PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଖପ୍ରାଖୋଲ:ଗମ୍ଭାରି ଛକ ନିକଟରେ ଏକ କାରରୁ ୬ ପେଟି କଫସିରଫ ଜବତ, ୨ଜଣ ଯୁବକଙ୍କୁ ଅଟକ ରଖି ପଚରାଉଚରା କରୁଛି ପୁଲିସ
  • ||
  • କୋଭିଡ଼ ପରିଚାଳନା ପାଇଁ ୩ ଜିଲ୍ଲାକୁ ୭.୬୨ କୋଟି ମଂଜୁର କଲେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ, ପୁରୀ ପାଇଁ ୨ କୋଟି, ସୁବର୍ଣ୍ଣପୁର ପାଇଁ ୧ କୋଟି ଟଙ୍କା ଓ ସମ୍ବଲପୁର ଜିଲ୍ଲା ପାଇଁ ୪ କୋଟି ୬୨ ଲକ୍ଷ ମଂଜୁର କଲେ ନବୀନ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ସାଢ଼େ ୪ଟାରେ ଘୋଷଣା କରିବେ ଅତିରିକ୍ତ ମୁଖ୍ୟ ଶାସନ ସଚିବ ଓ ଡିଜିପି
  • ||
  • ଜୁନ ପହିଲାରେ କେରଳ ଛୁଇଁବ ମୌସୁମୀ ବାୟୁ, ଭାରତୀୟ ପାଣିପାଗ କେନ୍ଦ୍ରର ସୂଚନା
  • ||
  • ଲାଞ୍ଜିଗଡ଼ରେ ଅଞ୍ଚଳରେ ହାତୀ ଉପଦ୍ରବ, ଆମ୍ବ ଗଛ ଭାଙ୍ଗିଲେ, ନର୍ସରିକୁ ନଷ୍ଟ କଲେ
  • ||
  • କଳାହାଣ୍ଡି: ବିଲ ମଝିରୁ ନାବାଳକର ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର ,ହତ୍ୟା ଅଭିଯୋଗ ଆଣିଲେ ପରିବାର ଲୋକ
  • ||
  • ପଶ୍ଚିମ ବଙ୍ଗ ଯାଉଥିବା ଟ୍ରେନ୍ ପାସେଞ୍ଜରମାନଙ୍କ ପାଇଁ RTPCR ନେଗେଟିଭ୍ ରିପୋର୍ଟ ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ
  • ||
  • ରାଉରକେଲା: ୩୦ଟି ଗୋଦାମ ଉପରେ ପୋଲିସ ଓ ଯୋଗାଣ ବିଭାଗର ମିଳିତ ଚଡାଉ, ଖସିଲା ଆଳୁ ଓ ପିଆଜ ଦର
  • ||
  • ସୁନ୍ଦରଗଡ: ତଲସରା ଥାନା ଅନ୍ତର୍ଗତ ବଘିଆବେରନା ଗ୍ରାମ ଜଙ୍ଗଲରୁ ମହିଳାଙ୍କ ଅର୍ଦ୍ଧ ଦଗ୍ଧ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର
  • ||
  • କରୋନାରେ ଆଖିବୁଜିଲେ ବିଶିଷ୍ଟ ନାଟ୍ୟ ପ୍ରତିଭା ନାଟ୍ୟଶ୍ରୀ ଡ. ପଞ୍ଚାନନ ମିଶ୍ର
  • ||
  • ଜଳେଶ୍ଵର : ଯୁବକଙ୍କ ଝୁଲନ୍ତା ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର, ହତ୍ୟା ନା ଆତ୍ମହତ୍ୟା ଅସ୍ପଷ୍ଟ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟ: କରୋନାରେ ଆଖିବୁଜିଲେ ୧୭ ଜଣ ସଂକ୍ରମିତ, ମୃତକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ୨୧୨୧କୁ ଛୁଇଁଲା
  • ||
  • ଓଡ଼ିଶାରେ ୫ ଲକ୍ଷ ଟପିଲା କରୋନା ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା, ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୧୦୫୨୧ ଜଣ ଆକ୍ରାନ୍ତ
  • ||
  • ଜାମ୍ମୁ କାଶ୍ମୀର : ସୁରକ୍ଷାବାହିନୀକୁ ବଡ଼ ସଫଳତା, ୩ ଆତଙ୍କୀ ନିପାତ, ଭୟରେ ଜଣେ ଆତଙ୍କବାଦୀ କଲା ଆତ୍ମସମର୍ପଣ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ତାତିରୁ ମିଳିଛି ସାମାନ୍ୟ ଆଶ୍ଵସ୍ତି, ଖସିଛି ପାରଦ, ୯ ଯାଏଁ କାଳବୈଶାଖୀ ସମ୍ଭାବନା
  • ||
  • ତାଳଚେର : ଅନୁଗୁଳ ତଳଗଡ଼ ଗ୍ରାମରେ ହାତୀ ଆକ୍ରମଣରେ ଜଣେ ମହିଳା ମୃତ
  • ||

