PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • କୋଭିଡ୍ ନିୟମରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ; କରୋନା ପଜିଟିଭ୍ ରିପୋର୍ଟ ନଥିଲେ ବି ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ମିଳିବ ଆଡ୍‌ମିଶନ
  • ||
  • ବିହାର : JDU ନେତା ତଥା MLC ତନଭୀର ଅଖତରଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ , କରୋନାରେ ପୀଡ଼ିତ ଥିଲେ
  • ||
  • ଦାଦନ ଖଟିବାକୁ ଯାଇ ତେଲେଙ୍ଗାନାରେ ସାପ କାମୁଡ଼ାରେ ପ୍ରାଣହରାଇଲେ ଶ୍ରମିକ
  • ||
  • ଜଳେଶ୍ୱର: ଘରୋଇ କ୍ଲିନିକରେ ପୁଣି ପ୍ରସବ ପରେ ମହିଳାଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ
  • ||
  • ବିରମହାରାଜପୁର : ସୁବର୍ଣ୍ଣପୁର ଜିଲ୍ଲା ବିରମହାରାଜପୁର ସହରର ସାମ୍ବାଦିକ ଭବନ ନିକଟରେ ଅଳିଆ ଗଦାରୁ ନିଆଁ ଲାଗି ପୋଡିଗଲା ସେଲୁନ
  • ||
  • ବ୍ରହ୍ମପୁର : ବ୍ରହ୍ମପୁରରେ ପୁଲିସ ଡିଜି, ସୁରକ୍ଷା ବ୍ୟବସ୍ଥା ସମୀକ୍ଷା କରିବା ପରେ ଗିରିସଲା ସୀମାକୁ ଯିବେ
  • ||
  • ପାରାଦୀପ : ଥାନାରେ ପଶି ଧମକ ଦେବା ଅଭିଯୋଗରେ ୨ ନକଲି ସାମ୍ବାଦିକ ଗିରଫ, ଡ୍ରାଇଭର ସମେତ ୩ ଦାମୀ କାର ଜବତ
  • ||
  • ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ଗତ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଦେଶରେ ୪ ଲକ୍ଷ ୧ ହଜାର ୭୮ ନୂଆ କରୋନା ଆକ୍ରାନ୍ତ ଚିହ୍ନଟ, ୪ ହଜାର ୧୮୭ ଜଣଙ୍କ ମୁଣ୍ଡ ନେଲା କରୋନା
  • ||
  • କଟକ: ଶୁକ୍ରବାର ରାତିରୁ ଏସସିବି କାଜୁଆଲଟିରେ ପଡି ରହିଛି କୋଭିଡ ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ମୃତଦେହ, ଏନେଇ ଅସନ୍ତୋଷ ବ୍ୟକ୍ତ କଲେ ଡାକ୍ତର ଓ କର୍ମଚାରୀ
  • ||
  • ଗାଙ୍ଗପୁର ଥାନା ଅନ୍ତର୍ଗତ ଷଢଙ୍ଗିପଲ୍ଲୀ ନିକଟରେ ଓଲଟିଲା ସ୍ପିରିଟ ବୋଝେଇ ଟ୍ରକ, ୨ ଆହାତ
  • ||
  • ସାଲେପୁର : ସାଲେପୁର ସବ୍-ଜେଲରୁ ଆଉ ୯ଜଣ କଏଦୀ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍‌ ଚିହ୍ନଟ
  • ||
  • କୋରାପୁଟ:ହଳଦୀକୁଣ୍ଡ ପଞ୍ଚାୟତର ପୁରୁଣାପାଣି ଗାଁରେ ଘଟିଲା ଆଘଟଣ, ପୋଖରୀରେ ବୁଡି ଆଖିବୁଜିଲେ ମା’- ଝିଅ
  • ||
  • ଗଞ୍ଜାମ: ପୁଇଁତୋଳା ଛକରେ ଅଟୋ ପିଟିଲା ଟ୍ରକ, ଅଟୋ ଡ୍ରାଇଭର ମୃତ ,୩ ଆହତ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ଆଇଗିଣିଆ ଛକରେ ମର୍ମନ୍ତୁଦ ଦୁର୍ଘଟଣା, କଣ୍ଟେନର ଖସି ଟ୍ରଲର ଡ୍ରାଇଭର ମୃତ, ହେଲପର ଗୁରୁତର
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ଓଡ଼ିଶାରେ କରୋନା ନେଲା ଆଉ ୨୧ ଜଣଙ୍କ ମୁଣ୍ଡ, ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୨୧୬୧କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ରାଞ୍ଚି : ଝାରଖଣ୍ଡର ରାଞ୍ଚିର ସଦର ହସ୍ପିଟାଲରେ ଅକ୍ସିଜେନ୍ ସପ୍ଲାଇ ବନ୍ଦ ହେବା କାରଣରୁ ୫ ରୋଗୀ ମୃତ, ଯାଞ୍ଚ୍ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଲେ ସ୍ଵାସ୍ଥ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ଓଡ଼ିଶାରେ କରୋନା ବିସ୍ଫୋରଣ, ଦିନକରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୧୧ ହଜାର ୮୦୭ ପଜିଟିଭ ଆକ୍ରାନ୍ତ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ଆଜି ଅଧା ଓଡ଼ିଶାରେ କାଳବୈଶାଖୀ, ୩ ଜିଲ୍ଲାରେ କୁଆପଥର ବର୍ଷିବା ନେଇ ସତର୍କ ସୂଚନା ଜାରି କଲେ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ରିଲିଫ୍‌ କମିଶନର, ୧୧ରୁ ବଢ଼ିବ ତାତି
  • ||

ଓଡ଼ିଶା-ଛତିଶଗଡ଼ ସୀମାରେ ମାଓ କ୍ୟାମ୍ପ: ବ୍ୟାପକ ବିସ୍ଫୋରକ, ମାଓସାମଗ୍ରୀ ଜବତ

ନୂଆପଡ଼ା,୧୨ା୨(ଆପ୍ର): ଓଡ଼ିଶା-ଛତିଶଗଡ଼ ସୀମାରେ ସିଆର୍‌ପିଏଫ୍‌କୁ ମିଳିଛି ବଡ଼ ସଫଳତା । ସୁନାବେଡ଼ା ଅଭୟାରଣ୍ୟର ଜୋଙ୍କ ଥାନା ସନ୍ତୋଷପଡ଼ା-ବାଞ୍ଜିପାଣି-ପଣ୍ଡରିପାଣି ମଧ୍ୟବର୍ତ୍ତୀ ଜଙ୍ଗଲରେ କମ୍ବିଂ ଅପରେସନ୍‌ ବେଳେ ଅର୍ଦ୍ଧସାମରିକ ବାହିନୀ ଯବାନ ଏକ ମାଓବାଦୀ କ୍ୟାମ୍ପ ଠାବ କରିଛନ୍ତି । ସେଠାରୁ ୨ଟି ରାଇଫଲ, ୨ ହେଣ୍ଡ ଗ୍ରେନେଡ୍‌, ୧୨ ଜିଲୋଟିନ୍‌, ୨୫ ଡିଟୋନେଟର, ୫ କେଜି ବିସ୍ଫୋରକ ସହ ବହୁ ମାଓ ସାମଗ୍ରୀ ଜବତ କରିଛନ୍ତି ।
