PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଯାଜପୁର : ଯୋଡିକୁଅ ଛକ ନିକଟରେ ଗଛ କଟାଯାଉଥିବା ବେଳେ ଅଘଟଣ, ଗଛ ପଡି ୭ ବର୍ଷର ବାଳକ ମୃତ, ଘଟଣାସ୍ଥଳରେ ତୀବ୍ର ଉତ୍ତେଜନା ସୃଷ୍ଟି
  • ||
  • ଭଦ୍ରକ : ଧାନ ବିକ୍ରିରେ ଅନିୟମିତତା, ଦଲାଲଙ୍କୁ ପ୍ରଶୟ ଦେଇ ଚାଷୀଙ୍କ ଠାରୁ ଧାନ କିଣୁନି ସମବାୟ ସମିତି, ଆନନ୍ଦପୁର ଏନଏଚ ୫୩ ବସନ୍ତିଆ ଛକରେ ଧାନବସ୍ତା ରଖି ରାସ୍ତାରୋକ କଲେ ଶତାଧିକ ଚାଷୀ
  • ||
  • ମାଲକାନାଗିରି : ମାଓ ଯୋଜନା ପଣ୍ଡ, ମାଲକାନଗିରି ସୀମାନ୍ତ ଛତିଶଗଡ଼ କାଙ୍କେର୍ ଜିଲ୍ଲାରେ ମର୍କାନାର-ବଡ଼ପରା ରାସ୍ତା ନିକଟରେ ଆଇଇଡି ଠାବ କଲେ ବି.ଏସ.ଏଫ୍ ଯବାନ
  • ||
  • ରାୟଗଡ଼ା: କାଶୀପୁର ବ୍ଲକ ବଡପୁକେଲ ଗ୍ରାମରେ ହାଜି ମାଝୀ ନାମକ ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ହତ୍ୟା, କାରଣ ଅସ୍ପଷ୍ଟ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ୫ଟି ହାଇ ରିସ୍କ ରାଜ୍ୟ ଫେରନ୍ତାଙ୍କ ଉପରେ କଡା ନଜର, ୭ ଦିନ ହୋମ ଆଇସୋଲେସନରେ ରହିବେ ଏହି ୫ ରାଜ୍ୟ ଫେରନ୍ତା, ସମସ୍ତ ଜିଲ୍ଲାପାଳ, ପୌରାଞ୍ଚଳ କମିଶନଙ୍କୁ ସ୍ଵାସ୍ଥ୍ୟ ବିଭାଗର ନିର୍ଦ୍ଦେଶ
  • ||
  • ବ୍ରହ୍ମପୁର : ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶକୁ ବାଲି ଚୋରା ଚାଲାଣ ବେଳେ ଚଢାଉ, ୮ଟି ବାଲି ବୋଝେଇ ହାଇୱା ଜବତ କଲା ଛତ୍ରପୁର ପୋଲିସ
  • ||
  • ଜଳେଶ୍ଵର : ଆଜି ପଦ୍ମଭୂଷଣ ମନୋଜ ଦାସଙ୍କ ଜନ୍ମଦିନ, ସେ ଏକାଧାରାରେ ଜଣେ ଦାର୍ଶନିକ, ଜଣେ ଚିନ୍ତକ-ଲେଖକ, ସେ ଜଣେ ଅଗ୍ରଣୀ ଦ୍ୱିଭାଷୀ ଓଡିଆ ଲେଖକ
  • ||
  • କୋରାପୁଟ: ନାରାୟଣ ପାଟଣା ଜଙ୍ଗଲରେ କମ୍ବିଂ ଅପରେସନ ଚାଲିଥିବା ବେଳେ ମାଓ ସାମଗ୍ରୀ ଜବତ, ୬୦ଟି ଜିଲେଟିନ,୫୦ଟି ଇଲେକଟ୍ରିକ ଡିଟୋନେଟର,୫ ବଣ୍ଡେଲ ବିଦ୍ୟୁତ ତାର,୨.୫ କେଜି ଗନ ପାଉଡର ଜବତ କଲା ବିଏସଏଫ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର: ରାଜଧାନୀରେ ୪୦ ଡିଗ୍ରୀ ଡେଇଁଲା ପାରଦ, ମାର୍ଚ୍ଚ ୬ରେ ଅସମ୍ଭାଳ ତାତି ଆଶଙ୍କା
  • ||
  • ପୁରୀ: ଆଜି ମାଘ ପୂର୍ଣ୍ଣମୀ, ମହାପ୍ରଭୁଙ୍କ ଗଜୋଦ୍ଧାରଣ ବେଶ
  • ||
  • ଖୋର୍ଦ୍ଧା : ବେଗୁନିଆ ବ୍ଲକ ସାରୁଅ ଗାଁରେ ଗତକାଲି ବିଳମ୍ବିତ ରାତ୍ରୀରେ ଭୟାବହ ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡ। ୨ ବଖରା ଘର ସହ ଲକ୍ଷାଧିକ ଟଙ୍କାର ସମ୍ପତ୍ତି ନଷ୍ଟ
  • ||
  • ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ଆଜି ଦେଶର ପ୍ରଥମ “ଭାରତ ଖେଳନା ମେଳା”ର ଉଦଘାଟନ କରିବେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦି
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର: ୧୦ ରାଜ୍ୟରୁ ଫେରୁଥିବା ଓଡିଆ ପ୍ରବାସୀଙ୍କ ଲାଗି ୭ ଦିନିଆ ଆଇସୋଲେସନ ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ
  • ||
  • ବଢ଼ୁଛି ଗ୍ରୀଷ୍ମ ପ୍ରବାହ, ମାର୍ଚ୍ଚ ୧ରୁ ସକାଳୁଆ ସ୍କୁଲ ପାଇଁ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ନେଲେ ନିଷ୍ପତ୍ତି
  • ||