ଚିତ୍ତଜ୍ଞାନୀ ଚାରିଟେବଲ୍‌ ଟ୍ରଷ୍ଟର ମେଗା ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ମେଳା

ରାୟଗଡ଼ା,୧୭ ।୩(ଆପ୍ର): କଟକ ଚିତ୍ତଜ୍ଞାନୀ ଚାରିଟେବଲ୍‌ ଟ୍ରଷ୍ଟ ପକ୍ଷରୁ ଆଜି ରାୟଗଡ଼ା ଜିଲ୍ଲା ଚନ୍ଦ୍ରପୁର ବ୍ଲକର ହନୁମନ୍ତପୁରଠାରେ ଆୟୋଜିତ ହୋଇଥିଲା ମେଗା ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଶିବିର । ରାଜ୍ୟରେ ଏହା ଥିଲା ଟ୍ରଷ୍ଟର ୩୧ତମ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଶିବିର । ଏହି ଅବସରରେ ୨୧୫୦ ଜଣ ରୋଗୀଙ୍କୁ ମାଗଣାରେ ଚିକିତ୍ସା ସହ ଔଷଧ ବଣ୍ଟନ କରାଯାଇଥିଲା । ୧୮୬ ଜଣ ରୋଗୀଙ୍କ ଚକ୍ଷୁ ପରୀକ୍ଷା କରାଯାଇ ମାଗଣା ଚଷମା ବିତରଣ କରାଯାଇଥିଲା । ୩୬ ଜଣଙ୍କ ଦାନ୍ତ ପରୀକ୍ଷା କରାଯିବା ସହ ଖରାପ ଦାନ୍ତ ବାହାର କରାଯାଇଥିଲା । ଜିଲ୍ଲା ଓ ଦୌରାଜଜ୍‌ ସୋମ ରଞ୍ଜନ ଜେନା ମୁଖ୍ୟ ଅତିଥି ଭାବେ ଯୋଗଦେଇ ମେଗା ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଶିବିରକୁ ଉଦ୍‌ଘାଟନ କରିଥିଲେ ।

ଏଥିରେ ଭୁବନେଶ୍ୱରର ସମ୍‌ ହସ୍ପିଟାଲ, କଟକ ଏସ୍‌ସିବି ମେଡିକାଲ କଲେଜ, ବ୍ରହ୍ମପୁର ଏମ୍‌କେସିଜି ମେଡିକାଲ୍‌ କଲେଜ ଏବଂ ବୁର୍ଲାର ଭିଏସ୍‌ଏସ୍‌ ମେଡିକାଲ୍‌ କଲେଜର ବିଶେଷଜ୍ଞ ଡାକ୍ତରମାନେ ଯୋଗଦେଇ ରୋଗୀଙ୍କ ଚିକିତ୍ସା କରିଥିଲେ । ଏହି ମେଗା ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟମେଳାରେ ସମ୍ମାନିତ ଅତିଥି ଭାବେ ଡିଏଫ୍‌ଓ ଦେବାର୍ଚ୍ଚନ ବେହେରା, ଜିଲ୍ଲା ମୁଖ୍ୟ ଚିକିତ୍ସାଧିକାରୀ ଡାକ୍ତର ଶିବ ପ୍ରସାଦ ପାଢି ଓ ଜିଲ୍ଲା ଶିକ୍ଷାଧିକାରୀ ପୂର୍ଣ୍ଣଚନ୍ଦ୍ର ବରିହା ପ୍ରମୁଖ ଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ । ଅତିଥିମାନେ ଟ୍ରଷ୍ଟ ପକ୍ଷରୁ ଦୁର୍ଗମ ହନୁମନ୍ତପୁରରେ ଏଭଳି ମେଗା ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଶିବିର ଦେଖି ଖୁସି ପ୍ରକଟ କରିବା ସହ ଭୂୟସୀ ପ୍ରଶଂସା କରିଥିଲେ । ଶିବିରରେ ଚକ୍ଷୁ, ଦନ୍ତ, ଶିଶୁ, ଚର୍ମ, ହୃଦରୋଗ, ଯକ୍ଷ୍ମା, ପାଥୋଲୋଜି, ଅସ୍ଥିଶଲ୍ୟ, ଇଏନ୍‌ଟି, ଭେଷଜ, ନେଫ୍ରୋଲୋଜି, ସ୍ତ୍ରୀ ଓ ପ୍ରସୂତି ରୋଗ ଭଳି ୧୮ଟି ବିଭାଗର ୩୭ ଜଣ ବିଶେଷଜ୍ଞ ଡାକ୍ତର ଏବଂ ୨୮ ଜଣ ପାରାମେଡ଼ିକାଲ କର୍ମଚାରୀ ଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ । ମାଗଣାରେ ରୋଗୀମାନଙ୍କର ଛାତି, ରକ୍ତ, ମଳ, ମୂତ୍ର , କଫ ସାଙ୍ଗକୁ ଇସିଜି ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ପରୀକ୍ଷା କରାଯାଇଥିଲା ।