ଛତିଶଗଡ଼ ସୀମା ସୁନାବେଡ଼ା ଅଭୟାରଣ୍ୟରେ ୧୦ ବର୍ଷ ହେଲା ମାଓବାଦୀ କାୟାବିସ୍ତାର କରିଛନ୍ତି । ଅଭୟାରଣ୍ୟ ଭିତରେ ସିଆର୍‌ପିଏଫ୍‌ କ୍ୟାମ୍ପ ସତ୍ତେ୍ୱ ଅନେକ ସମୟରେ ଅଞ୍ଚଳରେ ମାଓ ହିଂସା ଘଟୁଛି । ଆସନ୍ତା ବିଧାନସଭା, ଲୋକସଭା ନିର୍ବାଚନକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ସମ୍ଭାବ୍ୟ ହିଂସାକାଣ୍ଡ ଏଡ଼ାଇବା ପାଇଁ ଅଭୟାରଣ୍ୟ ଭିତରେ କମ୍ବିଂ ଅପରେସନ ଜାରି ରହିଛି । ଗତକାଲି ସିଆରପିଏଫ୍‌ ବ୍ୟାଟାଲିୟନ ୨୧୬ର ଯବାନମାନେ ଧରମବନ୍ଧା ଥାନା ଅଞ୍ଚଳ ସନ୍ତୋଷପଡ଼ା-ବାଞ୍ଜିପାଣି-ପଣ୍ଡରିପାଣି ମଝିରେ ଘଞ୍ଚ ଜଙ୍ଗଲ ଭିତରେ ସର୍ଚ୍ଚ ଅପରେସନ ଚଲାଇଥିଲେ । ଅପରେସନ ସମ୍ପର୍କରେ ମାଓବାଦୀମାନେ ଆଗତୁରା ଖବର ପାଇ ଉକ୍ତ କ୍ୟାମ୍ପ ଛାଡ଼ି ପଳାୟନ କରିଥିବା ଅନୁମାନ କରାଯାଉଛି । ଏଥିରେ ୨ଟି ରାଇଫଲ, ୨ଟି ହେଣ୍ଡ ଗ୍ରେନେଡ, ୧୨ଟି ଜିଲୋଟିନ, ୨୫ଟି ଇଲେକ୍ଟ୍ରି ଡିଟୋନେଟର, ୫ କେଜି ବିସ୍ଫୋରକ, ୱାୟାରଲେସ ସେଟ, ୮ଟି ଚାର୍ଯ୍ୟ ବ୍ୟାଟେରୀ, ସୋଲାର ପ୍ଲେଟ, ୨ଟି ରେଡିଓ, ଟର୍ଚ୍ଚ, କାଲ୍‌କୁଲେଟର ଭଳି ବହୁ ମାଓ ସାମଗ୍ରୀ, ଅସ୍ତ୍ରଶସ୍ତ୍ର, ମାଓ ପତ୍ରିକା ଜବତ କରିଥିଲେ ।
ପ୍ରକାଶ ଯେ ଗତ ୭ ତାରିଖରେ ପାଟଦର୍ହା ସଂରକ୍ଷିତ ଜଙ୍ଗଲର କାଠଫାର ଅଞ୍ଚଳରେ ଏସଓଜି ଯବାନ କମ୍ବିଂ ଅପରେସନ ସମୟରେ ଏକ ମାଓ କ୍ୟାମ୍ପ ଠାବ କରିଥିଲେ । ସେଠାରେ ମଧ୍ୟ ବହୁ ମାଓ ସାମଗ୍ରୀ ଜବତ କରାଯାଇଥିଲା । ଦୁଇ ଥର ମାଓ ସାମଗ୍ରୀ ଜବତ ହୋଇଥିଲେ ବି ଜିଲ୍ଲା ପୁଲିସ କିମ୍ବା ସିଆରପିଏଫ୍‌ ତରଫରୁ କୌଣସି ସାମ୍ବାଦିକ ସମ୍ମିଳନୀ କିମ୍ବା ପ୍ରେସ ବାର୍ତ୍ତା ଦିଆଯାଉନାହିଁ । ଏଣୁ ଏସବୁ ମାଓ କ୍ୟାମ୍ପ ଠାବକୁ ନେଇ ଅନେକ ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠୁଛି । ମାଓ କ୍ୟାମ୍ପ ଠାବ ହୋଇଥିବା ଖବର ବିଭିନ୍ନ ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ ପ୍ରଚାର ହେବା ପରେ ଏସ୍‌ପିଙ୍କୁ ଗଣମାଧ୍ୟମ ପ୍ରତିନିଧି ପଚାରିବାରୁ ସେ ମାଓ କ୍ୟାମ୍ପ ଠାବ ଉପରେ କୌଣସି ଖବର ପାଇ ନଥିବା କହିଥିଲେ । ମାତ୍ର ସିଆରପିଏଫ ଅଧିକାରୀମାନେ ଧରମବନ୍ଧା ଥାନାରେ ଜବତ ମାଓ ସାମଗ୍ରୀକୁ ହସ୍ତାନ୍ତର କରିଥିବା ଚିଠିରେ ଦର୍ଶାଇଛନ୍ତି । ଏନେଇ ଧରମବନ୍ଧା ଆଇଆଇସି ଦିଲୀପ ଲାକ୍ରାଙ୍କୁ ପଚାରିବାରୁ, ମୁଁ ବାହାରେ ଅଛି । ଜବତ ହୋଇଥିବା ମାଓ ସାମଗ୍ରୀ ଆମ ଥାନାରେ ଜମା ଦେଇଥିବା କର୍ମଚାରୀ କହିଛନ୍ତି ବୋଲି ସୂଚନା ଦେଇଥିଲେ । ସିଆର୍‌ପିଏଫ୍‌ କମାଣ୍ଡାଣ୍ଟ ନରେନ୍ଦ୍ର କୁମାର ମଧ୍ୟ ମାଓକ୍ୟାମ୍ପ ଠାବ ସମ୍ପର୍କରେ ସ୍ପଷ୍ଟ କରିଛନ୍ତି ।