PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • କଟକ: ୧୧ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାର ଗଞ୍ଜେଇ ସହ ଦାମୀ କାର ଜବତ, ୨ ଝାଡ଼ଖଣ୍ଡ ଯୁବକ ଗିରଫ
  • ||
  • କେନ୍ଦୁଝର : ଦୁଇ ଦିନିଆ କେନ୍ଦୁଝର ଗସ୍ତରେ ମୁଖ୍ୟ ଶାସନ ସଚିବ, ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକଳ୍ପର କଲେ ସମୀକ୍ଷା
  • ||
  • ବାଲିପାଟଣା: ପ୍ରେମିକର ବିବାହ ଖବର ଶୁଣି ଥାନାରେ ବିଷ ପିଇଦେଲେ ପ୍ରେମିକା
  • ||
  • ରାଉରକେଲା: ମାଡ଼ପିଟ ଘଟଣାରେ ଆଖିବୁଜିଲେ ଯୁବକ, ଶବ ରଖି ରାଉରକେଲା ଝିରପାଣି ଥାନା ଘେରାଉ, କ୍ଷତିପୂରଣ ଓ ପୋଲିସର କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ପ୍ରତିଶ୍ରୁତି ପରେ ଉଠିଲା ମୃତଦେହ
  • ||
  • ଅନୁଗୁଳ: ଭାରସାମ୍ୟ ହରାଇ ଗଛରେ ପିଟିହେଲା ସ୍କୁଟର, ଆରୋହୀ ମୃତ
  • ||
  • ସମ୍ବଲପୁର: ଭିସୁଟରେ ବଢିଛି ସଂକ୍ରମଣ, ଫଳରେ ବଢ଼ିଲା ସର୍ଟଡାଉନ ନିୟମ ସୀମା, ପିସିବ୍ରିଜ ଛକ ଠାରୁ ଫାଣ୍ଡି ଛକ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କଟକଣା ନେଇ ବୁର୍ଲା ପୁଲିସ ପକ୍ଷରୁ ସୂଚନା ଜାରି
  • ||
  • ବଲାଙ୍ଗୀର: ରେଳ ଷ୍ଟେସନର ନିକଟ ବରଗଛରେ ଝୁଲୁଛି ଅଜଣା ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ମୃତଦେହ, ହତ୍ୟା ନାଁ ଆତ୍ମହତ୍ୟା କାରଣ ଅସ୍ପଷ୍ଟ
  • ||
  • ରାଜସୁନାଖଳା: ଜାତୀୟ ରାଜପଥ ସମ୍ପ୍ରସାରଣ କାର୍ଯ୍ୟର ଅହେତୁକ ବିଳମ୍ବ ନେଇ ତାତିଲେ ଅଞ୍ଚଳ ବାସୀ, ଖୋର୍ଦ୍ଧା ବଲାଙ୍ଗୀର ୫୭ ନମ୍ବର ଜାତୀୟ ରାଜପଥ ଅବରୋଧ
  • ||
  • ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ଆତ୍ମନିର୍ଭର ଭାରତର ନୂଆ କୀର୍ତ୍ତିମାନ, ଇସ୍ରୋ ସଫଳତାର ସହ ଲଞ୍ଚ କଲା ଆମାଜୋନିଆ-୧, ମହାକାଶକୁ ଗଲା ମୋଦି ଓ ଭଗବତ ଗୀତାର ଫଟୋ
  • ||