ଲୋକସଭା ନିର୍ବାଚନ ପାଇଁ ୟୁପିରେ ଆସନ ବୁଝାମଣା: ଏସପି ୩୭ ଓ ବିଏସପି ୩୮ଟିରେ ନିର୍ବାଚନ ଲଢିବ

ଲକ୍ଷ୍ନୌ,୨୧।୨: ଲୋକସଭା ନିର୍ବାଚନ ୨୦୧୯ରେ ବିଜେପିକୁ ହରାଇବା ପାଇଁ ସମାଜବାଦୀ ପାର୍ଟି (ଏସପି) ଓ ବହୁଜନ ସମାଜବାଦୀ ପାର୍ଟି (ବିଏସପି) ମଧ୍ୟରେ ମେଣ୍ଟ କିଛି ଦିନ ତଳେ ହୋଇସାରିଛି। ଆଜି ଏସପି ଓ ବିଏସପି ମଧ୍ୟରେ ଲୋକସଭା ଆସନ ବଣ୍ଟନ ନେଇ ସହମତି ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି। ବିଏସପିକୁ  ଏସପି ଅପେକ୍ଷା ଅଧିକ ଆସନ ମିଳିଛି। ବିଏସପି ଖାତାରେ ୩୮ଟି ଆସନ ରହିଥିବା ବେଳେ ଏସପିକୁ ମିଳିଛି ୩୭ଟି ଆସନ। ଦୁଇ ଦଳ ବାଗପତ, ମଥୁରା ଓ ମୁଜାଫରନଗର ଆସନ ଛାଡି ଦେଇଛନ୍ତି। ତେଣୁ କୁହାଯାଉଛି ଯେ , ୩ଟି ଆସନ ଆରଏଲଡି ଖାତାକୁ ଚାଲିଯିବ। ସେଭଳି ଦୁଇଟି ଆସନ ଆମେଠି ଓ ରାୟବରେଲିକୁ କଂଗ୍ରେସ ପାଇଁ ଛଡା ଯାଇଛି। ଆମେଠି କଂଗ୍ରେସ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧି ଓ ରାୟବରେଲି ସୋନିଆ ଗାନ୍ଧିଙ୍କ ଆସନ।

source: https://www.livehindustan.com

ଏସପି-ବିଏସପି ଗୁରୁବାର ଆସନ ବୁଝାମଣା ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି। ପଶ୍ଚିମ ୟୁପିର ଅଧିକାଂଶ ଆସନ ଯେଉଁଠି ବିଏସପି ନିର୍ବାଚନ ମଇଦାନରେ ଓହ୍ଳାଇବ। ସେଭଳି ରୁହେଲଖଣ୍ଡ, ମୈନପୁରୀ ଓ କନୌଜ ଆଖପାଖର ଆସନ ଏସପିର ଖାତାକୁ ଯାଇଛି।  ଦୁଇଦଳକୁ ପ୍ରତ୍ୟେକ  ମଣ୍ଡଳର ଆସନ ମିଳିଛି। କୈରାନା, ମୁରାଦାବାଦ, ରାମପୁର, ସମ୍ଭଲ, ଗାଜିଆବାଦ, ହାଥରସ୍(ଏସସି), ଫିରୋଜାବାଦ, ମୈନପୁାରୀ, ଏଟା, ବଦାୟୁ, ବରେଲି, ପିଲଭିତ, ଲକ୍ଷ୍ମୀପୁର ଖିରି, ହରଦୋଇ, ଉନ୍ନାବ, ଲକ୍ଷ୍ନୌ, କନୌଜ, କାନପୁର, ଝାନ୍ସି,, ବାନ୍ଦା, କୌଶମ୍ବି, ଫୁଲପୁର, ଆହ୍ଲାବାଦ, ବାରାବାଙ୍କି (ଏସସି) ଫୈଜାବାଦ, ବହରାଇଚ(ଏସସି), ଗୌଣ୍ଡା, ମହାରାଜଗଞ୍ଜ, ଗୋରଖପୁର, କୁଶିନଗର, ଆଜମଗଡ,ବଲିୟା, ଚନ୍ଦୋଲି, ବାରାରାସୀ, ମିର୍ଜାପୁର ଓ ରବର୍ଟସଗଞ୍ଜ(ଏସସି) ଆସନରୁ ଏସପି ନିର୍ବାଚନ ଲଢିବ।

source: https://www.livehindustan.com

ସେଭଳି ବିଏସପି ସହାରନପୁର, ବିଜନୋର, ନଗିନା(ଏସସି), ଅମରୋହା, ମିରଟ, ସୀତାପୁର, ମିଶ୍ରିଖ(ଏସସି), ମୋହନଲାଳଗଞ୍ଜ(ଏସସି), ସୁଲତାନପୁର, ପ୍ରତାପଗଡ, ଫରୁଖାବାଦ, ଆକବରପୁର, ଜାଲୋନ(ଏସସି), ହମିରପୁର,ଫତେପୁର, ଆମ୍ବେଦକର ନଗର, କେଶରଗଞ୍ଜ, ଶ୍ରୀବସ୍ତି, ଡୁମାରିୟଗଞ୍ଜ, ବସ୍ତି, ସନ୍ଥ କବିରନଗର, ଦେବାରିୟା, ବାସଗାଓଁ(ଏସସି), ଲାଲଗଞ୍ଜ(ଏସସି) ଘୋସି, ସଲେମପୁର, ଜୌନପୁର, ମଛଲି ସହର(ଏସସି), ଗାଜିପୁର ଓ ଭଦୋହିରୁ ନିର୍ବାଚନ ଲଢିବ।

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର