PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • କୋଭିଡ୍ ନିୟମରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ; କରୋନା ପଜିଟିଭ୍ ରିପୋର୍ଟ ନଥିଲେ ବି ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ମିଳିବ ଆଡ୍‌ମିଶନ
  • ||
  • ବିହାର : JDU ନେତା ତଥା MLC ତନଭୀର ଅଖତରଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ , କରୋନାରେ ପୀଡ଼ିତ ଥିଲେ
  • ||
  • ଦାଦନ ଖଟିବାକୁ ଯାଇ ତେଲେଙ୍ଗାନାରେ ସାପ କାମୁଡ଼ାରେ ପ୍ରାଣହରାଇଲେ ଶ୍ରମିକ
  • ||
  • ଜଳେଶ୍ୱର: ଘରୋଇ କ୍ଲିନିକରେ ପୁଣି ପ୍ରସବ ପରେ ମହିଳାଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ
  • ||
  • ବିରମହାରାଜପୁର : ସୁବର୍ଣ୍ଣପୁର ଜିଲ୍ଲା ବିରମହାରାଜପୁର ସହରର ସାମ୍ବାଦିକ ଭବନ ନିକଟରେ ଅଳିଆ ଗଦାରୁ ନିଆଁ ଲାଗି ପୋଡିଗଲା ସେଲୁନ
  • ||
  • ବ୍ରହ୍ମପୁର : ବ୍ରହ୍ମପୁରରେ ପୁଲିସ ଡିଜି, ସୁରକ୍ଷା ବ୍ୟବସ୍ଥା ସମୀକ୍ଷା କରିବା ପରେ ଗିରିସଲା ସୀମାକୁ ଯିବେ
  • ||
  • ପାରାଦୀପ : ଥାନାରେ ପଶି ଧମକ ଦେବା ଅଭିଯୋଗରେ ୨ ନକଲି ସାମ୍ବାଦିକ ଗିରଫ, ଡ୍ରାଇଭର ସମେତ ୩ ଦାମୀ କାର ଜବତ
  • ||
  • ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ଗତ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଦେଶରେ ୪ ଲକ୍ଷ ୧ ହଜାର ୭୮ ନୂଆ କରୋନା ଆକ୍ରାନ୍ତ ଚିହ୍ନଟ, ୪ ହଜାର ୧୮୭ ଜଣଙ୍କ ମୁଣ୍ଡ ନେଲା କରୋନା
  • ||
  • କଟକ: ଶୁକ୍ରବାର ରାତିରୁ ଏସସିବି କାଜୁଆଲଟିରେ ପଡି ରହିଛି କୋଭିଡ ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ମୃତଦେହ, ଏନେଇ ଅସନ୍ତୋଷ ବ୍ୟକ୍ତ କଲେ ଡାକ୍ତର ଓ କର୍ମଚାରୀ
  • ||
  • ଗାଙ୍ଗପୁର ଥାନା ଅନ୍ତର୍ଗତ ଷଢଙ୍ଗିପଲ୍ଲୀ ନିକଟରେ ଓଲଟିଲା ସ୍ପିରିଟ ବୋଝେଇ ଟ୍ରକ, ୨ ଆହାତ
  • ||
  • ସାଲେପୁର : ସାଲେପୁର ସବ୍-ଜେଲରୁ ଆଉ ୯ଜଣ କଏଦୀ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍‌ ଚିହ୍ନଟ
  • ||
  • କୋରାପୁଟ:ହଳଦୀକୁଣ୍ଡ ପଞ୍ଚାୟତର ପୁରୁଣାପାଣି ଗାଁରେ ଘଟିଲା ଆଘଟଣ, ପୋଖରୀରେ ବୁଡି ଆଖିବୁଜିଲେ ମା’- ଝିଅ
  • ||
  • ଗଞ୍ଜାମ: ପୁଇଁତୋଳା ଛକରେ ଅଟୋ ପିଟିଲା ଟ୍ରକ, ଅଟୋ ଡ୍ରାଇଭର ମୃତ ,୩ ଆହତ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ଆଇଗିଣିଆ ଛକରେ ମର୍ମନ୍ତୁଦ ଦୁର୍ଘଟଣା, କଣ୍ଟେନର ଖସି ଟ୍ରଲର ଡ୍ରାଇଭର ମୃତ, ହେଲପର ଗୁରୁତର
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ଓଡ଼ିଶାରେ କରୋନା ନେଲା ଆଉ ୨୧ ଜଣଙ୍କ ମୁଣ୍ଡ, ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୨୧୬୧କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ରାଞ୍ଚି : ଝାରଖଣ୍ଡର ରାଞ୍ଚିର ସଦର ହସ୍ପିଟାଲରେ ଅକ୍ସିଜେନ୍ ସପ୍ଲାଇ ବନ୍ଦ ହେବା କାରଣରୁ ୫ ରୋଗୀ ମୃତ, ଯାଞ୍ଚ୍ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଲେ ସ୍ଵାସ୍ଥ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ଓଡ଼ିଶାରେ କରୋନା ବିସ୍ଫୋରଣ, ଦିନକରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୧୧ ହଜାର ୮୦୭ ପଜିଟିଭ ଆକ୍ରାନ୍ତ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ଆଜି ଅଧା ଓଡ଼ିଶାରେ କାଳବୈଶାଖୀ, ୩ ଜିଲ୍ଲାରେ କୁଆପଥର ବର୍ଷିବା ନେଇ ସତର୍କ ସୂଚନା ଜାରି କଲେ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ରିଲିଫ୍‌ କମିଶନର, ୧୧ରୁ ବଢ଼ିବ ତାତି
  • ||

ଲୋକସଭା ନିର୍ବାଚନ ପାଇଁ ୟୁପିରେ ଆସନ ବୁଝାମଣା: ଏସପି ୩୭ ଓ ବିଏସପି ୩୮ଟିରେ ନିର୍ବାଚନ ଲଢିବ

ଲକ୍ଷ୍ନୌ,୨୧।୨: ଲୋକସଭା ନିର୍ବାଚନ ୨୦୧୯ରେ ବିଜେପିକୁ ହରାଇବା ପାଇଁ ସମାଜବାଦୀ ପାର୍ଟି (ଏସପି) ଓ ବହୁଜନ ସମାଜବାଦୀ ପାର୍ଟି (ବିଏସପି) ମଧ୍ୟରେ ମେଣ୍ଟ କିଛି ଦିନ ତଳେ ହୋଇସାରିଛି। ଆଜି ଏସପି ଓ ବିଏସପି ମଧ୍ୟରେ ଲୋକସଭା ଆସନ ବଣ୍ଟନ ନେଇ ସହମତି ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି। ବିଏସପିକୁ  ଏସପି ଅପେକ୍ଷା ଅଧିକ ଆସନ ମିଳିଛି। ବିଏସପି ଖାତାରେ ୩୮ଟି ଆସନ ରହିଥିବା ବେଳେ ଏସପିକୁ ମିଳିଛି ୩୭ଟି ଆସନ। ଦୁଇ ଦଳ ବାଗପତ, ମଥୁରା ଓ ମୁଜାଫରନଗର ଆସନ ଛାଡି ଦେଇଛନ୍ତି। ତେଣୁ କୁହାଯାଉଛି ଯେ , ୩ଟି ଆସନ ଆରଏଲଡି ଖାତାକୁ ଚାଲିଯିବ। ସେଭଳି ଦୁଇଟି ଆସନ ଆମେଠି ଓ ରାୟବରେଲିକୁ କଂଗ୍ରେସ ପାଇଁ ଛଡା ଯାଇଛି। ଆମେଠି କଂଗ୍ରେସ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧି ଓ ରାୟବରେଲି ସୋନିଆ ଗାନ୍ଧିଙ୍କ ଆସନ।

source: https://www.livehindustan.com

ଏସପି-ବିଏସପି ଗୁରୁବାର ଆସନ ବୁଝାମଣା ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି। ପଶ୍ଚିମ ୟୁପିର ଅଧିକାଂଶ ଆସନ ଯେଉଁଠି ବିଏସପି ନିର୍ବାଚନ ମଇଦାନରେ ଓହ୍ଳାଇବ। ସେଭଳି ରୁହେଲଖଣ୍ଡ, ମୈନପୁରୀ ଓ କନୌଜ ଆଖପାଖର ଆସନ ଏସପିର ଖାତାକୁ ଯାଇଛି।  ଦୁଇଦଳକୁ ପ୍ରତ୍ୟେକ  ମଣ୍ଡଳର ଆସନ ମିଳିଛି। କୈରାନା, ମୁରାଦାବାଦ, ରାମପୁର, ସମ୍ଭଲ, ଗାଜିଆବାଦ, ହାଥରସ୍(ଏସସି), ଫିରୋଜାବାଦ, ମୈନପୁାରୀ, ଏଟା, ବଦାୟୁ, ବରେଲି, ପିଲଭିତ, ଲକ୍ଷ୍ମୀପୁର ଖିରି, ହରଦୋଇ, ଉନ୍ନାବ, ଲକ୍ଷ୍ନୌ, କନୌଜ, କାନପୁର, ଝାନ୍ସି,, ବାନ୍ଦା, କୌଶମ୍ବି, ଫୁଲପୁର, ଆହ୍ଲାବାଦ, ବାରାବାଙ୍କି (ଏସସି) ଫୈଜାବାଦ, ବହରାଇଚ(ଏସସି), ଗୌଣ୍ଡା, ମହାରାଜଗଞ୍ଜ, ଗୋରଖପୁର, କୁଶିନଗର, ଆଜମଗଡ,ବଲିୟା, ଚନ୍ଦୋଲି, ବାରାରାସୀ, ମିର୍ଜାପୁର ଓ ରବର୍ଟସଗଞ୍ଜ(ଏସସି) ଆସନରୁ ଏସପି ନିର୍ବାଚନ ଲଢିବ।

source: https://www.livehindustan.com

ସେଭଳି ବିଏସପି ସହାରନପୁର, ବିଜନୋର, ନଗିନା(ଏସସି), ଅମରୋହା, ମିରଟ, ସୀତାପୁର, ମିଶ୍ରିଖ(ଏସସି), ମୋହନଲାଳଗଞ୍ଜ(ଏସସି), ସୁଲତାନପୁର, ପ୍ରତାପଗଡ, ଫରୁଖାବାଦ, ଆକବରପୁର, ଜାଲୋନ(ଏସସି), ହମିରପୁର,ଫତେପୁର, ଆମ୍ବେଦକର ନଗର, କେଶରଗଞ୍ଜ, ଶ୍ରୀବସ୍ତି, ଡୁମାରିୟଗଞ୍ଜ, ବସ୍ତି, ସନ୍ଥ କବିରନଗର, ଦେବାରିୟା, ବାସଗାଓଁ(ଏସସି), ଲାଲଗଞ୍ଜ(ଏସସି) ଘୋସି, ସଲେମପୁର, ଜୌନପୁର, ମଛଲି ସହର(ଏସସି), ଗାଜିପୁର ଓ ଭଦୋହିରୁ ନିର୍ବାଚନ ଲଢିବ।