  • କଟକ : କଟକ ଚାଉଳିଆଗଞ୍ଜ ଗତିରାଉତପାଟଣା ନିକଟରେ ମର୍ମନ୍ତୁଦ ଦୁର୍ଘଟଣା, ଜଣେ ମୃତ, ୩ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ଅନୁଗୁଳ: କରଡ଼ାଗାଡିଆ ସ୍ଥିତ ଏକ ଠିକା କ୍ୟାମ୍ପରେ ଅଭାବନୀୟ ଘଟଣା, ଗାଡ଼ି ଡୋରରେ ଚାପି ହୋଇ ଘଟଣା ସ୍ଥଳରେ ଆଖିବୁଜିଲେ ଡ୍ରାଇଭର
  • ||
  • ଆଜି ଆମାଜୋନିଆ-୧ର ପ୍ରକ୍ଷେପଣ କରିବ ଇସ୍ରୋ, ୧୮ଟି ଛୋଟ ଉପଗ୍ରହକୁ ମହାକାଶକୁ ପଠାଯିବ
  • ||
  • ନୟାଗଡ଼: ସାତକୋଶିଆ ଇକୋ ରିଟ୍ରିଟ୍ରେ ଭୟାବହ ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡ, ଜଳିଗଲା କଟେଜ୍, ଅଳ୍ପକେ ବର୍ତ୍ତିଲେ ପର୍ଯ୍ୟଟକ, ସର୍ଟସର୍କିଟ ଯୋଗୁଁ ନିଆଁ ଲାଗିଥିବା ସନ୍ଦେହ
  • ||
  • ସମ୍ବଲପୁର: ଭିସୁଟ୍‌ ଏବେ କରୋନା ହଟ୍‌ସ୍ପଟ୍, କଣ୍ଟେନମେଣ୍ଟ ଜୋନ୍‌ରେ ୧୧ ଛାତ୍ରାବାସ
  • ||

ଓଡ଼ିଶା-ଛତିଶଗଡ଼ ସୀମାରେ ମାଓ କ୍ୟାମ୍ପ: ବ୍ୟାପକ ବିସ୍ଫୋରକ, ମାଓସାମଗ୍ରୀ ଜବତ

ନୂଆପଡ଼ା,୧୨ା୨(ଆପ୍ର): ଓଡ଼ିଶା-ଛତିଶଗଡ଼ ସୀମାରେ ସିଆର୍‌ପିଏଫ୍‌କୁ ମିଳିଛି ବଡ଼ ସଫଳତା । ସୁନାବେଡ଼ା ଅଭୟାରଣ୍ୟର ଜୋଙ୍କ ଥାନା ସନ୍ତୋଷପଡ଼ା-ବାଞ୍ଜିପାଣି-ପଣ୍ଡରିପାଣି ମଧ୍ୟବର୍ତ୍ତୀ ଜଙ୍ଗଲରେ କମ୍ବିଂ ଅପରେସନ୍‌ ବେଳେ ଅର୍ଦ୍ଧସାମରିକ ବାହିନୀ ଯବାନ ଏକ ମାଓବାଦୀ କ୍ୟାମ୍ପ ଠାବ କରିଛନ୍ତି । ସେଠାରୁ ୨ଟି ରାଇଫଲ, ୨ ହେଣ୍ଡ ଗ୍ରେନେଡ୍‌, ୧୨ ଜିଲୋଟିନ୍‌, ୨୫ ଡିଟୋନେଟର, ୫ କେଜି ବିସ୍ଫୋରକ ସହ ବହୁ ମାଓ ସାମଗ୍ରୀ ଜବତ କରିଛନ୍ତି ।
ଛତିଶଗଡ଼ ସୀମା ସୁନାବେଡ଼ା ଅଭୟାରଣ୍ୟରେ ୧୦ ବର୍ଷ ହେଲା ମାଓବାଦୀ କାୟାବିସ୍ତାର କରିଛନ୍ତି । ଅଭୟାରଣ୍ୟ ଭିତରେ ସିଆର୍‌ପିଏଫ୍‌ କ୍ୟାମ୍ପ ସତ୍ତେ୍ୱ ଅନେକ ସମୟରେ ଅଞ୍ଚଳରେ ମାଓ ହିଂସା ଘଟୁଛି । ଆସନ୍ତା ବିଧାନସଭା, ଲୋକସଭା ନିର୍ବାଚନକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ସମ୍ଭାବ୍ୟ ହିଂସାକାଣ୍ଡ ଏଡ଼ାଇବା ପାଇଁ ଅଭୟାରଣ୍ୟ ଭିତରେ କମ୍ବିଂ ଅପରେସନ ଜାରି ରହିଛି । ଗତକାଲି ସିଆରପିଏଫ୍‌ ବ୍ୟାଟାଲିୟନ ୨୧୬ର ଯବାନମାନେ ଧରମବନ୍ଧା ଥାନା ଅଞ୍ଚଳ ସନ୍ତୋଷପଡ଼ା-ବାଞ୍ଜିପାଣି-ପଣ୍ଡରିପାଣି ମଝିରେ ଘଞ୍ଚ ଜଙ୍ଗଲ ଭିତରେ ସର୍ଚ୍ଚ ଅପରେସନ ଚଲାଇଥିଲେ । ଅପରେସନ ସମ୍ପର୍କରେ ମାଓବାଦୀମାନେ ଆଗତୁରା ଖବର ପାଇ ଉକ୍ତ କ୍ୟାମ୍ପ ଛାଡ଼ି ପଳାୟନ କରିଥିବା ଅନୁମାନ କରାଯାଉଛି । ଏଥିରେ ୨ଟି ରାଇଫଲ, ୨ଟି ହେଣ୍ଡ ଗ୍ରେନେଡ, ୧୨ଟି ଜିଲୋଟିନ, ୨୫ଟି ଇଲେକ୍ଟ୍ରି ଡିଟୋନେଟର, ୫ କେଜି ବିସ୍ଫୋରକ, ୱାୟାରଲେସ ସେଟ, ୮ଟି ଚାର୍ଯ୍ୟ ବ୍ୟାଟେରୀ, ସୋଲାର ପ୍ଲେଟ, ୨ଟି ରେଡିଓ, ଟର୍ଚ୍ଚ, କାଲ୍‌କୁଲେଟର ଭଳି ବହୁ ମାଓ ସାମଗ୍ରୀ, ଅସ୍ତ୍ରଶସ୍ତ୍ର, ମାଓ ପତ୍ରିକା ଜବତ କରିଥିଲେ ।
ପ୍ରକାଶ ଯେ ଗତ ୭ ତାରିଖରେ ପାଟଦର୍ହା ସଂରକ୍ଷିତ ଜଙ୍ଗଲର କାଠଫାର ଅଞ୍ଚଳରେ ଏସଓଜି ଯବାନ କମ୍ବିଂ ଅପରେସନ ସମୟରେ ଏକ ମାଓ କ୍ୟାମ୍ପ ଠାବ କରିଥିଲେ । ସେଠାରେ ମଧ୍ୟ ବହୁ ମାଓ ସାମଗ୍ରୀ ଜବତ କରାଯାଇଥିଲା । ଦୁଇ ଥର ମାଓ ସାମଗ୍ରୀ ଜବତ ହୋଇଥିଲେ ବି ଜିଲ୍ଲା ପୁଲିସ କିମ୍ବା ସିଆରପିଏଫ୍‌ ତରଫରୁ କୌଣସି ସାମ୍ବାଦିକ ସମ୍ମିଳନୀ କିମ୍ବା ପ୍ରେସ ବାର୍ତ୍ତା ଦିଆଯାଉନାହିଁ । ଏଣୁ ଏସବୁ ମାଓ କ୍ୟାମ୍ପ ଠାବକୁ ନେଇ ଅନେକ ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠୁଛି । ମାଓ କ୍ୟାମ୍ପ ଠାବ ହୋଇଥିବା ଖବର ବିଭିନ୍ନ ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ ପ୍ରଚାର ହେବା ପରେ ଏସ୍‌ପିଙ୍କୁ ଗଣମାଧ୍ୟମ ପ୍ରତିନିଧି ପଚାରିବାରୁ ସେ ମାଓ କ୍ୟାମ୍ପ ଠାବ ଉପରେ କୌଣସି ଖବର ପାଇ ନଥିବା କହିଥିଲେ । ମାତ୍ର ସିଆରପିଏଫ ଅଧିକାରୀମାନେ ଧରମବନ୍ଧା ଥାନାରେ ଜବତ ମାଓ ସାମଗ୍ରୀକୁ ହସ୍ତାନ୍ତର କରିଥିବା ଚିଠିରେ ଦର୍ଶାଇଛନ୍ତି । ଏନେଇ ଧରମବନ୍ଧା ଆଇଆଇସି ଦିଲୀପ ଲାକ୍ରାଙ୍କୁ ପଚାରିବାରୁ, ମୁଁ ବାହାରେ ଅଛି । ଜବତ ହୋଇଥିବା ମାଓ ସାମଗ୍ରୀ ଆମ ଥାନାରେ ଜମା ଦେଇଥିବା କର୍ମଚାରୀ କହିଛନ୍ତି ବୋଲି ସୂଚନା ଦେଇଥିଲେ । ସିଆର୍‌ପିଏଫ୍‌ କମାଣ୍ଡାଣ୍ଟ ନରେନ୍ଦ୍ର କୁମାର ମଧ୍ୟ ମାଓକ୍ୟାମ୍ପ ଠାବ ସମ୍ପର୍କରେ ସ୍ପଷ୍ଟ କରିଛନ୍ତି ।