ଏନଆରସି ତାଲିକା ନେଇ ବୈଦେଶିକ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟର ଘୋଷଣା,ଲିଷ୍ଟରେ ନାମ ନଥିବା ଲୋକଙ୍କୁ…

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୧।୯: ଏନଆରସି (ନ୍ୟାସନାଲ ରେସିଡେଣ୍ଟ ସିଜିଜେନ୍)ର ଅନ୍ତିମ ତାଲିକା ଗତ ଶନିବାର ଗୃହ ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ପ୍ରକାଶ ପାଇବା ପରେ ଏବେ ଆଜି ଏକ ଗୁରୁତ୍ବପୂର୍ଣ୍ଣ ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର। ଏନଆରସି ତାଲିକାରୁ ବାଦ ପଡିଥିବା ଲୋକଙ୍କୁ ଆଶ୍ବସ୍ଥ ଦେବାକୁ ଯାଇ ବୈଦେଶିକ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ କହିଛନ୍ତି, ଏହି ତାଲିକାରେ ନଥିବା ୧୯ ଲକ୍ଷ ଲୋକଙ୍କୁ ଦେଶରୁ ବାହାର କରିଦିଆଯିବ ବୋଲି ଅନ୍ତଃର୍ଜାତୀୟ ଗଣମାଧ୍ୟମ ଯେଉଁଭଳି ପ୍ରଚାର କରୁଛି ତାହା ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଭ୍ରମାତ୍ମକ। ଯେଉଁ ଲୋକଙ୍କ ନାମ ଏନଆରସିରେ ନାହିଁ ତାଙ୍କୁ କଷ୍ଟଡିରେ ନିଆଯିବ ନାହିଁ, ସେମାନେ ଷ୍ଟେଟଲେସ୍ ହେବେନି। ପୂର୍ବଭଳି ନିଜର ସମସ୍ତ ଅଧିକାରେ ସେମାନେ ଭାରତରେ ରହିବେ। ବୈଦେଶିକ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ମୁଖପାତ୍ର ରଭୀଶ କୁମାର କହିଛନ୍ତି।

ଭାରତ ସରକାର ଆସାମର ନାଗରିକଙ୍କୁ ହିତକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ୧୯୮୫ରେ ଆସାମ ଚୁକ୍ତି ଉପରେ ସ୍ବାକ୍ଷର କରିଥିଲେ।ଏହାର ଲକ୍ଷ୍ୟ ହେଲା ଭାରତ ସରକାର, ଆସାମ ରାଜ୍ୟ ସରକାର, ଅଖିଳ ଭାରତୀୟ ଛାତ୍ରସଂଘ(ଏଏଏସୟୁ) ଓ ଅଖିଳ ଆସାମ ଗଣ ସଂଗ୍ରାମ ପରିଷଦ ଭିତରେ ସ୍ବାକ୍ଷରିତ ଆସାମ ଚୁକ୍ତିକୁ ପ୍ରଭାବୀ କରିବା। ଯେଉଁ ଲୋକମାନେ ତାଲିକାରେ ନାହାନ୍ତି ସେମାନେ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଅଧିକାର ସହିତ ଦେଶ ଭିତରେ ରହିବେ, ଯେଉଁପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ  ଆଇନଗତ ଭାବରେ ସମସ୍ତ ବିକଳ୍ପ ଶେଷ ହୋଇନି ବୋଲି ରଭୀଶ କୁମାର କହିଛନ୍ତି।

ଏହାସହ ସେ ଆହୁରି କହିଛନ୍ତି ଯେ, ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ ୨୦୧୩ରେ ସରକାରଙ୍କୁ ପ୍ରତିଶୃତି ଦେବାକୁ ବାଧ୍ୟ କରିଥିଲେ। ଏହି କାରଣରୁ ୨୦୧୫ରେ ଆସାମରେ ଏନଆରସିକୁ ଅପଡେଟ୍ କରିବାର ପକ୍ରିୟା ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା। ଏନଆରସି ଅପଡେଟ୍ କରିବା ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟଙ୍କ ଦ୍ବାରା ଅନିବାର୍ଯ୍ୟ, ପାରଦର୍ଶୀ ଓ ଆଇନଗତ ପକ୍ରିୟା। ଏହା ଉପରେ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ ସିଧାସଳଖ ଭାବରେ ଦୃଷ୍ଟି ରଖିଛନ୍ତି। ଉଲ୍ଲେଖନୀୟ ଯେ, ଜାତିସଂଘର ଶୀର୍ଷ ଶରଣାର୍ଥୀ ଅଧିକାରୀ ଭାରତକୁ ଏହା ସୁନିଶ୍ଚିତ କରିବାକୁ ଅନୁରୋଧ କରିଥିଲେ ଯେ, ଏନଆରସି ତାଲିକାରୁ ବାହାର ହେବାପରେ କୌଣସି ବ୍ୟକ୍ତି ଯେପରି ରାଷ୍ଟ୍ରବିହୀନ ନହୁଅନ୍ତୁ।  

   ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର


ଫେସବୁକ୍ ଲଞ୍ଚ୍ କଲା ନୂଆ ସେବା, ଖୁବ୍ ଶୀଘ୍ର ଆକାଉଣ୍ଟକୁ କରନ୍ତୁ ଚେକ୍

ଚିନ୍ତାର କଥା ! ପରୀକ୍ଷଣ ସମୟରେ କରୋନା ଟିକାରେ ହେଲା ମୃତ୍ୟୁ…

ଟ୍ରେନରେ ଯାତ୍ରା ସମୟରେ ଲଗେଜ୍ ଚିନ୍ତା ଗଲା, ଏଣିକି ଘରେ ପହଞ୍ଚିବ ସାମଗ୍ରୀ

କରୋନାରୁ ରକ୍ଷା କରିବ ଏହି ‘ଛତୁ’–ଷ୍ଟାର୍ଟ ଅପ୍‌ କମ୍ପାନୀ ତିଆରି କଲେ ଇମ୍ୟୁନିଟି ବୁଷ୍ଟର

କରୋନା ଭୟରେ ଏହି ଦେଶରେ ବନ୍ଦ ହେଲା ମାଛ ମାର୍କେଟ୍, ଲାଗିଲା କର୍ଫ୍ୟୁ

ନବରାତ୍ରୀ ନେଇ ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ ଅଶ୍ଲୀଳ ପୋଷ୍ଟ, କ୍ଷମା ମାଗିଲା Eros Now