PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୭ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୮୧୩୫କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ଗଞ୍ଜାମ: କୋଦଳା ଖଦାଳ ସାହିରେ ଗୋଷ୍ଠୀ ସଂଘର୍ଷ, ଜଣେ ମୃତ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ରାଜ୍ୟରେ ଉପର ତଳ ହେଉଛି କରୋନା ଗ୍ରାଫ୍, ୨୪ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ଆଉ ୬୬୩ ଜଣ ପଜିଟିଭ୍ ଚିହ୍ନଟ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ୨୦ରୁ ଯୁକ୍ତ ୩ ଦ୍ୱିତୀୟ ବର୍ଷ କ୍ଲାସ୍‌ ରୁମ୍‌ ପଢ଼ା, ଆଜିଠୁ ଖୋଲିବ ହଷ୍ଟେଲ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: BBI ଓ OOPRE ବାରକୁ ସିଲ୍ କଲା ବିଏମ୍‌ସି, ମ୍ୟାନେଜରଙ୍କ ସହ ୪ ଜଣ ଅଟକ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ମର୍ଯ୍ୟାଦା ସହକାରେ ହେବ ମନୋରମା ମହାପାତ୍ରଙ୍କ ଶେଷକୃତ୍ୟ, ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ କଲେ ଘୋଷଣା
  • ||

Facebook ର ସମସ୍ତ ଆପ୍‌ସ୍‌କୁ ନେଇ Mark Zuckerberg ନେଲେ ବଡ ନିଷ୍ପତି, ଏବେ କରିବାକୁ ଯାଉଛନ୍ତି ଏମିତି କାମ…

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଭାରତ ଏବଂ ବ୍ରାଜିଲରେ ହ୍ବାଟ୍‌ସ୍ ଆପ୍ ପେମେଣ୍ଟ ଲଞ୍ଚ କରାଯାଇଛି । ବର୍ତ୍ତମାନ ମାର୍କ ଜୁକରବର୍ଗ ଏକ ବଡ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛନ୍ତି । ଲକ୍ଷ ଲକ୍ଷ ଉପଭୋକ୍ତାଙ୍କ ପାଇଁ ଏକ ସମନ୍ୱିତ ବାଣିଜ୍ୟିକ ଅଭିଜ୍ଞତା ପ୍ରଦାନ କରିବାକୁ ଇନଷ୍ଟାଗ୍ରାମ ଏବଂ ମେସେଞ୍ଜର ସମେତ ଆପ୍ସର ଫେସବୁକ୍ ପରିବାର ପାଇଁ ମାର୍କ ଜୁକରବର୍ଗ ନିଜର ପ୍ରତିବଦ୍ଧତାକୁ ପୁଣି ଦୋହରାଇଛନ୍ତି । ଜୁକରବର୍ଗ କହିଛନ୍ତି ଯେ ହ୍ବାଟ୍‌ସ ଆପ୍ ପେମେଣ୍ଟ ବର୍ତ୍ତମାନ ବ୍ରାଜିଲର ସମସ୍ତଙ୍କ ପାଇଁ ଏବଂ ଭାରତରେ ମଧ୍ୟ ଉପଲବ୍ଧ । ଅନେକ ଲୋକ ବନ୍ଧୁମାନଙ୍କୁ ଟଙ୍କା ପଠାଇବା ପାଇଁ ଏହାକୁ ଏକ ସରଳ ଏବଂ ସୁରକ୍ଷିତ ଉପାୟ ଭାବରେ ବ୍ୟବହାର କରିସାରିଛନ୍ତି । ଆମେ ମେସେଞ୍ଜରରେ ନୂତନ ଦେୟ ଫିଚର ଯୋଗ କରୁଛୁ । ତେବେ ମଧ୍ୟ ଆମେରିକା QR ସଂକେତକୁ ପସନ୍ଦ କରୁଛୁ ।

ଗତ ବର୍ଷ ନଭେମ୍ବରରେ ଭାରତରେ ୨୦ ମିଲିୟନ ଉପଭୋକ୍ତାଙ୍କ ପାଇଁ ଲାଇଭ୍ ହୋଇଥିବା ହ୍ବାଟ୍‌ସ ଆପ୍ ପେମେଣ୍ଟ ବର୍ତ୍ତମାନ ପ୍ଲାଟଫର୍ମ ମାଧ୍ୟମରେ ୟୁନିଫାଏଡ୍ ପେମେଣ୍ଟ ଇଣ୍ଟରଫେସ୍ (UPI) କାରବାର ପାଇଁ ବ୍ୟବହୃତ ହେଉଛି । ଭାରତରେ ହ୍ବାଟ୍‌ସ ଆପ୍ ଫର୍ ବିଜିନେସ୍ ପ୍ଲାଟଫର୍ମରେ କମ୍ପାନୀର ୧୫ ମିଲିୟନରୁ ଅଧିକ ଉପଭୋକ୍ତା ଅଛନ୍ତି । ଜୁକରବର୍ଗ ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି, ଆମର ଅଧିକାଂଶ ସେବାରେ ବର୍ତ୍ତମାନ ବାଣିଜ୍ୟ ଅଭିଜ୍ଞତା ଉପଲବ୍ଧ ଅଛି ଏବଂ ଗଭୀର ଏକୀକରଣ ପାଇଁ ଆମର ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ରୋଡମ୍ୟାପ୍ ଅଛି ଯାହା ପାଇଁ ମୁଁ ଆଗାମୀ ମାସ ପାଇଁ ଉତ୍ସାହିତ ଅଛି ।

ଗତ ମାସରେ ଫେସବୁକ ମଧ୍ୟ ଆମେରିକାରେ ମେସେଞ୍ଜର ବ୍ୟବହାରକାରୀଙ୍କ ପାଇଁ QR କୋଡ ଏବଂ ପେମେଣ୍ଟ ଲିଙ୍କଗୁଡିକର ଲାଭ ଉଠାଇବା ପାଇଁ କ୍ଷମତା ରଖିଥିଲା ​​। ବର୍ତ୍ତମାନ ସେମାନେ ଫେସବୁକ୍ ପେ ସାହାଯ୍ୟରେ ସେମାନଙ୍କର ଖାଦ୍ୟ ବିଲ୍ ପୈଠ କରିବାକୁ ସକ୍ଷମ ହେବେ ।

ଜୁକରବର୍ଗ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆମେ ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ଆମ ଆପ୍ ବାହାରେ ଫେସବୁକ୍ ପେ ଉପଲବ୍ଧ କରାଉଛୁ, ଅର୍ଥାତ୍ ଆପଣ ଏହାକୁ ୱେବରେ ଚେକଆଉଟ୍ ବିକଳ୍ପ ଭାବରେ ଦେଖିବା ଆରମ୍ଭ କରିବେ । ଲୋକମାନେ ଫେସବୁକ୍ ଆପ୍ ଏବଂ ସେବାରେ ଟଙ୍କା ପଠାଇବା, ଦୋକାନ କରିବା, ଟଙ୍କା ପଠାଇବା ଏବଂ ଅଧିକ ପଠାଇବା ପାଇଁ ଫେସବୁକ୍ ପେ ବ୍ୟବହାର କରିସାରିଛନ୍ତି ।