ଏପରିକି ସେମାନଙ୍କୁ ମାଗଣାରେ ଔଷଧ ସହ ଖାଦ୍ୟ ମଧ୍ୟ ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଥିଲା । ଏମିତିକି ଚନ୍ଦ୍ରପୁର ବ୍ଲକର ରାଇବିଜିରେ ଥିବା ସିଆର୍‌ପିଏଫ୍‌ କ୍ୟାମ୍ପର ଯବାନମାନଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ମାଗଣାରେ ଚିକିତ୍ସା କରାଯାଇଥିଲା । ଚନ୍ଦ୍ରପୁର ବ୍ଲକର ବୁଡ଼ୁବାଲି, ହନୁମନ୍ତପୁର, ବିଜାପୁର, ସାରିଗିମା, ଚନ୍ଦ୍ରପୁର, ପିସ୍କାପଙ୍ଗା ଓ ଡାଙ୍ଗସୋରଡ଼ା ସମେତ କନ୍ଧମାଳ ଜିଲ୍ଲାର କୋଟଗଡ଼, ଦୁର୍ଗାପଙ୍ଗା ଓ ବଣ୍ଡପିପିଲି ପଂଚାୟତରୁ ରୋଗୀମାନେ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପରୀକ୍ଷା କରାଇଥିଲେ । ରୋଗୀମାନଙ୍କୁ ଦୂରଦୂରାନ୍ତରୁ ନେବାଆଣିବା ଲାଗି ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଭାବେ ଟ୍ରଷ୍ଟ ପକ୍ଷରୁ ୧୨ଟି ଗାଡ଼ିର
ବ୍ୟବସ୍ଥା କରାଯାଇଥିଲା ।

ଦୁର୍ଗମ ଚନ୍ଦ୍ରପୁର ବ୍ଲକରେ ଉନ୍ନତମାନର ଚିକିତ୍ସା ଲୋକଙ୍କୁ ଉପଲବ୍ଧ ହେଉନଥିବା ବେଳେ ଚିତ୍ତଜ୍ଞ୍ୟନୀ ଟ୍ରଷ୍ଟର ଏଭଳି ମହତ ପଦକ୍ଷେପକୁ ଲୋକେ ପ୍ରଶଂସା କରିବା ସହ ସାଧୁବାଦ ଜଣାଇଥିଲେ । ଏହାଦ୍ୱାରା ରାୟଗଡ଼ା ଓ କନ୍ଧମାଳ ଜିଲ୍ଲାର ଅନେକ ଗରିବ ରୋଗୀ ଉପକୃତ ହୋଇଥିବା ସେମାନେ କହିଥିଲେ । ଚିତ୍ତଜ୍ଞାନୀ ଟ୍ରଷ୍ଟର ଉପଦେଷ୍ଟା ଡାକ୍ତର ଦତ୍ତେଶ୍ୱର ହୋତାଙ୍କ ତତ୍ତ୍ୱାବଧାନରେ ଆୟୋଜିତ ହୋଇଥିଲା ଏହି ଶିବିର । ସମ୍ପାଦକ ରାଜେଶ୍ୱର ହୋତା ଓ ଅନ୍ୟ କର୍ମଚାରୀମାନେ ଏହାକୁ ପରିଚାଳନା କରିବାରେ ପ୍ରମୁଖ ଭୂମିକା ତୁଲାଇଥିଲେ । ହନୁମନ୍ତପୁର ଉଚ୍ଚପ୍ରାଥମିକ ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ଶିବିରର ଆୟୋଜନ ହୋଇଥିଲା । ଟ୍ରଷ୍ଟର ୩୨ତମ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଶିବିର ନବରଙ୍ଗପୁର ଜିଲ୍ଲା ଝରିଗାଁଠାରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବ ବୋଲି ଏହାର ଉପଦେଷ୍ଟା ଡାକ୍ତର ହୋତା ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି ।