PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ବିଧାୟକ ପ୍ରଦୀପ ପାଣିଗ୍ରାହୀଙ୍କ ଘରେ ଚଢ଼ାଉ , ତାଙ୍କର ସହଯୋଗୀ ଓ ସଂପର୍କୀୟଙ୍କ ଘରେ ମଧ୍ୟ ଚଢ଼ାଉ , ସହଯୋଗୀଙ୍କ ଘରୁ ୨୦ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଜବତ , ବିଭିନ୍ନ କାଗଜପତ୍ର ମଧ୍ୟ ଜବତ କଲା ଭିଜିଲାନ୍ସ ଟିମ୍
  • ||
  • ଜମ୍ମୁ-କଶ୍ମୀରରେ ୨ ଅଣକାଶ୍ମୀରୀଙ୍କୁ ହତ୍ୟା କଲେ ଆତଙ୍କବାଦୀ , ଯବାନଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ସର୍ଚ୍ଚ ଅପରେସନ ଜୋରଦାର
  • ||
  • କଟକ ଜଗତପୁର ଶିଳ୍ପାଞ୍ଚଳରେ ଅଗରବତୀ ଫ୍ୟାକ୍ଟ୍ରିରେ ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡ , ଏସ୍ଏସ୍ ଏଣ୍ଟରପ୍ରାଇଜର୍ସ ନାମକ କାରଖାନାରେ ନିଆଁ , ନିଆଁ ଆୟତ୍ତ ପାଇଁ ଅଗ୍ନିଶମ ବାହିନୀର ଉଦ୍ୟମ , ଫ୍ୟାକ୍ଟ୍ରିରେ ତିଆରି ହେଉଥିଲା ମଙ୍ଗଲଦୀପ୍ ବ୍ରାଣ୍ଡର ଅଗରବତୀ
  • ||
  • ରାୟଗଡା ସହର ଉପକଣ୍ଠ ନାଗାବଳି ନଦୀରେ ପାରଳାଖେମୁଣ୍ଡି ସହରର ଦୁଇ ଜଣ ପର୍ଯ୍ୟଟକ ନିଖୋଜ ।
  • ||
  • ପାରଳାଖେମୁଣ୍ଡି : ମନ୍ତ୍ରୀ ଜଗନ୍ନାଥ ସାରକାଙ୍କ ପାଇଲଟ ଗାଡ଼ି ଦୁର୍ଘଟଣାଗ୍ରସ୍ତ, ଡ୍ରାଇଭରଙ୍କ ସମେତ ୫ ଆହତ
  • ||
  • ବ୍ରହ୍ମପୁର : ଗୋପାଳପୁର ବିଧାୟକ ଓ ସମର୍ଥକଙ୍କ ଘରେ ଭିଜିଲାନ୍ସ ଚଢ଼ାଉ
  • ||
  • ଭୋଗରାଇ : ବେଳାଭୂମି ନିକଟ ହୋଟେଲରେ ସେକ୍ସ ରାକେଟ୍‌ର ପର୍ଦ୍ଦାଫାସ୍
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ଆଉ ୩ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୮୨୮୫କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ଚଣ୍ଡିଖୋଲ : ପାରିବାରିକ କଳହର କରୁଣ ପରିଣତି, ବୋହୂକୁ ପଥରରେ ଛେଚି ହତ୍ୟା କଲା ଶାଶୂ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ରାଜ୍ୟରେ ଗତ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୪୪୩ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • ବାଲିଗୁଡା : ବିଦ୍ୟୁତ ତାର ଲାଗି ଯୁବକଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟଣାରେ ତୁମୁଡିବନ୍ଧ ଠାରେ ଜାତୀୟ ରାଜପଥ ଅବରୋଧ, ମୁନିଗୁଡା ଓ ଭବାନୀପାଟନାକୁ ଯାତାୟତ ଠପ୍
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୩ ଦିନ ବର୍ଷା, ଆସନ୍ତାକାଲି ମୟୂରଭଞ୍ଜ ଓ ବାଲେଶ୍ୱରରେ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷବ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ଆଜିଠୁ ଓଜେଇଇ କାଉନ୍‌ସିଲିଂ, ୫ ନଭେମ୍ବରରେ ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ଆଲର୍ଟମେଣ୍ଟ
  • ||
  • ଅଲ୍‌ ଅମିରତ୍‌ : ଆଜିଠୁ ଟି-୨୦ ବିଶ୍ବକପ୍, ସଙ୍ଘର୍ଷପୂର୍ଣ୍ଣ ହେବ ବାଂଲାଦେଶ-ସ୍କଟ୍‌ଲାଣ୍ଡ ମୁକାବିଲା
  • ||

ଲୋକସଭା ନିର୍ବାଚନ ପାଇଁ ୟୁପିରେ ଆସନ ବୁଝାମଣା: ଏସପି ୩୭ ଓ ବିଏସପି ୩୮ଟିରେ ନିର୍ବାଚନ ଲଢିବ

ଲକ୍ଷ୍ନୌ,୨୧।୨: ଲୋକସଭା ନିର୍ବାଚନ ୨୦୧୯ରେ ବିଜେପିକୁ ହରାଇବା ପାଇଁ ସମାଜବାଦୀ ପାର୍ଟି (ଏସପି) ଓ ବହୁଜନ ସମାଜବାଦୀ ପାର୍ଟି (ବିଏସପି) ମଧ୍ୟରେ ମେଣ୍ଟ କିଛି ଦିନ ତଳେ ହୋଇସାରିଛି। ଆଜି ଏସପି ଓ ବିଏସପି ମଧ୍ୟରେ ଲୋକସଭା ଆସନ ବଣ୍ଟନ ନେଇ ସହମତି ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି। ବିଏସପିକୁ  ଏସପି ଅପେକ୍ଷା ଅଧିକ ଆସନ ମିଳିଛି। ବିଏସପି ଖାତାରେ ୩୮ଟି ଆସନ ରହିଥିବା ବେଳେ ଏସପିକୁ ମିଳିଛି ୩୭ଟି ଆସନ। ଦୁଇ ଦଳ ବାଗପତ, ମଥୁରା ଓ ମୁଜାଫରନଗର ଆସନ ଛାଡି ଦେଇଛନ୍ତି। ତେଣୁ କୁହାଯାଉଛି ଯେ , ୩ଟି ଆସନ ଆରଏଲଡି ଖାତାକୁ ଚାଲିଯିବ। ସେଭଳି ଦୁଇଟି ଆସନ ଆମେଠି ଓ ରାୟବରେଲିକୁ କଂଗ୍ରେସ ପାଇଁ ଛଡା ଯାଇଛି। ଆମେଠି କଂଗ୍ରେସ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧି ଓ ରାୟବରେଲି ସୋନିଆ ଗାନ୍ଧିଙ୍କ ଆସନ।

source: https://www.livehindustan.com

ଏସପି-ବିଏସପି ଗୁରୁବାର ଆସନ ବୁଝାମଣା ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି। ପଶ୍ଚିମ ୟୁପିର ଅଧିକାଂଶ ଆସନ ଯେଉଁଠି ବିଏସପି ନିର୍ବାଚନ ମଇଦାନରେ ଓହ୍ଳାଇବ। ସେଭଳି ରୁହେଲଖଣ୍ଡ, ମୈନପୁରୀ ଓ କନୌଜ ଆଖପାଖର ଆସନ ଏସପିର ଖାତାକୁ ଯାଇଛି।  ଦୁଇଦଳକୁ ପ୍ରତ୍ୟେକ  ମଣ୍ଡଳର ଆସନ ମିଳିଛି। କୈରାନା, ମୁରାଦାବାଦ, ରାମପୁର, ସମ୍ଭଲ, ଗାଜିଆବାଦ, ହାଥରସ୍(ଏସସି), ଫିରୋଜାବାଦ, ମୈନପୁାରୀ, ଏଟା, ବଦାୟୁ, ବରେଲି, ପିଲଭିତ, ଲକ୍ଷ୍ମୀପୁର ଖିରି, ହରଦୋଇ, ଉନ୍ନାବ, ଲକ୍ଷ୍ନୌ, କନୌଜ, କାନପୁର, ଝାନ୍ସି,, ବାନ୍ଦା, କୌଶମ୍ବି, ଫୁଲପୁର, ଆହ୍ଲାବାଦ, ବାରାବାଙ୍କି (ଏସସି) ଫୈଜାବାଦ, ବହରାଇଚ(ଏସସି), ଗୌଣ୍ଡା, ମହାରାଜଗଞ୍ଜ, ଗୋରଖପୁର, କୁଶିନଗର, ଆଜମଗଡ,ବଲିୟା, ଚନ୍ଦୋଲି, ବାରାରାସୀ, ମିର୍ଜାପୁର ଓ ରବର୍ଟସଗଞ୍ଜ(ଏସସି) ଆସନରୁ ଏସପି ନିର୍ବାଚନ ଲଢିବ।

source: https://www.livehindustan.com

ସେଭଳି ବିଏସପି ସହାରନପୁର, ବିଜନୋର, ନଗିନା(ଏସସି), ଅମରୋହା, ମିରଟ, ସୀତାପୁର, ମିଶ୍ରିଖ(ଏସସି), ମୋହନଲାଳଗଞ୍ଜ(ଏସସି), ସୁଲତାନପୁର, ପ୍ରତାପଗଡ, ଫରୁଖାବାଦ, ଆକବରପୁର, ଜାଲୋନ(ଏସସି), ହମିରପୁର,ଫତେପୁର, ଆମ୍ବେଦକର ନଗର, କେଶରଗଞ୍ଜ, ଶ୍ରୀବସ୍ତି, ଡୁମାରିୟଗଞ୍ଜ, ବସ୍ତି, ସନ୍ଥ କବିରନଗର, ଦେବାରିୟା, ବାସଗାଓଁ(ଏସସି), ଲାଲଗଞ୍ଜ(ଏସସି) ଘୋସି, ସଲେମପୁର, ଜୌନପୁର, ମଛଲି ସହର(ଏସସି), ଗାଜିପୁର ଓ ଭଦୋହିରୁ ନିର୍ବାଚନ ଲଢିବ।

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର