ଟ ହେବ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି ସିପିଆଇର କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ସମ୍ପାଦକ ଡି.ରାଜା ।

ଆସନ୍ତା ନିର୍ବାଚନ ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତି ଆରମ୍ବ କରିସାରିଲେଣି ସମସ୍ତ ରାଜନୈତିକ ଦଳ । ରାଜ୍ଯ ରାଜନୀତି ଏବେ ସରଗରମ । ବହୁ ପୂର୍ବରୁ ମହାମେଣ୍ଟ ନେଇ କଳ୍ପନା ଜଳ୍ପନା ଚାଲିଥିଲା । ତେବେ ଏନେଇ ମୁହଁ ଖୋଲିଛନ୍ତି ସିପିଆଇର କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ସମ୍ପାଦକ ଡି.ରାଜା । ଡି. ରାଜା ଆସନ୍ତା ନିର୍ବାଚନରେ ମହାମେଣ୍ଟ ନେଇ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି । ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ବିଜେଡି ଓ ବିଜେପି ବିରୋଧରେ ମହାମେଣ୍ଟ ଗଠନ ହେବ । ସିପିଆଇ, ସିପିଏମ୍, ଜେଏମଏମ ଓ କଂଗ୍ରେସକୁ ନେଇ ଏହି ମହାମେଣ୍ଟ ଗଠନ କରାଯିବ । ଆଜି ଭୁବନେଶ୍ୱରରେ ଏକ ଦଳୀୟ କାର୍ଯ୍ଯକ୍ରମରେ ଯୋଗଦେଇ ଡି.ରାଜା ଏହି ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି । ଏ ସମ୍ପର୍କରେ ଓଡିଶା ପ୍ରଦେଶ କଂଗ୍ରେସର ସଭାପତି ନିରଞ୍ଜନ ପଟ୍ଟନାୟକଙ୍କ ସହ ତାଙ୍କର ଆଲୋଚନା ହୋଇଥିବା ମଧ୍ୟ ସେ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି । ବାମପନ୍ଥି ଦଳ ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଦଳ ସହ ରାଜ୍ୟ ସ୍ତରରେ ମେଣ୍ଟ କରିବା ପାଇଁ ଏଆଇସିସିର ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀ ମଧ୍ୟ ରାଜ୍ୟକୁ ସବୁଜ ସଂକେତ ପ୍ରଦାନ କରିସାରିଛନ୍ତି । କେନ୍ଦ୍ରରେ ହେଉଥିବା ମହାମେଣ୍ଟ ଢାଞ୍ଚାର ଓଡିଶାରେ ମଧ୍ୟ ମହାମେଣ୍ଟ କରିବା ଯୋଜନାରେ କଂଗ୍ରେସ ରହିଛି । ତେବେ ଆସନ ବୁଝାବଣା ନେଇ ବିବାଦ ସୃଷ୍ଟି ହେବାର ଆଶଂକାକୁ ଏଡାଇ ଦିଆଯାଇନପାରେ ।

୨୦୧୪ରେ ବି ହୋଇଥିଲା ମହାମେଣ୍ଟ ଚର୍ଚ୍ଚା
ଓଡ଼ିଶା ରାଜନୀତି ଇତିହାସରେ ମହାମେଣ୍ଟର ପରିକଳ୍ପନା କିଛି ନୂଆ କଥା ନୁହେଁ । ୨୦୧୪ ନିର୍ବାଚନ ପୂର୍ବରୁ ମଧ୍ୟ ବିଜେଡି ବିରୋଧରେ ମହାମେଣ୍ଟ ଗଠନ ନେଇ ଚର୍ଚ୍ଚା ହୋଇଥିଲା । ଏନେଇ ଦୁଇରୁ ଅଧିକ ଥର ବୈଠକ ମଧ୍ୟ ହୋଇଥିଲା । ହେଲେ ମହାମେଣ୍ଟ ଗଠନ ସମ୍ଭବ ହୋଇ ନଥିଲା।

ନବୀନଙ୍କୁ ଗାଦିରୁ ହଟାଇବା ପାଇଁ ୨୦୧୪ରେ ଯେଉଁ ଯୋଜନା ହୋଇଥିଲା ତାହା ଫଳପ୍ରଦ ହୋଇ ନଥିଲା । ନବୀନ ପୁଣି ୧୧୭ ଆସନରେ ବିଜୟ ବାନା ଉଡ଼ାଇଥିଲେ । ୨୦୧୯ ନିର୍ବାଚନ ପୂର୍ବରୁ ମଧ୍ୟ ପୁଣି ମହାମେଣ୍ଟ ପ୍ରସଙ୍ଗ ଉଠିଛି । ଏଥର ଶାସକଦଳ ବିଜେଡି ସହ ବିଜେପି ବିରୋଧରେ ମଧ୍ଯ ମେଣ୍ଟ ଗଠନ ହେବା ଆଲୋଚନା ହେଉଛି । ତେବେ ଦେଖାଯାଉ ଏହା କେତେଦୂର ଫଳପ୍ରଦ ହେଉଛି ।

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର